بنر تخفیف اشرافی
خانه دسته بندی
سبد خرید
تماس با اشرافی
بنر تخفیف اشرافی

صنعت ساعت سازی سوئیس

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-02-16 ۱۵:۳۳
صنعت ساعت سازی سوئیس

قرن‌هاست که ساعت‌های سوئیسی، زبانزد هستند. اما همیشه اینطور نبوده است؛ یعنی وقتی که زمان سنجی مکانیکی در قرن چهاردهم شروع شد و سوئیس از زمان عقب مانده بود.

ساعت سازی زمانی در سوئیس آغاز شد که پناهندگان اوگنو در نیمه دوم قرن شانزدهم به ژنو رفتند و تولید ساعت‌های قابل حمل را با خود به سوئیس بردند. ژنو، شهر کالوین، در آن زمان به معنای واقعی شهری پررونق بود.

جایگزینی برای جواهرات

طلا فروشان یکی از نیروهای محرک و اصلی در رونق اقتصاد شهر بودند. پوشیدن جواهرت به دلیل قوانین سخت کالوین ممنوع شد؛ زیرا او مخالف هرگونه نمایش ثروت بود. به همین دلیل، صنعتگران مجبور شدند راه‌های جدیدی برای استعداد خلاقانه خود بیابند؛ آن‌ها در نهایت، ساعت سازی را کشف کردند. این اتفاق، مهارت جدیدی را به وجود آورد و باعث شد که ساعت‌های تولید شده در سوئیس به شرق و مستعمرات آمریکا صادر ‌شود.

گسترش ساعت سازی در سراسر سوئیس

در ابتدا، بیشتر نوآوری و تولید ساعت در ژنو متمرکز بود. این حرفه، به سرعت در کوهای ژورا و سپس مناطق دیگر گسترش یافت. در قرن هفدهم، همه خانواده‌های کانتون نوشاتل در صنعت ساعت سازی مشغول بودند و معمولاً ساعت‌های جیبی و ابزارهای علمی تولید می‌کردند. در دهه 1800، مردم نوشاتل، تولید ساعت‌های آونگی را شروع کردند که برای چندین دهه با ساعت‌های ساخته شده در پاریس رقابت می‌کرد. در اواسط قرن نوزدهم، ساعت سازی در کانتون‌های سولوتورن و برن گسترش یافت. در سال 1890، حدود نیمی از ساعت‌ها و قطعاتی که از سوئیس صادر می‌شد در سن ایمیه (برنز ژورا)، فرانچ مونتگن، آجویه و بیل تولید می‌شد. در آغاز قرن گذشته، صنعت ساعت سازی به بازل و شافهاوزن هم رسید.

تبدیل سوئیس به کشور ساعت سازی

در قرن نوزدهم، صنعت ساعت سازی در سوئیس به شکوفایی خود ادامه داد. اواسط قرن بود که سوئیسی‌ها از انگلیسی‌ها پیشی گرفتند و به مهم‌ترین تولیدگنندگان ساعت در جهان تبدیل شدند. در نیمه دوم قرن نوزدهم، صنعت ساعت سازی آمریکا، تولید انبوه قطعات ساعت را آغاز کرد و به اولین رقیب واقعی سوئیس تبدیل شد. این قطعات به قدری دقیق بودند که می‌توانستید آن‌ها را برای هر مدلی استفاده کنید. ظهور این رقیب برای سوئیس ویرانگر بود. در طی 10 سال، صادرات ساعت سوئیسی به ایالات متحده با کاهش 75 درصدی رو به رو شد. این اتفاق ضربه سختی به برندهای ساعت سوئیسی زد. آن‌ها با تولید قطعات مکانیکی صنعتی و دقیق به بازار در حال تغییر پاسخ دادند.

نوآوری‌ها

در اوایل قرن بیستم، ساعت سازان سوئیسی با هدف بازگرداندن رقابت پذیری محصولات سوئیسی، ویژگی‌های دیگری مانند تقویم و عملکردهای کورنومتر را به ساعت‌های خود اضافه کردند. در دهه 1920، رولکس اولین ساعت ضد آب خود را ساخت؛ در حالی که در سال 1926، در گرنشن که در کانتون سولوتورن قرار دارد، اولین ساعت مکانیکی ساخته شد. این نوآوری‌های قابل توجه در حوزه مکانیک و تولید باعث پیشرفت داخلی صنعت ساعت سازی در سوئیس شد. ساعت سازان سوئیسی برگشته بودند و در دهه بعد از آن در بالاترین جایگاه بازار ساعت در جهان قرار داشتند.

شانس از دست رفته

در قرن بیستم، بزرگ‌ترین انقلاب صنعت ساعت سازی در سوئیس نادیده گرفته شد. در سال 1967، اولین ساعت کوارتز در Centre Electronique Horloger (CEH_ مرکزی برای ساعت‌های الکترونیک) در نوشاتل ساخته شد، اما شرکت‌های سوئیسی نتوانستند از این نوآوری پولی به دست بیاورند. این تکنولوژی در حال پیشرفت به دست دیگران سپرده شد. آمریکا و ژاپن قدم‌های بزرگی به جلو برداشتند، در حالی که سوئیس، تلاش خود را به پیشرفت و بهبود ساعت‌های مکانیکی محدود کرد. پیشرفت ساعت‌های کوارتز باعث شد که درخواست برای ساعت‌های قدیمی کاهش یابد و در اواسط دهه 1970، به نظر می‌رسید که دوره صنعت ساعت سازی سوئیس به پایان خود نزدیک می‌شد.

سواچ و جبران ضرر

صنعت ساعت سازی سوئیس باز هم به بالاترین جایگاه در صنعت جهانی ساعت سازی برگشت و این اتفاق منشأ غیر منتظره‌ای داشت. در سوئیس، یک مشاور اقتصادی، ساعت را دوباره اختراع کرد و ساعت، دوباره به عنوان وسیله‌ای برای مد متولد شد. ساعت سواچ مجهز به موتور کوارتز، کیفیت بالا را با قیمتی پایین به همراه دارد. این ساعت در سال 1983 به بازار عرضه شد و از آن زمان، میلیون‌ها بار به تولید رسیده است. ساعت سواچ، بدون شک، بازار ساعت سازی سوئیس را نجات داد و به پیشرفت صنعت ساعت سازی سوئیس کمک کرد. 30 سال پس از آن بحران، هر وقت صحبت از تولیدات ساعت سوئیس به میان می‌آید، درباره چیزی جز موفقیتش گفته نمی‌شود. صنعت ساعت سازی بار دیگر نشان داد که یکی از پررونق‌ترین بخش‌های اقتصادی کشور است.

واچ ولی

بیشتر از یک قرن است که 90 درصد تولیدات ساعت سوئیس در مناطق کوه ژورا متمرکز شده است. این منطقه، هویت مرسوم خود را به عنوان واچ ولی، سرزمین دقت و ظرافت، گسترش داده است. این مسیر ساعت سازی تاریخی که حدود 200 کیلومتر طول دارد، در آغاز قرن 21ام راه اندازی شد. 38 قسمت این مسیر گردشگری به معروف‌ترین ساعت سازان و موزه‌های تخصصی اختصاص داده شده است که اسرار ساعت سازی را آشکار می‌کنند و شاهکارهای بی‌نظیری را به نمایش می‌گذارند. در اینجا ساعت مچی، ساعت دیواری، ساعت جیبی، ساعت رومیزی و زنگ ساعت یافت می‌شود و برای همه سلیقه‌ها چیزی وجود دارد. ساعت سازی، موضوع اصلی این سفر است. البته این منطقه، غنی از عوامل سنتی، فرهنگی و زیبایی منظره است. برخلاف چیزی که فکر می‌کنید، این منطقه، محیطی ایده‌آل است که شخص، زمان را از دست می‌دهد. دریاچه‌ها، کوه‌ها، تاکستان‌ها و دهکده‌های زیبا شما را به آهسته حرکت کردن دعوت می‌کنند.

ابزارآلات

نه تنها ساعت سازی، بلکه تعدادی از کارخانه‌های تولید ابزارآلات هم کار خود را در واچ ولی ارائه کرده‌اند و هنوز هم به کار خود ادامه می‌دهند. بعضی از این کارخانه‌ها در تولید محصولات تخصصی در حوزه‌‌های مختلف پیشرو هستند. شرکت والورب در کانتون واد به خود می‌بالد که لقب پایتخت جهان برای تولید ابزار آلات را به خود اختصاص داده است. در همین حین، از سال 1880 موتیه در کانتون ژورا به خاطر ساخت ماشین‌های تراش اتوماتیک و سر دوک با قابلیت تنظیم شهرت دارد؛ اختراعی که انقلابی در صنعت ساعت سازی ایجاد کرده است.

جعبه‌های موسیقی و ماشین‌های پخش موسیقی

تاریخچه ساعت سازی، ارتباط تنگاتنگی با توسعه ابزارآلات موسیقی دارد. دانش نحوه ساخت ساعت‌های پیچیده برای کمک به رویای بشر به کار گرفته شد تا ماشین‌ها را تا حد ممکن خودکار بسازند. بدین گونه، برای مثال برادران ژاکت رز و یارانشان، در سال 1770، سه ماشین انسانی ساختند و آن‌ها را در سال 1774 در فضای عمومی ارائه کردند و حتماً به موفقیت بی‌نظیری دست یافتند. روایتی از آن دوره می‌گوید که مردم از آن‌جا بازدید می‌کردند و باغ‌ها و میادین از کالسکه پر شده بود. ماشین‌های انسانی به مدت بیش از یک قرن در اروپا سفر می‌کردند و مردم می‌توانستند با پرداخت هزینه ورودی، آن‌ها را ببینند. در اوایل سال 1796، ساعت ساز ژنوی، آنتوان فاور از انجمن هنرهای ژنو، جعبه موسیقی خود را ارائه کرد. سبک جدید از دستگاه موسیقی که دو آهنگ را می‌نوازد، صدای ماندولین را تقلید می‌کند و در قسمت پایین آن، جعبه سیگاری با اندازه معمولی گنجانده شده است. اختراع فاور براساس یک غلتک چرخان با اتصالات فلزی کوچکی بود که صفحات فولادی نازک را در جای خود نگه می‌داشتند. کارخانه‌های تولید جعبه موسیقی در ژنو و Vallée de Joux از صنعت ساعت سازی و جواهرات ژنو به بخش مستقلی تبدیل شدند که از این طریق، ظاهر جعبه موسیقی اهمیت بیشتری پیدا کرد. این شرکت‌ها محفظه‌های پیچیده، روکش‌ها، منبت‌ها و حکاکی‌ها را بهبود بخشیدند تا جعبه موسیقی، مشخصه و ماهیتی اصیل داشته باشد. در نیمه دوم قرن نوزدهم، صنعت جعبه موسیقی در ژنو، Vallée de Joux ، سنت کرویکس و سراسر ژورا به اوج خود رسید. تولیدکنندگان جعبه موسیقی به سرعت موفق شدند و به کارفرمایان اصلی آن منطقه تبدیل شدند. تولید جعبه موسیقی به نوعی تخصص تبدیل شد و در نیمه دوم قرن نوزدهم برای سوئیس، موفقیت اقتصادی به همراه داشت و تصویر یک سوئیس مدرن و نوآورانه را شکل داد.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×