نشانی اشرافی:
تهران، خیابان پیروزی،
چهارم نیرو هوایی، پلاک 180، واحد 2
Home Shop Scroll Top

ساعت 21 سنگ یعنی چی؟

همانطور که در دنیای ساعت و سرگرمی عمیق‌‌تر می‌شدم، به نظر می‌رسد که سوالات بیشتری پیش می‌آید. به همین دلیل تصمیم دارم که بیشتر بیاموزم و پاسخ‌های‌‌ خود را برای همه سوالاتی که شما ممکن است با آن مواجه شوید را در این مقاله بگنجانم.

جواهر یا سنگ در ساعت چیست؟

من هیچ وقت دنبال جواهرات نبوده ام (البته به غیر از ساعت‌هایم …)، به همین دلیل وقتی به ساعت‌های‌‌ اتوماتیک خود (که در حال حاضر شامل Seiko Skx009 و Seiko Snk809 است) نزدیک‌‌تر شدم، کمی شوکه شدم.

روی آن نوشته شده است: «21 جواهر» روی هر دوی آن ها. آیا این بدان معناست که‌ آن‌ها حاوی جواهرات (الماس، یاقوت کبود و یاقوت سرخ) و دیگر سنگ‌های‌‌ قیمتی هستند؟

«21 سنگ» به چه معنی است؟

از آنجایی که همه‌ی ساعت‌ها دارای قسمت‌های‌‌ متحرک زیادی هستند، جواهرات یا سنگ ها برای کاهش ساییدگی یاتاقان‌ها و دیگر نقاط محوری در آن قرار داده شده است.

این یعنی تمام قسمت‌های‌‌ چرخان و سایر نقاطی که اصطکاک زیادی در ساعت دارند، قبلاً قطعات فلزی بوده‌اند و حالا، با جواهرات سخت جایگزین شده اند.

در گذشته این جواهرات طبیعی (الماس، یاقوت کبود و یاقوت سرخ) بود که آسیاب می‌شدند و در ساعت قرار می‌گرفتند.

امروزه از تکنیک‌های‌‌ مختلف برای تولید جواهرات مصنوعی استفاده می‌کنند که باعث ارزان شدن مکانیزم موتور می‌شود.

آن سنگ بنفشی که در چرخدنده‌ی گردان قرار گرفته است را می‌بینید؟

اساساً جواهرات باعث می‌شوند مکانیزم موتور ساعت بیشتر دوام بیاورد. با کاهش اصطکاک فلز به فلز، نیاز به سرویس کاهش می‌یابد و مکانیک داخلی بهتر تراز شده و باعث افزایش دقت می‌شود.

البته این موضوع عامل گران شدن ساعت نخواهد بود، مگر اینکه الماس واقعی داخل ساعت قرار داده شده باشد.

آیا هرچه سنگ بیشتر باشد ساعت بهتر است؟

در مورد ساعت بالا (Seiko 5 Snk809)، که دارای مکانیزم موتوری بسیار قوی و دقیق Seiko است (7S26)، 21 جواهر در داخل آن وجود دارد.

من تصور می‌کنم که سیکو از جواهرات مصنوعی استفاده می‌کند. این شرکت تلاش‌های‌‌ زیادی را در جهت ایجاد بهترین موتور، با بیشترین مقدار جواهرات در داخل ساعت انجام داده است.

سنگ های بیشتری در داخل ساعت، لزوماً به معنی موتور بهتر نیست. اینکه‌‌ بتوانید یک سنگ کوچک براق را در هر نقطه اصطکاکی یا محوری قرار دهید، به این معنی نیست که حتما باید این کار را بکنید.

سنگ ها به زبان خلاصه:

  • مصنوعی (در بیشتر موارد).
  • عمدتا در موتورهای مکانیکی ساعت (که دارای قسمت‌های‌‌ متحرک بیشتری است) استفاده می‌شود.
  • اصطکاک در یاتاقان‌ها و نقاط محوری را کاهش می‌دهد (که یعنی تعمیر و سرویس کمتر).
  • قطعات مکانیکی را بهتر تراز می‌کند، به این معنی که دقت ساعت بیشتر می‌شود.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 50 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. Drop files here