خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

راهنمای اندازۀ ساعت: اندازۀ درست برای مچ دست شما چقدر است؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-04-04 ۰۸:۳۶
راهنمای اندازۀ ساعت: اندازۀ درست برای مچ دست شما چقدر است؟

اندازه اهمیت دارد. دست‌کم درمورد ساعت این‌طور است. ساعت مچی کوچک روی مچ بزرگ عجیب به نظر می‌آید، همین‌طور ساعت بزرگ روی مچ باریک.

ساعت‌ها را دیگر فقط برای این نمی‌اندازند که زمان از دستشان در نرود، بلکه برای دلایل دیگر در زندگی روزمره نیز هست و احتمالاً مهم‌ترین دلیل تکمیل ظاهر کلی است.

در نتیجه، ساعت – یکی از چند اکسسوری که آقایان مغرورانه استفاده می‌کنند – باید با زیبایی هرچه‌تمام‌تر اندازۀ دست باشد.

راهنمای اندازۀ ساعت که در ادامه آمده است با جزئیاتی گردآوری شده که به شما در این مورد کمک کند تا بتوانید مناسب‌ترین اندازه را پیدا کنید.

پس با ما همراه باشید تا ساعت با اندازۀ مناسب را پیدا کنید!

بهترین اندازۀ ساعت کدام است؟

تناسب در هر چیزی وجود دارد، حالا چه دوست داشته باشیم چه نداشته باشیم. ذهن بشر تمایل دارد که تناسبات بصری را پذیرفته و عدم تناسب را نادیده بگیرد.

این قضیه برای ساعت هم مصداق دارد.

ازاین‌رو، انداختن ساعتی که نه خیلی کوچک باشد و نه خیلی بزرگ، بلکه قشنگ اندازه باشد اهمیت زیادی دارد.

حالا اصلاً این قشنگ اندازه را به چه می‌گویند؟

از نظر زیبایی‌شناختی، اندازۀ عالیِ ساعت یعنی وقتی که قاب آن 70% مچ دست را بگیرد. با در نظر گرفتن گوشه‌های قاب ساعت، نباید بیش از 90% عرض مچ را دربربگیرد.

این ابعاد ما را خاطرجمع می‌کنند که ساعت بیشتر قسمت مچ را می‌گیرد، درحالی‌که بیش از اندازه مچ را نمی‌پوشانَد.

تصویر زیر نمونۀ عالی از یک ساعت با اندازۀ مناسب را نشان می‌دهد؛ 70% مچ را گرفته و با وجود گوشه‌های قاب ساعت، از 90% عرض مچ تجاوز نمی‌کند.

بااین‌حال، این درصدها بسته به شرایط مختلف می‌توانند به‌نوعی متفاوت باشند، که ما در بخش دوم این مطلب درموردش صحبت خواهیم کرد. برای مثال، محدودۀ 65درصدی به لحاظ بصری برای بعضی‌ها بیشتر از 70% مناسب است. همچنین شاید 75% برای بعضی‌ها دیگر مناسب‌تر باشد.

ازاین‌رو، فکر نکنید که درصدها حتمی هستند، بلکه نشانۀ باارزش این هستند که باید دنبال چه سایز ساعتی بگردید. ولی چه می‌شود اگر دلتان بخواهد ساعتی بسیار بزرگ‌تر یا کوچک‌تر بیندازید که فرسنگ‌ها از «قانون 70-90» فاصله دارد؟

تعارف نکنید! اگر از همچین ساعتی خوشتان می‌آید و احساس راحتی می‌کنید، هیچ‌کس نمی‌تواند جلوی شما را بگیرد که نیندازیدش. ناسلامتی، این راهنما صرفاً یک پیشنهاد است نه یک توصیۀ محکم یا یک قانون.

و راستش را بخواهید، کلی ساعت سایز بزرگِ خیلی محشر هست که اصلاً اگر دست نکنید پشیمانی به بار می‌آید. این قضیه درمورد بعضی از ساعت‌های ارتشی هم صادق است که عموماً اندازۀ کوچک‌تری دارند ولی حس و حال قدیمی و منحصربه‌فردی می‌دهند. اما اجازه دهید برگردیم سر موضوع اصلی این مطلب و کارمان را تعیین مناسب‌ترین ساعت برای همۀ سایزهای مچ شروع کنیم.

اولین کاری که باید انجام دهید اندازه‌گرفتن مچ دستتان است.

چطور اندازۀ مچ دست را برای ساعت اندازه بگیریم؟

برای تعیین اندازۀ روی مچ دستتان برای «مفهومِ 70-90» یک متر نواری بیاورید و روی مچتان قرار دهید. متر را درست بالای استخوان مچتان بگذارید، چون این جا جایی است که آقایان باید ساعتشان را ببندند.

همان‌طور که در تصویر پایین می‌بینید، اندازۀ مچ دست من 60 میلی‌متر است (بهتر این است که اندازه را به میلی‌متر حساب کنیم چون اندازه‌های ساعت هم با همین واحد سنجش هستند).

اندازۀ دیگری که به آن نیاز پیدا خواهید کرد، اندازۀ دورِ مچتان است.

برای اندازه‌گیری دور مچ دستتان، متر نواری را به دورِ مچتان، دقیقاً همان جایی که اندازۀ قبلی را گرفتید بپیچید؛ یعنی درست بالای استخوان مچ. حواستان باشد که خیلی سفت یا شل نبندید. باید طوری باشد که معمولاً ساعتتان را می‌بندید.

حالا می‌بینید که اندازه 18.5 سانتی متر (7.3 اینچ) است. اندازۀ دورِ مچ دست من این رقم است.

محض اطلاعتان، متوسط اندازۀ مچ آقایان دوروبر 7 اینچ (اطراف 18 سانتی متر) است. یعنی اندازۀ مچ دست من دقیقاً متوسط است. خوبی داشتن مچ متوسط این است که لیست ساعت‌های اندازه مناسب بلند بالاست. بااین‌حال، نگران این نباشید که اندازۀ مچ دستتان کوچک‌تر یا بزرگ‌تر است چون شرکت‌های ساعت‌سازی فکر همه جایش را کرده‌اند؛ اکثرشان برای هر اندازه‌ای ساعت دارند.

جدول اندازۀ ساعت

حالا که از سایز دقیق مچ‌ها مطلع شدیم، بالاخره می‌توانیم مناسب‌ترین اندازۀ ساعت برای مچ شما را پیشنهاد دهیم.

جدول اندازۀ ساعت که در ادامه آمده اندازه‌ها را بر اساس اندازۀ پهنای مچ و دورِ مچ پیشنهاد می‌دهد.

ازآنجایی‌که اندازۀ ساعت‌ها به اعداد کامل ارائه می‌شوند، این جدول شامل قطرهای هر جهت را در نتیجۀ دقیق یا اینکه چقدر منطقی هستند، شامل می‌شود.

همچنین، دورترین فواصل گوشه تا گوشۀ قاب ساعت را که مناسب هر اندازۀ مچ است، خواهید دید.

جدول اندازه ساعت اقایان

نکته: این جدول فقط نشان می‌دهد که دنبال چه اندازه‌ای باید بگردید. اگر پیشنهاد اندازه به لحاظ قشنگی به مچ دستتان نمی‌آید، اندازه‌های بزرگ‌تر یا کوچک‌تر نزدیک به این پیشنهادات را امتحان کنید.

عوامل اضافی که باید در نظر گرفته شوند

همان‌طور که می‌بینید، وقتی موضوع پیشنهاد بهترین اندازۀ ساعت پیش می‌آید «اماها» و «اگرها»ی بسیاری وجود دارد.

یک مورد آن اعداد و ارقامی هستند که چشم از شما برنمی‌دارند، ولی مورد دیگر این است که ساعت واقعاً چطور روی مچ دست فیت می‌شود. تازه اوضاع آسان‌تر هم نمی‌شود چون چندین عامل ممکن است اندازۀ مشهودِ ساعت را تغییر دهد، علی‌رغم اینکه از لحاظ اندازۀ قاب مناسب است.

تأثیر این عوامل خیلی قابل‌توجه نیست، ولی به‌هرحال می‌توانند چندمیلی‌متری از اندازۀ واقعی ساعت کم یا به آن اضافه کنند.

ازاین‌رو، باید برای تعیین بهترین اندازه برای مچ دستتان عوامل زیر را در نظر داشته باشید.

گوشه‌های قاب ساعت

اگر بخواهم مختصر توضیح بدهم که گوشه‌های قاب ساعت چه هستند باید بگویم که برآمدگی‌های قاب (شاخک‌های ساعت) هستند که بند را به قاب ساعت محکم می‌کنند. گوشه‌های قاب ساعت اصولاً صاف یا منحنی هستند و مستقیماً روی تناسب ساعت مچی تأثیر می‌گذارند.

گوشه‌های صاف و منحنی قاب ساعت

این را آویز گوشتان کنید که اگر مچ دستتان باریک است، ساعتی با گوشه‌های منحنی انتخاب کنید چون دور مچتان را بهتر می‌گیرد. از طرف دیگر، گوشه‌های صاف برای مچ‌های مدیوم و بزرگ مناسب است. طول گوشه‌های قاب ساعت در تناسب کلی هم اهمیت بسیاری دارد.

درحالی‌که اکثر گوشه‌ها طول مناسبی در تقارن با قاب ساعت دارند، همچنان نمونه‌هایی هست که می‌بینیم گوشه‌ها دراز یا کوتاه هستند (یا اصلاً وجود ندارند).

گوشه‌های دراز باعث می‌شوند که اندازۀ معمول ساعت کمی بزرگ‌تر شوند، درحالی‌که گوشه‌های کوتاه‌تر، کوچک ترش می‌کنند.

چپ: اندازۀ قاب 40 میلی‌متر، گوشه تا گوشه 50 میلی‌متر؛ راست: اندازۀ قاب 40 میلی‌متر، گوشه تا گوشه 44.6 میلی‌متر.

بنابراین، اگر می‌خواهید تأثیر بسزایی بگذارید ساعت با گوشه‌های بلند و اگر می‌خواهید تأثیر ناچیز بگذارید، ساعتی با گوشه‌های کوتاه انتخاب کنید.

حاشیۀ ساعت

حاشیۀ ساعت بخش دیگری از ساعت است که اندازۀ معمول ساعت را تغییر می‌دهد. بیایید فرض بگیریم که اندازه‌های قاب ساعت شما طبق راهنمای اندازۀ ساعت 40 میلی‌متر و 41 میلی‌متر است، حالا ساعت مچی که شما دوست دارید بخرید این اندازه‌های پیشنهادی را دارد، ولی از ویژگی اعداد هم برخوردار است.

اتفاقی که می‌افتد این است که حاشیۀ قاب ساعت مقدار زیادی از فضای دایره‌ای بیرونی قاب را می‌گیرد و باعث کاهش اندازۀ صفحۀ ساعت می‌شود. نتیجتاً، اندازۀ معمول ساعت نیز متعاقباً کاهش می‌یابد.

ازاین‌رو، با وجود حاشیۀ دور قاب، حواستان به اندازۀ قابل رؤیت قاب باشد و تعیین کنید که چقدر اندازه را کاهش می‌دهد. در اکثر موارد، ساعتی حاشیه‌دار انتخاب کنید که کمی بزرگ‌تر از اندازۀ پیشنهادی است تا جبران کوچکی صفحه را بکند.

ضخامت قاب

ضخامت قاب یک عامل بسیار جدی در اندازۀ معمول ساعت مچی است؛ با بالارفتن قطر قاب ساعت، بلندی آن نیز اضافه می‌شود. ضخیم بودن قاب ساعت هیچ ایرادی ندارد. اتفاقاً برعکس، یک ساعت مچی بزرگ با یک قاب ضخیم کامل به نظر می‌رسد.

بااین‌حال، برخی از ساعت‌های قطر کوچک هم می‌توانند قاب‌های بسیار ضخیم داشته باشند که باعث می‌شود ساعت بزرگ‌تر به نظر بیاید. این منطق روی ساعت‌های بزرگ با قاب‌ها نازک هم مصداق دارد که سایز معمول را کم می‌کند.

ازاین‌رو، حواستان باشد که اهمیت ضخامت ساعت را دست‌کم نگیرید.

قاب نازک ولی قطر بزرگ

وقتی بحث عدد و رقم پیش می‌آید، ضخامت معمول بین 5 تا 17 میلی‌متر است. ساعت‌های باریک معمولاً عمق 9-5 میلی متری دارند، درحالی‌که ساعت‌های بزرگ در اندازه‌های 17-10 میلی متری هستند. همچنین خواهید دید که یک ساعت اتوماتیک از یک ساعت کوارتز ضخیم تر است چون ریزه‌کاری کالیبر مکانیکی ناچار به فضای بیشتری برای قرار گرفتن در قاب آن نیاز دارد.

از لحاظ نوع، ساعت‌های ساده و کلاسیک و اکثریت ساعت‌های دیجیتالیِ رومیزی اساساً ضخیم‌تر از مثلاً کورنومترها و ساعت‌های غواصی هستند.

دایرۀ نشانگرِ زمان

مدلی که نشانگرهای زمان روی ساعت قرار داده می‌شوند هم می‌توانند ساعت را بزرگ‌تر یا کوچک‌تر جلوه دهند.

برای مثال، اگر به دو ساعت زیر نگاه کنید می‌بینید که جفتشان یک اندازه هستند. ولی ساعت سمت چپی کوچک‌تر از ساعت سمت راستی به نظر می‌آید.

چیزی که باعث تفاوت در اندازه‌های معمول می‌شود، عریض بودن دایرۀ نشانگر زمان روی صفحۀ ساعت است. اگر درست روی حاشیۀ صفحه نباشد، ساعت کوچک‌تر به نظر می‎آید و اگر روی حاشیه باشد، ظاهری مورد انتظار یا حتی بزرگ‌تر از انتظار می‌دهد.

صفحۀ مشکی در مقابل سفید

خانم‌ها خیلی خوب می‌دانند که پوشیدن لباس مشکلی آنها را لاغرتر نشان می‌دهد، ولی رنگ سفید واقعیت را برملا می‌کند.

این منطق برای ساعت‌های مچی از مصداق دارد؛ ساعت‌های صفحه مشکی کوچک‌تر از ساعت‌های صفحه سفیدِ اندازه یکسان به نظر می‌آیند. این موضوع به دریافت رنگ توسط چشمانمان مربوط است. گرچه تفاوت این دو رنگ قابل‌توجه نیست، می‌تواند یکی دو میلی‌متر به اندازۀ مناسب ساعت اضافه یا از آن کم کند.

عرض بند و متریال

نکتۀ مهم آخر را هم بگویم که نباید دومین بخش چشمگیر ساعت، یعنی بند آن را فراموش کنیم.

عرض معمول بند حدود 50% قطر قاب ساعت است. هرچه این عدد کوچک‌تر باشد، اندازۀ معمول را هم کوچک‌تر می‌کند و هرچه بزرگ‌تر باشد، اندازه بزرگ‌تر می‌شود. چه باور کنید چه نه، حتی متریالِ بند اثراتی روی درک بصری ما دارد. بند پارچه‌ای و چرمی معمولاً ظاهر ظریف و باریکی به ساعت‌ها می‌دهند، درحالی‌که بندهای فلزی و استیل ساعت را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

ازاین‌رو، اگر دلتان می‌خواهد اندازۀ معمول را بزرگ‌تر نشان دهید، بند فلزی را انتخاب کنید، در غیر این صورت به دنبال بندهای دیگر بروید.

جمع بندی

هیچ قانون و مقرراتی اندازۀ درست ساعتی را که آقایان باید دست کنند، دیکته نمی‌کند. بنابراین اساساً باتوجه‌به اندازۀ ساعت مچی که آقایان باید دست کنند، به سلیقۀ شخصی برمی‌گردد. بااین‌حال، با راهنمایی این راهنمای اندازۀ ساعت، الان لااقل می‌دانید که یک ساعت ایدئال حدود 70% پهنای مچ دست شما را می‌گیرد.

همچنین حواستان باشد که فاصلۀ گوشه تا گوشۀ قاب ساعت، اندازۀ بند، حاشیۀ داخل قاب و ضخامت قاب را فراموش نکنید چون این موارد روی اندازۀ معمول ساعت تأثیر می‌گذارند.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×