خانه دسته بندی
0
سبد خرید
حساب کاربری

بررسی ساعت امگا اسپیدمستر: آیا ارزش این همه هزینه را دارد؟

1402-02-27 ۱۷:۳۶
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
بررسی ساعت امگا اسپیدمستر

در این مطلب به بررسی ساعت های امگا اسپید مستر پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

تاریخچۀ برند امگا و اسپیدمستر

لوئیس براندت در سال 1848 کمپانی La General Watch را تأسیس کرد. در سال 1903، این شرکت با برند امگا ادغام شد و نامش به Luis Brandt et Frere – Omega watch & Co تغییر کرد. پس از آن که در سال 1982 به زیرمجموعه‌ای از این گروه تبدیل شدند، این شرکت به به برند Omega Sa تغییر نام داد.

امگا، از همان ابتدا، در شهر La Chaux-de-Fonds واقع شده است. در سال 2009، به دلیل سابقه‌ درخشانش در صنعت ساعت‌سازی، در یونیسکو به رسمیت شناخته شد. جالب است بدانید که در این منطقه، برندهای معروفی در حوزۀ ساعت‌سازی قد اعلم کردند که می توان به برندهای زیر اشاره کرد: ژرارد پرگو، تیسوت، مووادو، زنیت و البته رولکس. با این اوصاف، برند امگا به جایگاهی فراتر می‌اندیشید. در سال 1892، لوئیس، بنیانگذار این برند، با همکاری شرکت اودمر پیگه، اولین ساعت‌ مچی مینوت ریپیتر (ساعت هایی با صدا و نتی خاص که در هر ۱۵ دقیقه با صدایی متفاوت از نت دقیقه ربع را پخش می کنند) را ساخت.

تاریخچۀ برند امگا و اسپیدمستر

در سال 1917، برند امگا به‎‌عنوان ساعت رسمی واحدهای رزمی یگان پروازی پادشاهی بریتانیا برگزیده شد. همچنین، در سال 1932، به‌عنوان ساعت رسمی المپیک انتخاب شد. در طول جنگ جهانی دوم در دهه 1940، این برند همچنان ساعت رسمی ارتش بریتانیا بود.

شخصیت تام هاردی، فریر، در فیلم «دانکرک»، برای محاسبۀ مدت زمان پروازش از ساعت امگا استفاده می‌کند. همچنین، جیمز باند، مأمور مخفی محبوب، از سال 1995، ساعت‌هایی از برند امگا را به مچ دستش می‌بست.

شاید بتوان گفت، رفتن این برند به‌عنوان اولین ساعت به ماه، در سال 1969، بزرگترین موفقیت امگا بوده است. این افتخار نصیب چیزی جز امگا اسپیدمستر نشد.

جالب است که بدانید، اسپیدمستر را صرفاً برای سفر به ماه نساخته بودند. در حقیقت، در سال 1957، به‌ویژه مدل 2915-1، به‌عنوان کرنوگراف مسابقه‌ای به خط تولید امگا پیوست.

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که کرنوگراف چیست؟

کرنوگراف به نوعی از ساعت‌های مچی اطلاق می‌شود که در داخل صفحۀ اصلی ساعت، تعدادی صفحات فرعی و کوچکتر قرار دارد. وظیفۀ اصلی آنها، در واقع، ثبت زمان سپری‌شده در مقابل زمان واقعی روز است. از مقیاس تاچیمیتر کرنوگراف برای محاسبۀ سرعت اجسام متحرک استفاده می‌کنند. بنابراین، ساده‌ترین راه برای درک ماهیت کرنوگراف این است که آن را مانند کرونومتر متصور شوید.

البته، کرونوگراف به ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند کامپلیکیشن‌ها مجهز است. این کامپلیکیشن‌ها به تاریخ، صور ماه و غیره اختصاص دارند. در طراحی اسپیدمستر از کرونوگراف‌های ساده و در عین حال کاربردی دهه‌های 1920 و 1930 الهام گرفته شده‌ بود.

 برای تکمیل کلکسیون‌های سی‌مستر و ریل‌مستر، که توسط امگا طراحی شده بودند، نام اسپیدمستر را انتخاب کردند. این کرنوگراف‌های مسابقه‌ای و اورجینال با کوک دستی کار می‌کردند که علی‌رغم ساعت‌های اتوماتیک و یا کوارتز، برای نشان دادن دقیق ساعت باید اسپیدمستر را مرتب با دست کوک می‌کردند.

یکی از مزایای کوک دستی این ساعت‌ها این بود که در گرانش کم همچنان کارشان را درست انجام می‌دادند. از آنجایی که در کوک ساعت‌های اتوماتیک کشش گرانش زمین اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد، این ساعت‌ها در فضا عملاً کاربردی نخواهند داشت. ساعت‌های کوارتز حتی تا سال 1969 نیز موجود نبودند.

اگرچه اسپیدمستر به‌عنوان «ساعت ماه» به شهرت دست یافت، درواقع، چندین سال زودتر به فضا رفت. اسپیدمستر در سال 1962 در مأموریت MA-8، توسط فضانوردی به نام والتر شیرا به فضا سفر کرد.

ساعت شخصی شیرا، در حقیقت، امگا اسپسدمستر CK2998 بود. ساعت شیرا در فضا به‌خوبی کار می‌کرد، با این حال ناسا اسپیدمستر را برای انجام مأموریت‌های آتی به فضا تحت سخت‌ترین آزمایش‌ها قرار داد.

ناسا تمامی ساعت‌هایی که قصد فرستادنشان به ماه را دارد، تحت سخت‌ترین آزمایش‌ها قرار می‌دهد. همچنین، توانایی مقابله آنها را با دماهای بسیار بالا، مانند 200درجه فارنهایت تا صفر درجه، می‌سنجد. همچنین، توانایی تحمل دماهای 93درجه سانتی‌گراد تا منفی 18درجه سانتی‌گراد را نیز آزمایش می‌کند. ناسا برای اطمینان از عملکرد درست ساعت‌ها در فضاهای مملوء از اکسیژن خالص، بدون باز شدن قاب مهرو مو‌م‌شدۀ پشت ساعت، همۀ آنها را در فشارهای بالا و پایین تحت آزمایش قرار می‌دهد. ساعت‌های ارسالی باید ضد ضربه و ضد مغناطیسی باشند. در شرایط کم نور، تمامی شماره‌ها و اعداد باید خوانا باشند که در فضاپیمای تاریک امری کاملاً منطقی است.

قاب کریستالی باید ضدانعکاس باشد؛ به همین دلیل قاب امگا از جنس فولاد با پرداخت باتلری است. همچنین، دقت زمان‌سنجی این ساعت‌ها نیز ارزیابی می‌شوند.

ساعت‌های لونژین وینتور و رولکس کاسموگراف، در این لیست کوتاه از ساعت‌های منتخب، نتوانستند این آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارند؛ به این معنی که در 1 ژوئن سال 1965، امگا اسپیدمستر برای ماموریت‌های فضایی سرنشین‌دار توانست گوی سبقت را برباید. به عبارت دیگر، تا به امروز، برند امگا، احتمالا، طولانی‌ترین تأمین‌کنندۀ ثابت ناسا بوده است.

واقعیت جالب: همیلتون نیز یک ساعت جیبی را برای بررسی ارائه کرد. بدیهی است، یک ساعت جیبی شناور بلافاصله رد صلاحیت می‌شد. در سال 1969، خدمه‌ آپولو 11 در راه رسیدن به ماه، اسپیدمستر را به دستشان بسته بودند. به دلیل نقص در تایمرهای الکترونیکی، نیل آرمسترانگ ساعتش را به‌عنوان پشتیبان در فضاپیما نگه داشت. باوجوداین، باز آلدرین پس از خروج از فضاپیما و قدم گذاشتن در ماه، ساعت اسپیدمستر را دستش کرده بود. باز آلدرین یکی از فضانوردانی بود که به ارزشمندی اسپیدمستر اعتراف کرد.

یک سال بعد، یعنی در سال 1970، اسپیدمستر در ماموریت آپولو 13 باره دیگر به ماه سفر کرد. آنطور که نقل است، مخزن اکسیژن پاره موجب شد تا فرود با مخاطراتی همراه باشد و این جملۀ تکراری از سوی خدمه ادا شد که «هاستون، مشکل پیش آمده.»

جک سویگرت، با استفاده از امگا اسپیدمسترش، توانست مدت زمان سوختگی بحرانی را تعیین کند تا خدمه با خیال راحت به خانه بازگردند. اهمیت امگا در ایمنی جانی فضانوردان در این مأموریت موجب شد تا ناسا جایزۀ نقره‌ای اسنوپی را به این برند اعطا کند.

اسپیدمستر کنونی

در تاریخچۀ ماموریت‌های ناسا و ساعت‌سازی، اسپیدمستر فصلی پربار را ورق زده است. در وب‌سایت این برند می‌توانید اطلاعات زیاد و مفیدی را، از جمله راهنمای پی‌دی‌اف قابل‌دانلود، کسب کنید؛ زیرا تنوع مدل‌های این برند بسیار گسترده است.

در مسیرهای مسابقه، غالبا، از ساعت‌های مسابقه‌ای اسپیدمستر استفاده می‌کنند و یا اسپیدمستر 38، که اسپیدمسترهای کوچکتر را به نمایش می‌گذارد، و نسخه‌های مختلفی از ساعت‌های مختص ماموریت‌های راهپیمایی در ماه، مانند Dark Side Of The Moon (نیمه تاریک ماه)، White Side of the Moon (نیمه روشن ماه)، و سایرمدل‌ها، نمونه‌هایی از تنوع مدل‌ها است.

امروز ساعت اسپیدمستر پروفشنال را- مدل 310.30.42.50.01.001، بررسی می‌کنیم.

به طور سنتی، امگا اسپیدمستر پروفشنال با صفحۀ مشکی عرضه می‌شود. اما، همان‌طور که گفتیم، سه نسخۀ محدودی از آن وجود دارد که در صفحات طلایی، نقره‌ای، سفید و سایر رنگ‌ها عرضه می‌شوند. بدیهی است که ساعت نمادین ماموریت‌های مربوط به راهپیمایی در ماه همیشه صفحۀ مشکی داشتند و طراحی‌شان در طول تاریخ تغییرات جزئی داشته است.

اگر سری به وب‌سایت امگا و کلکسیون اسپیدمستر بزنید، بخش‌ ویژه‌ای از آن به ساعت‌های مختص به راهپیمایی در ماه اختصاص دارد که بندهای متنوعی دارند همچنین اسپیدمسترهایی در رنگ‌های رزگلد و طلای سفید خواهید دید.

ویژگی های امگا اسپیدمستر

جنس این ساعت استیل ضد زنگ با قاب 42 میلی‌متری و عرض 20 میلی‌متر است. رنگ صفحه مشکی و دارای سه صفحۀ کوچک و فرعی است. این صفحات کوچک و فرعی ساعت، دقیقه و ثانیه‌های سپری‌شده را نشان می‌دهند.

عقربه‌ها، از جمله عقربه کرنوگراف، مجهز به Super-LumiNova است تا در تنظیمات نور کم از خوانایی بالایی برخوردار باشد.

ویژگی های امگا اسپیدمستر

صفحه ساعت دارای محافظی از کریستال اکریلیک Hesalite (بی‌رنگ و شفاف) است. به دلیل نشکن بودنش برای استفاده در فضا ایمن‌تر است. کریستال یاقوت کبود سنتی نیز موجود است.

پیچ تنظیم ساعت ضدآب نیست، بلکه یک فشارکش است که با مقاومت 5 بار در برابر آب همراه است. 5 بار معادل 50 متر و یا 167 فوت است. این بدان معنی است که اسپیدمستر در مقابل ريزش قطرات آب بسیار مقاوم است.

این ساعت به کودک دستی 3861 مجهز می‌باشد، که جدیدترین شکوفایی امگا از 321 کودک دستی اصلی است.در حال حاضر، اسپیدمستر پروفشنال دارای گواهینامه کرنومتر ماهرانه و co-axial escapement (چرخ‌ دنگ ضامن‌دار هم‌محور) است.

و اگرچه Speedmaster معمولاً دارای بند فولادی ضد زنگ است، امکان تعویض آن با بند چرمی و یا پارچه‌ای نیز وجود دارد.

قیمت امگا اسپیدمستر

در وب سایت اختصاصی امگا، بازۀ قیمتی اسپیدمست بین 6300 تا 7150 دلار است. قیمت این محصول به انتخاب کریستال و یا نوع بند آن بستگی دارد.

همچنین، مانند سایر پوشاک‌ دست‌دوم با هزینه‌ای کمتر می‌توانید مدل‌های دست‌دوم و در عین حال نو را تهیه کنید. اما، مثل همیشه، مراقب دام محصولات تقلبی در بازار باشید. با این حال، ساعتی با این همه ویژگی‌های پنهان، قطعاً مدل‌های تقلبی در بازار دارد.

اسپیدمسترهای خاص با سبک‌های قدیمی، مانند بسیاری از ساعت‌های نمادین، بسته به مدل و ظاهرش، گران‌قیمت هستند. خوشبختانه، اگر سری به یک بوتیک امگا و یا خرده‌فروشی مجاز بزنید، می‌توانید مطمئن شوید که جنس اصل و واقعی را خریداری می‌کنید.

آیا امگا اسپیدمستر ارزش خرید دارد؟

اگر طراحی‌های ساده و مینیمال را دوست دارید، بهتر است سراغ اسپیدمستر نروید. این ساعت بسیار کاربردی همراه با صفحه‌ای پیچیده است؛ به طوری که جلوۀ ظاهری‌اش، آن را یا یک ساعت اسپرت تبدیل کرده است تا یک ساعت با لباس‌های رسمی.

با توجه مطالب بالا، اگر ساعتی می‌خواهید که در برابر آب تحمل بالایی داشته باشد، احتمالاً این گزینه را باید کنار بگذارید. صادقانه بگویم، این بزرگترین دغدغۀ من دربارۀ ساعتم است. نزدیک آب، همیشه همۀ حواسم به ساعتم است. به همین دلیل، وقت ظرف می‌شویم و یا به استخر می‌روم، اسپیدمستر را از دستم باز می‌کنم. این ساعت یک و یا دو قطره از آب را می‌تواند تحمل کنند اما تحمل شیرجه زدن در آب را ندارد.

اگر کوارتز و یا کوک اوتوماتیک را دارید، ارزشش را ندارد. اسپید پروفشنال سنتی کوک دستی دارد؛ بنابراین، هر روز باید آن را کوک کنید. البته، با این ساعت، مجبور می‌شوید تا همیشه حواستان به آن باشد. اما اگر فراموش کنید که آن را کوک کنید، ساعتتان از کار خواهد افتاد.

باوجوداین، اگر اسپیدمستر با کوک اوتوماتیک می‌خواهید، امگا آن را ارائه می‌دهد.

با توجه به همۀ این نکات، در کل، ساعت امگا اسپیدمستر ارزشمند است. این ساعت پشتوانه‌ای از سبک منحصربه‌فرد و تاریخچه‌ای غنی دارد.

ارزش شخصی یک ساعت

اسپیدمستر با دوران کودکی من پیوند خورده است. پدرم مهندس هواقضا بود که در رقابت فضایی پرورش یافته بود. زمانی که آپولو 11 در ماه فرود آمد، او پسری جوان بود.

نیل آرمسترانگ، به‌عنوان کودکی از اوهایو، قهرمان زندگی او و فضانوردان و خلبانان عصر فضا بود. من در کنار پدرم با عشق به تاریخ فضانوردی بزرگ شدم. به همین دلیل، همیشه احساس می‌کنم که تکه‌ای از تاریخ را در مچ دستم با خود حمل می‌کنم. پیشگامان اولیۀ ماموریت‌های فضایی در راه بازگذشت به خانه‌هاشان، این ساعت را در دست داشتند.

علاوه بر این، این ساعت با پشتوانه‌ای از این دلبستگی هیجانی، حس بهتری را به من می‌دهد. طبیعتا، داستان هرکسی منحصر به خود اوست اما اگر چیزی با ارزش احساسی داشته باشید، حرف‌های مرا بهتر خواهید فهمید.

اسپیدمستر چندمنظوره با سبکی قابل ارتقاء

از دیدگاه سبک، اسپیدمستر با تطبیق‌پذیری بالایی همراه است. بند استیل و ضدزنگ آن در گذر زمان بی‌عیب و نقص می‌ماند و میراث خاص ساعت را به رخ می‌کشد. در ظاهر، اسپرت است و با لباس‌های کژوال استایلی فوق‌العاده را به ارمغان می‌آورد.

با تغییر بند استیل آن به انواع پارچه‌ای می‌توانید ابعادی متفاوت به آن ببخشید. بندهای ناتو معمولاً ارزان هستند؛ بنابراین، می‌توانید از بندهایی در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف استفاده کنید. بند پارچه‌ای ساده و مشکی رنگ در کنار صفحۀ مشکی آن زیبا به نظر می‌رسد و با آن هماهنگی بالایی دارد همچنین، با لباس فضایی ناسا همخوانی بالایی دارد. اما، احتمالاً، دوست نداشته باشید که روی آستین‌تان ببندید.

این ساعت با بند چرمی و کت اسپرت معرکه می‌شود. صفحۀ مشکی این ساعت با هر لباسی به‌راحتی ست می‌شود.

مسلماً، این تیپ مانند ست کردن اسپیدمستر قدیمی، فابرگه طلایی، اچ موزر رزگلد با این لباس‌ها چندان هم سنتی نخواهد بود. اما در دنیای امروز، اکسسوری‌های کژوال مانند ساعت اپل و کفش‌های کتانی را می‌بینید که با لباس‌هایی مناسب ست می‌شوند. بنابراین، با به دست کردن یک ساعت مچی مکانیکی از اطرافیانتان متمایزتر خواهید بود.

هرچند، صفحۀ 42 میلی‌متری برای ساعت‌های امروزه تقریبا معمولی است، برخی از مردم آن را کمی بزرگ می‌دانند. اگر این مورد برایتان اهمیت دارد، بهتر به سراغ سبک‌های قدیمی با صفحۀ کوچکتر، مانند مدل 38، بروید و یا «اولین امگا در فضا» گزینۀ عالی خواهد بود.

به‌علاوه، ساعت مأموریت Mercury-Atlas 8 در سال 1962 دارای قاب 39 میلی‌متری بود، مدل 38 از نظر اندازه به آن نزدیکتر است و در عین حال تمام سبک مدل فول سایز را در خود جای داده است.

نتیجه‌گیری

در مجموع، اسپیدمستر گواهی بر تعهد امگا به طراحی و ساخت ساعت‌های زیبا و کاربردی است. در کنار ساعت‌هایی مانند رولکس، برتلینگ، ‎ تگ هویر، مطمئنا، از جنبه‌های زیاد، به این نکته پی می‌برید که این ساعت بسیار ارزشمند است.

برچسب ها :
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×