خرید حضوری اشرافی

خانه فروشگاه بالا

مقایسه ساعت‌های خورشیدی با ساعت‌های کینتیک

ساعت‌های خورشیدی و ساعت‌های کینتیک (Kinetic) هر دو نوعی ساعت کوارتزی هستند که بدون نیاز به تعویض مداوم باتری، می‌توانند خود را شارژ کنند. اما روش کار این ساعت‌ها با یکدیگر متفاوت است. بیایید نگاهی دقیق‌تر به مکانیک این ساعت‌ها بیندازیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ساعت‌های خورشیدی و کینتیک، ادامه این مطلب را بخوانید.

ساعت‌های کینتیک و ساعت‌های اتوماتیک هر دو از حرکت بازوی فرد (کسی که ساعت را به دست خود بسته است) برای تامین انرژی ساعت بهره می‌برند و این کار با استفاده از یک روتور در حال نوسان اتفاق می‌افتد. از طرف دیگر، ساعت‌های خورشیدی برای شارژ دوباره خازن ذخیره‌سازی، از نور محیط، انرژی تولید می‌کنند. یک ساعت اتوماتیک انرژی را در یک شاه‌فنر ذخیره می‌کند، در حالی که ساعت‌های کینتیک آن را در یک خازن ذخیره می‌کنند.

ساعت‌های خورشیدی

ساعت‌های خورشیدی انرژی حرکتی خود را از نور محیط تولید و خازن‌های ذخیره‌سازی خود را شارژ می‌کنند. همانطور که از این اصطلاح برمی‌آید، ساعت‌های خورشیدی از نور خورشید تغذیه می‌کنند. آن‌ها از طریق منابع دیگر تولید نور مانند لامپ‌های رشته‌ای یا فلورسنت هم می‌توانند شارژ بشوند. از آنجا که منابع مصنوعی نور نیز از طیف خورشید تقلید می‌کنند، ساعت‌های خورشیدی را می‌توان در داخل خانه نیز شارژ کرد.

ساعت خورشیدی چگونه کار می‌کند؟ یک سلول خورشیدی زیر صفحه عقربه‌های ساعت قرار داده شده است. هنگامی که نور به این صفحه می‌تابد و به سلول خورشیدی برخورد می‌کند، به برق تبدیل می‌شود. این عمل باعث می‌شود باتری شارژکردنی نصب‌شده زیر سلول شارژ بشود.

پیشنهاد میکنم مطلب ساعت خورشیدی چیست را مطالعه کنید.

Junghans Solar

ساعت‌های خورشیدی تقریباً با هر نوری قابل شارژ هستند. با این حال، خوب است بدانید که هر منبع چقدر نور استفاده می‌کند تا بتواند در سریع‌تر زمان ممکن شارژ بشود.

 • نور مستقیم خورشید در تابستان – 100000 LX
 • روز ابری – 10،000 LX
 • 5 سانتی‌متر (2 اینچ) فاصله از لامپ فلورسنت ۳۰ وات – ۱۰۰۰۰ LX
 • 20 سانتی‌متر (8 اینچ) فاصله از لامپ فلورسنت ۳۰ وات – ۳۰۰۰ LX
 • محیط اداری – 700 LX

LX (لوکس) واحدی از روشنایی است که برای اندازه‌گیری شدت نور استفاده می‌شود. یک لوکس برابر با یک لومن (مقدار نور) در هر متر مربع است. هرچه لوکس بالاتر باشد، ساعت مچی خود را سریع‌تر می‌توانید شارژ کنید. جای تعجب آور نیست که نور خورشید طبیعی لوکس بسیار بالاتری در مقایسه با نور مصنوعی دارد.

اگر احساس می‌کنید که قرار گرفتن ساعت در معرض نور خورشید یا قرار دادن آن در نزدیکی یک لامپ کار درستی نیست، کاری که می‌توانید انجام دهید استفاده از یک شارژر خورشیدی با طراحی خاص است. این وسیله می‌تواند 30،000 لوکس نور تولید کند که این مقدار خیلی بیشتر از چیزی است که لامپ‌های معمولی تولید می‌کنند. شارژر خورشیدی وسیله‌ای بسیار جمع‌وجور و استفاده از آن کار آسانی است. فقط کافی است ساعت خود را روی شارژر خورشیدی قرار بدهید تا سریع شارژ شود.

جوانب مثبت و منفی ساعت‌های خورشیدی

جوانب مثبت

 • با استفاده از هر منبع نوری قابل شارژ است
 • همیشه در حال شارژ است (مگر اینکه در تاریکی قرار داده شود)
 • با هر بار شارژ می‌تواند تا 6 ماه کار کند (بستگی به مدل ساعت دارد)
 • باتری آن عمری طولانی دارد (حداکثر 10 سال)

جوانب منفی

 • (در نهایت) نیاز به تعویض باتری دارد
 • هیچ راهی برای کوک دستی آن‌ها وجود ندارد

تاریخچه ساعت‌های خورشیدی

اولین نسخه از ساعت خورشیدی توسط راجر ریهل در مارس 1968 اختراع شد. نمونه اولیه‌ای از این ساعت‌ها در سال 1970 و سپس، نسخه کامل‌تر‌ی به نام Synchronar در سال 1972 تولید شد.

در آن زمان، Synchronar یک ساعت بسیار منحصر به فرد و آینده‌نگر معرفی می‌شد. در بالای ساعت که معمولاً زمان نمایش داده می‌شود، دو سلول خورشیدی وجود داشت. نکته‌ای که به اندازه کافی عجیب می‌نمود، این بود که صفحه نمایش زمان در کنار ساعت قرار گرفته بود. Synchronar تا مدت زمانی طولانی تولید می‌شد و حتی تا سال ۲۰۰۷ نیز در دسترس بود.

این ساعت از ویژگی‌های پیشرفته‌ای در زمان خود برخوردار بود، مثلا سوئیچ‌های مغناطیسی در بالا، امکان تنظیم خودکار برای ذخیره‌ساز نور روز و شمارش سال‌های کبیسه و استفاده از آن در عمق آب تا 700 پا نیز به تأیید رسیده است.

نقطه عطف بعدی در تکامل ساعت خورشیدی معرفی Citizen Crystron در سال 1976 بود. این اولین ساعت خورشیدی با نمایشگر آنالوگ بود. این ساعت‌ها از نظر ظاهری ساعت‌هایی سنتی بودند، اما یک مجموعه بزرگ از چهار پنل خورشیدی در مرکز صفحه عقربه‌های آن قرار داشت.

این ساعت‌ها آغاز تعهد شرکت سیتیزن به تولید ساعت‌های خورشیدی بود که با پیشرفت مجموعه ساعت‌های Eco-Drive آن به اوج خود رسید.

ساعت‌های کینتیک

ساعت‌های کینتیک شبیه به ساعت‌های اتوماتیک هستند به این معنا که برای ادامه کار خود به حرکت بازوی فرد وابسته هستند. تفاوت این دو ساعت در این است که در یک ساعت اتوماتیک، این حرکت‌ها هستند که ساعت را کوک می‌کنند. در یک ساعت کینتیک، خازن ذخیره‌سازی در اثر حرکت بازو شارژ می‌شود. باتری‌های معمولی قابل شارژ نیستند. از طرف دیگر، خازن‌های ذخیره‌سازی به عنوان باتری عمل می‌کنند و شارژکردنی هستند.

ساعت کینتیک Seiko Herrenuhr SKA531P1

شرکت ساعت‌ساز ژاپنی به نام Seiko اولین شرکتی بود که موفق شد در سال ۱۹۸۶ از ساعت کینتیک رونمایی کند. وزنه مکانیکی در پایین ساعت وجود دارد که یک موتور کوچک را هدایت و شارژ را در یک خازن ذخیره می‌کند. این همان چیزی است که انرژی لازم را به ساعت می‌بخشد.

برای شارژ یک ساعت کینتیک، باید مرتباً آن‌ها را استفاده کرد. اگر قصد دارید که از آن فقط در موارد خاصی استفاده کنید، شاید این نوع ساعت مناسب شما نباشد.

پیشنهاد میکنم حتما مطلب ساعت کینتیک چیست را مطالعه کنید.

جوانب مثبت و منفی ساعت‌های کینتیک

جوانب مثبت

 • انرژی ساعت مچی از حرکت بازوی فرد تامین می‌شود
 • با هر بار شارژ می‌تواند تا 6 ماه کار کند (بستگی به مدل ساعت دارد)

جوانب منفی

 • اگر برای مدت طولانی پوشیده نشود، باتری آن خالی خواهد شد
 • هیچ راهی برای کوک دستی آن‌ها وجود ندارد

ساعت‌های خورشیدی در مقابل ساعت‌های کینتیک

هر دو نوع ساعت خورشیدی و کینتیک دارای علامتی هستند که به فرد این آگاهی را می‌دهد که چه زمانی خازن ذخیره‌سازی نیاز به شارژ مجدد دارد – در این مواقع، عقربه دوم شروع به «جلو رفتن» می‌کند. در اصل، «جلو رفتن» به این معنی است که عقربه دوم در ازای هر ثانیه‌ای که حرکت می‌کند، دو ثانیه به جلو می‌پرد. اگر صاحب یک ساعت کینتیک هستید، اگر به طور مرتب از ساعت استفاده نمی‌کنید، می‌توانید از یک کوک‌کننده ساعت برای شارژ خازن استفاده کنید. برای ساعت‌های خورشیدی هم می‌توانید آن را برای چند ساعت زیر لامپ رشته‌ای یا فلورسنت قرار بدهید تا شارژ بشود.

ساعت‌های کینتیک تقریباً به طور انحصاری توسط شرکت Seiko تولید می‌شوند.

Seiko یک شرکت فناوری‌محور است و قطعات یدکی را تا مدت زمانی طولانی تولید خواهد کرد. اگر یک ساعت کینتیک با کیفیت بالا را خریداری می‌کنید، Seiko می‌تواند هر ده سال یک بار خازن/باتری را برای شما تعویض کند.

از طرف دیگر، ساعت‌های خورشیدی مختلفی توسط شرکت‌های مختلف ساخته شده‌اند که مهم‌ترین آن‌ها شرکت‌های سیتیزن (Eco-Drive)، کاسیو (G-Shock) و Seiko (خورشیدی) هستند. محصولات ژاپنی به دلیل کیفیت و دوام آن‌ها معروف هستند. بنابراین، هر برندی را که از این میان استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که فناوری نهفته در ساعت‌ها فناوری خوبی هستند.

صرف‌نظر از اینکه شما یک ساعت خورشیدی انتخاب می‌کنید یا ساعت کینتیک، از پوشیدن و استفاده از ساعت خود برای سال‌های متمادی لذت خواهید برد.

نتیجه‌گیری

ساعت‌های خورشیدی و کینتیک دو تا از محبوب‌ترین گزینه‌ها در زمینه ساعت‌های پردوام و سازگار با محیط زیست هستند.

این دو نوع ساعت جوانب مثبت و منفی مشترکی دارند. تفاوت اصلی آن‌ها در مکانیسمی است که برای تبدیل انرژی به برق استفاده می‌شود.

انتخاب یک ساعت خورشیدی یا ساعت کینتیک بستگی به این دارد که کدام فناوری ساعت تناسب بیشتری با سبک زندگی شما دارد.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *