خانه فروشگاه بالا

ساعت مچی کینتیک (Kinetic) چیست و چگونه کار می‌کند؟

ساعت مچی کینتیک (Kinetic) چیست؟ این ساعت، که به عنوان ساعت مچی کوارتز اتوماتیک نیز شناخته می‌شود، ترکیبی از مکانیزم روتور خودکوک برای تولید انرژی الکتریکی را با شیشه کوارتز پیزوالکتریک به عنوان اساس زمان‌بندی در هم می‌آمیزد.

این نوع از ساعت، به دلیل ویژگی‌های دقت و صرفه‌جویی در انرژی، یعنی عواملی که در افزایش وسیع محبوبیت آن دخیل بوده‌اند، مورداستقبال قرار گرفته است. ساعت کینتیک چطور کار می‌کند؟ این مقاله در کنار پاسخ به این سؤال، اطلاعات بیشتری را نیز فراهم خواهد کرد.

ساعت مچی کینتیک چگونه کار می‌کند؟

انرژی جنبشی، انرژی تولیدشده از راه حرکت است. این گونه از انرژی، که با حرکت بدن ایجاد می‌شود، به ساعت کینتیک نیرو می‌بخشد. حرکتی مثل تکان‌دادن دستهایتان در هنگام راه‌رفتن، چرخاندن فرمان اتومبیل در هنگام رانندگی، یا حرکات ساده روزمره موجب چرخش وزنه‌های نوسانی درون ساعت می‌شود.

آونگ دوار به چرخ‌دنده بزرگی متصل است که با یک چرخ‌دندانه پی‌نیون کوچک در هم تنیده شده‌اند. به هنگام حرکت کردن شما، آونگ می‌چرخد و چرخ‌دندانه پی‌نیون را با سرعتی بالا (به میزان 100000 دور در دقیقه) می‌چرخاند، که به مولد الکتریکی کوچکی که دستگاه ذخیره (خازن یا باتری قابل شارژ مجدد) را شارژ می‌کند، می‌پیوندد. انرژی ذخیره‌شده در خازن، به آرامی در طی زمان تخلیه می‌شود. بسته به مدل ساعت، شارژ کامل می‌تواند تقریباً از دو هفته تا شش ماه دوام بیاورد.

ساعت مچی کینتیک در مقایسه با ساعت مچی اتوماتیک

اول آنکه، نیاز است بدانیم موتور چیست. موتور، مکانیزمی از ساعت شکل‌گرفته از اجزای متحرک است. موتور کینتیک به عنوان موتور کوارتز اتوماتیک نیز شناخته می‌شود. ساعت‌های کینتیک، ترکیبی از بهترین ویژگی‌های ساعت‌های اتوماتیک و کوارتز را ارائه می‌دهند. ساعت کینتیک، همانند ساعت اتوماتیک، موتور خودکوک دارد، اما از مکانیزم تنظیم زمان کوارتز استفاده می‌کند. خازن، انرژی را به شیشه کوارتز منتقل می‌کند، که در ضربان‌های بالا دچار نوسان می‌شود تا چرخ دنده را با سرعتی ثابت به حرکت درآورد. از سوی دیگر، ساعت اتوماتیک، موتور مکانیکی دارد. این ساعت، از فنر پاندول و رقاصک ساعت برای ثبت زمان استفاده می‌کند. موتور کوارتز دقیق‌تر از موتور مکانیکی است. به طور متوسط، موتور کوارتز تنها چند ثانیه را در هر ماه از دست می‌دهد، درحالیکه این میزان برای موتور مکانیکی چند دقیقه است.

 آیا ساعت‌های مچی کینتیک بادوام‌اند؟

ممکن است در خرید ساعت مچی کینتیک تردید داشته باشید، به خصوص اگر با چگونگی کارکرد آن آشنا نباشید. ولی بهتر است بدانید که ساعت‌های کینتیک به اندازه هر نوع ساعت دیگری بادوام هستند. خازن آن را می‌توان هزاران بار شارژ و خالی کرد. با وجود ضروری‌بودن تنظیم مجدد خازن در هر ده سال یا بیشتر جهت حفظ ساعت در بهترین حالت، خازن فرسوده نمی‌شود.

ذخیره‌سازی انرژی در ساعت مچی کینتیک

ساعت مچی کینتیک کاملاً شارژشده، می‌تواند انرژی را برای مدت شش‌ماه بدون نیاز به شارژ مجدد ذخیره کند. خازن اصلی، انرژی را ذخیره کرده و زمان درست را محاسبه می‌کند. معمولاً ساعت، بعد از بیست‌وچهار ساعت کارنکردن، ((متوقف می‌شود)). بعد از فعال‌شدن مجدد با حرکت، زمان، بر اساس محاسبات خازن تنظیم مجدد می‌شود. بسیاری از ساعت‌های کینتیک نشانگرهایی دارند که فرد استفاده‌کننده از طریق آن‌، می‌تواند بفهمد چه میزان شارژ در زمان‌سنج نگه‌داشته می‌شود.

نگه‌داری از ساعت مچی کینتیک

ساعت‌های کینتیک به طور معمول، هر هفت سال یا بیشتر نیاز به تعمیر دارند. باتری آن نیاز به تعویض ندارد، اما ممکن است ساعت، خازن اصلی تازه‌ای برای ذخیره انرژی و تنظیم زمان احتیاج داشته باشد.

تاریخچه ساعت مچی کینتیک

شرکت ژاپنی سیکو، از ((ساعت کینتیک)) در نمایشگاه بازرگانی بازل در سال 1986، تحت عنوان نام AGM رونمایی کرد. در ژانویه 1998، اولین ساعت از این مدل در آلمان عرضه شد. آوریل همان سال، این ساعت در ژاپن عرضه شد (تحت عنوان Auto-Quartz).

این ساعت‌ها به طور متوسط، سرعت ماهیانه ±15 بر ثانیه داشتند و در زمان شارژ کامل، 75 ساعت فعالیت مداوم را میسر می‌کردند. در سال 1991، سیکو، نام تجاری کینتیک را معرفی کرد.

امروزه، سیکو، گستره وسیعی از ساعت‌ها را با موتور کینتیک عرضه می‌کند. بالاترین مدل آن، کالیبر 9T82 است. این ساعت با حدود قیمت 3000 دلار فروخته می‌شود ، که آن را به یکی از گران‌ترین ساعت‌های کینتیک تبدیل کرده است. همچنین، از تکنولوژی کینتیک در ساعت‌های پالسر و لورس سیکو نیز استفاده شده است. حال که صحبت از سیکو شد، برای پیدا کردن بهترین ساعت‌های مچی مردانه سیکو، اینجا کلیک کنید

معرفی چند مدل از ساعت های کینتیک سیکو

آیا می‌خواهید ساعتی تازه خریداری کنید؟ در اینجا چند مدل سیکو برای بررسی‌کردن وجود دارد. اگر آنچه به دنبالش هستید را پیدا نمی‌کنید، به فهرست‌مان در اینجا از بهترین ساعت‌های کینتیک سر بزنید.

ساعت مچی کوتورا کینتیک سیکو مدل SRN064 استیل ضدزنگ

Seiko Men’s SRN064

کوتورا سیکو مدل SRN064 ، نمادی از فرهیختگی فرهنگی است. خطوط برجسته و دارای انحنا و نمای دورنگه، آن را باکیفیت کرده است. با توجه به موتور جنبشی آن که از حرکت نیرو می‌گیرد، انتخابی هم جذاب و هم کاربردی محسوب می‌شود. نمای خیره‌کننده ساعت با عملکرد دقیقش همخوان است. ساعت سیکو کوتورا، به عنوان برند ژاپنی پیشگام در فناوری ساعت‌های مچی کینتیک، از حرکت بدن شما قدرت می‌گیرد. هیچ نیازی به تعویض باتری نیست. این ساعت مچی سازگار با محیط زیست، صفحه‌ای نقره‌ای با ریزه‌کاری‌های طلایی، عقربه‌های شبنما و روزشمار روز/ ماه دارد.

این ساعت، بندهای استیل ضدزنگ با قفل دکمه‌ای برای بسته‌شدن دارد. کوتورا سیکو، تا 100 متر (330 فوت) ضدآب بوده که آن را برای شنا و غواصی سطحی، اما نه برای غواصی‌های در اعماق آب، مناسب می‌کند.

ساعت مچی مردانه غواصی جی ام تی پراسپکس کینتیک سیکو مدل SUN019

Seiko Prospex SUN019

ساعت پراسپکس کینتیک سیکو مدل SUN019، ساعت مچی مردانه جی ام تی است که 48 میلی‌متر پهنا و 14 میلی‌متر ضخامت داشته و استیل ضدزنگ است. دارای بزل نشان‌دهنده زمان سپری‌شده است که به یک سمت می‌چرخد، و دسته‌کوک تنظیم‌شونده با پیچ برجسته‌ای دارد که با فشاردهنده کار می‌کند. این ساعت، از حرکت بدن نیرو می‌گیرد و موتور جنبشی کوارتز 5M85 ژاپنی دارد.

این ساعت شیک، صفحه سیاه، عقربه‌های شبتاب و نشانگرهای ساعت جهانی گرینویچ را دارد. ساعت پراسپکس سیکو مدل SUN019، تا 200 متر، ضدآب است (می‌توان آن را برای غواصی در اعماق آب استفاده کرد).

ساعت مچی رسمی مردانه استیل ضدزنگ کینتیک سیکو مدل SKA366

Seiko Men’s SKA366

ساعت سیکو مدل SKA366، ساعت مردانه‌ای شیک بوده که دارای قاب استیل ضدزنگ با پوشش کربونیترید تیتانیونم(سرامیکی) و بزل طلایی‌رنگ در بالای آن است. این ساعت کینتیک، در صفحه داخلی خود نشانگر ذخیره نیرو دارد. این زمان‌سنج ، با پوششی سرامیکی، بندهای استیل ضدآب طلایی‌رنگ و قفل دکمه‌ای تاشو، ساعتی ایده‌آل برای موقعیت‌های رسمی محسوب می‌شود.

این ساعت، تا 100 متری (300 فوت) ضدآب است. می‌توانید آن را در هنگام شناکردن و غواصی در آب‌های سطحی دستتان کنید؛ اما برای غواصی در اعماق آب مناسب نیست. این ساعت مچی نیازی به باتری ندارد. به صورت جنبشی و از حرکت دستتان نیرو می‌گیرد. مدل SKA366، یکی از ظریف‌ترین ساعت‌های کینتیک سیکو است.

نتیجه‌گیری

اگر تابحال ساعت کینتیکی نداشته‌اید، ممکن است در مناسب‌بودن آن برایتان دچار تردید باشید. اما اکنون که به چگونگی عملکرد آن پی بردید، می‌توانید تصمیمی آگاهانه در زمینه خرید آن برای خود بگیرید. از آنجا که این زمان‌سنج کم‌خرج، به غیر از انرژی دریافتی از حرکات روزمره شما نیاز به هیچ منبع نیروی دیگری ندارد، از اتلاف پول‌تان برای خرید باتری جلوگیری می‌کند.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 50 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. Drop files here