خرید حضوری

خانه فروشگاه بالا

مقایسه ساعت های قدیمی یا وینتیج (Vintage) با مدل های جدید

در جامعه مشتریان ساعت مچی، اغلب دو تصور درباره سن ساعت‌های مچی وجود دارد. برخی از کلکسیونرها ترجیح می‌دهند مدل‌های قدیمی را جمع‌آوری کنند و گروهی دیگر طرفدار جدیدترین مدل‌های موجود در بازار هستند.

تعریف موثقی که برای کلمه وینتیج (Vintage) وجود دارد به چیزهایی از گذشته اتلاق می‌شود، که اغلب به‌دلیل کیفیت بالای سازنده اصلی یا برخی از عناصر خاص در طراحی که دیگر استفاده نمی‌شوند، ارزش خود را حفظ کرده یا بهبود بخشیده‌اند.

در این وبلاگ، ما به‌طور کلی به سبک وینتیج، مزایا و معایب ساعت‌های قدیمی و ساعت‌های جدید می‌پردازیم و امیدواریم بتوانیم سوالات شما را در این باره برطرف کنیم.

مزایا و معایب ساعت‌های قدیمی

مزایای ساعت‌های قدیمی

تاریخچه

بارزترین مزیت داشتن یک ساعت مچی قدیمی این واقعیت است که شما ساعتی دارای تاریخچه و سابقه دارید که بسیار جالب‌تر خواهد بود. بسیاری از علاقه‌مندان به ساعت مچی تنها ساعت‌ها را از روی علاقه جمع‌آوری می‌کنند و به دنبال کسب درآمد از ساعت نیستند.

حتی اگر قصد فروش نداشته باشید، می‌توانید ساعت‌های قدیمی را به‌عنوان وسیله‌ای برای سرمایه گذاری در نظر بگیرید. شما قطعه‌ای از تاریخ را خریداری می‌کنید که معمولاً ویترینی از هنر و طراحی‌های تخصصی و ساعت‌های به‌خصوص جاودانه‌ای هستند.

ارزش غیرمادی

عامل دیگری که باید در نظر گرفت ارزش غیرمادی یک کالاست. با در نظر گرفتن تمام موارد، کالایی که دارای ارزش غیرمادی است می‌تواند میراثی خانوادگی باشد؛ مانند ساعتی که نسل به نسل منتقل شده است و بنابراین، بیش از ارزش مادی ارزش احساسی دارد.

یک ساعت قدیمی ممکن است طراحی یا نقص خاصی داشته باشد که شما به آن علاقه دارید، و به‌عنوان یک کلکسیونر، می‌توانید انگیزه این طراحی خاص یا دلیل نقص به‌خصوص ساعت وینتیج خود را جستجو کنید تا اطلاعات بیش‌تری درباره ساعت‌تان داشته باشید.

معایب ساعت‌های قدیمی

وضعیت عملکرد

زمانی که ساعتی جدید خریداری می‌‌کنید، می‌توانید تضمین داشته باشید که ساعت کاملاً نو و سالم باشد. با دریافت رسید یا گارانتی از فروشنده، می‌توانید از سلامت و عملکرد صحیح ساعت در طولانی مدت اطمینان حاصل کنید.

از طرف دیگر، ساعت‌های وینتیج یا قدیمی با همان ظاهری که دیده می‌شوند به فروش می‌رسند و احتمالا شما نمی‌دانید که صاحبان قبلی چقدر از ساعت مراقبت کرده اند. می‌توانید چک کنید که آیا ساییدگی و پارگی روی ساعت وجود دارد یا خیر، اما احتمال اینکه آسیبی کمتر سطحی و در داخل ساعت موجود باشد، بسیار بیش‌تر است.

ساعت‌های قدیمی ارزش خود را از دست می‌دهند

به‌عنوان قاعده‌ای کلی، باید بدانید هر چیزی که می‌خرید به محض خرید ارزش‌اش را از دست می‌دهد، و از همین رو، چیزی که دست دوم یا سوم باشد معمولاً ارزش کم‌تری نسبت به کالاهای نو و جدید دارد. هرچه تعداد صاحبان پیشین کالا بیش‌تر بوده باشد، بدون در نظر گرفتن نحوه ساخت، ارزش کالا را کاهش می‌یابد.

توجه به این نکته ضروری است که این قانون در مورد همه برندها صدق نمی‌کند و برخی محصولات از برندهای خاص ارزش خود را حفظ می‌کنند که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب ساعت‌های جدید

مزایای ساعت‌های جدید

مسئولیت‌پذیری شرکت سازنده

یکی از مزایای اصلی خرید ساعت‌های جدید این است که مکانی را داشته باشید که اگر با مشکلی مواجه شدید یا نیاز به کمک دارید بتوانید به آن‌جا مراجعه کنید. اگر ساعت شما از کار افتاد یا ایرادی داشت، می‌توانید به‌راحتی آن را از طریق رسید یا ضمانت‌نامه به شرکت سازنده برگردانید.

داشتن این سطح از امنیت و مسئولیت‌پذیری عامل مهمی در رفتار خرید است. به همین دلیل است که بسیاری از کلکسیونرها یا خریداران ساعت‌های جدیدتر را برای خرید ترجیح می‌دهند.

طراحی و دوام

ساعت‌های مچی از زمان پیدایش مسیری بسیار طولانی را طی کرده‌اند. این موضوع را می‌توان در دوره‌های پنج تا ده ساله مشاهده کرد؛ به‌نحوی که نحوه ساخت ساعت‌ها و مواد استفاده‌شده در ساخت آن‌ها می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

به‌عنوان مثال، بسیاری از ساعت‌های مدرن دارای نوعی عایق رطوبتی هستند، در برابر ضربه مقاوم هستند و بسیار بادوام‌تر از مدل‌های قدیمی‌تر ساخه شده اند. برخلاف سال‌های گذشته که ساعت‌های کالاهایی لوکس بودند، امروزه، ساعت‌ها بیش‌تر به‌عنوان اکسسوری‌های چند منظوره به‌کار می‌روند.

معایب ساعت‌های جدید

قیمت

عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر قیمت تأثیر می‌گذارد، اما به‌عنوان یک قاعده کلی، از هر ۱۰ ساعت جدید ۹ ساعت قیمت بالاتری دارد. اگر به دنبال خرید یک ساعت جدید با آخرین مواد و تکنولوژی هستید، باید هزینه بیش‌تری نسبت به همتای قدیمی آن بپردازید.

برخی از ساعت‌های جدید به‌قدری سریع به‌فروش می‌رسند که برای خریدشان باید در لیست انتظار شرکت سازنده ثبت نام کنید. بنابراین، کسی که می‌خواهد ساعت را داشته باشد باید حق کم‌یاب بودن کالا را به فروشنده بپردازد، چرا که تقاضا بسیار بیش‌تر از عرضه ساعت است.

استهلاک

همانطور که همه ما می‌دانیم، به محض خرید چیزی مانند ماشین یا ساعت، قیمت آن بلافاصله کاهش می‌یابد. نمونه بسیار واضح در این زمینه این است که به محض اینکه ماشین خود را از پارکینگ خارج می‌کنید، ارزش خود را از دست داده است.

بدیهی است که اگر فقط قصد دارید ساعت را نگه دارید یا بپوشید، عامل استهلاک نسبتاً بی ربط است زیرا قصد فروش مجدد آن را ندارید. صرف نظر از اینکه قصد فروش ساعت را دارید یا نه، مهم است که هنگام خرید یک ساعت جدید به عامل استهلاک توجه داشته باشید.

چه ساعتی، ساعت قدیمی (وینتیج) در نظر گرفته می‌شود؟ (عمر ساعت)

هر فرد کلکسیونر و علاقه‌مند به ساعت، احتمالاً تعریف متفاوتی از این‌که یک ساعت قدیمی است یا نه، خواهد داشت. بنابراین تعیین زمان دقیق برای تعیین یک ساعت قدیمی دشوار است.

با این وجود، از آنجایی که چرخه‌های فناوری اغلب هر 5 تا 10 سال را در برمی‌گیرد، ساعت شما برای اینکه قدیمی محسوب شود، باید حداقل 20 تا 25 سال عمر داشته باشد. اگر بحث ساعت‌های عتیقه در میان باشد، باید حدود ۱۰۰ سال قیمت داشته باشند.

این اعداد تقریبی هستند، و متغیرهای اضافی زیادی وجود دارند که بر زمان و چگونگی تعیین یک ساعت به‌عنوان یک مدل قدیمی تأثیر می‌گذارند.

همانطور که اشاره کردیم، این موضوع به برند نیز بستگی دارد. برای مثال، بعید است که کسی به ساعت ارزان قیمت 20 سال پیش شما علاقه‌مند باشد، اما اگر یک ساعت سوئیسی لوکس دارید، شاید حرفی برای گفتن داشته باشید.

آیا ارزش ساعت‌های قدیمی افزایش می‌یابد؟

کوتاه‌ترین پاسخ به این سوال به هیچ وجه کوتاه نیست. نکات ظریف و فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در هنگام سرمایه‌گذاری روی یک ساعت با ذهنیت افزایش یا حفظ ارزش آن در نظر بگیرید.

هنگام در نظر گرفتن ارزش ساعت‌های قدیمی باید به دو چیز مهم فکر کنید، اینکه آیا ارزش خود را حفظ می‌کنند یا اینکه قرار است در طی زمان ارزش بیش‌تری داشته باشند.

بعضی‌ها احتمالاً برخی از ساعت‌های قدیمی را دارای ارزش بالاتری نسبت به سایرین می‌دانند، اما چه مارک‌هایی از ساعت ارزش خود را با گذر زمان حفظ می‌کنند؟

مارک‌هایی که برای اولین بار به ذهن اکثر خریداران خطور می‌کند، رولکس، پتک فیلیپ، تگ هویر و امگا هستند، اما در واقع تعداد کمی از مارک‌های ساعت وجود دارند که ارزش خود را حفظ می‌کنند.

به بیان ساده‌تر، انتخاب یک ساعت کلاسیک یا قدیمی معمولاً سرمایه‌گذاری بسیار بهتری نسبت به خرید ساعت جدیدتر یا ساعت هوشمند خواهد بود. با تغییر تکنولوژی و تغییر طرح‌ها، مدل‌های جدیدتر خیلی زود قدیمی می‌شوند، در حالی که یک ساعت قدیمی ارزش خود را نسبت به مدل‌های جدیدتر حفظ می‌کند.

خلاصه مقایسه ساعت‌های قدیمی و ساعت‌های جدید

در نهایت، نمی‌توان به‌طور کلی یکی را نسبت به دیگری ارجح دانست. انتخاب میان ساعت قدیمی یا جدید به ترجیحات شخصی و آنچه در مجموعه ساعت‌هایتان می‌خواهید بستگی دارد. امیدواریم موارد مهم درباره ساعت‌های قدیمی و جدید در این مطلب برای‌تان روشن شده باشد.

زیبایی صنعت ساعت در تنوع و گوناگونی کالاها و گزینه های موجود در همه محدوده‌های قیمتی و سلیقه‌های متفاوت است. هر چیزی را که به دنبال آن هستید، صرف نظر از سبک، رنگ یا سن، می‌توانید پیدا کنید

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here