خانه فروشگاه بالا

کرنوگراف چیست؟ + نحوه استفاده از ساعت کرنوگراف

در این راهنما درمورد ساعت‌های کرنوگراف، تاریخچه‌ی پربار این ساعت‌ها، نحوه استفاده و دلایلی که جذب این گونه ساعت ها می شویم، پرداخته ایم.

ساعت‌های کرنوگراف همچنان یکی از محبوب‌ترین ساعت ها هستند، اما در عین حال به ندرت از این ویژگی استفاده می‌شود و اکثرأ درک درستی از آن ندارند.

در حالی که بسیاری از مردان جوان زیر 40 سال به دنبال ساعت‌های کرنوگراف هستند، اما مطالعات نشان می‌دهند که اکثر مصرف‌کنندگان این نوع ساعت‌ها یا کاراییِ کرنوگرافِ این ساعت‌ها را درک نمی‌کنند، یا نمی‌دانند که چطور باید از آن استفاده کنند و یا هرگز آن را استفاده‌ نمی کنند. کرنوگراف‌ها هم مانند سایر ویژگی‌هایی که بر روی ساعت‌ها اضافه می‌شوند، قیمت ساعت را به میزان قابل توجهی بالا می‌برند، اما کرنوگراف‌ها برخلاف ویژگی‌های دیگر، یکی از قابل استفاده‌ترین ویژگی‌هایی هستند که امروزه بر روی ساعت مچی‌ها یافت می‌شود.

ساعت کرنوگراف Glashutteنباید کرنوگراف را با کرنومتر اشتباه بگیرید، چون وجود برچسب “ساخت سوییس” بر روی یک ساعت کرنوگراف، نشان‌دهنده‌ی این است که این ساعت گواهینامه‌ی COSC را دریافت کرده و برای تطابق با استاندارد‌های بسیار خاص و دقیقِ این گواهینامه، آزموده و تأیید شده است. کرنوگراف لغتی غیرتخصصی و فانتزی است که به معنی زمان سنج است. سه دکمه‌ای که بر روی ساعت قرار دارند وظیفه‌شان شروع، توقف و تنظیم مجدد کرنوگراف است و با خود‌ ساعت هیچ تداخلی ندارند. برخی از ساعت‌ها در هر مرتبه فقط تا 30 دقیقه زمان را ضبط می‌کنند، در حالی که برخی دیگر تا 12 ساعت هم قابلیت ثبت زمان را دارند. زمان ضبط شده در صفحات مدرج کوچکی که بر روی صفحه‌ی ساعت قرار دارند نشان داده می‌شود. هنگامی که دکمه‌ی راه‌اندازی کرنوگراف را فشار دهید، این صفحات مدرج ثانیه‌ها، دقیقه‌ها و ساعت‌های سپری شده را نشان می‌دهند.

ما در مجموعه‌ی مقالاتمان، این راهنما را ایجاد کرده‌ایم تا کرنوگراف را بهتر درک کنید و با برخی از رویداد‌های حساس تاریخی و قابلیت‌های آن آشنا شوید.

تاریخچه‌ی کرنوگراف

واژه‌ی کرنوگراف به صورت تحت‌اللفظی به معنی “نویسنده زمان” است، این واژه از دو کلمه‌ی یونانی “کرنو” به معنی زمان و “گراف” به معنی نوشتن تشکیل شده است. بسیاری از مردم نمی‌دانند که چرا در نام‌گذاریِ کرنوگراف از واژه‌ی “نوشتن” استفاده شده. علت این نام‌گذاری این است که نخستین نسخه‌های کرنوگراف با استفاده از قلم کوچکی که به نمایه‌ی ساعت وصل بود، بر روی صفحه‌ی مدرج ساعت علامت می‌گذاشتند، در نتیجه طول علامتی که با این قلم کشیده می‌شد نشان‌دهنده‌ی زمان سپری شده بود. در سال 1815 لوئیس موینت چیزی را اختراع کرد که پس از تکمیلش در سال 1816 به عنوان اولین کرنوگراف شناخته شد.

لوئیس موینتلوئیس موینت کرنوگراف را صرفأ برای کار با تجهیزات نجومی اختراع کرده بود. اما با این وجود، مردی به نام نیکولاس متیو رووسیک اولین کرنوگرافی که به بازار عرضه شد را ایجاد کرد. ریووسک در سال 1821 توسط پادشاه لوئی هجدهم به کار گماشته شد، او ساعت‌ساز فرانسوی‌ای بود که به خاطر عدم وفاداری‌اش به ناپلئون، مورد احترام پادشاه قرار گرفت. در 31 ژانویه‌ی 1817، لوئی هجدهم حکم سلطنتی‌ای را به امضاء خود در آورد که اظهار می‌داشت:

“در سی و یکمین روز از ژانویه‌ی 1817، پادشاه پاریس از زندگی پسندیده و رفتار اخلاقیِ آقای نیکولاس متئو ریووسک و همچنین از شهرت ممتازی که در حرفه‌ی ساعت‌سازی‌اش به دست آورده، آگاهی کامل کسب کرده و می‌خواهد با هدف احترام گذاشتن به او، نشان مرحمت و حفاظتش را به وی اعطا کند. به همین منظور اعلیحضرت عنوان “ساعت‌ساز پادشاه” را به وی اعطا کرده است، باشد که او از تمام افتخارات، امتیازات و سایر مزایای مربوط به آن عنوان بهره‌مند شود. اعلیحضرت میل دارند که او در کلیه‌ی اجتماعات و اسناد عمومی با این عنوان شناخته شود…”

پس از آن او در سراسر فرانسه با عنوان “ساعت‌ساز پادشاه” شناخته شد. از ریووسک خواسته شد که این کرنوگراف را توسعه دهد تا پادشاه بتواند در سرگرمی مورد علاقه‌اش یعنی مسابقات اسب‌سواری، زمان را ضبط کند. نتیجه‌ی این کار، جهان ورزش را برای همیشه تغییر داد و از جنبه‌های مختلفی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفت. دیگر هیچ مسابقه‌‌ای صرفأ با سریع‌تر پاره‌ کردن یک نوار به پایان نمی‌رسید. در حال حاضر به لطف کرنوگراف، زمان تمام مسابقات ضبط می‌شود و این رکوردها پیوسته به چالش کشیده می‌شوند و شکسته می‌شوند. در اوایل سال 1844 مردی به نام آدولف نیکول نسخه‌ی پیشرفته‌تری از کرنوگراف همیشه متحرک ریووسک ایجاد کرد که در آن از یک دکمه‌ی تنظیم مجدد (دکمه‌ی ریست) استفاده کرده بود تا بتوان با آن اندازه‌گیری‌های پی در پی‌‌ای انجام داد.

اضافه شدن تاچی‌متر

کرنوگراف در اوایل قرن بیستم دنیای ساعت را به شدت تحت تأثیر خود قرار داد. تولید کنندگان شروع به عرضه‌ی ساعت هایی کردند که بر رویشان زه ثابتی (زه ساعت همان قابی است که شیشه‌ی ساعت را در جایش نگه می‌دارد) تعبیه شده بود و می‌شد از آن‌ها‌ به عنوان تاچی‌متر استفاده کرد. تاچی‌متر مقیاسی‌ است که به وسیله ی آن می‌توانید با استفاده از زمان حرکتتان سرعتتان را محاسبه کنید و یا می‌توانید به وسیله‌ی سرعتتان مسافتی که طی کرده‌اید را محاسبه کنید. البته اولین تاچی‌متری که با زه چرخشی کار می‌کرد در سال 1958 توسط تگ هویر معرفی شد.

بعد از اینکه برادران رایت موفق شدند حمل و نقل هوایی را به جهان معرفی کنند، تقاضای ساعت‌های کرنوگراف به میزان قابل توجهی افزایش یافت. همانطور که ساعت‌های کرنوگراف برای حمل و نقل هوایی پر فایده هستند، بنابراین صنایع دیگری که به زمان‌بندی دقیق یا مکرر نیاز دارند هم می‌توانند از مزایای این ساعت‌ها بهره‌مند شوند.

دیگر کرنوگراف صرفأ در مسابقات اسب سواری یا حمل و نقل هوایی استفاده نمی‌شود، بلکه در مسابقات اتومبیل‌رانی، ورزش‌های المپیک و البته در حمل و نقل‌های دریایی و زیردریایی نیز کاربرد دارد. با توجه به خواسته‌های مختلفی که از ساعت‌های کرنوگراف شکل گرفته بود، شرکت‌های ساعت‌سازی کرنوگراف‌های متنوعی ایجاد کردند تا این خواسته‌ها را برآورده کنند. مثلأ کرنوگراف flyback می‌تواند عقربه‌ی ثانیه‌شمار را به سرعت ریست کند، یا کرنوگراف Rattrapante (کلمه‌ای فرانسوی به معنای تفکیک ثانیه) که به وسیله‌ی آن می‌توان چندین عقربه‌ی ثانیه شمار را به طور جداگانه متوقف کرد یا به حرکت درآورد، یا مدل‌های دقیقه‌ای و ساعتی که در طرح‌های مختلفی تولید شده‌اند، یا مدل‌های ضد آبی که برای غواصی و ورزش‌های آبی طراحی شده‌اند.

نحوه‌ی استفاده از ساعت‌های کرنوگراف

در حقیقت این ساعت‌ها هیچ معما و مسئله‌ی پیچیده‌ای ندارند. برای ثبت زمان در هر زمینه‌ای می‌توانید از کرنوگراف استفاده کنید، برای ثبت مدت زمان دم کردن قهوه گرفته تا مدت زمانی که طول می‌کشد تا به محل کارتان برسید یا مدت زمان یک مکالمه‌ی تلفنی و یا زمانی که دوی 100 یاردی انجام می‌دهید، می‌توانید از کرنوگراف استفاده کنید.

با فشردن دکمه‌ای که در موقعیت ساعت 2 بر روی بدنه‌ی ساعت قرار گرفته (یعنی روبروی عدد 2 قرار دارد)، کرنوگراف را به کار بیاندازید. با فشردن دوباره‌ی همان دکمه، کرنوگراف را متوقف کنید. با فشردن دکمه‌ای که در موقعیت ساعت 4 قرار گرفته، کرنوگراف را ریست کنید.

معمولأ ساعت‌های کرنوگراف بر روی صفحه‌ی اصلی‌شان سه صفحه‌ی مدرج کوچک دارند که زمان سپری شده را به وسیله‌ی این‌ صفحه‌های کوچک نشان می‌دهند.  یک صفحه‌ی مدرج برای ثبت ثانیه است (که به آن ثانیه‌شمار فرعی هم می‌گویند)، یک صفحه برای ثبت دقیقه و یک صفحه برای ثبت ساعت‌های سپری شده است. موقعیت این صفحات مدرج کوچک، به سازنده‌ی ساعت بستگی دارد. در ساعت‌های ما، صفحه‌ی ثانیه‌شمار در موقعیت ساعت 9، صفحه‌ی دقیقه‌شمار در موقعیت ساعت 12 و صفحه‌ی ساعت‌شمار در موقعیت ساعت 6 قرار گرفته‌اند.

تاچی‌متر

بیشتر کرنوگراف‌ها بر روی قابی که شیشه‌ ساعت را نگه‌ می‌دارد، یک تاچی‌متر دارند. یک تاچی‌متر می‌تواند با توجه به مدت زمان سفرتان، سرعتتان را محاسبه کند و یا می‌تواند بر اساس سرعت، مسافت طی شده را محاسبه کند.

نحوه‌ی استفاده از تاچی‌متر برای اندازه‌گیری سرعت

فرمول اندازه‌گیری سرعت به این صورت است : T = 3600/t

در این فرمول T نشان‌دهنده‌ی اعداد روی تاچی‌متر است. t زمانی است که کرنوگراف از شروع حرکت آن را ثبت کرده است، زمان ثبت شده توسط کرنوگراف باید به ثانیه تبدیل شود و 3600 تعداد ثانیه‌های موجود در یک ساعت است. به عنوان مثال اگر 30 ثانیه طول بکشد که مسافت 1 مایلی (یا 1 کیلومتری) را طی کنید، عدد متناظر با آن بر روی تاچی‌متر، 120 است (یعنی عددی که در روبروی ثانیه‌ی 30‌ام بر روی تاچی‌متر قرار دارد، عدد 120 است). یعنی سرعت حرکتتان 120 مایل (یا کیلومتر) بر ساعت است.

حتی با استفاده از تاچی‌متر می‌توانید میزان کاری که در یک ساعت انجام می‌دهید را محاسبه کنید. فرض کنید در حال بسته‌بندیِ هدایا هستید و همه‌ی این هدایا اندازه‌ی یکسانی دارند و 40 ثانیه طول می‌کشد که یک هدیه را بسته‌بندی کنید. 40 ثانیه بر روی صفحه‌ی ساعت، با عدد 90 بر روی تاچی‌متر متناظر است، یعنی از نظر تئوری در یک ساعت 90 هدیه را بسته‌بندی خواهید کرد.

نحوه‌ی استفاده از تاچی‌متر برای اندازه‌گیری مسافت طی شده

برای اندازه‌گیری فاصله با استفاده از تاچی‌متر، باید سرعت حرکتتان را بدانید. از ثانیه‌ی 0 شروع به حرکت کنید و هر موقع که عدد تاچی‌متر با سرعتتان برابر شد، توقف کنید. بنابراین اگر سرعتتان 60 مایل بر ساعت باشد، هر زمان که تاچی‌متر به عدد 60 رسید، می‌توانید بفهمید که 1 مایل را طی کرده‌اید.

برای سرعت‌های کمتر از 60 (مثلأ 45 مایل بر ساعت)، سرعتتان را در 2 ضرب کنید و بعد از اینکه تاچی‌متر به سرعت ضرب شده رسید، آن را بر 2 تقسیم کنید تا مسافت طی شده را بدست بیاورید.

نحوه‌ی استفاده از تاچی‌مترمعرفی کرنوگراف‌های اتوماتیک

سال 1969 برای ساعت‌های کرنوگراف، سال بسیار برجسته‌ای بود. بخاطر تقاضای زیادی که برای این ساعت‌ها وجود داشت، سازندگان ساعت باهم در رقابت بودند تا حق اختراع کرنوگراف‌ اتوماتیک و استفاده‌ی انحصاریِ آن را بدست بیاورند. در همین زمان بود که شرکت‌های برایتلینگ، تگ هویر و همیلتون تصمیم گرفتند که با شرکت Dubois Depraz که یک شرکت حرفه‌ای در زمینه‌ی ساخت موتور ساعت است، همکاری کنند تا اولین ساعت کرنوگراف اتوماتیک را اختراع کنند. اولین ساعت کرنوگراف اتوماتیک که به صورت محرمانه و فقط با اطلاع تعداد انگشت شماری از متخصصان ساخته شده بود، در سوم مارس 1969 در نیویورک و ژنو رونمایی شد.

این ساعت را کرنوماتیک نامیدند (ترکیبی از کرنوگراف و اتوماتیک). سیستم حرکتیِ کالیبر 11 با استفاده از یک میکرو روتور خارج از مرکز، به صورت اتوماتیک کوک می‌شد. اما با وجود چنین شاهکاری فوق‌العاده‌ای، شرکت ساعت سازی زنیت به نوعی متوجه شده بود که این شرکت‌ها در تلاشند تا چنین شاهکاری را بسازند، پس خودش دست به کار شد تا ساعت ال پریمرو را تولید کند، در داخل این ساعت یک روتور مرکزیِ کامل به کار رفته بود که می‌توانست زمان را تا یک دهم ثانیه ثبت کند. شرکت ژاپنی سیکو نیز هم‌زمان با این دو تحول بزرگ، کرنوگراف اتوماتیک خود به نام اتو- کرونو 6139 را معرفی کرد. با این حال دوران ستایش و تمجید این دستاوردها خیلی زود به پایان رسید، زیرا شرکت سیکو در همان سال 1969 توانست اولین ساعت کوارتز جهان را تولید کند که مسلمأ یکی از بزرگترین پیشرفت‌های دنیای ساعت بود. اگر چه که علاقه‌مندان هنوز هم بر سر این که چه کسی اولین کرنوگراف اتوماتیک را اختراع کرد با هم بحث می‌کنند، اما به جرأت می‌توان گفت که با ظهور ساعت  Seiko Quartz-Astron 35SQ، کرنوگراف‌ها از رده خارج شدند.

به فضا رفتن ساعت های کرنوگراف

با اختراع ساعت کوارتز در سال 1969، بسیاری از تولیدکنندگان ساعت می‌ترسیدند که ساعت‌های کرنوگرافی که برای ساختشان زمان و هزینه‌ی زیادی صرف کرده بودند در مقایسه با همتایان الکترونیکی‌شان که توسط شرکت سیکو معرفی شده بودند، شانسی برای فروش نداشته باشند. با این حال “آیزنهاور”، رئیس جمهور آمریکا که یک کلکسیونر ساعت و ساعت شناس معروفی بود، دستور داد که با پیشرفت کاوش در فضا توسط ناسا، تمام خلبانان آزمایشی و فضانوردان ملزمند که یک ساعت کرنوگراف بر روی دستشان داشته باشند. در 15 آوریل سال 1970، درست 56 دقیقه پس از پرتاب آپولو 13 و در فاصله‌ی 200هزار مایلی از زمین، انفجاری در داخل شاتل رخ داد که آن را به کلی از کار انداخت و منجر به حادثه‌ای شد که به گفته‌ی ناسا باعث مرگ و از دست دادن سه فضانورد  آپولو 13 و کپسولی که در آن مخفی شده بودند می‌شد.

در حالی که جهان با بی‌قراری به تماشا نشسته بود و انتظار می‌کشید، دو روز بعد در 17 آوریل 1970 فضانوردان به لطف ساعت Omega Speedmaster که آن را به دستور رئیس جمهور بر دست کرده بودند، با سلامت کامل به زمین بازگشتند. با وجود از کار افتادن کامپیوترها، فضانوردان با استفاده از کرنوگراف‌ ساعت‌هایشان توانستند زمان سوخت بحرانیِ موتور را اندازه بگیرند و از این طریق موفق شدند که ورود مجددشان به زمین را دوباره محاسبه کنند. آن‌ها موفق شدند کپسولشان را طوری تنظیم کند که به سلامت در آب فرود بیاید. وقتی آمریکایی‌ها متوجه شدند که در شرایطی که هیچ ابر رایانه‌ای کار نمی‌کرد، فقط یک ساعت مچیِ ساده توانسته بود جان این افراد را نجات دهد، تمام دنیا ساعت‌های الکترونیکیِ جدید را با تکنولوژی‌ای که در آپولو 13 شکست خورده بود مقایسه می‌کردند. امروزه اکثر خلبانان بازرگانی، غیرنظامی و نظامی از ساعت‌های کرنوگراف استفاده می‌کنند، زیرا در صورتی که سیستم‌هایشان از کار بیافتند، یک ساعت مکانیکی ساده می‌تواند جان خلبان و تمام افراد داخل هواپیما را نجات دهد.

خرید ساعت کرنوگرافدر هنگام خرید یک ساعت کرنوگراف باید به چه چیزهایی توجه کنید؟

در هنگام خرید یک ساعت کرنوگراف جدید، باید چند مورد را در نظر بگیرید. مهم‌ترین چیزی که باید در نظر داشته باشید، این است که چگونه می‌خواهید از این ویژگی استفاده کنید. پاسخ به این سوال، مدلی که برای شما مناسب است را مشخص می‌کند. علاوه بر این چند مورد باید‌ها و نباید‌ها در انتخاب ساعت کرنوگراف در اینجا ذکر شده‌اند:

بایدها

 1. ساعتی انتخاب کنید که خوانا باشد.
 2. یک ساعت شب‌نما انتخاب کنید که خواندش در شب راحت باشد.
 3. برای سهولت در استفاده، کرنوگرافی را انتخاب کنید که دو یا سه دکمه داشته باشد.
 4. کرنوگرافی انتخاب کنید که زمان را بیشتر از چیزی که مد نظرتان است ثبت کند تا نیازی به تنظیم مجدد نداشته باشید.
 5. ساعتی انتخاب کنید که به دقتش مشهور باشد.
 6. ساعت‌ مکانیکی‌ای انتخاب کنید که ذخیره‌ی انرژی داشته باشد.
 7. اگر دقیق بودن برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است، یک ساعت کوارتز انتخاب کنید.
 8. اگر در محیط‌های مرطوب از ساعت کرنوگراف استفاده می‌کنید، یک ساعت ضد آب بخرید.

 

نبایدها

 1. ساعت کرنوگرافی که به خاطر زیاد بودن ویژگی‌هایش قابل خواندن یا استفاده نیست را انتخاب نکنید.
 2. ساعت کرنوگرافی که در هنگام تغییر کارکرد، متوقف یا ریست می‌شود را انتخاب نکنید.
 3. اگر می‌خواهید ساعتتان را در فضای باز یا در حین حرکت استفاده کنید، ساعتی انتخاب نکنید که ضد آب و ضد ضربه نباشد.
 4. کرنوگراف را به عنوان ساعت رسمی و به همراه کراوات مشکی نپوشید. این یک ساعت ورزشی و غیر رسمی است.
 5. کرنوگرافی که دکمه‌هایش با یک اشاره‌ی کوچک فعال ‌می‌شوند را انتخاب نکنید.
 6. کرنوگرافی که اندازه‌ی دستتان نیست یا ممکن است دستتان سهوأ به دکمه‌های شروع و توقف و ریستش بخورد را انتخاب نکنید.
 7. انتظار نداشته باشید که از آن به عنوان زنگ هشدار استفاده کنید. بیشتر آن‌ها هیچ هشداری ندارند.
 8. انتظار نداشته باشید که تمام ساعت‌های موجود در یک سری‌ که با عنوان کرنوگراف مشخص شده، کرنوگراف باشند. غالبأ برندها در هر سری از مدل‌هایشان فقط یک یا دو ساعت کرنوگراف دارند. قبل از خرید مطمئن شوید که ساعتی که انتخاب کرده‌اید کرنوگراف است.
 9. خیال نکنید که هر ساعتی که ظاهرش شبیه کرنوگراف است، قابلیت کرنوگراف را دارد. اغلب صفحات مدرج کوچکِ ساعت‌های کرنوگراف، برای ویژگی‌های دیگری هم به کار می‌روند. حتمأ این صفحات مدرج را امتحان کنید تا مطمئن شوید که کرنوگراف هستند.

5 دلیل برای خرید ساعت کرنوگراف

بیایید ببینیم که چرا این ساعت‌ها این‌قدر شگفت‌انگیز هستند و شما را به خریدشان به فکر می اندازد.

1. ساعت‌های کرنوگراف عملکردهای بیشتری دارند

ساعت‌های کرنوگراف برای اهداف خاصی به کار می‌روند. این ساعت‌ها می‌توانند ضربان قلبتان را اندازه بگیرند، سرعت متوسطتان را حساب کنند، یا دو رویداد را به طور همزمان دنبال کنند. همچنین کرنوگراف‌هایی با قابلیت تله‌متری وجود دارند. چنین قابلیتی می‌تواند فاصله‌ی شما از اتفاقی که قابل دیده یا شنیده شدن است را نشان می‌دهد.

این ساعت‌ها با وجود چنین عملکردهای پیچیده‌ای که دارند، باز هم زمان را با دقت نشان می‌دهند. این نشان‌ دهنده‌ی مهارت استادانه‌ای است که در ساخت این ساعت‌ها به کار رفته و علت اصلیِ قیمت بالای این ساعت‌ها هم همین موضوع است. این بحث ما را به دلیل بعدی برای خرید ساعت کرنوگراف می‌رساند.

2. این ساعت‌ها در حقیقت دو ساعت در یک بدنه هستند

البته تقریبأ دو ساعت هستند. ساعت‌های کرنوگراف خود به خود دو عملکرد دارند که یکی از این عملکردها ساعت و دیگری زمان سنج است. البته می‌توانند عملکردهای بیشتری هم داشته باشند. برخی کرنوگراف‌های چند مقیاسی که تله‌متر، پالس‌متر و ساعت معمولی را یکجا در کنار هم دارند، در بازار موجودند. تاچی‌‌متر هم ویژگی دیگری است که به ساعت و کرنومتر اضافه می‌شود.

به یاد داشته باشید که کرنوگراف‌ها به میزان زیادی تولید می‌شوند که این امر قیمت آن را کاهش می‌دهد، اما باعث کاهش عملکردش نمی‌شود. ویژگی‌هایی که به این ساعت‌ها اضافه می‌شوند طبیعتأ ارزشش را بالاتر می‌برند و تعدادشان هم فرقی ندارد. همین مسئله باعث می‌شود که ارزش چنین قیمتی را داشته باشند.

3. این ساعت‌ها تجربه‌ی عالی‌ و کاملی هستند

چرا وقتی می‌توانید چیزهای بیشتری داشته باشید، خودتان را فقط به ساعت‌ها و دقیقه‌ها محدود می‌کنید ؟  یک ساعت لوکس سرگرمی فوق‌العاده‌ای است که ممکن است گران باشد اما داشتنش مفرح است. مثلأ می‌توانید از چسباندن گوشتان به ساعت مکانیکی و گوش دادن به ریتم بدون اشتباهش، لذت ببرید. همچنین می‌توانید با استفاده از کرنوگراف‌هایی که چند کاربرد دارند، لذتتان را بیشتر کنید.

درست است که برنامه‌هایی بر روی گوشی‌های هوشمند یا ساعت‌های هوشمند وجود دارند که کار همین ساعت‌ها را انجام می‌دهند، اما اینکه خودتان این کارها را بر روی کرنومترتان انجام دهید رضایت‌بخش‌‌تر است. چرخاندن دکمه‌های ساعت، نگاه کردن به شاخص‌هایی که حرکت می‌کنند و فشردن دکمه‌ها، آرامشی ایجاد می‌کنند که فقط برای علاقه‌مندانش قابل درک است.

4. این ساعت‌ها نمادین و تاریخی هستند

این ساعت‌ها به خاطر کاربردشان همیشه بخشی از شاهکارهای تاریخی بوده‌اند. ژاک کوستو، غواص معروفی بود که در چندین غواصی موفق خود از ساعت Omega Seamaster Diver 300 استفاده کرده بود.این ساعت همچنان یکی از بهترین ساعت‌های غواصی‌ای است که تاکنون ساخته شده.

یک نمونه‌ی دیگر، ساعت Rolex Cosmograph Daytona است که همیشه یادآور بازیگر و راننده‌ی ماشین‌های مسابقه، پاول نیومن خواهد بود. در سال 2017 فقط ساعت کرنوگراف این بازیگر (که برای سال 1968 بود) به قیمت 17.75 میلیون دلار در حراجی فروخته شد. با این وجود کسانی که می‌خواهند ویژگی‌های مشابه با چنین ساعت‌هایی را تجربه کنند می‌توانند یکی از مدل‌های جدید این ساعت‌ها را انتخاب کنند.

5. ظاهر زیبایی دارند

بیایید صادق باشیم، کرنوگراف‌ها ظاهر ساده‌ی زیبایی دارند. ویژگیِ تأثیرگذار و جذابی دارند که توجه را به خود جلب می‌کند. دکمه‌های مختلفی که بر روی بدنه‌اش قرار دارند و چیزهایی که بر روی صفحه‌ی ساعت هستند می‌توانند کسانی که با دنیای ساعت آشنا نیستند را حیرت‌زده کنند.  فقط تصور این که چطور این همه ویژگی در کنار هم کار می‌کنند هم گیج‌کننده است.

این ساعت‌ها کنجکاوی بینندگان را به خود جلب می‌کنند. کسانی که با عملکرد این نوع ساعت‌ آشنا هستند می‌دانند که در داخلش چه می‌گذرد. آن‌ها در سطوح عمیق‌تری به این ساعت‌ها احترام می‌گذارند و با دیدن این ساعت‌های شگفت‌انگیز سرشان را به علامت تصدیق تکان می‌دهند. عملکرد این ساعت‌ در کنار طراحیِ خلاقانه‌اش، کرنوگراف را به یک اثر هنری تبدیل کرده است.

انتخاب و خرید ساعت کرنوگراف

ساعت‌های معمولی از کرنوگراف‌ها چیزی  کم ندارند. در بعضی مواقع پوشیدن یک ساعت معمولی مناسب‌تر است. ساعت‌های کرنوگراف فقط از نظر عملکرد و کاربردشان ارزش بیشتری دارند. ساعت‌های کرنوگراف محکم‌تر هستند و برای استفاده‌ی روزمره و به خصوص برای کسانی که غواصی می‌کنند یا مسابقه می‌دهند بسیار مناسب است، البته اگر چنین فعالیت‌هایی ندارید هم جای نگرانی نیست. پوشیدن کرنوگراف‌ها در زمین گلف هم قابل قبول است.

به یاد داشته باشید که نباید خودتان را به یک ساعت محدود کنید. اگر بودجه‌تان اجازه می‌دهد می‌توانید برای خودتان هم یک ساعت رسمی و هم یک ساعت کرنوگراف بخرید. اگر فقط می‌توانید یکی از این‌ها را انتخاب کنید، آن وقت کرنوگراف گزینه‌ی بهتری خواهد بود.

جمع بندی

کرنوگراف برای خلبانان و فضانوردان کاربردهای واضحی دارد، اما چیزی که اغلب مردم درک نمی‌کنند این است که این ساعت برای افراد عادی هم کاربردهایی دارد که می‌توانیم در زندگی روزمره‌مان از آن ها استفاده کنیم. از اندازه‌گیری زمان پخت استیک‌تان گرفته تا ثبت مدت زمانی که همسرتان بعد از دعوا از دستتان عصبانی می‌ماند، هر چیزی که به محاسبه‌ی زمان نیاز داشته باشد را می‌توان توسط کرنوگراف اندازه گرفت. در حقیقت اندازه‌ی کاری که با کرنوگراف انجام می‌دهید فرقی ندارد.

یک کرنوگراف می‌تواند برای زمان‌سنجی‌های ساده‌ای مثل مسابقات اتومبیل یا دوچرخه سواری به کار برود، و همچنین می‌تواند با اندازه‌گیری ضربان قلب بچه یا محاسبه‌ی سطح اکسیژن یک غواص و یا با میزان کردن یک شاتل فضایی در فاصله‌ی 200هزار مایلی از زمین، جان چندین نفر را نجات دهد. کرنوگراف قابلیتی است که اکثر مردان دوست دارند آن را در ساعت مچی‌شان داشته باشند، اما اکثر این افراد هرگز از آن استفاده نمی‌کنند. اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که کرنوگراف را فقط به خاطر شهرت جهانی‌اش خریده‌اید و قابلیت‌های واقعی‌اش را نمی‌شناختید، اکنون وقت آن رسیده که گرد و غبارش را بگیرید و امتحانش کنید. استفاده از کرنوگراف‌ها بسیار آسان است اما ساختشان بسیار پیچیده است. از میان تمام ویژگی‌های یک ساعت، این ویژگی واقعأ شایسته‌ی توجه و احترام شما است.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 50 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. Drop files here