خرید اقساطی
خانه دسته بندی
0
سبد خرید
حساب کاربری
خرید اقساطی

آیا باید برای ذخیره باتری، تاج ساعت را بیرون بیاوریم؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-01-14 ۱۹:۲۶
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
آیا باید برای ذخیره باتری، تاج ساعت را بیرون بیاوریم؟

ما در اشرافی، سوال بالا را بسیار می‌شنویم. تغییر وضعیت باتری، حقیقتی تلخ درباره ساعت‌های کوارتز است و این خواسته زیادی نیست که بخواهیم باتری، بیشترین عملکرد را نسبت به پولی که فرد می‌دهد داشته باشد. خب متأسفانه، بیرون کشیدن تاج ساعت از تخلیه باتری جلوگیری نمی‌کند. موتورهای ساعت کوارتز حتی وقتی که عقربه‌ها موتور نمی‌کنند از باتری انرژی می‌گیرند. ساعت‌هایی که با انرژی خورشید کار می‌کنند باتری ندارند. این ساعت‌ها تنها استثنائی هستند که در این مورد وجود دارند؛ البته تا زمانی که در حال شارژ باشند (نباید این موضوع را هنگام قرار دادن ساعت خورشیدی در کشو فراموش کنید.) یکی دیگر از ابعاد بیرون کشیدن تاج ساعت، تأثیری است که بر عملکرد کلی ساعت می‌گذارد. این بعد در هر ساعتی متفاوت است اما عدم استفاده از ساعت می‌تواند اثراتی منفی بر موتور چرخ دنده‌ها داشته باشد (هر چند این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد.) این موضوع در ساعت‌های کوارتز و مکانیکی رخ می‌دهد. به همین دلیل، بهتر است  نگاهی فراتر از تأثیر بیرون کشیدن تاج ساعت روی باتری داشته باشیم و جنبه‌های دیگر را هم به شکلی گذرا بررسی کنیم.

فراتر از باتری

خارج کردن تاج ساعت در ساعت‌های کوارتز یا سیم پیچی نکردن ساعت‌های مکانیکی به ندرت باعث آسیب به ساعت می‌شود. بسیاری از ساعت سازان ادعا می‌کنند که کنار گذاشتن ساعت برای مدتی طولانی و فعالیت نداشتن آن، باعث ایجاد مشکلی نخواهد شد. با این حال، باید به این نکته توجه داشته باشید که راه اندازی دوباره ساعتی که برای مدتی متوقف شده است ممکن است در مواردی باعث ایجاد مشکلاتی شود. ساعت‌های مکانیکی در ساعت‌ سازی قدیمی دارای روان کننده‌هایی هستند که مانع از ساییدگی چرخ دنده‌ها می‌شود. عدم استفاده از ساعت مکانیکی می‌تواند باعث گیر کردن چرخ دنده‌ها شود یا باعث شود که چرخ دنده‌ها نحوه چرخش درست خود را از دست بدهند. نحوه عملکرد چرخ دنده‌ها در صورت عدم استفاده برای مدتی طولانی به مواردی مثل طول عمر نسبی روان کننده‌ها و تغییرات دما بستگی دارد. ساعت‌های قدیمی همان ساعت‌هایی هستند که به مراقبت بیشتری نیاز دارند. باید این ساعت‌ها را به طور مرتب کوک کنید؛ مخصوصاً اگر برای مدت طولانی سرویس نشده باشند. یک قانون کلی در مورد ساعت‌های مکانیکی که می‌توانید از آن پیروی کنید این است که آن‌ها را سالی یک بار (طبق میزان استفاده از ساعت) سرویس کنید.

 ساعت‌های کوارتز در مقایسه با ساعت‌های مکانیکی، دارای شکل منحصر به فردی از توقف و شروع به کار هستند. بیرون کشیدن تاج ساعت در ساعت‌های کوارتز (همانطور که گفته شد)، عقربه‌ها را متوقف می‌کند اما موتورهای ساعت، همچنان انرژی را از باتری دریافت می‌کند. با گذر زمان، ساعت کوارتز مانند هر وسیله دیگری که دارای قطعات متحرک است فرسوده می‌شود. معمولاً اولین نشانه فرسودگی، عمر کوتاه‌تر باتری است. توقف‌های طولانی مدت می‌توانند با وجود فرسودگی یا استفاده زیاد از ساعت باعث دشواری در راه اندازی دوباره ساعت شوند. هنگام خرید ساعت کوارتز حتماً به این نکته توجه داشته باشید. با این حال در اکثر ساعت‌های کوارتز، فشار ناشی از خالی شدن باتری، بدون موتور عقربه‌ها، می‌تواند به فرسودگی ناخوشایندی منجر شود. به طور خلاصه، هنگامی که می‌خواهید چرخ دنده‌هایی که بدون موتور رها شده‌اند را دوباره به کار بیاندازید، احتمال این وجود دارد که با مشکل مواجه شوید. بنابراین نگهداری مکرر از ساعت‌های کوارتز از اهمیت برخوردار است. به عنوان مثال، تعویض باتری قبل از تمام شدن باتری فعلی می‌تواند کار مفیدی برای ساعت باشد.

تیک تیک ساعت را فعال نگه دارید

نکته پایانی درباره توقف ساعت این است که این کار به ندرت باعث ایجاد مشکل می‌شود. با این حال، برای حفظ احتیاط، برخی از ساعت سازان و تعمیرکنندگان پیشنهاد می‌کنند که از نگهداری و سیم پیچی منظم ساعت غافل نشوید. ما در تایمز تیکینگ با ایده دوم موافق هستیم؛ اما نیازی نیست بترسید. هر ساعت مچی با ساعت مچی دیگر متفاوت است. درست مانند ماشین‌ها، هواپیماها، قطارها و هر نوع ماشین دیگری، مواجه شدن با مشکلات مکانیکی در ساعت هم به ندرت رخ می‌دهد. در اغلب موارد به اتمام رسیدن باتری یا سیم پیچی نشدن دستگاه همزمان رخ نمی‌دهد و یکی از آن‌ها سالم باقی می‌ماند. امیدواریم پست امروز به پاسخ سوال بالا و موارد دیگر کمک کرده باشد. ما مشتاقانه منتظر ارائه نکات بیشتر در آینده هستیم.

برچسب ها :
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×