خرید اقساطی
خانه دسته بندی
0
سبد خرید
حساب کاربری
خرید اقساطی

اگر از ساعت مچی اتوماتیک خود استفاده نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-01-06 ۱۴:۴۴
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
اگر از ساعت مچی اتوماتیک خود استفاده نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟

استفاده از ساعت‌های اتوماتیک لذت بخش است ولی وقتی بیشتر از یک ساعت دارید و نمی‌توانید همه آن‌ها را همزمان بپوشید، اوضاع کمی متفاوت می‌شود. من هم دچار این مشکل شدم و این وبلاگ، نقد من درباره این موضوع است.

اگر از ساعت اتوماتیک خود استفاده نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر از ساعت اتوماتیک خود استفاده نکنید، انرژی ذخیره شده به اتمام می‌رسد و ساعت از کار می‌افتد. ساعت اتوماتیک برای شارژ مجدد انرژی به سیم پیچ خودکار یا دستی نیاز دارد. اگر این کار را انجام ندهید، سیم پیچ باز شده و ساعت متوقف می‌شود.

در این زمان و دوره، تصور اینکه باید روزانه ساعت خودکار خود را بپوشید، باوری غلط است؛ زیرا حتی اگر اجازه دهید ساعت متوقف شود، هیچ اتفاق بدی برای ساعت نخواهد افتاد. البته همچنان باید از ساعت به درستی مراقبت کنید تا از هر گونه آسیب در امان بماند. علاوه بر این، در اغلب موارد، استفاده کمتر از ساعت ممکن است نیاز به تعمیرات و سرویس را هم کمتر کند و این به شما کمک می‌کند تا در خرج پول صرفه جویی کنید؛ مخصوصاً اگر مجموعه بزرگی از ساعت‌ها را داشته باشید.

اگر بگذارید ساعت اتوماتیک متوقف شود، هیچ اتفاق بدی نمی‌افتد

اول از همه دوست دارم این نکته را بیان کنم که اگر بگذارید ساعت اتوماتیک به طور کامل متوقف شود، هیچ اتفاق بدی نخواهد افتاد.

این باور که عدم استفاده از ساعت اتوماتیک باعث آسیب دیدن آن می‌شود، کاملاً بی‌اساس است و تنها سوء تفاهمی است که مبتنی بر ساعت‌های اتوماتیک قدیمی است.

در گذشته، در ساعت‌های اتوماتیک از روغن‌های حیوانی به عنوان روان کننده استفاده می‌کردند؛ درست مثل روان کننده‌ها در موتورهای ماشین. قطعات و چرخ دنده‌های ساعت به طور مداوم در حال حرکت هستند و روان کننده‌ها به پایین نگه داشتن اصطکاک آن کمک می‌کنند. این کار باعث افزایش طول عمر و دقت ساعت می‌شود.

مشکل روغن حیوانی در این است که توقف ساعت و کار نکردن آن برای مدتی باعث سفت شدن روغن می‌شود. این اتفاق باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود زیرا انعقاد و سفت شدن باعث می‌شود زمان، اشتباه نشان داده شود و این اتفاق ممکن است باعث آسیب ساعت شود و در نتیجه حرکت آن به طور کامل به تعمیر نیاز پیدا کند.

به طور خلاصه، روغن‌هایی که دچار انعقاد می‌شوند برای ساعت‌ها بسیار مضر هستند. به همین دلیل باید احتیاط کنید تا ساعت اتوماتیک برای مدتی طولانی متوقف نشود.

برخلاف ساعت‌های قدیمی، در ساعت‌های اتوماتیک مدرن از روغن‌های مصنوعی استفاده نمی‌کنند. این روغن‌ها دوام بیشتری دارند و منعقد نمی‌شوند. به همین دلیل، کار نکردن مداوم ساعت، هیچ مشکلی در عملکرد آن ایجاد نمی‌کند.

این نکته را در نظر بگیرید که بیشتر مواقع، ساعت‌های موجود در فروشگاه‌ها متوقف می‌شوند زیرا فعال نگه داشتن آن‌ها به صورت دستی به زمان زیادی نیاز دارد و سخت است (این کار حتی می‌تواند باعث آسیب به مکانیزم سیم پیچ شود که قطعه‌ای حساس است.) قبل از اینکه ساعت خریداری شود برای مدتی در فروشگاه می‌ماند و همانطور که حدس می‌زنید پس از خرید توسط صاحبش، بدون هیچ مشکلی کار می‌کند.

بعضی از ساعت‌های اتوماتیک خاصی وجود دارند که باید همیشه فعال باشد تا عملکرد درستی داشته باشند

البته بعضی از ساعت‌های اتوماتیک با ویژگی‌های خاصی وجود دارند که باید همیشه کار کنند. در غیر این صورت ضرر خواهید کرد؛ باید بگویم که دستگاه از نظر موتوری آسیب نخواهد دید ولی بازگرداندن و تنظیم دوباره آن سخت خواهد بود.

ساعت‌های مچی دارای مون فیز و ساعت‌هایی که تقویم ابدی دارند، از این دسته ساعت‌های خاص هستند که باید برای عملکرد درستشان، روزی که ساعت نشان می‌دهد را دقیقاً با روز تقویم مطابقت داد.

در ساعت‌های مون فیز، از آنجایی که جایگاه ماه از روزی به روز دیگر متفاوت است، تنظیمات ساعت باید طبق تاریخ ماه کامل قبلی انجام شود؛ با این کار، وضعیت ماه و روزها، طبق زمان حال پیش می‌رود.

رویه تنظیم این ساعت، مشابه ساعت‌هایی با تقویم دائمی انجام می‌شود. این نوع ساعت، مکانیزم پیچیده‌ای دارد که باعث می‌شود ساعت، با وجود سال‌های کبیسه، نیازی به تغییر تاریخ نداشته باشد.

همانطور که انتظار دارید، تنظیم این دو مدل ساعت بسیار دشوار است و از آن دسته ساعت‌هایی هستند که بهتر است متوقف نشوند زیرا در این صورت باید هر بار همه چیز را دوباره تنظیم کنید (کاری که چند دقیقه طول می‌کشد و برخی از افراد برای انجام این کار مجبور هستند کتاب‌ها و مقاله‌ها را بررسی کنند.)

اگر می‌خواهید یکی از این ساعت‌ها را انتخاب کنید، توصیه می‌کنم که ساعتی با یک سیم پیچ خوب انتخاب کنید؛ زیرا کار شما را بسیار آسان‌تر می‌کند.

ذخیره انرژی ساعت اتوماتیک تا چه مدت پس از کنار گذاشتن ساعت دوام می‌آورد؟

ذخیره انرژی ساعت‌های اتوماتیک معمولاً 38 تا 50 ساعت پس از شارژ کامل دوام دارد. میزان دوام ذخیره انرژی به حرکت ساعت بستگی دارد. برخی از اصول ذخیره انرژی در حرکات ساعت‌های امروزی از این قرار است:

 1. حرکات ETA 2824-2  و Sellita SW-200  (معمولاً در ساعت‌های سوئیسی که رده پایینی دارند به کار برده می‌شوند): 38 تا 41 ساعت
 2. حرکت Seiko 4R36  (در ساعت‌های رده پایین سیکو یافت می‌شود): 41 ساعت
 3. حرکت Seiko 7S26  (در ساعت‌های قدیمی‌تر سیکو مثل  SKX و غیره یافت می‌شود.): 41 ساعت
 4. حرکت Seiko 6R15  (در ساعت‌های رده پایین سیکو یافت می‌شود.): 50 ساعت
 5. حرکت ETA Powermatic 80  (در برخی از برندهای گروه سواچ، که با نام Powermatic 80  مشخص شده‌اند): 80 ساعت

همانطور که در لیست بالا مشاهده می‌کنید، ساعت‌های اتوماتیک با رده پایین تا متوسط دارای ذخیره انرژی بسیار کمی هستند. منظورم این است که با ذخیره انرژی 50 ساعت، اگر ساعتم را در بعد از ظهر جمعه بیرون بیاورم و صبح دوشنبه بعد آن را دوباره بپوشم (حدود 60 ساعت)، ذخیره انرژی ساعت به اتمام رسیده است.

اما این ویژگی در ساعتی با حرکت the Powermatic 80 movement از ETA فرق می‌کند. با ذخیره انرژی عظیم 80 ساعته آن، خیالتان راحت است که می‌توانید سه روز کامل از ساعت استفاده نکنید، پس از این مدت آن را بردارید، در حالی که ساعت هنوز در حال حرکت است.

بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست ندارند ساعت خود را به طور مرتب تنظیم کنند، پس به محدودیت ذخیره انرژی ساعت خود توجه داشته باشید و براساس آن ساعت خود را انتخاب کنید.

در صورت استفاده نکردن از ساعت‌های اتوماتیک، چگونه از آن‌ها مراقبت کنیم؟

به نظر من، بهترین راه برای نگهداری از یک ساعت اتوماتیک این است که آن را در یک جعبه انباری نگه دارید یا آن را در جعبه ساعت قرار دهید به طوری که ساعت روی بالشتک کوچک ساعت بسته شده باشد (دقیقاً مثل زمانی که آن را از فروشگاه تهیه کردید.)

رها کردن ساعت روی میز یا کشو یکی از بدترین راه‌هایی است که می‌توانید برای نگهداری از ساعت خود استفاده کنید. این کار برای چند روز اشکالی ندارد اما به شخصه اگر قصد ندارم ساعت را برای مدتی بپوشم، قطعاً این کار را انجام نمی‌دهم.

ساعت‌های اتوماتیک حساس و ظریف هستند و نگهداری صحیح از آن‌ها طول عمرشان را تضمین می‌کند. علاوه بر این، این ساعت از ساعت‌های کوارتز معمولی گران‌تر است و باید در نگهداری از آن نهایت دقت را به کار گرفته شود؛ زیرا این ساعت وسیله مورد علاقه سارقان است.

به هر حال، دقت کنید که ساعت دور از رطوبت (می‌توانید سیلیکا ژل را داخل جعبه قرار دهید تا تمام رطوبت را جذب کند.)، نور خورشید و وسایل الکترونیکی که می‌توانند ساعت را با مغناطیس تحت تأثیر قرار دهند، باشد.

هر از چه مدت باید از ساعت‌ اتوماتیک خود استفاده کنیم؟

 هر از چه مدت باید از ساعت‌ اتوماتیک خود استفاده کنیم؟ شخصاً سعی می‌کنم هر از دو یا سه هفته از همه ساعت‌هایم استفاده کنم. طولانی‌ترین مدتی که از یکی از ساعت‌هایم استفاده نکرده‌ام حدود یک ماه است.

دلیلش این است که عاشق ساعت‌هایم هستند و می‌خواهم تا جایی که ممکن است از آن‌ها لذت ببرم (وگرنه می‌توانستم آن‌ها را بفروشم و ساعت‌های جدید بخرم.)

دلیل دیگر این است که می‌خواهم حرکت تیک تاک ساعت ادامه یابد و متوقف نشود. اگر چه متوقف شدن ساعت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی همچنان می‌خواهم هر چند وقت یک بار آن را را برای چند روز فعال نگه دارم تا مطمئن شوم که ساعت دچار هیچ مشکلی نمی‌شود.

ساعت‌های اتوماتیک مانند ماشین هستند. نمی‌توانید کاملاً در مورد سلامتشان مطمئن باشید. با استفاده مرتب از آن‌ها می‌توانم اگر مشکلی به وجود آمد، ساعت‌ها را زودتر برای تعمیر و بررسی ببرم؛ یعنی قبل از اینکه اوضاع، بدتر شود.

مطمئناً انجام این کار به نظم و انضباط نیاز دارد. بدون شک شما ساعت مورد علاقه‌ای دارید که بیشتر اوقات آن را به دلیل استایل، راحتی و یا احساس خوبی که روی مچ دارد، می‌پوشید.

مطمئناً هر روز و به طور مرتب ساعت‌هایم را عوض نمی‌کنم. در گذشته به اشتباه فکر می‌کردم که باید همه ساعت‌ها را در طول 1 تا 2 هفته بپوشم.

اینکه هر روز ساعت متفاوتی بپوشید می‌تواند جذاب باشد ولی تلاشی که برای تنظیم ساعت، روز و تاریخ صرف می‌شد، روی من تأثیر بدی گذاشت. صادقانه بگویم، این کار واقعاً وقت گیر است و چیزی است که من هرگز به کسی توصیه نمی‌کنم.

استفاده نکردن از ساعت به طور مرتب ممکن است نیاز به سرویس و بررسی ساعت را کمتر کند

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که نباید ساعت‌های خود را به صورت روزانه استفاده کنید، طولانی‌تر شدن فاصله بین سرویس و بررسی ساعت است.

معمولاً ساعت‌های اتوماتیک هر 3 الی 5 سال یکبار، طبق نوع حرکت و برند خود به سرویس نیاز دارند. سرویس و بررسی ساعت اجباری نیست ولی می‌تواند مفید باشد. این کار باعث می‌شود مطمئن شوید که ساعت در بهترین حالت خود باقی می‌ماند و دچار آسیبی نمی‌شود. به این ترتیب، مطمئن خواهید بود که ساعتی اتوماتیک دارید که می‌توانید آن را به نوه خود هدیه دهید.

البته سرویس‌دهی به ساعت دارای هزینه‌ای است که طبق قیمت ساعت شما تغییر می‌کند. علاوه بر این، ممکن است حتی برای ارسال ساعت به محل ساخت ساعت، نیاز به پرداخت هزینه‌های حمل و نقل بیشتری داشته باشید.

 اگر چنین شرایطی وجود داشته باشد، دیگر نمی‌توانید از آن ساعت برای هفته‌ها استفاده کنید. ضمناً اینکه این هزینه را در تعداد ساعت‌هایی که در مجموعه خود ضرب کنید؛ زیرا آن‌ها هم به سرویس دهی نیاز خواهند داشت.

نکته‌ای که متوجه شده‌ام این است که سرویس 3 الی 5 ساله برای ساعت معمولاً به میزان استفاده شما از ساعت بستگی دارد.

بنابراین اگر ساعتی را به طور مرتب نمی‌پوشید پس نیاز به سرویس‌دهی هم کمتر خواهد شد. نیاز کمتر به سرویس به  دلیل کارکرد کمتر ساعت است؛ چون هر روز از آن استفاده نمی‌کنید. در طول زمان، فشار اضافی کمتری به حرکت ساعت وارد می‌شود؛ به طوری که سرویس 3 تا 5 ساله ساعت می‌تواند بیش از حد و فزونکاری باشد.

و این کار در نهایت چه تأثیری می‌گذارد؟ با این کار می‌توانید فاصله سرویس ساعت را کمتر کنید و در نتیجه مقداری پول پس انداز کنید.

سوالات مرتبط

وایندر ساعت چیست؟ وایندر ساعت وسیله‌ای است که ساعت‌ها را با تقلید از مچ دست، به صورت خودکار، می‌چرخاند. وایندر ساعت، موتوری ساده است که به نگهدارنده ساعت متصل می‌شود و معمولاً به گونه‌ای ساخته شده است که به شکل یک جعبه ساعت پرزرق و برق باشد. یک وایندر ساعت خوب باید بتواند برای سیم پیچی ساعت، سرعت سیم پیچی را تنظیم کند و دارای محافظی باشد که در هنگام استفاده، ساعت را دچار مغناطیس نکند.

آیا خودتان می‌توانید سیم پیچی ساعت را انجام دهید؟ باید هر از چند وقت یک بار، سیم پیچی ساعت اتوماتیک را انجام دهید تا فنر اصلی با ظرفیت کامل پیچیده شود. اکثر اوقات، انرژی فنر اصلی با سیم پیچی که خودتان با حرکات مچ دست انجام می‌دهید پر نمی‌شود و کافی نیست. این اتفاق باعث کاهش دقت ساعت می‌شود؛ زیرا ساعت اتوماتیک زمانی که با انرژی ذخیره کامل فعالیت می‌کند، دقیق‌تر است.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. نظر خود را در مورد این مقاله بنویسید و اگر سوالی دارید حتماً در کامنت‌ها بپرسید.

برچسب ها :
دیدگاه شما

3 پاسخ به “اگر از ساعت مچی اتوماتیک خود استفاده نکنید چه اتفاقی می‌افتد؟”

 1. عباس نژاد گفت:

  سلام
  بسیار عالی و زیبا
  چند وقتیه عاشق یک مدل سیکو 5 اسپرت شدم وچون همیشه نمیپوشم میترسیدم مشکل پیدا کنه ولی الان خیالم راحت
  و میرم بخرم
  بسیار سپاس گذارم♥️

 2. عبدالهادی شنبه زایی گفت:

  باسلام وخسته نباشیدچطورمیتوانم ساعتی رو بفروشم

  • گالری اشرافی گفت:

   درود بر شما
   اگر در لیست خرید اشرافی باشد می‌توانید تصویر آن را از طریق تلگرام برای همکاران ما ارسال بفرماید تا قیمت حدودی خدمت شما اعلام کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×