خانه فروشگاه بالا

انواع شیشه ساعت مچی

مردم در زمان خرید ساعت، درباره نوع شیشه ساعت دچار سردرگمی زیادی می‌شوند. یکی از متداول‌ترین عوامل سردرگمی، یاقوت کبود است؛ زیرا این ماده معدنی در جواهرهای مربوط به موتورهای ساعت نیز استفاده شده و از کریستال یاقوت کبود برای پوشاندن و محافظت از صفحه عقربه‌های ساعت استفاده می‌شود.

متداول‌ترین انواع شیشه ساعت، یا کریستال، که برای محافظت از صفحه ساعت استفاده می‌شود، کریستال یاقوت کبود، کریستال معدنی و اکریلیک است. تفاوت اصلی بین این سه نوع کریستال ساعت، میزان سختی و مقاومت هر کدام از آن‌ها در برابر خراش است. در حالی که یاقوت کبود مقاوم‌ترین نوع کریستال در برابر خراش به نظر می‌رسد، در عین حال گران‌ترین آن‌ها نیز است. ما مزایا و مضرات هر نوع را در ادامه توضیح می‌دهیم.

هیچ ارتباط واقعی بین جواهر یاقوت کبود در بعضی از ساعت‌ها و شیشه‌های ساعت وجود ندارد. جواهرات دیگری مانند الماس نیز در ساعت‌سازی استفاده می‌شوند؛ اما استفاده از یاقوت مصنوعی بسیار متداول‌تر از سایرین است. از این جواهرات برای جلوگیری از اصطکاک بین قطعات داخل ساعت فلزی استفاده می‌شود.

شیشه های ساعت مچی

به هر حال، اکنون که ما از موضوع پرت شده‌ایم، فقط به یاد داشته باشید که کریستال یاقوت کبود فقط به شیشه اشاره دارد، نه سنگ گرانبهای موجود در ساعت.

شیشه ساعت بخش مهمی از ساعت است؛ زیرا از عقربه‌های ساعت و شماره‌های آن محافظت می‌کند. این شیشه همچنین بخش مهمی از مکانیسم مقاوم‌سازی یک ساعت در برابر آب است؛ زیرا از ورود آب به داخل ساعت و خراب کردن آن جلوگیری می‌کند. شیشه باکیفیت و خوب در برابر خراش و شکستن نیز مقاوم است.

در این راهنمای شیشه ساعت، درباره تفاوت‌های اصلی میان در رایج‌ترین شیشه‌های ساعت موجود در بازار امروز توضیح خواهیم داد.

انواع شیشههای ساعت

شیشه کریستالی یاقوت کبود

هنگامی که صحبت از شیشه ساعت به میان می‌آید، بسیاری از طرفداران ساعت‌ها فکر می‌کنند شیشه‌های کریستالی یاقوت کبود در صدر فهرست شیشه‌ها قرار دارند. اگر یک ساعت دارای شیشه کریستالی یاقوت کبود باشد، سخت‌ترین کریستال ساعت را در حال حاضر در اختیار دارد. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع شیشه ساعت از یاقوت کبود ساخته شده است. با این حال، معمولاً از یاقوت کبود مصنوعی ساخته شده است، نه یاقوت کبود واقعی. یاقوت کبود در برابر خراش و شکستن مقاوم است. زیبا به نظر می‌رسد و خراشیدن آن تقریباً غیرممکن است (فقط یک ماده بسیار سخت مانند الماس می‌تواند آن را بخراشد).

شیشه کریستال یاقوت کبود

آیا یاقوت کبود آبی نیستند؟ بله، آن‌ها آبی هستند. آن‌ها، همچنین، به رنگ‌های قرمز، سبز، زرد یا بنفش هم یافت می‌شوند. این تنوع رنگی به دلیل ناخالصی‌های موجود در کریستال مانند مس، کروم، آهن یا تیتانیوم است. یاقوت کبود خالص و شفاف بسیار سخت و غیرشکننده نیز است. به همین دلیل است که معمولاً از یاقوت کبود مصنوعی استفاده می‌شود.

کریستال یاقوت کبود چگونه ساخته می‌شود؟ اولین بار آگوست ورنویل، یک شیمیدان فرانسوی، بود که با استفاده از پودر اکسید آلومینیوم، گرما بخشیدن به آن و تحت فشار شدید قرار دادن آن توانست کریستال یاقوت کبود را تولید کند. سپس، برای از بین بردن فشارهای داخلی که باعث تضعیف آن می‌شود، کریستال را تحت پالایش قرار می‌دهند. مرحله آخر تولید، پردازش آن به شکل ورق است و اینگونه است که شیشه یاقوت کبود مصنوعی به وجود آمد.

اگرچه کریستال یاقوت کبود دارای بالاترین سطح مقاومت در برابر خراشیدگی است، اما هنوز هم امکان ترک‌خوردن یا خرد شدن آن وجود دارد.

جوانب مثبت و منفی شیشه کریستال یاقوت کبود

جوانب مثبت

 • رضایت‌بخش از لحاظ زیبایی‌شناسی
 • مقاومت‌ترین شیشه در برابر خراشیدگی

جوانب منفی

 • قیمت گران
 • احتمال خرد شدن یا ترک خوردن

 شیشه ساعت آکریلیک

از بین انواع شیشه ساعت، شیشه ساعت اکریلیک مقرون‌به‌صرفه‌ترین نوع شیشه است. آکریلیک نوعی پلاستیک است که تولید آن هزینه زیادی نمی‌طلبد. این شیشه را اغلب در برند‌های ارزان‌قیمت ساعت‌ها می‌توان مشاهده کرد. تولید و شکل‌بخشی به آن نیز کار آسانی است و بنابراین، اغلب برای تهیه شیشه‌های گنبدی شکل ساعت‌ها استفاده می‌شود. این نوع شیشه، اثر گنبدی را به صفحه عقربه‌ها می‌افزاید، به خصوص هنگامی که از دو طرف به آن نگاه بشود. اما اگر از روبه‌رو به صفحه نگاه بشود، ساعت آشکارا قابل مشاهده است. شیشه گنبدی‌شکل ساعت ویژگی متداول بین برخی از ساعت‌های وینتیج است که می‌خواهند از آن نوع نگاه تقلید کنند.

گاهی اوقات در مارک‌های لوکس ساعت مانند برند Junghans هم دیده می‌شود که از اکریلیک در برخی از مدل‌های خود استفاده می‌کنند. با این حال، آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای اسم آکریلیک از اصطلاح شیشیه پلکسی (plexiglass) استفاده کنند تا مردم تولیدهای آن‌ها را به آکریلیک ربط ندهند. نام‌های دیگر تجاری اکریلیک عبارت‌اند از آکریلیت، Perspex، لوسیت و کریلوکس.

شیشه اکریلیک شیشه‌ای سبک است. اگر به دنبال ساعت مچی هستید که روی مچ دست‌تان احساس سنگینی نکنید، می‌توانید ساعتی با یک شیشه اکریلیک بخرید. بر خلاف سایر انواع شیشه‌های ساعت، اکریلیک در صورت خراشیدگی قابل تعمیر است. این شیشه‌ها معمولا در ساعت‌های کودکان استفاده می‌شوند؛ زیرا محصولات بادوامی هستند و تعمیر و جایگزینی آن‌ها زیاد گران نیست.

انعطاف‌پذیری و مقاومت آن‌ها در برابر ضربه و همچنین امکان تعمیر خراش‌ها باعث شده است که اکریلیک انتخاب مناسبی برای ساعت‌های سودمند و ساعت‌های تاکتیکی باشد که فرد انتظار دارد ساعت‌هایی محکم و مقاوم در برابر سایش و شکستگی باشند و خراشیدگی آن را به‌راحتی بتوان پولیش کرد. این ساعت‌ها انتخاب خوبی برای آن دسته از مشتریانی هستند که به دنبال گزینه‌ای اقتصادی می‌گردند و استفاده‌های عملی بسیاری از ساعت‌های خود دارند.

جوانب مثبت و منفی شیشه‌های آکریلیک ساعت

جوانب مثبت

 • ارزان
 • سبک وزن
 • نرم و آسان برای از بین بردن خراش‌ها
 • نسبتاً مقاوم در برابر فشارها به دلیل انعطاف‌پذیری بالا
 • جایگزینی آسان

جوانب منفی

 • برخورداری از ظاهری ارزان‌قیمت
 • به‌راحتی خراشیده می‌شود
 • همیشه براق به نظر می‌رسد و نور را بازمی‌تاباند، به خصوص زیر آفتاب مستقیم

شیشه کریستال معدنی

این نوع شیشه‌ها به احتمال زیاد رایج‌ترین نوع شیشه ساعتی هستند که استفاده می‌شوند. اگر یک ساعت مچی با قیمت متوسط ​​دارید، به احتمال زیاد از شیشه کریستالی معدنی در آن استفاده شده است. این شیشه با استفاده از شیشه استاندارد ساخته شده از سیلیس ساخته شده است. شیشه کریستالی معدنی در برابر خراش مقاوم است و تولید آن روندی نسبتاً ارزان است. اما، این محصول در برابر خراش کاملاً مقاوم نیست (ممکن است با استفاده از یک ماده سخت بتوان آن را خراشید).

کریستال معدنی از سیلیس ساخته و سپس، برای مقاوم‌سازی بیشتر در برابر خراش پالایش شده است.

شیشه کریستالی معدنی را می‌توان با روکشی آنتی‌رفلکس پوشاند. این نوع پوشش به از بین بردن بازتاب‌ها و افزایش خوانایی در شرایط روشنایی شدید کمک می‌کند. همچنین، مشاهده صفحه ساعت را آسان‌تر می‌کند و از نظر زیبایی‌شناسی، جلوه بیشتری به ساعت می‌بخشد.

Seiko از اصطلاح «Hardlex» برای کریستال معدنی اختصاصی و «تقویت‌شده‌ای» استفاده می‌کند که در ساعت‌های سطح پایین خود به کار می‌گیرند.

جوانب مثبت و منفی شیشه کریستال معدنی

جوانب مثبت

 • در برابر خراش در مقایسه با اکریلیک مقاوم‌تر است
 • ظاهری بهتر از اکریلیک دارد
 • می‌توان آن را با یک پوشش آنتی رفلکس پوشاند

جوانب منفی

 • همچنان قابل خراشیدن است
 • جلا دادن آن کار سختی است

نتیجه‌گیری

شیشه ساعت پوشش شفافی است که ساعت را با آن می‌پوشانند. همانطور که در این راهنما گفته شد، سه نوع مختلف از شیشه ساعت وجود دارد؛ کریستال یاقوت کبود، اکریلیک و کریستال معدنی. هر ماده جوانب مثبت و منفی خاص خود را دارد؛ بنابراین، عاقلانه انتخاب کنید.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here