خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

چگونه ساعت مچی را تعمیر کنیم؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-04-16 ۱۰:۲۳
چگونه ساعت مچی را تعمیر کنیم؟

تعمیر ساعت درست به‌مانند تعمیر خودرو، اما خوشبختانه در فواصل زمانی بیشتر است. در ساعت‌های مکانیکی با گذر زمان بعضی از قطعات فرسوده و کهنه می‌شوند و به تنظیم دقیق نیاز خواهند داشت. نگهداری و سرویس نه‌تنها دقت و کارکرد ساعت شما را تضمین کرده؛ بلکه از تعمیرات با هزینه بالا نیز جلوگیری می‌کند.

هر چند وقت باید ساعت را سرویس کنیم؟

متأسفانه، هیچ زمان دقیقی در سرویس ساعت وجود ندارد. طبق راهنمای تولیدکنندگان، دوره سرویس بین دو تا ده سال متغیر است. فقط بدانید که اگر ساعتتان خراب نیست، آن را تعمیر نکنید. گاهی اوقات تنها چیزی که نیاز به تعویض دارد قاب ساعت است تا بعد از آن همه خوردن به درودیوار، ظاهر آن بهتر شود.

بازدید و چکاپ‌ها

اگر ساعت خود را در آب به دست می‌کنید، بهتر است که آن را هر یک یا دو سال یک‌بار چکاپ کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که مهروموم‌ها بسته هستند و خطر آسیب‌دیدن ساعت وجود ندارد.

سرویس کامل ساعت یا همان تعمیر اساسی

معمولاً تعمیر اساسی بعد از پنج سال توصیه می‌شود. بااین‌حال این امر در بین ساعت‌سازان متفاوت است. به‌عنوان‌مثال، شما می‌توانید حتی تا یک دهه نیز رولکس خود را سرویس نکنید، اما ساعت‌های برند TAG باید هر دو سال سرویس شوند.

نظر ساعت‌سازان

آدومارس پیگه (Audemars Piguet) می‌گوید: «مهروموم‌های ضد آب که در معرض محیط قرار می‌گیرند باید هر دو تا سه سال یک‌بار بسته به مقدار فرسودگی تعویض شوند.

 سرویس کامل: صرف‌نظر از اینکه ساعت به دست شده یا خیر، چهارتا شش سال بعد از خرید ساعت، موتور مکانیکی ساعت ممکن است مقداری از دقت خود را از دست دهد.»

برایتلینگ (Breitling): بازبینی و سرویس هر دو سال یکبار توصیه می‌شود که شامل بررسی ضد آب بودن می‌شود؛ سرویس کامل نیز هر 4 تا 6 سال توصیه می‌شود.

کارتیه (Cartier): «در سرویس کامل، تعدادی بازرسی برای تأیید عملکرد خوب ساعت کارتیه شما انجام می‌شود که تقریباً هر پنج سال یک‌بار توصیه می‌شود.»

هابلوت (Hublot): «ما توصیه می‌کنیم هر 3 تا 5 سال یکبار تعمیر اساسی انجام شود.»

امگا (Omega): «مقاومت در برابر آب را یک‌بار در سال بررسی کنید و هر 5 تا 8 سال سرویس کامل انجام دهید.»

پنرای (Panerai): «اگر از ساعت برای فعالیت‌های آبی استفاده می‌شود هر 2 تا 3 سال یکبار آن را چکاپ کنید، توصیه می‌کنیم هر 4 تا 5 سال نیز تعمیرات اساسی انجام دهید.»

رولکس (Rolex): «توصیه می‌شود بسته به مدل و طرز استفاده آن، رولکس خود را تقریباً هر 10 سال یکبار سرویس کنید.»

تگ هویر (TAG Heuer): «ما سرویس و بازبینی را پس از 2 سال یا بعد از عدم موفقیت در تست مقاومت در برابر آب توصیه می‌کنیم. به‌عنوان یک قاعده کلی، تمام ساعت‌های تگ هویر نیاز به بررسی سالانه مقاومت در برابر آب دارند.»

اولیس ناردین (Ulysse Nardin): «توصیه می‌کنیم ساعت شما هر 3 تا 5 سال یکبار سرویس شود.»

نشانه‌های تعمیر ساعت در سریع‌ترین زمان

مواقعی وجود دارد که حتی اگر موعدش نیز نرسیده باشد باید ساعت خود را برای سرویس ببرید.

رطوبت: اگر هر گونه نشانه‌ای از رطوبت را درون قاب تشخیص دادید، فوراً آن را تعمیر کنید. با هر روزی که رطوبت تبخیر می‌شود، زنگ‌زدگی در قطعات داخل آن ایجاد می‌شود که هزینه تعمیر ساعت را به‌شدت افزایش می‌دهد. درصورتی‌که نشانه‌هایی از گردوغبار یا کثیفی را در داخل قاب تشخیص دادید، همین امر نیز در مورد آنها صادق است.

سروصدا: صدای تق‌تق از داخل قاب به این معنی است که چیزی شل شده و به‌احتمال زیاد به‌سرعت بدتر هم می‌شود.

پرش عقربه‌ها: وقتی عقربه‌های روی یک ساعت کوارتز می‌پرند، معمولاً به این معنی است که باتری در حال تمام‌شدن است و باید تعویض شود.

عدم دقت: عقب یا جلو رفتن زمان می‌تواند مشکل مربوط به روغن‌کاری، مغناطیسی یا سایش و پارگی باشد. درهرصورت این مشکل به‌خودی‌خود بهتر نمی‌شود، بنابراین آن را چکاپ کنید.

دست دوم: اگر ساعت دست‌دوم خریداری می‌کنید و سوابقی از سرویس اخیر آن موجود نیست، ایده خوبی است که آن را بررسی و چکاپ کنید.

چرا دوره سرویس‌ها این‌قدر متفاوت است؟

برخی از ساعت‌ها حساس‌تر از سایر ساعت‌ها هستند. علاوه بر این، بسیاری از ساعت‌سازان فواصل سرویس را بر اساس سبک زندگی افرادی که از ساعت استفاده می‌کنند و فرسودگی پیش‌بینی‌شده تعیین می‌کنند. ساعت‌سازان نیز به همین دلیل دوره‌هایی را مشخص می‌کنند. برای مثال، ساعتی که در زیر آب از آن استفاده نمی‌شود، در معرض خطرات مانند ساعت غواصی قرار ندارد، بنابراین معمولاً با فواصل تعمیر طولانی‌تر می‌تواند کارش را ادامه دهد. شرایط محیطی مانند رطوبت یا خشکی، بر تعداد دفعاتی سرویس تأثیرگذار است.

در سرویس اساسی چه اتفاقی می‌افتد؟

فرایند انجام شده در تعمیر اساسی متفاوت است، اما به‌طورکلی موتور برداشته شده و تمیز می‌شود. هر قطعه که دارای ساییدگی جدی باشد، برداشته شده و جایگزین می‌شود و تمام اجزای عملکردی موتور روغن‌کاری می‌شوند. دقت ساعت تست شده و در صورت نیاز مجدد کالیبره می‌شود. در نهایت ساعت صیقلی شده و دوباره سرهم می‌شود.

ساعت خود را برای تعمیر و سرویس کجا باید ببرم؟

اگر ساعت را نو خریداری کرده‌اید و دارای گارانتی است، ممکن است لازم باشد آن را برای تعمیر و سرویس به کارخانه سازنده یا تعمیرگاه مجاز ساعت بفرستید تا گارانتی آن باطل نشود. غیر از این، ممکن است تصمیم بگیرید که ساعت خود را پیش شخص ثالثی که انتخاب می‌کنید ببرید. در این موارد، باید مطمئن شوید که فردی را انتخاب می‌کنید که اغلب با برند ساعت شما کار می‌کند، از قطعات اصلی استفاده کرده و شهرت خوبی دارد.

تعمیر ساعتتان بسیار هزینه بر است؟ یک ساعت جدید بخرید

بسته به نوع ساخت، تعمیر اساسی و بازسازی می‌تواند صدها یا هزاران دلار هزینه داشته باشد. اگر ساعت شما به نقطه‌ای رسیده است که منسوخ شده و قیمت قطعات آن افزایش می‌یابد، ممکن است یک ساعت جدید برای شما بسیار بهتر باشد.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×