خرید اقساطی
خانه دسته بندی
0
سبد خرید
حساب کاربری
خرید اقساطی

موتور کوارتز چیست؟ هر آنچه که باید درباره ساعت کوارتز بدانید

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-01-04 ۱۳:۲۹
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
موتور کوارتز چیست؟ هر آنچه که باید درباره ساعت کوارتز بدانید

ساعت کوارتز چیست؟ در سال 2021، مکانیسم کوارتز پرطرفدارتر از دو ساز و کار موتور ساعت دیگر، یعنی مکانیکی و اتوماتیک است. همه ما با جذابیت‌های وینتیج ساعت‌های مکانیکی و ماندگاری ساعت‌های اتوماتیک آشنا هستیم؛ ولی چه چیزی باعث محبوبیت کوارتز در صنعت ساعت سازی می‌شود؟ این راهنما درباره ساعت‌های کوارتز را بخوانید تا پاسخ را بیابید.

موتور کوارتز در ساعت چیست؟

ساعت‌های کوارتز با انرژی باتری کار می‌کنند. باتری، سیگنال الکتریکی را به کریستال کوارتز کوچکی که در ساعت وجود دارد منتقل می‌کند و باعث می‌شود که کریستال با سرعت ثابتی به لرزش دربیاید. ارتعاش به وجود آمده، شرایط را برای ثبت دقیق زمان فراهم می‌کند.

تاریخچه ساعت‌های کوارتز

قبل از ساعت‌های کوارتز، صنعت ساعت سازی سوئیس با ساعت‌های مکانیکی خود در حال رشد بود. با این حال، در دهه 60، صحبت از محبوب شدن ساعت‌های الکترونیکی به میان آمد. این ساعت‌ها تهدید بزرگی برای ساعت سازان سوئیسی به شمار می‌آمدند.

سرانجام در سال 1969، اولین ساعت کوارتز عرضه شد. این ساعت، محصولی شگفت انگیز از برند سیکو به نام استرون بود که تولید آن به معنای آغاز انقلابی در ساخت ساعت‌هایی بود که با مکانیسم کوارتز کار می‌کردند. در سال‌های پس از آن، برندهایی مانند سیکو با ساعت‌های کوارتز خود به موفقیت دست یافتند؛ این اتفاق در حالی رخ داد که ساعت سازان سرسخت سوئیسی از پیوستن به این انقلاب، خودداری می‌کردند و در نتیجه شاهد افول پیشه و هنر خود بودند.

امروزه ساعت‌های کوارتز مانند همیشه محبوب هستند. خوشبختانه صنعت ساعت سازی سوئیس هم دوباره به موفقیت رسید، زیرا علاقه‌مندان به ساعت، هنوز هم ساعت‌های مکانیکی را دوست دارند.

مکانیسم ساعت کوارتز

قرار نیست شما را با توضیحات جزئی درباره نحوه عملکرد کوارتز خسته کنم. با این حال، آشنایی با قطعات اصلی این ساعت‌ها ممکن است کاربردی باشد.

ابتدا درباره باتری توضیح می‌دهم که همانند نیروگاه برای موتور ساعت است. سپس نوبت به کریستال کوارتز می‌رسد که مسئولیت زمان سنجی را بر عهده دارد. در ساعت‌ کوارتز، مانند دیگر ساعت‌ها، هم از چرخ دنده‌ها برای چرخش عقربه‌های ساعت، دقیقه و ثانیه استفاده می‌شود.

در نهایت به تاج ساعت می‌رسیم که با آن می‌توانید زمان نمایش داده روی صفحه ساعت را تغییر دهید. همانطور که می‌بینید، ساز و کار ساعت کوارتز بسیار ساده‌تر از ساعت مکانیکی یا اتوماتیک است.

چرا بعضی از ساعت‌های کوارتز دارای سنگ‌های قیمتی هستند؟

سنگ‌های قیمتی در بسیاری از ساعت‌های کوارتز و مکانیکی یافت می‌شوند. دلیل اصلی استفاده از این سنگ‌ها، این است که اصطکاک در موتور را کاهش می‌دهند. هر چه اصطکاک کمتر باشد، دقت ساعت بیشتر می‌شود و همه از اهمیت دقت ساعت برای تولید کنندگان ساعت کوارتز آگاه هستیم.

علاوه بر این، دلیل دیگر استفاده از سنگ‌های قیمتی این است که دوام ساعت کوارتز را افزایش دهند. کاهش اصطکاک ساعت به این معنی است که قطعات این ساعت به سرعت فرسوده نمی‌شوند؛ در نتیجه مکانیسم آن برای مدت طولانی‌تری قوی می‌ماند. اگر می‌خواهید در مورد دلایل استفاده از سنگ‌های قیمتی در ساعت بیشتر بدانید، می‌توانید نگاهی به راهنمای تخصصی ما بیاندازید.

مزایا و معایب ساعت‌های کوارتز

اکنون که می‌دانیم ساعت‌های کوارتز، چگونه ساعت‌هایی هستند، اجازه دهید به بررسی مزایا و معایب آن بپردازیم.

مزایای ساعت‌های کوارتز

اولین مزیت این ساعت، ماندگاری بیشتر آن در برابر هر ساعت دیگری است. این ساعت به دلیل مکانیسم ساده‌ای که دارد، قطعات کمتری هم برای تعمیر دارد. این بدان معناست که ساز و کار آن برای مدت طولانی مستحکم می‌ماند. بنابراین با خرید ساعت کوارتز، در قبال پولی که پرداخت می‌کنید، محصول باارزشی بدست خواهید آورد.

دومین مزیت ساعت‌های کوارتز این است که به تعمیر و مراقبت زیادی نیاز ندارند. آن‌ها به هیچ گونه سیم پیچی نیاز ندارند؛ زیرا باتری و کریستال کوارتز همه کارهای لازم را انجام می‌دهند. این بدان معناست که دیگر لازم نیست نگران سیم پیچی دستی (در ساعت‌های مکانیکی) باشید یا مجبور باشید ساعت را به طور مداوم بپوشید (مثل ساعت‌های اتوماتیک) تا به موتور ادامه دهد.

آخرین مزیت ساعت کوارتز، هزینه کمتر آن نسبت به ساعت مکانیکی یا اتوماتیک است. باز هم ویژگی قطعات کمتر خود را نشان می‌دهد و باعث می‌شود که ساعت، هزینه کمتری داشته باشد. از نظر تئوری، این بدان معناست که شما می‌توانید با خرید این ساعت، در هزینه‌ای که می‌پردازید، صرفه جویی کنید. در واقع می‌توانیم بگوییم که می‌توانید دو عدد ساعت کوارتز را به قیمت یک ساعت مکانیکی یا اتوماتیک خریداری کنید.

معایب ساعت‌های کوارتز

اول از همه می‌توان به بلند بودن صدای تیک تاک الکترونیکی آن اشاره کرد. البته این صدا برای همه عیب محسوب نمی‌شود؛ مخصوصاً اگر از صدای تیک تاک ساعت لذت می‌برید. البته این صدا ممکن است برای برخی افراد، آزاد دهنده باشد.

دومین عیب ساعت‌های کوارتز این است که برخی از علاقه مندان به ساعت ادعا می‌کنند که این ساعت‌ها فاقد ویژگی‌های مرسوم و قدیمی هستند. در واقع می‌توان هنگام استفاده از یک ساعت مکانیکی، با مشاهده ویژگی‌های جذاب قدیمی، به تاریخ نگاه کرد. از سوی دیگر، ساعت‌های کوارتز به دلیل شکل مدرنی که دارند، دیگر دارای جذابیت تاریخی نیستند.

جمع بندی درباره ساعت‌های کوارتز

اصلاً چیز بدی هم درباره ساعت‌های کوارتز وجود دارد؟ این ساعت‌ها بسیار دقیق، بادوام و مقرون به صرفه هستند. به شما توصیه می‌کنیم که حتماً در آینده یک ساعت کوارتز خریداری کنید؛ زیرا ساعت کوارتز دارای مزیت‌هایی است که ساعت‌های اتوماتیک و مکانیکی ندارند.

حالا که تا اینجا پیش آمده‌اید، چرا نگاهی به ساعت‌های کوارتز خیره کننده ما نمی‌اندازید؟ همه این ساعت‌ها در سوئیس با استفاده از بهترین مواد تولید می‌شوند. ما کیفیتی را به شما ارائه می‌دهیم که شایسته آن هستید. نگاهی به ساعت‌هایی که امروز به فروش می‌رسند، بیاندازید.

سوالات متداول

آیا ساعت‌های کوارتز دارای باتری هستند؟

بله، ساعت‌های کوارتز باتری دارای باتری هستند. باتری، اصلی‌ترین تفاوت بین ساعت کوارتز و ساعت مکانیکی است. از آنجایی که ساعت‌های کوارتز، باتری دارند پس گاهی اوقات به تعویض باتری نیاز خواهد داشت. این ویژگی می‌تواند برای برخی از افراد آزاردهنده باشد.

ساعت کوارتز بهتر است یا اتوماتیک؟

ساعت‌های کوارتز و اتوماتیک، هر دو، می‌توانند ساعت‌های خوب یا بدی باشند. یکی از مزیت‌های موتورهای ساعت کوارتز، دقت آن است. این ساعت‌ها به طور کلی، دقیق‌تر از ساعت‌های مکانیکی هستند زیرا قطعات متحرک کمتری دارند. اغلب ساعت‌هایی که بنا بر موتور کوارتز ساخته می‌شوند، ارزان‌تر هستند؛ زیرا برای ساخت آن‌ها به مهارت کمتری نیاز است.

طول عمر ساعت‌هایی با موتور کوارتز چقدر است؟

طول عمر ساعت‌هایی با موتور کوارتز بین 20 تا 30 سال است. بعضی از ساعت‌ها طول عمر بیشتری دارند و برخی سریع‌تر خراب می‌شوند؛ زیرا ساخت آن‌ها به مهارت کمتری نیاز دارد. همه چیز به کیفیت ساخت ساعت بستگی دارد. اگر قصد دارید از یک ساعت برای مدتی طولانی استفاده کنید، پس حتماً یک ساعت کوارتز با کیفیت خریداری کنید.

آیا باید حتماً یک ساعت با موتور کوارتز بخرید؟

همه چیز به شما بستگی دارد. اگر موتورهای کوارتز را بیشتر از موتورهای مکانیکی دوست دارید، پس حتماً یکی از این ساعت‌ها را خریداری کنید. اگر هم نمی‌خواهید نگران تعویض باتری ساعت خود باشید، احتمالاٌ باید نسبت به خرید یک ساعت خودکار یا حتی یک ساعت مکانیکی اقدام کنید.

برچسب ها :
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×