نشانی اشرافی:
تهران، خیابان پیروزی،
چهارم نیرو هوایی، پلاک 180، واحد 2
خانه فروشگاه بالا

آیا می‌توان در زمان خواب ساعت مچی به دست داشت؟

بنا به عادت، پیش از خواب ساعت مچی را باز می‌کنیم و روی میز کنار تخت می‌گذاریم. اما آیا طی سال‌ها در این رفتار تغییری ایجاد نشده است؟

طی سال‌های اخیر و با توجه به رواج ساعت‌های هوشمند و ویژگی‌های آن‌ها مانند ردیابی عملکرد خواب، پاسخ به سوال اول بسیار پیچیده‌تر شده است.

در این وب‌نوشت به این موضوع خواهیم پرداخت که آیا اشکالی ندارد با ساعت مچی به تخت خواب برویم؟ به‌دست داشتن ساعت هوشمند در زمان خواب چه مزایایی دارد؟ و چرا نباید ساعت‌های غیرهوشمند یا ساعت‌های دیجیتال را موقع خواب به‌دست داشته باشیم؟

به‌دست داشتن ساعت هوشمند هنگام خواب

به‌دست داشتن ساعت هوشمند هنگام خواب

همان‌طور که همه می‌دانیم، مدتی است که ساعت‌های هوشمند بسیار محبوب شده‌اند و تغییر چشمگیری در ساعت صنعت ساعت‌سازی ایجاد کرده‌اند.

چنین پیشرفتی در تکنولوژی ویژگی‌های مختلفی به ساعت‌ها اضافه کرده، از ردیابی تناسب اندام گرفته تا ارسال پیام و ردیابی عملکرد خواب.

با توجه به موارد گفته‌شده، آیا این انتخاب خوبی است که همراه با ساعت هوشمند خود بخوابید؟ مگر نه اینکه این ساعت‌ها برای استفاده در تمام طول روز طراحی شده‌اند؟ در ادامه نگاهی به چند دلیل می‌اندازیم که توضیح می‌دهند چرا خوابیدن همراه با ساعت هوشمند انتخاب خوبی است.

دلایلی برای خوابیدن همراه با ساعت هوشمند

ردیابی عملکرد خواب

برخی ساعت‌های هوشمند ویژگی‌های گوناگونی دارند که می‌توانند کمک کنند متوجه شوید کیفیت خواب‌تان چگونه است و چطور می‌توانید این کیفیت را افزایش دهید.

می‌توانید از این ساعت‌ها کمک بگیرید تا بفهمید چه زمانی در عمیق‌ترین حالت خواب خود هستید. همچنین این ساعت‌ها می‌توانند کمک کنند زمان مناسب برای خوابیدن را متناسب با عادات خواب خود تنظیم کنید.

این ساعت‌ها به‌طور ویژه به این منظور ساخته شده‌اند، بنابراین برخلاف چیزی که بیشتر مردم فکر می‌کنند، اشکالی ندارد اگر هنگام خواب این ساعت‌ها را به دست داشته باشید.

آلارمی که قرار است شما را بیدار کند روی دستتان است

بسته به این که خواب شما تا چه اندازه عمیق است، این ویژگی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. همه‌ی ما افرادی را می‌شناسیم که هیچ چیزی بیدارشان نمی‌کند و برای بیدار شدن نیاز به آلارم‌های متعدد دارند.

وقتی هنگام خواب ساعت هوشمند را به دست دارید، صدا و ویبره‌ی ساعت را درست کنار خود احساس می‌کنید. این ویژگی به شما کمک خواهد کرد راحت‌تر از خواب بیدار شوید.

به‌عنوان مثال، ساعت هوشمند اپل را در نظر بگیرید. این ساعت تنظیمات مختلفی دارد و می‌توانید ویژگی‌های آن را برای خود شخصی‌سازی کنید. این ویژگی‌ها باعث می‌شود چنین کالایی در صنعت ساعت‌های مخصوص خواب به‌عنوان کالای برتر شمرده شود.

باخبر شدن از زمان

این دلیل بسیار واضح به نظر می‌رسد، اما اهمیت آن از آن‌چه فکر می‌کنید بیشتر است. اکثر مردم موبایل خود را با استفاده از پریز کنار تخت شارژ می‌کنند و اغلب برای با خبر شدن از ساعت موبایل خود را چک می‌کنند.

در صورت انجام این کار ممکن است پیامی حواس‌تان را پرت کند و باعث شود چند دقیقه بیشتر بیدار بمانید تا به آن پاسخ بدهید و یا وسوسه شوید نگاهی به بقیه‌ی اعلان‌های موبایل خود بیندازید.

برای این مسئله دو راه حل وجود دارد: هنگام خواب ساعت هوشمند خود را به دست داشته باشید تا به سرعت و به راحتی از زمان باخبر شوید، و طی شب موبایل خود را در حالت هواپیما قرار دهید تا وسوسه‌ی چک کردن آن را نداشته باشید.

خوابیدن با ساعت‌های معمولی

همان‌طور که در بالا اشاره شد، متداول است که ساعت‌های معمولی را پیش از خواب از دست باز کنیم.

به‌عنوان یک قانون کلی، ساعت‌های تجملی و غیرهوشمند برای به دست کردن در زمان خواب طراحی نشده‌اند. این ساعت‌ها معمولا حجیم‌ترند و جزئیات بیشتری دارند.

علاوه بر این که احتمال دارد هنگام خواب ساعت‌تان آسیب ببیند، ممکن است به علت راحت نبودن شما کیفیت و زمان خواب‌تان نیز کاهش پیدا کند.

دلایل و فوایدی برای به دست داشتن چنین ساعت‌هایی هنگام خواب وجود ندارد. و به دلیل این که این ساعت‌ها فاقد نور و ویژگی‌های خاص هستند، طی شب به آن‌ها نیازی نخواهید داشت مگر برای چک کردن زمان. برای چک کردن زمان نیز می‌توانید ساعت دیجیتال تهیه کنید و آن را کنار تخت و یا در دید مستقیم خود قرار دهید.

خوابیدن در کنار ساعت‌های دیجیتال

وقتی از به‌دست داشتن ساعت‌های دیجیتال در زمان خواب صحبت می‌کنیم، موضوع کمی متفاوت است. دلایل کاملا صددرصدی برای به‌دست داشتن این ساعت‌ها و یا باز کردن آن‌ها هنگام خواب وجود ندارد.

به علت نور و روشنی‌ای که این ساعت‌ها دارند، مردم تمایل بیشتری دارند که آن‌ها را در طول شب به دست داشته باشند.

با این وجود، برخی مطالعات به‌دست داشتن ساعت هنگام خواب را پیشنهاد نمی‌کنند و بیان می‌کنند که ممکن است برای سلامتی فرد مضر باشد.

دلایل خوبی برای به دست داشتن ساعت‌های متداول و مرسوم هنگام خواب وجود ندارد و مضرات این کار از سودهای احتمالی آن بسیار بیشتر است.

دلایلی برای ردیابی کردن عملکرد خواب

برای استفاده از ساعت‌های هوشمند به‌عنوان ردیاب خواب چند دلیل وجود دارد. این‌جا به دلایلی اشاره می‌کنیم که مردم به واسطه‌ی آن‌ها ردیابی خواب خود را شروع کرده‌اند.

این لیست شامل تمام دلایل نمی‌شود اما ایده‌ای کلی به شما می‌دهد تا متوجه شوید چرا مردم از ساعت‌های هوشمند خود برای ردیابی عملکرد خواب استفاده می‌کنند.

  • طی روز احساس خستگی بیش از حد دارید

یکی از دلایلی که افراد شروع به ردیابی عملکرد خواب می‌کنند این است که طی روز به شدت احساس سستی و خستگی دارند. با اینکه دلایل مختلفی می‌تواند برای این خستگی وجود داشته باشد، خواب یکی از مهم‌ترین دلایل است.

  • تمایل دارید خوا‌ب خود را بهبود ببخشید

خواه آن را کنجکاوی بنامید و خواه بهینه‌سازی فرایند خواب، برخی از افراد تنها برای پیدا کردن یک مشکل و یا برای بهبود خواب خود از ویژگی ردیابی ساعت‌های هوشمند استفاده می‌کنند. بعضی وقت‌ها ممکن است حتی خودتان هم ندانید که خواب‌تان کیفیت خوبی ندارد، بنابراین استفاده از این ویژگی به شما کمک می‌کند مشکلی را پیدا کنید که از وجودش خبر نداشته‌اید.

  • قصد دارید چرخه‌ی خواب خود را تنظیم کنید

داشتن چرخه‌ی خواب نامنظم می‌تواند بر ابعاد دیگر زندگی نیز اثر بگذارد. شناخت این مشکل اولین قدم برای از بین بردن آن است. ایجاد چرخه‌ی خواب متناسب با خودتان که میزان خواب کافی را برای‌تان فراهم می‌کند، برای داشتن سبک زندگی سالم ضروری است.

  • شب‌ها احساس بی‌قراری دارید

دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد، از دمای اتاق گرفته تا صداهای خارجی و حیوانات خانگی‌تان. اگر هنگام خواب احساس بی‌قراری دارید، شاید بد نباشد عملکرد خواب خود را ردیابی کنید تا دید دقیق‌تری نسبت به برنامه‌ی خواب خود داشته باشید.

خلاصه‌ی مطلب

با خواندن این مطلب احتمالا حالا دید بهتری نسبت به موضوع به‌دست داشتن ساعت هنگام خواب و تفاوت‌های بین انواع مختلف ساعت دارید.

خلاصه‌ی مطلب این است که این موضوع به خودتان بستگی دارد، و به اینکه در چه حالت احساس راحتی بیشتری دارید، اما به‌طور کلی، فارغ از ویژگی‌هایی که ساعت شما دارد، پیشنهاد نمی‌شود که هنگام خواب ساعت به دست داشته باشید.

ما انسان‌ها هزاران سال است که بدون ساعت مچی خوابیده‌ایم، و نسل‌مان همچنان ادامه دارد، بنابراین دلیلی ندارد که استفاده از ساعت هنگام خواب را شروع کنیم.

استفاده از ساعت هوشمند مشکلات خواب شما را از بین نمی‌برد و تنها ممکن است در پیدا کردن این مشکلات و برخی از علل آن‌ها به شما کمک کند. اگر در رابطه با الگوی خواب خود نگران هستید، به دنبال راه حل‌های پزشکی و همه‌جانبه باشید و درباره‌ی این مشکل با پزشک خود صحبت کنید

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 50 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. Drop files here