بنر تخفیف اشرافی
خانه دسته بندی
سبد خرید
تماس با اشرافی
بنر تخفیف اشرافی

حقایقی درباره برایتلینگ: 37 نکته جالب درباره این برند

ادمین اشرافی
اشرافی
1402-03-15 ۲۰:۱۷
حقایقی درباره برایتلینگ: 37 نکته جالب درباره این برند

برایتلینگ یکی از معروف‌ترین شرکت‌های سازنده ساعت‌های لوکس در جهان است. آرم نمادین برایتلینگ (Breitling) به شکل «B» با بال‌هایی که دو طرف آن قرار گرفته‌اند، آرمی بسیار مشهور است و درست مانند تاریخچه‌اش، رابطه‌ای تنگاتنگ با دنیای حمل‌ونقل هوایی دارد. مدل‌های کرونومات (Chronomat) و ناوی‌تایمر (Navitimer) دو تا از شناخته‌شده‌ترین مدل‌های ساعتی هستند که در سوئیس تولید می‌شوند. برایتلینگ تاریخچه‌ای طولانی و جالب دارد که تا قرن نوزدهم هم عقب می‌رود. بیایید نگاهی به واقعیت‌های مربوط به برایتلینگ بیندازیم. این واقعیت‌ها اطلاعاتی درباره چگونگی شکل‌گیری برایتلینگ به صورتی که امروز می‌بینیم، در اختیار ما قرار می‌دهند.

37 واقعیت درباره برایتلینگ

1. برایتلینگ به وسیله لئون برایتلینگ ۲۴ ساله تأسیس شد

وقتی لئون فقط 24 سال داشت، شروع به راه‌اندازی برایتلینگ کرد. او کار چشمگیری انجام داد.

2. در مدتی کمتر از ۱۰ سال، لئون به یک دفتر مرکزی و کارخانه جدید نقل‌مکان کرد

برایتلینگ، بعد از گذشت کمتر از ۱۰ سال بعد از راه‌اندازی شرکت در ۲۴ سالگی، کارخانه‌ای جدید را راه‌اندازی کرد. او اکنون بیش از ۶۰ کارمند داشت.

3. لئون و گاستون، پسر لئون، در جوانی درگذشتند

برایتلینگ‌ها به صورتی غیرمنتظره و در سن جوانی درگذشتند.

4. برایتلینگ اولین کرنوگراف خود را در سال ۱۹۱۵ تولید کرد

امروزه، شاید برایتلینگ بیشتر از هر برند دیگری با کرنوگراف‌ها پیوند خورده باشد. در سال ۱۹۱۵ بود که تاریخچه کرنوگراف‌های پردقت برایتلینگ آغاز شد.

5. نام برایتلینگ تا اواخر دهه 1920 روی صفحه ساعت‌ها درج نمی‌شد

علی‌رغم چندین دهه کار در صنعت ساعت‌سازی، نام برایتلینگ تا ۴۰ سال بعد از تأسیس و آغاز به کار روی صفحه ساعت‌ها درج نمی‌شد. این موضوع نه‌تنها درباره برایتلینگ، بلکه درباره تعداد زیادی از برندهای سوئیسی صادق می‌کند؛ به این دلیل که این برندها اهمیتی به برندسازی و ایجاد برندی جدید فکر نمی‌کردند، بلکه همه هم‌وغم آن‌ها تولید ساعت‌هایی عالی بود.

6. برایتلینگ کرونومتر ویتس را در سال 1930 ثبت و به بازار عرضه کرد

کرونومتر ویتس (Vitesse) چنان ساعت دقیقی بود که پلیس از آن برای ثبت سرعت راننده‌ها استفاده می‌کرد.

7. برتلینگ ساعت مچی امرجنسی خود را در سال ۱۹۹5 منتشر کرد

ساعت مچی امرجنسی (Emergency)  یک انتقال‌دهنده میکروی یکپارچه دارد که به کاربر کمک می‌کند در مواقع اضطراری، سیگنال‌های اضطراری ارسال کند. ساعت‌های امرجنسی برایتلینگ بارها و بارها ثابت کرده‌اند که ابزاری واقعی برای نجات جان انسان‌ها هستند.

برایتلینگ به عنوان یک ساعتی مفید برای مواقع اضطراری در نوع خود بی‌نظیر است و محبوبیت ویژه‌ای میان ماجراجویانی دارد که نیازی به ابزرای دارند که قابلیت ایجاد تغییرات واقعی را دارد.

۸. ساعت امرجنسی برایتلینگ جان افراد زیادی را نجات داده است

برایتلینگ اولین برندی بود که اقدام به تولید ساعت مچی اضطراری با یک چراغ اضطراری یکپارچه کرد و از سال 1995 به بعد بارها ثابت شد که این ساعت یک امدادگر واقعی است. در سال 2003، دو خلبان یک هلیکوپتر بریتانیایی سرگردان شدند و امدادگران آن‌ها را با استفاده از ساعت امرجنسی برایتلینگ‌شان در سرزمین قطب جنوب پیدا کردند. تقریباً ده سال بعد از آن، یک شکارچی آلاسکایی نیز به لطف ساعت اضطراری برایتلینگ خود نجات پیدا کرد.

9. بیشتر موتورهای برایتلینگ در دهه 1940 و اوایل دهه 50 متعلق به برند معروفی نبودند

صفحه‌های این ساعت‌ها تا اواخر دهه 1920 برند محسوب نمی‌شدند، اما موتورهای برایتلینگ تا دهه 1940 و 50 تبدیل به برند نشدند. علت اینکه برایتلینگ برند موتورهای خود را ثبت نمی‌کرد، باز هم همین موضوع بود که آن‌ها نه انتظار داشتند و نه باور می‌کردند که مردم به برندهای آن‌ها علاقه نشان بدهند. به همین دلیل، برندسازی ساعت‌ها در صنعت ساعت‌سازی سوئیسی خیلی مهم نبود.

۱۰. برایتلینگ مدل پرچمدار خود به نام ناوی‌تایمر را در سال ۱۹۵۲ روانه بازار کرد

یکی از نمادین‌ترین ساعت‌های برایتلینگ مدل ناوی‌تایمر است. ناوی‌تایمر در سال ۱۹۵۲ به بازار عرضه شد. ناوی‌تایمر کرنوگراف است که جلوتر از زمانه خود حرکت می‌کرد و علت این پیشگامی آن بود که این مدل از ساعت‌ها می‌توانست همه محاسبه‌های لازم برای پرواز یک هواپیما را انجام بدهد. به همین خاطر، ناوی‌تایمرها محبوبیت خیلی زیادی بین خلبان‌ها داشتند و به همین خاطر است که آن‌ها را در صنعت حمل و نقل هوایی بسیار مشهور کرده است.

۱۱. برایتلینگ مخترع کرنوگراف است

برایتلینگ بیشتر به خاطر کرنوگراف‌های خود شناخته می‌شود و وقتی بدانید که این برند، مخترع کرنوگراف است، معلوم می‌شود که علت این شهرت چیست. برایتلینگ اولین شرکتی بود که کرنوگراف را داخل یک ساعت مچی قرار داد و کارکردی را به ساعت‌ها اضافه کرد که استفاده از آن برای همه خیلی ساده است.

در سال 1915، برایتلینگ جایگاه خود را به عنوان ساعت شماره یک خلبان‌ها تثبیت کرد. اما در سال 1934 به سودمندی و ارزشمندی کرنوگراف‌های خود برای خلبان‌ها افزود. چرا که آن‌ها دکمه بازگشت به صفر را اختراع (به عبارت دیگر، یک کرنوگراف بازگشتی را اختراع کردند یا کرنوگراف را مجددا ریست کردند). برایتلینگ با ادامه فشارها برای حذف محدودیت‌ها در صنعت هواپیمایی و خلبانی، ساعت ایرواسپس (Aerospace) ‌را در سال 1985 راه‌اندازی کرد. این ساعت یک کرنوگراف دیجیتال بود که ویژگی‌های جدید و ابزارهای مفیدی را به خلبانان می‌کرد و این برند را در بین خلبانان محبوب‌تر می‌کرد.

12. برایتلینگ دو چالش مهم اقتصادی را در طول تاریخ حیات خود پشت سر گذاشت

برایتلینگ با دو چالش اقتصادی مهم دست‌وپنجه نرم کرده، ولی هر دوی آن‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته است. چالش اول، رکود بزرگ دهه 1930 بود و چالش بعدی، بحران کوارتز در اواخر دهه 1970 بود. اما برایتلینگ از پس هر دوی آن‌ها برآمد و تا به امروز همچنان پا بر جا مانده است.

13. برایتلینگ در سال 1939 کرنوگراف‌های زیادی را به نیروی هوایی سلطنتی تحویل داد

این یکی شاید تعجب‌آورترین حقیقت درباره برایتلینگ نباشد. با توجه به اینکه برایتلینگ به خاطر تولید ساعت‌مچی‌های مفید محبوبیت زیادی بین خلبانان به دست آورده بود، نیروی هوایی سلطنتی اقدام به خرید ساعت از برایتلینگ در سال ۱۹۳۹ کرد. این رویداد تأثیر زیادی در بیشتر شدن شهرت برایتلینگ به عنوان یک شرکت سازنده ساعت‌های هوانوردی داشته است.

14. برایتلینگ «رایانه ناوبری» خود را در سال 1952 طراحی و تولید کرد

در سال 1952، برایتلینگ رایانه ناوبری خود را ساخت. این رایانه توانست تمام محاسبه‌های لازم برای یک برنامه پرواز را به‌درستی و کامل کنترل کند. این مورد نیز به پررنگ‌تر شدن نقش برایتلینگ در هواپیمایی کمک زیادی کرده است.

15. برایتلینگ موتور کرنوگراف خودکوک را در سال 1969 اختراع کرد

برایتلینگ در سال ۱۹۶۹ دست به اختراع بزرگی زد که نقشی حیاتی در ادامه موفقیت‌های صنعت ساعت سوئیس داشت: کرنوگراف خودکوک.

16. برایتلینگ موتور سوپر کوارتز خود را در سال 2001 روانه بازار کرد

موتور سوپرکوارتز برایتلینگ دقتی معادل ده‌برابر موتورهای کوارتز معمولی دارد و در سال 2001، برایتلینگ فناوری جدید کوارتز خود را به بازار عرضه کرد. به لطف وجود سوپرکوارتز، برایتلینگ تنها موتورهای الکترونیک موجود در بازار را تولید می‌کند که می‌توانند انتظارات COSC را برآورده می‌کنند.

۱۷. برایتلینگ اولین ساعت کرنوگراف در فضا بود

امروزه، امگا ساعتی است که در فضا استفاده می‌شود و شهرتی جهانی دارد، اما برایتلینگ اولین کرنوگراف را برای رفتن به فضا و خارج از جو زمین ساخت. فضانورد مالکوم اسکات کارپنتر در سال 1962 از یک ساعت کازمونات برایتلینگ در حین مأموریت خود در فضاپیمای آئورای ۷ استفاده کرد.

برایتلینگ برای اینکه ساعتش در فضا کار کند و سودمند باشد، یک صفحه ۲۴ ساعته به آن افزود تا به فضانوردان کمک کند تفاوت بین شب و روز را درک کنند.

18. COSC همه موتورهای کوارتزی برایتلینگ را تأیید می‌کند

موتورهای سوپرکوارتز برایتلینگ تنها موتورهای الکترونیکی موجود در بازار هستند که شرایط COSC را برآورده می‌کنند. بازرسان همه این موتورها را تأیید می‌کنند و بنابراین، می‌توان آن‌ها را رسما کرونومتر نامید. روند صدور گواهینامه یک فرآیند طولانی 11 روزه است که در آن میزان انحراف ساعت را می‌آزمایند.

19. همه کارمندان برایتلینگ یک ساعت مچی دریافت می‌کنند

هر کارمندی که در برایتلینگ کار می‌کند، به محض آغاز همکاری، یک ساعت رایگان دریافت می‌کند. افراد دارای سمت‌های مختلف در شرکت مدل‌های متفاوتی دریافت می‌کنند. اگر کارمندی تصمیم به ترک شرکت بگیرد، این فرصت را دارد که ساعت مذکور را با قیمتی ویژه بخرد. البته، این کار تا حدی به این خاطر نیز است که کسی فقط با هدف به دست آوردن یک ساعت رایگان وارد شرکت نشود و به محض دریافت آن، فورا شرکت را ترک کند.

20. برایتلینگ شرکت کلک را در سال 1997 خرید

کلک (Kelek) شرکتی متخصص در ارتقای مکانیسم‌های موتور است و برایتلینگ آن را در سال 1997 خرید.

21. برایتلینگ هر سال کاتالوگ گاه‌شماری را می‌سازد

کاتالوگ گاه‌شماری در اصل مجله خود برایتلینگ است که آن را هر سال در ماه نوامبر تهیه و توزیع می‌کنند.

22. برایتلینگ در زمان راه‌اندازی در La Chaux-de-Fond به برایتلینگ کرونومتری تغییر نام داد

برایتلینگ در ابتدا برایتلینگ اس. ای. (Breitling SA) نامیده می‌شد.

23. لئون برایتلینگ روی توسعه کرنوگراف‌ها متمرکز شده بود

آشکار است که برایتلینگ سازنده ساعت‌های مچی است که تمرکزش رو روی کرنوگراف‌ها و صنعت هوانوردی متمرکز کرده است. دلیل اولیه این امر این است که لئون برایتلینگ روی کرنوگراف‌ها زیادی متمرکز شده بود. آن زمان، تقاضا برای این محصولات در حال افزایش بود و انسان‌ها نیازمند ابزارهای صنعتی، نظامی و علمی بودند که بتوانند در این زمینه از آن‌ها کمک بگیرند.

24. لئون برایتلینگ در سال 1914 درگذشت

وقتی لئون درگذشت، پسرش گاستون مدیریت این شرکت را به دست گرفت.

25. گاستون، پسر لئون برایتلینگ، در ژوئیه سال 1927 به طور غیرمنتظره‌ای درگذشت

در سال 1928 و فقط 13 سال پس از تصاحب این شرکت، گاستون درگذشت و ویلی، پسرش، در آن زمان فقط 14 سال داشت و خیلی جوان‌تر از آن بود که بتواند زمام امور را به دست بگیرد. بنابراین، برایتلینگ به مدت پنج سال به وسیله یک تیم خارجی اداره می‌شد.

26. جیمز باند در فیلم گلوله آتشین از یک ساعت مچی برایتلینگ استفاده کرد

جیمز باند بیشتر از رولکس و امگا استفاده می‌کرد؛ اما او یک بار در یکی از فیلم‌هایش از یک ساعت مچی برایتلینگ استفاده کرد. شان کانری در فیلم گلوله آتشین کرنوگراف تاپ تایم برایتلینگ به همراه داشت. این تنها زمانی است که باند ساعتی به مچ دستانش می‌بندد و احتمالاً تا آخر نیز چنین کاری نخواهد کرد. ساعت مذکور فقط گذر زمان را ثبت نمی‌کرد. در حقیقت، او با کمک یک شمارنده داخلی Geiger سطح تابش یونیزه‌شده را نیز اندازه‌گیری می‌کرد.

27. ناوی‌تایمر از روی کرونامات طراحی شده است

کرونومات قبل از ناوی‌تایمر روانه بازار شد و به همین ترتیب، کرونومات طراحی پایه برای ناوی‌تایمر است. امروز، ناوی‌تایمر یک ساعت مچی ایده‌آل برای خلبان محسوب می‌شود. اما اگر از نزدیک به آن نگاه کنید، خواهید دید که ناوی‌تایمر با توجه به کرونومات ساخته شده است که حدود یک دهه قبل به بازار عرضه شده بود. با این حال، این دو ساعت امروزه اشتراکات زیادی با هم ندارند و هر دو، مسیر متفاوتی را پیموده‌اند.

۲۸. برایتلینگ اولین شرکتی بود که در سال 1942 قانون اسلاید را اجرایی کرد

قانون اسلاید یک مقیاس لگاریتمی است که برایتلینگ بخشی از شهرتش را مدیون آن‌ها است. برایتلینگ این ویژگی را در ساعت‌های خود شامل کرونومات و ناوی‌تایمر گنجانده است. قانون اسلاید یک حلقه محیطی محاسباتی است که استفاده از آن در ساعت‌های کرونومات و ناوی‌تایمر آغاز شد. امروزه، قانون اسلاید هنوز در مدل‌های ناوی‌تایمر استفاده می‌شود.

29. کرونومات در ابتدا برای ریاضیدانان و دانشمندان ساخته شده بود

کرونومات به جالبی و جذابی ساعت‌های خلبانی نیست، اما نام آن‌ها در زبان انگلیسی به‌تنهایی می‌تواند رازهایی را فاش کند: «ChronoMAT».

این ساعت در اصل برای ریاضیدانان و دانشمندان ساخته شده بود، آن هم در زمنی که ساعت‌های مچی معمولا برای برآورده‌سازی نیازهای شغلی خاص ساخته می‌شدند. به عبارت دیگر، ساعت‌ها ابزارهایی شغلی بودند.

ساعت کرونومات به این دلیل ساعت رسمی خلبانی بود که انجمن خلبانان APOA آن را به صنعت حمل و نقل هوایی معرفی کرده بود. اما این یکی از جالب‌ترین واقعیت‌ها درباره برایتلینگ است؛ زیرا کرونومات در ابتدا برای کمک به ریاضیدانان در نظر گرفته شده بود؛ زیرا این ساعت مجهز به دو مقیاسی است که با هم و به طور همزمان با یکدیگر همسان می‌شوند و امکان انجام محاسبات مختلف ریاضی را فراهم می‌کنند.

30. برایتلینگ موتورهای کرنوگراف داخلی خود را در سال 2009 روانه بازار کرد

در سال 2009، برایتلینگ موتور داخلی B01 خود را روانه بازار کرد. این اقدام گام بزرگی برای برایتلینگ بود؛ زیرا نشان داد که برایتلینگ شرکتی است که می‌توان روی آن حساب کرد و کیفیت و کمیت محصولات خود را به خطر نمی‌اندازد. قبل از تولید این موتور داخلی، برایتلینگ منحصراً از ébauches استفاده می‌کرد که تأمین‌کنندگانی مانند Venus، زهره، Valjoux و ETA خریداری می‌شد.

کالیبر B01 که برایتلینگ تولید می‌کند، موتوری دقیق، کم‌حرکت و با کیفیت بالا است. موتور B01 یک موتور کرنوگراف خودکوک داخلی با چرخ‌های ستونی‌شکل بود. این موتورها در برایتلینگ کرونومات ۰۱ و همچنین، ناوی‌تایمر ۰۱ استفاده شد.

31. اوربیتر برایتلینگ تبدیل به اولین بالون هوای گرمی شد که دور جهان را گشت

برایتلینگ میراث زیادی از خود در صنعت حمل و نقل هوایی و همچنین ورزش‌های شدید و فضای باز به جای گذاشته است. به همین دلیل، در سال 1999، اوربیتر برایتلینگ (Breitling’s orbiter) تبدیل به اولین بالون هوای گرمی شد که دور جهان را گشت.

32. از سال 2000، تمام ساعت‌های برایتلینگ استانداردهای معتبر کرونومات را را رعایت می‌کنند

این موضوع نه تنها درباره ساعت‌های سوپرکوارتز برایتلینگ، بلکه دربره ساعت‌های COSC نیز صدق می‌کند. در حقیقت، از سال 2000 به بعد تمام ساعت‌های برایتلینگ با استانداردهای کرونومات ساخته می‌شوند.

33. برایتلینگ فقط ساعت مچی تولید می‌کند

برخی از شرکت‌های ساعت‌سازی چیزهای دیگری مانند جواهرات و سایر لوازم جانبی را نیز تولید می‌کنند؛ اما برایتلینگ فقط ساعت مچی تولید می‌کند.

34. برایتلینگ از سال 1884 فقط پنج مدیرعامل داشته است

از سال 1884 تا به امروز، این شرکت فقط پنج مدیرعامل داشته است. این اتفاق کاملاً چشمگیر است که نشان می‌دهد که مدیرعامل‌های این شرکت چقدر باانرژی کار می‌کنند.

35. برایتلینگ صاحب هفت جت است

برایتلینگ جت‌های خاص خود را دارد که از آن‌ها برای برندسازی استفاده می‌کند. شاید جت‌های نمادین و خدمه پرواز برایتلینگ را در تصاویر یا تبلیغات دیده باشید. از آنجا که حمل و نقل هوایی بخش بزرگی از دی‌ان‌ای برایتلینگ را تشکیل می‌دهد، حضور این جت‌ها در این شرکت معنی‌دار است.

36. برایتلینگ دارای دو دفتر اصلی است

اولین دفتر مرکزی در گرنچن مستقر و کارخانه آن‌ها در La Chaux-de-Fonds دایر است. کارخانه‌های موجود در La Chaux-de-Fonds سوئیس اولین کارخانه این شرکت در سال 1892 بود، اما امروز دیگر متعلق به برایتلینگ نیست.

37. برایتلینگ در سال 1979 از خانواده خریداری شد

خانواده برایتلینگ سهام خود را در این شرکت در سال 1979 به ارنست اشنایدر فروختند. در ادامه، این شرکت تا سال 2017 متعلق به خانواده اشنایدر بود. در سال 2017، تئودور اشنایدر، فرزند ارنست، اکثریت سهام خود را برابر با 80 ٪ از سهام برایتلینگ را به شرکت CVC Capital Partners با قیمتی بیش از 870 میلیون دلار فروخت. امروزه، خانواده اشنایدر هنوز 20 ٪ از سهام برایتلینگ را در اختیار خود دارند.

جمع بندی

برایتلینگ یک شرکت ساعت‌سازی است که سابقه‌ای غنی از نوآوری و تکامل دارد. این برند ارتباطی تنگاتنگ با نوآوری‌ها دارد و هر کدام از حقایق درباره برایتلینگ نشان می‌دهد که این برند چگونه توانسته است خود را به عنوان شرکتی پیشرو در صنعت ساعت‌سازی در جهان تثبیت کند. امروزه، برایتلینگ در حال تحول و توسعه است و به ویژه، به خاطر تولید ساعت‌های بزرگ خود ساخته می‌شود. علت آن بیشتر به این دلیل است که خلبانان به ساعت‌های بزرگی احتیاج دارند.

کدام یک از این حقایق درباره برایتلینگ بیشتر نظر شما را به خود جلب کرد؟

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×