خرید حضوری

خانه فروشگاه بالا

ساعت اتوماتیک چیست و چگونه کار می کند؟

اگر جز افراد تازه وارد به دنیای ساعت‌شناسی هستید، ممکن است ساعت‌هایی با موتور اتوماتیک و موتور مکانیکی دیده باشید. اکثر ساعت‌های مکانیکی امروزه دارای یک موتور اتوماتیک نیز هستند.حال این سؤال مطرح می‌شود که موتور اتوماتیک چیست و چه تفاوتی با موتور مکانیکی دارد؟ به طور خلاصه، موتور اتوماتیک یک موتور مکانیکی با ویژگی خود کوک شوندگی است. برخلاف ساعت‌های مکانیکی، که نیاز به کوک شدن دستی تاج دارد، ساعت اتوماتیک با جذب انرژی از حرکت دست کاربر کار می‌کند. از زمان اولین معرفی این نوع موتور در اواخر دهه ۱۷۰۰ میلادی که برای استفاده در ساعت‌های جیبی به کار گرفته شد، مهندسی ساعت‌های اتوماتیک و عملکردشان از آن زمان به طور تصاعدی افزایش یافته است. در این مقاله، به برخی از سؤالات متداول در مورد موتور‌های اتوماتیک پاسخ داده و به بررسی عملکرد آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنین جهت خرید ساعت موتور اتوماتیک می توانید از محصولات اشرافی دیدن کنید.

ساعت اتوماتیک چیست؟

به عبارت ساده، یک موتور اتوماتیک با جذب انرژی از حرکت مچ دست کاربر کوک می‌شود. استفاده روزانه از ساعت اتوماتیک، باعث می‌شود تا بدون نیاز به کوک شدن به صورت دستی کار کند. از سوی دیگر، ساعت‌های مکانیکی (کوک شونده دستی) به کوک شدن دستی و روزانه تاج نیاز دارند تا آن‌ها را در حرکت نگه دارد. بسیاری از برند‌های ساعت مکانیکی نیز توصیه می‌کنند آن‌ها را هر روز در یک زمان خاص کوک کنید. این امر کمک می‌کند که ساعت تا حد امکان دقیق باشد. بااین‌حال، این امر ممکن است همیشه هم ایده‌آل نباشد. زیرا در طول زمان به‌راحتی فراموش می‌شود. علاوه بر این، کوک کردن دستی و روزانه می‌تواند منجر به کوک شدن بیش از حد ساعت شود که به‌خودی‌خود باعث فرسودگی موتور می‌شود. در نتیجه، نوآوری به قیمت ضرورت و کیفیت ساخت به دست می‌آید. مهندسان طراح ساعت، ایده ساعت اتوماتیک را برای غلبه بر این چالش کوچک و درعین‌حال مهم معرفی کردند. ایده اصلی این است که به شما امکان دهد تا استفاده از ساعتتان بدون اینکه نگران تمام شدن کوکش باشید، لذت‌بخش شود. کافی است ساعت اتوماتیک خود را بر روی مچ ببندید و به فعالیت‌های روزانه خود برسید تا ساعت به کارکردن ادامه دهد.

موتور اتوماتیک چگونه کار می‌کند؟

ساعت‌های اتوماتیک و مکانیکی از مکانیسم‌های مشابهی برای ایجاد تنش در شاه فنر استفاده می‌کنند. این تنش در هنگام ر‌ها شدن فنر ساعت ایجاد می‌شود. برای یک ساعت مکانیکی، کوک شدن دستی تاج باعث ایجاد تنش در شاه فنر می‌شود. برای یک ساعت اتوماتیک، انرژی جنبشی تولید شده توسط حرکت عقربه‌ها باعث ایجاد تنش برای تأمین انرژی ساعت می‌شود.  بیایید این مکانیسم را جزئی‌تر بررسی کنیم. هر ساعت اتوماتیک مجهز به روتوری است که به «قلب» ساعت متصل می‌شود. این روتور از فلزات قوی مانند طلا یا پلاتین به عنوان بلبرینگ یا وزنه استفاده می‌کند.

با حرکت دست فرد استفاده‌کننده، روتور به جلو و عقب می‌چرخد تا انرژی را در خود جذب کند. این انرژی که به نیروی ذخیره تبدیل می‌شود، باعث ایجاد حرکت در چرخ‌دنده‌ها می‌دهد و ایجاد تنش در شاه فنر می‌شود. در نتیجه، دست‌ها را صرفاً با انجام فعالیت‌های روزانه خود به حرکت در‌آورید. به طور خلاصه، انرژی حاصل از چرخاندن دست‌های شما، با تبدیل این نیرو، ساعت اتوماتیک را در حال کار نگه می‌دارد. اگر ساعت اتوماتیک شما از حرکت ایستاد، آن را کمی تکان دهید تا بلافاصله شروع به کارکردن کند.

آیا نیاز است که ساعت اتوماتیک را کوک کرد؟

برند‌ها و علاقه‌مندان به ساعت توصیه می‌کنند هنگام خرید یک ساعت اتوماتیک، تاج ساعت را حداقل ۳۰-۴۰ بار بچرخانید تابه طور کامل کوک شود. وقتی که ساعت را از جعبه در می‌آورید و می‌پوشید ممکن است در ابتدا به کار نیفتد. گزینه دیگر این است که آن را در یک کوک کننده ساعت قرار دهید که به‌آرامی ساعت را به جلو و عقب حرکت می‌دهد. اما اگر عجله دارید، یک بار به صورت دستی آن را کوک کنید که در واقع سریع‌ترین راه‌حل پیش روی شماست.

پس از کوک کردن دستی اولیه، حرکت فعال مچ دست برای حفظ عملکرد ساعت کافی است. این برخلاف تصور عموم است که ساعت‌های اتوماتیک نیازی به کوک شدن دستی ندارند. بدون کوک کردن دستی اولیه، ساعت اتوماتیک شما ممکن است هرگز از ظرفیت ذخیره انرژی خود به طور کامل استفاده نکند. ساعت‌های اتوماتیک نیز مانند ساعت‌های مکانیکی، نیاز به کوک شدن کامل دارند تا بتواند بدون مشکل کار کند. وقتی تمام ذخیره انرژی استفاده شود، ساعت به کوک شدن کامل نیاز دارد. در این مورد، ممکن است لازم باشد ساعت را به صورت دستی کوک کنید یا از کوک‌کننده ساعت استفاده کنید. از طرف دیگر، اگر ساعت اتوماتیک خود را به طور منظم نمی‌پوشید، صرفاً تکان دادن ساعت همیشه کارساز نیست. کوک کردن دستی ساعت اتوماتیک به برند و موتور آن بستگی دارد. شرکت سازنده ساعت این جزئیات را همراه با ساعت ارائه می‌دهد. هیچ پاسخ جامعی برای اینکه آیا می‌توانید اغلب یک موتور اتوماتیک را با دست کوک کنید، وجود ندارد. این مسئله صرفاً به میزان استفاده و ظرفیت ذخیره انرژی ساعت شما بستگی دارد. اولین توصیه پوشیدن ساعت برای به کار انداختن آن است.

اگر نگران آسیب‌دیدن اجزای ساعتتان به خاطر کوک کردن دستی موتور اتوماتیک آن هستید، می‌توانید این نگرانی را از بین ببرید. برخلاف ساعت‌های دستی، موتور اتوماتیک دارای فنری لغزنده است که به عنوان کلاچ عمل می‌کند و از کوک شدن بیش از حد ساعت جلوگیری می‌کند. این فنر لغزنده هنگام چرخاندن تاج بدون آسیب رساندن به شاه فنر، سر می‌خورد. هنگامی که ساعت را بیش از حد کوک می‌کنید، شاه فنر مقداری از این تنش را از بین می‌برد و از آسیب دائمی به قطعه جلوگیری می‌کند. همچنین می‌توانید با نزدیک نگه داشتن ساعت به گوش، صدای سرخوردن فنر را هنگام کوک کردن بشنوید.

یک ساعت خودکار چقدر کار می‌کند (انرژی دارد)؟

به عنوان یکی از ویژگی‌های ساعت‌های لوکس و خودکار باید بگوییم که می‌توانند برای همیشه کار کنند. در این صورت، ساعت‌های اتوماتیک برای نسل‌ها در یک خانواده دست‌به‌دست می‌شوند. با وجود کیفیت مناسب، یک ساعت اتوماتیک می‌تواند تا زمانی که کاربر بخواهد به کار خود ادامه دهد. این نوع از ساعت فقط زمانی متوقف می‌شود که هیچ حرکت فیزیکی وجود نداشته باشد و می‌تواند بلافاصله فقط با پوشیدن ساعت و به حرکت درآوردن چرخ‌دنده‌های آن «به زندگی بازگردانده شود». بر این اساس، طول عمر ساعت واقعاً به پایان نمی‌رسد. ساعت‌های اتوماتیک دارای ظرفیت ذخیره انرژی بالایی هستند. زمانی که این ساعت‌ها کاملاً کوک شوند، می‌توانند تا بیش از ۴۰ ساعت انرژی داشته باشند. برخی از برند‌ها ظرفیت ذخیره انرژی بالاتری نیز ارائه می‌دهند. با استفاده منظم از ساعت، دستان شما دائماً در حرکت هستند که به نوبه خود باعث تقویت میزان ذخیره انرژی می‌شود. در نتیجه، تا زمانی که دستان خود را حرکت دهید، ساعت به کار خود ادامه خواهد داد.

آیا ساعت‌های اتوماتیک به باتری هم نیاز دارند؟

خیر. ساعت‌های اتوماتیک، بر خلاف ساعت‌های کوارتز، نیازی به باتری ندارند و از آن استفاده نمی‌کنند. از آنجایی که این ساعت‌ها انرژی حاصل از حرکت دست را مصرف می‌کنند، مجهز به باتری نیستند. همچنین موتور آن‌ها نیز از انرژی ذخیره شده در باتری استفاده نمی‌کند. در عوض، استفاده فعال از مچ دست به تقویت میزان ذخیره انرژی ساعت کمک می‌کند. میزان ذخیره انرژی که بر حسب ساعت مشخص می‌شود، انرژی را برای مدت معینی نگه می‌دارد و باعث می‌شود ساعت به‌راحتی کار کند. هنگامی که ذخیره انرژی تمام شود، کافی ساعت را بپوشید، کوک کنید یا آن را در کوک‌کننده قرار دهید تا دوباره شروع به کار کند. ممکن است با برند‌های ساعتی مواجه شده باشید که ویژگی‌هایی مانند ذخیره انرژی تا ۵۰ ساعت یا حتی ۸۰ ساعت را تبلیغ می‌کنند. در واقع این ذخیره انرژی است که باعث کارکردن ساعت می‌شود و نه انرژی باتری. تنها نقطه‌ضعف این ساعت‌ها این است که در صورت عدم استفاده منظم از آن‌ها می‌تواند از کار بیفتد. یک ساعت اتوماتیک نیاز به تغذیه منظم با انرژی جنبشی دارد تا ذخیره انرژی را پر نگه دارد. بااین‌حال، یک راه‌حل آسان برای این جنبه منفی نیز وجود دارد. با تکان دادن ساعت یا استفاده مداوم از آن، می‌توانید انرژی را بازیابی کنید و حتی پس از مدت طولانی که ساعت کارنکرده، آن را به کار بیندازید.

آیا واقعاً برای کوک نگه داشتن ساعت به کوک کن نیاز داریم؟

کوک کن ساعت، مکانیزمی است که در آن ساعت خود را در یک جعبه قرار می‌دهید. این جعبه از داخل می‌چرخد که برای تبدیل انرژی تولید شده به نیروی ذخیره لازم است. اگر به جمع‌آوری ساعت‌ها علاقه دارید و ساعت‌های متعددی دارید که نیاز به کوک شدن دارند، استفاده از کوک کن ساعت می‌تواند مفید باشد. اما اگر فقط یک ساعت خودکار دارید، مزایا و معایب آن را قبل از هزینه کردن در نظر بگیرید. استفاده از کوک کن ساعت برای ساعت اتوماتیک به دو صورت انجام می‌شود. اول اینکه اگر به طور مداوم ساعت خودکار خود را نمی‌پوشید، اما می‌خواهید همیشه آن را کوک کنید، استفاده از کوک کن به دردتان می‌خورد. در مقابل، برخی از کارشناسان ساعت می‌گویند که اگر ساعت را در حالت کوک شدن ر‌ها کنید، می‌تواند بر عملکرد ساعت تأثیر بگذارد و استهلاک موتور را افزایش دهد.

اگر یک ساعت اتوماتیک با قابلیت‌های متعدد دارید، استفاده کردن از کوک کن ساعت بسیار منطقی است. به‌عنوان‌مثال، وقتی که ساعتتان از ویژگی تقویم بهره می‌برد. تنظیم تاریخ، روز و سال به صورت دستی زمان زیادی می‌برد. این همان زمانی است که کوک کن به کارتان می‌آید! اما، به خاطر داشته باشید که استفاده از کوک کن می‌تواند باعث افزایش استهلاک موتور ساعتتان شود. به همین دلیل، علاقه‌مندان به ساعت عمدتاً توصیه می‌کنند به جای استفاده از کوک کن، فقط به طور مداوم ساعت خودکار خود را به دست بیندازید.

33 کامنت

 1. باسلام
  اگر برای مدت طولانی ۲ یا ۳ سال از ساعت اتوماتیک استفاده نکنیم چه اتفاقی برایش می افتد

  • درود بر شما
   اگر در شرایط درست نگهداری گردد، معمولا مشکلی برای ساعت ایجاد نمی گردد. اما اگر در معرض رطوبت یا گرما یا … قرار داشته باشد ممکن هست نیاز به سرویس داشته باشد.

 2. با سلام از لحاظ معمول چه فرقی بین موتور اتوماتیک ساعت های کپی و اصل است غیر از تفاوت جنس روتور ایا دقت اشان فرق می کند؟

  • درود بر شما
   تفاوت موتور اورجینال و های کپی به برند اورجینال و جنس برند ساعت های کپی نیز بستگی دارد. با توجه به کیفیت و دقت موتور کپی می تواند در عمر مفید ساعت، دقت موتور، ضد آب بودن و … متفاوت باشد.

 3. سلام من ساعت Omega seamester cosmic 166032 اصلی رو دارم حدودا چند قیمتشه!!!

 4. با سلام میخواستم بدونم که آیا میشه طوری اهرم منفی و مثبت مربوط به سرعت حرکت موتور ساعت مچی اتوماتیک را تنظیم نمود که کاملآ دقیق کار کنند

  • درود بر شما
   در بعضی ساعت سازی ها تجهیزاتی در این زمینه وجود دارد که ساعت را دقیق تنظیم می نماید.

 5. سلام ببخشید ساعت های اتوماتیک ریت (RATE) ژلپن که اینقدر لوکس و گران قیمت هستن خوب هستند و از کجاش باید بدونیم که اصل است ؟

  • درود بر شما
   متاسفانه اطلاعات خوبی در رابطه با برندی مد نظرتان نداریم و توانایی ارائه نظر کارشناسانه در باره ی آن را نداریم.

 6. سلام
  سوالم اینه من رولکس اتومات های کپی دارم
  اگر در ماه ۴ روز دستم باشه و اکثرا تو کمدم باشه مشکلی براش پیش نمیاد؟ و اینکه اگر همینطور کم استفاده کنم و سالم نگه دارمش عمرش طولانی میشه؟ یا نه مثلا بعد از ۵ سال با سرویس کردنشم دیگه خراب میشه؟ ممنون

  • درود بر شما
   اگر در شرایط مناسب نگهداری شود نیاز به سرویس پیدا نمی کند.

 7. سلام .ساعتهای اتوماتیک بعداز شارژ شدن تا چند ساعت می توانند شارژو در خود ذخیره کنند؟

  • درود بر شما
   این مورد تماما بستگی به نوع موتور دارد اما معمولا بین 12 تا 48 ساعت طبیعی است.

   • سلام درود ب شما
    میخواستم بدونم چرا ساعت رادو ثانیه شمارش هردقیقه متوقف میشه وبعد از این که تکانش دادی ی چند لحضه دوباره کار میکنه علت این از چیه ممنون میشم

    • درود بر شما
     متاسفانه توضیحاتتون برای پاسخگویی کامل نیست، اگر ساعت شما کرنو گراف باشد کاملا طبیعی هست که بعد از دقایقی کرنوگراف متوقف شود، اگر ساعتتون اتومات باشد ممکن هست که شارژ ساعت به اتمام رسیده باشد و با حرکت مقداری شارژ شده و مجدد می خوابد. و یا ممکن هست که اگر باطری خور باشد ایراد از باطری یا چرخ دنده ها باشد.

 8. سلام چگونه از اصل بودن ساعت سیکو۵مطمئن شیم؟
  شماره سریالش رو کجای سایت سیکو ثبت کنیم؟

  • درود بر شما
   برای آشنایی با ساعت های اورجینال سیکو لطفا مقاله اشرافی را در این مورد مطالعه فرمایید.

 9. سلام سایت اصلی ساعت سیکو5رومیخام از اصلی بودن ساعتم اطمینان پیداکنم

  • درود بر شما
   https://www.seikowatches.com/
   این لینک مربوط به سایت اصلی سیکو می باشد.

  • سلام پسرم ساعت اتوماتیک داره اما هر موقع دستش نی از کار میافته.و هر بار بخواد بزاره دستش باید مجدد کوکش کنه.واقعا این جوریند؟یا ما هنوز بلد نیستیم کار کنیم باهاش

   • درود بر شما
    ساعت های اتوماتیک به دلیل اینکه تنها از طریق کوک دستی و یا حرکت لنگر پشت ساعت شارژ می شوند ذخیره انرژی محدودی دارند که همین امر فعالیت ساعت را محدود می کند، برای استفاده بهتر در مرورگر "نحوه کوک کردن ساعت" را سرچ نموده و مقاله اشرافی را با دقت مطالعه فرمایید.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here