خانه فروشگاه بالا

نیروهای ویژه معمولا از چه ساعت مچی‌هایی استفاده می‌کنند؟

نیروهای ویژه ایالات متحده جزء آموزش‌دیده‌ترین و متبحرترین پرسنل نظامی در بین کشورهای مختلف به شمار می‌روند. هر شاخۀ نظامی دسته‌بندی خاص خود را دارد که «برای انجام عملیات ویژه و پشتیبانی از آنها، با سازماندهی، آموزش و تجهیزات منحصربه‌فردی همراهند.» امروزه، نیروهای ویژه از تجهیزاتی برخوردارند که با دقت فوق‌العاده‌ای طراحی و تولید می‌شوند و پس از آن تحت آزمایش‌های دقیق قرار می‌گیرند. این نیروهای ویژه در انواع آب و هواها و در تمام محیط‌های متخاصم عملیات ویژه‌ای دارند.

بنابراین، ساعت‌های مچی این سربازان نخبه در میادین جنگ باید به‌گونه طراحی شده باشند که در دشوارترین و خشن‌ترین مناطق به بهترین وجه ممکن کار کنند.

اگر نگاهی به مچ دست اعضای نیروهای ویژه بیاندازید، به احتمال خیلی زیاد متوجه خواهید شد که ساعت تاکتیکی G-Shock مقرون‌به‌صرفه و یا ساعت Luminox Navy SEAL بسته‌اند. همچنین، شاید چشم‌تان به مچ دست فردی بیافتد که ساعتی با مشخصات نظامی (MIL-SPEC) از برندهایی مانند Marathon دارد.

تاریخچه‌ای کوتاه از ساعت‌های نظامی

حقیقتی ناب: به دلیل جنگ جهانی اول، ساعت مچی به یکی از اکسسوری‌های مردانه تبدیل شد.

پیش از جنگ جهانی اول و یا همان جنگ جهانی کبیر، ساعت‌های مچی صرفا اکسسوری برای زنان تعریف شده بود. مردان معمولا ساعت‌های جیبی داشتند. در طول جنگ برای سهولت دسترسی، سربازان ساعت‌های جیبی را به ساعت‌های مچی تبدیل کردند.

در طول جنگ جهانی دوم بود که ارتش برای پرسنلش ساعت‌های استاندارد و مخصوصی را تولید کرد هرچند در آن زمان نیز بیشتر سربازان و افسران ساعت‌های خود را ترجیح می‌دادند.

ساعت‌های مچی نظامی که ارتش تولید می‌کرد، زیبایی و وضوح خوبی نداشتند و در عوض برای هماهنگ‌سازی‌ها و کاربردهای ساده طراحی و تولید می‌شدند.

مشخصات ساعت مچی‌های نظامی

در ارتش امروز، همچنان عملکرد در مقایسه با مد حرف اول را می‌زند. ساعت مچی MIL-W-46374، که برای نخستین بار در سال 1964 تولید شد، نمونه‎ای اصلی و رسمی از ساعت‌های نظامی است و هفت بار مورد اصلاح قرار گرفته است که آخرین بار در سال 1999 بوده است. از ویژگی‌های بارز این ساعت می‌توان به جزئیات دقیقش، از جنس بدنه گرفته تا استانداردهای مغناطیسی و مقاومت در برابر آب، اشاره کرد. است. البته، باید اشاره کرد که ساعت‌های مچی برای ناوبری و یا غواصی نیز مشخصات خاص خود را دارند.

اولین موردی که در سال 1964 مطرح شد این بود که این ساعت‌ها قرار نبود از کیفیت بالایی برخوردار و یا عمر بسیار طولانی داشته باشند. صفحه سادۀ این‌ ساعت‌ها نشان می‌دهد که آن‌ها الزاماً با «درجۀ بالایی از دقت» همراه نیستند و نیاز به تعمیر و نگهداری ندارند. به‌عبارت دیگر، عمر این ساعت‌ها همیشگی نبود.

این ساعت‌ها از حداقل میزان مقاومت در برابر آب و ضربه برخوردار بودند. همین که زمان تقریبی روز و شب را نشان می‌داد، کافی بود.

مشخصات اولیۀ این‌ ساعت‌ها، سپس، با بازنگری‌هایی همراه شد. در سال 1999، مشخصات نظامی سخت‌گیرانه‌تری اعلام شد (MIL-PRF-46374). این روزها، ساعت قابل‌قبول برای ارتش، سلاعتی است که در تمام شرایط، از صحراهای بی‌آب و علف گرفته تا توندرای بایر، دوام بیاورد.

ساعت Marathon Navigator

Marathon Military Navigator را براساس آخرین نوع III، Class 1 US Government Specifications می‌سازند. این ساعت را ماراتون به درخواست مقامات پایگاه نیروی هوایی Kelley طراحی کرد. آنها خواستار ساعتی برای خلبان‌هایشان بودند که بتواند تغییرات شدید دما، فشار و ارتفاع را تحمل کند.

برند کانادایی ماراتون از سال 1941 با ارتش همکاری می‌کند.

دولت کانادا ساعت Marathon Navigator را تولید می‌کند و نیروهای نظامی در افغانستان و عراق نیز از آن استفاده می‌کنند. این ساعت باکیفیت و درجه یک زمخت است و طراحی منحصربه‌فردی دارد، در حقیقت، همان ساعتی است که انتظار دارید تا در میدان جنگ ببینید. موتور اجزای متحرک این ساعت نظامی ساخت سوئیس، کوارتز است و بدنه بیرونی فیبری‌ و خاصش آن را بادوام و دقیق تر می‌کند. به‌طوری که تا عمق 200 فوتی در برابر آب و در برابر ضربه مقاوم است.

واژۀ «دولت ایالات آمریکا»، مانند شکلی که مشاهده‌ می‌کنید، روی صفحه ساعت چاپ شده است.

مشخصات فنی موجود شرح دقیقی از کلاس‌های مختلف ساعت‌ها ارائه می‌دهد، برخی از آنها قابل‌نگهداری و برخی غیرقابل‌نگهداری هستند، مانند انواع اصلی 1964. ساعت های مکانیکی و الکتریکی (باطری) هر دو قابل‌قبول هستند. بزرگترین دغدغۀ ارتش این است که آیا این ساعت‌ها در صورت لزوم به‌درستی کار خواهند کرد و یا خیر؟

نیروهای ویژه از چه ساعت‌هایی استفاده می‌کنند؟

ارتش ایالات متحده همچنان ساعت‌های نظامی طراحی و تولید می‌کند اما پرسنل صرفاً تا زمانی مجاز به استفاده از ساعت‌های خودشان هستند که بتوانند ویژگی‌های فنی و رسمی را محقق سازنند.

در تمام لیست‌های مربوط به ساعت‌های تاییدشده از سوی نیروهای ویژه، بارها و بارها Casio G-Shock به چشم می‌خورد.

G-Shock

برند محبوب ساعت‌های کاسیو مدل‌های متنوعی دارد اما G-Shock DW-6600 مدلی است که Navy SEALs تولید می‌کند.

این مدل پس از آن زمان با G-Shock DW-6900 جایگزین شده است. این ساعت دارای زمان‌سنجی اتمی «چند باند 6» است و زمان جهانی را در قالب‌های 12 و 24ساعته (زمان نظامی) و با باتری انرژی خورشیدی ارائه می‌دهد. همچنین، آلارم روزانه‌اش با قابلیت snooze (تعویق) همراه است. دقت آن تا +/- 15 ثانیه در ماه است و تا عمق 660فوت (200 متر) در برابر آب مقاوم است. مزیت دیگر این ساعت نور پس‌زمینه LED EL (ال‌ای‌دی) است که به‌طور خودکار و صرفا با چرخش مچ دست روشن می‌شود.

ساعت G-Shock GW6900

ساعت G-Shock مدل‌های دیگری به غیر از DW-6600 نیز دارد که نیروهای ویژه از آن استفاده می‌کنند

G-Shock DW-9052 و GD-120 از جمله از مدل‌های محبوب با عملکردها و سبک‌های مشابه G-Shock DW-6900 هستند.

آخرین باری که DW-6600 را بررسی کردیم، دیگر موجود نبود. دلیل این امر به شرح زیر است:

این ساعت در سال 1994 عرضه شد و مدتی است که در دسترس نیست. کاسیو نیز این ساعت را از سایتش حذف کرده است.

DW-6600 سبک است و تا عمق 200متر در برابر آب مقاوم می‌باشد. همچنین، در برابر ضربه مقاوم است و به دلیل مجهز بودن به نور پس‌زمینه و شفقی که دارد، صفحه‌اش کاملا واضح به نظر می‌آید. مزیت دیگرش از دیدگاه ارتش (و اگر قیمت برایتان مهم است) ارزان بودنش است.

همه این عوامل در کنار هم موجب شده‌اند تا در بسیاری از تصاویر نیروی دریایی، یک G-Shock DW-6600 را ببینید (همچنین در فیلم 2014، American Sniper نیز مشاهده می‌کنید).

همه این ساعت‌‌ها از دوام و استحکام خوبی برخوردارند و کاربردی هستند؛ به همین دلیل است بسیاری از سربازان سابق در زندگی عادی‌شان نیز از آن استفاده می‌کنند.

اگر ساعتی خراب نشود و از کار نیافتد، نیازی به تعمیر ندارد. ساعت‌های کاسیو نیز خراب نمی‌شوند.

لومینوکس

ساعت تاکتیکال Luminox 3051

در حالی که G-Shock بی‌تردید محبوب‌ترین گزینه برای نیروهای ویژه است، آنها از برندهای دیگری نیز استفاده می‌کنند. لومینوکس، سیکو و تایمکس از جمله از برندهایی هستند که در میان ارتشیان محبوبیت خاصی دارند.

لومینوکس نسبت به G-shock Luminox در رتبۀ دوم قرار دارد. در سال 1992، این برند ساعتی را معرفی کرد که Navy SEALs به‌طور اختصاصی سفارش داده بود و پس از این پروژه، ساعت اصلی Luminox Navy SEAL ظاهر شد. در طی همکاری 30 ساله، لومینوکس همچنان ساعت‌هایی را طراحی کرد که برای اعضای عملیات ویژه به‌ اندازۀ کافی بی‌نظیر بودند. ساعت‌های کلاسیک تمام مشکی Luminox 3051 یکی از بهترین ساعت‌های نظامی بودند.

این ساعت با طراحی تمام مشکی (قاب پلی‌استر مشکی و تقویت‌شده با کربن همراه با بند لاستیکی مشکی) و صفحه‌ای با قاب پلیمری مشکی همراه است که در هر جهت می‌چرخد.

عمده شهرت لومینوکس به همکاری‌اش با نیروی دریایی مربوط است، نیروی هوایی همچنین از لومینوکس خواست تا ساعتی را مختصِ خلبانان F-117 Nighthawk Stealth طراحی کند که نتیجه نهایی‌اش F-117 NIGHTHAWK 6400 Series است.

این ساعت بسیار با کیفیت و در عین حال مقرون‌به‌صرفه است!

ساعت Luminox F-117 Nighthawk

این برند دارای مدل‌های ویژه‌ای برای نیروهای دریایی، هوایی و زمینی است. این برند با اسکات کاسل، فعال ضدتروریسم، فیلم‌ساز زیرآب و غواص، همکاری نزدیکی دارد.

بخشی از درآمد حاصل از فروش آخرین ساعت به سرمایه‌گذاری در Sea Wolves and Underwater Voyager Project (پروژۀ کاوشگر زیرآب و گرگ‌های دریایی) اختصاص یافت.

ساعت Seiko 5

برند دیگر سیکو است. اگر فیلم زیر را تماشا کنید، می‌بینید که این برند زمانی وارد بازار ایالات متحده شد که سربازان آنها را از جنگ ویتنام با خود آورده بودند.

اگر به دنبال ظاهری شیک هستید که یادآور جلوه‌ای نظامی با نمایی تمیز و حرکتی خودکار باشد، بهتر است به ساعت فولادی ضدزنگ خودکار Seiko 5 بنگرید.

صفحه آنالوگ سیاه و سفید با بند مشکی عالی به نظر می‌رسد که حرکت خودکار سیکو کالیبر 7S26 را القاء می‌کند.

این ساعت در برابر آب (تا عمق100فوت) مقاوم است و از کریستال هاردلکس مقاوم در برابر خش ساخته شده است.

کدام ساعت را انتخاب کنیم؟

در حقیقت، انتخاب بهترین ساعت مچی نظامی مانند انتخاب بهترین سلاح و یا راحت‌ترین چکمه‌های نظامی امری دشوار است.

ساعت‌های مچی اکسسوری هستند که هر شخصی بنا به سلیقه‌اش باید انتخاب کند.

با این اوصاف، در انتخاب ساعت مچی نظامی قابل‌قبول، قطعاً سراغ افرادی خواهید رفت که در این حوزه تجربۀ کافی دارند. به قول یکی از نظامیان سابق سه عامل مهم را باید در نظر گرفت: دقت، دوام و هزینه کم.

اعضای معروف عملیات ویژه و ساعت‌های مچی‌شان

دیوید گوگینز سرباز بازنشسته نیروی دریایی ایالات متحده و عضو سابق حزب کنترل هوایی تاکتیکی در نیروی هوایی ایالات متحده است که جنگ عراق خدمت کرده است.

در حال حاضر نویسندۀ کتاب پرفروش‌ترین «نمی‌تواند به من صدمه بزند» است – این کتاب بسیار انگیزشی است.

او، همچنین، سخنران عمومی و دونده ماراتن است. درحقیقت، «مرد عمل» است.

گوگینز ابتدا و از سال 1994 تا 1999 یکی از اعضای حزب کنترل هوایی تاکتیکی نیروی هوایی ایالات متحده (TACP) بود. ایشان در سال 2001 برای عضویت در تیم پنج SEAL آموزش دید و فارغ‌التحصیل شد و مدت کوتاهی پس از آن به عراق اعزامش کردند.

دیوید گوگینز با Special Operations Warrior Foundation (بنیاد عملیات ویژه) به فعالیت‌های خیریه مشغول است. هدف این بنیاد ارائه بورسیه تحصیلی به فرزندان سربازان عملیات ویژه است که کشته شده‌اند. گوگینز با این بنیاد همکاری نزدیکی دارد؛ زیرا چند تن از دوستانش در افغانستان در اثر سقوط هلیکوپتری جان باختند که در سال 2005 در آن حضور داشتند.

ساعت مچی دیوید گوگینز Kobold Transglobe Dual Time است. متاسفانه این مدل منحصربه‌فرد دیگر موجود نیست.

باوجوداین، Kobold Phantom Black Ops جایگزین عالی برای آن و دارای طراحی زمختی است.

Kobold Transglobe Dual Time با بند چرمی قهوه‌ای و اصل، در حقیقت، زیبایی‌شناسی کلاسیک‌تری را القاء می‌کند. این ساعت دارای قاب 44 میلی‌متری از جنس استیل ضدزنگ و صفحه مشکی با برجستگی‌های سفید رنگ برای نشان دادن اعداد است که به بهبود خوانایی کمک می‌کنند.

در بخش زیرین آن کالیبر سوئیسی ETA 2892-A2 با صفحه نمایش آنالوگ قرار دارد. از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: صفحه مجهز به Super LumiNova، پنجره کریستالی یاقوت کبود گنبدی و مقاومت در برابر آب تا عمق 300متر. برای مشاهدۀ تمام مدل‌های به koboldwatch.com مراجعه کنید.

سبک نیروهای ویژه

اگر عضو ارتش نیستید، قطعاً از سناریوهای طاقت‌فرسایش نیز خبری ندارید اما این بدان معنا نیست که نمی‌توانید از ساعت‌های سبک نظامی و باداوم استفاده کنید.

شاید کوهنورد، دوچرخه‌سوار صحرایی و یا غواص باشید و یا شاید دوست داشته باشید که رنگ‌های بی‌روح در ترکیب با رنگ پوستتان جلوه‌گری کنند.

به هر دلیلی، هر کدام از شرکت‌های ساعت‌سازی مدل منحصربه‌فردی از ساعت‌های بادوام و مورد تاًیید نظامی را تولید می‌کنند و از آنجایی که برای سربازان مرد و زن طراحی شده‌اند، معمولاً مقرون به صرفه هستند.

فرقی ندارد که شیوۀ زندگی‌تان چگونه باشد، باید کیفیت این ساعت‌ها را بستاییم.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here