بنر تخفیف اشرافی
خانه دسته بندی
سبد خرید
تماس با اشرافی
بنر تخفیف اشرافی

راهنمای اندازه بند ساعت مچی

ادمین اشرافی
اشرافی
1401-10-24 ۱۵:۵۳
راهنمای اندازه بند ساعت مچی

ساعت‌های مچی در اَشکال و سایزهای متنوعی تولید می‌شوند، تا جایی که اساساً برای هر نوعی از بدن، سبک روز و سطح راحتی مدنظر افراد، ساعت وجود دارد. به‌عبارت‌دیگر، برای هر سلیقه‌ای می‌توان ساعت یافت نمود. متأسفانه وجود گزینه‌های تقریباً نامحدود باعث می‌شوند که انتخاب از میان گزینه‌های موجود سخت‌تر گردد.یکی از نکات مهمی که گاهی اوقات در هنگام انتخاب ساعت نادیده گرفته می‌شود، چگونگی تناسب آن بر روی مچ دست است. این موضوع صرفاً به‌راحتی فرد مربوط نمی‌شود؛ بلکه اندازه‌های مختلف مچ و دست افراد می‌تواند تا یک ساعت را عجیب و غریب، شبیه به یک ساعت گانگستری بزرگ یا شبیه به یک ساعت اسباب‌بازی کوچک، جلوه دهد. خوشبختانه در این مبحث ما نکات مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهیم که در جهت یک انتخاب عالی برای خرید ساعت، کمک‌حالتان می‌باشد.

سبک بند ساعت

هنگامی که در مورد انتخاب از میان طیف وسیعی از مشخصه‌های مدنظر برای ساعت خود همچون: آنالوگ یا دیجیتال، مکانیکی یا باتری‌دار، چندمنظوره یا ساده، هوشمند یا غیرهوشمند تصمیم گرفتید، عامل مهم بعدی سبک شخصی است. برخی افراد از سبک جذاب بند چرمی لذت می‌برند، درحالی‌که برخی دیگر استحکام و طول عمر بند استیل ضدزنگ را ترجیح می‌دهند؛ البته که همیشه یک سبک پوششی کلاسیک نیز توأم با موارد مذکور وجود دارد.

یک هوادار حقیقی ساعت مچی برای هر موقعیتی یک ساعت دارد، اما همگان به دنبال این نوع از دست و دلبازی نیستند. البته چنین موضوعی آن‌چنان مهم نیست، زیرا اگر ساعت مناسبی را تهیه کنید آن‌وقت می‌توان آن را با هر سبکی هماهنگ نمود؛ اما بخش بزرگی از این امر، منحصر به تهیه بند ساعتی است که برای شما مناسب باشد. این موضوع علاوه بر سبک بند، به سایز آن نیز وابسته است. هنگام درنظرگرفتن بند ساعت برای خرید، دو مورد در جهت اندازه‌گیری وجود دارد: طول و عرض. چندین عامل بر هر دوی این موارد اثرگذار هستند. بیایید تا در ابتدا نگاهی به عرض بیندازیم.

سایز بند ساعت: عرض

درحالی‌که اندازه مچ دست شما ارتباط مستقیم‌تری به مبحث طول بند خواهد داشت، ولی همچنان عاملی در جهت توجه به عرض بند نیز می‌باشد. یک بند ساعت بسیار نازک در یک مچ دست بزرگ، حتی کوچک‌تر از آن چیزی که هست به نظر می‌رسد؛ درحالی‌که شخصی که مچ دست کوچکی دارد، احتمالاً قصد به عدم استفاده از بند بسیار ضخیم خواهد نمود. اگرچه هیچ قاعده فوری و سخت‌گیرانه‌ای در ارتباط با چگونگی حل مسئله ضخامت بند ساعت وجود ندارد، اما راهنماهای سبک‌شناسی به شما می‌گویند که عرض بند باید در حدود نصف قطر قاب (بدنه) ساعت باشد.

مثال‌ها:

  • قطر قاب: 36 میلیمتر، سایز بند: 18 میلیمتر
  • قطر قاب: 40 میلیمتر، سایز بند: 20 میلیمتر
  • قطر قاب: 44 میلیمتر، سایز بند: 22 میلیمتر

عرض متوسط اکثر بندهای ساعت مردانه مابین 18 تا 24 میلیمتر است (با قطر قاب معمولاً مابین 38 تا 46 میلیمتر). ازآنجایی‌که برخی از بندها در انتها باریک می‌گردند، باید عرض بند را درست از میان گوشه‌هایی که بند را به قاب ساعت متصل می‌کنند، اندازه‌گیری نمود.

ازآنجایی‌که پهنای بند همواره بر اساس قطر قاب تعریف می‌گردد، ابتدا باید تعیین کنید که به چه سایزی از قاب نیاز دارید. نحوه تعیین این امر بر اساس اندازه دور مچ دست می‌باشد. به‌عنوان یک قاعده کلی، مچی که اندازه دور آن 15 سانتی متر است، بهترین ظاهر ممکن را با قاب 38 میلیمتری ایجاد می‌کند؛ دور مچ 16.5 سانتی با یک قاب 40 میلیمتری و با افزایش‌های مشابه سایز به همین ترتیب (به‌ازای هر 1.3 سانت دور مچ، دو میلیمتر برای قاب)، بهترین حالت ممکن ایجاد می‌گردد؛ بنابراین اگر مچ دست شما به‌اندازه 17.8 سانت باشد، یک قاب 42 میلیمتری می‌تواند فوق‌العاده به نظر برسد که معنای آن، احتمالاً لزوم بهره‌گیری از بندی با عرض 21 میلیمتر می‌باشد (البته که مثل همیشه، سلیقه شخصی مهم‌ترین عامل است). این استانداردهای اندازه‌گیری هم برای زنان و هم مردان کاربرد دارد. اندازه مچ زنان به طور متوسط از 16.5 تا 20 سانت متغیر است، درحالی‌که اندازه مچ دست مردان معمولاً مابین 20 تا 23 سانت می‌باشد. بر همین اساس، پهنای بند مناسب را می‌توان از اطلاعات مذکور استنتاج کرد.

سایز بند ساعت: طول

درست همانند پهنای بند، طول بند ساعت نیز بر اساس یک طیف متوسط تعریف می‌گردد. این طیف متوسط برای زنان مابین 17  20 سانت و برای مردان مابین 19.7 تا 24 سانت است. اگرچه به نظر نمی‌رسد که تغییرات زیادی در این اندازه‌ها وجود داشته باشد، اما اگر اندازه مچ دست شما کمتر یا بیشتر از اندازه متوسط باشد، محدوده اضافی بند یا کمبود آن می‌تواند تا تفاوت میان یک بند آویزان و ساعتی که خون مچ دست را به دلیل تنگی خود قطع می‌کند، رقم بزند. اگر میانگین اندازه دور مچ زنان و مردان را همان گونه که در بالا توضیح دادیم به یاد داشته باشید، خواهید دید که میانگین طول بند تقریباً با آن مطابقت دارد. اکنون برای اندازه‌گیری طول کامل بند ساعت، باید قطر قاب را نیز لحاظ نمایید. این طول کامل (به طور متوسط مابین 38 تا 46 میلیمتر) چیزی است که به بند ساعت اجازه می‌دهد تا طیف وسیعی از مچ‌ها را در بر گیرد. اکثر مردم طول متوسط بند را برای نیازهای خود کافی می‌دانند، اما مسلماً همه این‌گونه نمی‌باشند.

نحوه تعیین سایز بند مناسب

مهم است که به‌خاطر داشته باشید که سایزهای ساعت بر اساس یک میانگین کلی ایجاد گشته‌اند؛ درست همانند سایزهای لباس، اکثر مردم قادر خواهند بود که چیزی را پیدا نموده که به‌سهولت در محدود طبیعی آنان جای گیرد. سلایق شما همواره در میزان علاقه‌تان به سایز و تناسب نقش دارد، اما زمانی که صحبت از راحتی به میان آید این میانگین است که به کمک شما خواهد آمد. بااین‌وجود، میانگین همه چیز نمی‌باشد. بسیاری از مردم از چنین هنجارهایی صرف‌نظر می‌کنند و دلیلی وجود ندارد که به ساعت‌های نامتناسب بسنده کنند، به‌ویژه در زمانی که گزینه‌های زیادی در دسترس باشد. برای تعیین عرض و طول مناسب ساعت مدنظر خویش، چند ترفند ساده وجود دارد. اول از همه، اگر هم اکنون صاحب یک ساعت مچی هستید یا پیش‌تر آن را دارا بوده‌اید و سایز و تناسب آن را دوست دارید، هیچ‌گونه ایرادی ندارد که آن را برای خرید حضوری با خود ببرید و آن را سایز به سایز با ساعت مدنظر مقایسه کنید (به فرض آنکه قصد خرید آنلاین ندارید). این ساده‌ترین روش برای انتخاب مناسب است. اما اگر این اولین ساعت شماست یا اندازه مچ دستتان [یا سلیقه شخصی] تغییر کرده است، می‌بایست تا پیش از خرید به اطلاعات لازم مجهز گردید. اولین و مهم‌ترین چیزی که باید تعیین گردد، اندازه مچ دست شماست. بدین منظور، استفاده از یک متر خیاطی ساده‌ترین راه خواهد بود، اما هر ابزار اندازه‌گیری منعطف دیگری نیز کافی می‌باشد.

هنگامی که اندازه مچ خود را (بر حسب سانتی متر و میلیمتر) دانستید، می‌توانید تمامی اندازه‌های دیگر را نیز تعیین کنید. به‌عنوان یک قاعده کلی، طول بند ساعت (در حالت بسته‌بودن)، بسته به قطر و ضخامت قاب باید در اندازه 1.3 سانت از دور مچ شما باشد. به یاد داشته باشید که ما در ارتباط با طول مچ‌بند و نه طول کلی ساعت، صحبت می‌کنیم. هنگامی که از اندازه‌گیری‌های آنلاین استفاده می‌کنید، به‌منظور اطمینان از طول ارائه شده، نتایج را دو بار بررسی کنید. اگر ساعت مناسبی پیدا کردید که بند آن برای مچ شما نامتناسب است، مأیوس نشوید: اکثر بندهای ساعت از نظر عرضی خیر، ولی از نظر طولی قابل تنظیم هستند. انتخاب یک بند ساعت مناسب برای خود تلاش علمی بزرگی نیست، ولی همچنان یک گام مهم در جهت خرید ساعت مناسب است؛ لذا وقت بیشتری را برای تعیین تناسب صحیح اختصاص دهید تا در نهایت ساعتی که مورد علاقه‌تان است را به دست آورید.

انتخاب بهترین قطر قاب ممکن برای مچ دست شما

ساعت‌ها در قطرهای قابی متفاوتی عرضه می‌شوند، بسیاری از مدل‌های ساعت حتی در نسخه‌های مختلف خود نیز با قطرهای مختلفی عرضه می‌گردند. به‌عنوان‌مثال، اگر قصد به خروج از منزل با رولکس دیت جاست را دارید، می‌توانید از میان قطرهای 36 و 41 میلیمتری مردانه یا 31 و 28 میلیمتری زنانه، یکی را انتخاب کنید. از منظر زیبایی‌شناسی و طراحی کلی، این ساعت‌ها یکسان هستند؛ اما قطر قاب کوچک‌تر یا بزرگ‌تر به مچ دست کوچک‌تر یا بزرگ‌تر، تناسب بهتری می‌افزاید. همین امر در مورد ساعت‌های هوشمندی محبوبی همچون اپل‌واچ که با قاب‌های 40 یا 44 میلیمتری (سری 5) و 38 یا 42 میلیمتری (سری 3 یا قبل از آن) عرضه می‌شوند نیز صادق است. این ساعت‌ها از نظر طراحی یکسان به نظر می‌رسند، اما گزینه‌های سایزی آن منجر به تطابق بهتر با مچ‌های کوچک یا بزرگ می‌گردد. به‌طورکلی هیچ قاعده مطلقی در مورد سایز ساعت وجود ندارد، اما برخی از دستورالعمل‌های پذیرفته شده و مورداستفاده از سوی اکثر مردم، مطرح هستند. البته همیشه جایی برای سلیقه شخصی وجود دارد، ولی یک ساعت بسیار بزرگ بر روی مچ کوچک نه‌تنها باعث احساس ناراحتی می‌گردد، بلکه می‌تواند بزرگ‌تر از آن چیزی که هست و حتی دِمُده به نظر برسد، زیرا با اندازه مچ استفاده‌کننده تناسب ندارد. در انتها چند پیشنهاد کلی به‌منظور انتخاب قطر قاب ساعت بر اساس اندازه مچ مطرح می‌باشد:

  • قطر قاب 34-36 (قطر مچ 15.2 سانت یا کمتر)
  • قطر قاب 38-42 (قطر مچ 15.2 تا 17.8 سانت)
  • قطر قاب 44-46 (قطر مچ 17.8 تا 20 سانت)
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×