خرید اقساطی
خانه دسته بندی
0
سبد خرید
حساب کاربری
خرید اقساطی

سه ویژگی که رولکس و نینتندو را مشابه به هم می کند

ادمین اشرافی
اشرافی
1402-12-05 ۰۱:۰۸
سه ویژگی که رولکس و نینتندو را مشابه به هم می کند

شاید ساعت‌مچی و بازی‌های ویدئویی هیچ وجه اشتراکی باهم نداشته باشند، اما در واقعیت شرکت‌های میلیارددلاری و بین‌المللی باهم وجه اشتراک دارند. دو شرکت رولکس و نینتندو که به‌عنوان بهترین فروشنده در زمینه خود هستند، مشابهت‌های بسیاری با یکدیگر دارند. رولکس سهم بسیار بزرگ‌تری در صنعت ساعت نسبت به سهم نینتندو در بازی‌های ویدئویی دارد؛ اما میزان قدرت نشان تجاری هر دو در بازار بسیار عظیم است.

کمیابی

اگر به کسی که طرف‌دار نینتندو است بگوییم که این شرکت برای افزایش تقاضا، به طور عمد نوعی کمیابی دروغین ایجاد کرده او بسیار عصبانی خواهد شد و در این باره حق با اوست. علی‌رغم درآمد سالیانه 15.2 میلیارد دلاری در سال 2022 و تاثیر عظیمی که در فرهنگ جهانی دارد، این شرکت به طرز تعجب آوری کوچک است. در بسیاری از موارد این شرکت به دلیل عدم توانایی در پاسخگویی به تقاضا برای کنسول‌های جدید که دارای فناوریIPs هستند و بازی‌های ویدیویی که به سرعت فروخته می‌شدند، پول از دست داده‌اند. این کار این شرکت با اینکه از قصد نبوده اما بالاخره وجود دارد. محدودیت در تولید این شرکت، محیط را برای بهره برداری دلالان فراهم کرده، مخصوصا در هنگام عید‌ها که والدین مجبور به تهیه آخرین مدل این کنسول می‌شوند. اگر فکر می‌کنید که اخیرا خرید محصولات نینتندو آسان شده است به خاطر داشته باشید که نینتندو سوییچ هفت سال پیش عرضه شده است.

این قضیه کمیابی در تاریخ رولکس بیشتر یا همان پیچیده‌تر است. مثل نینتندو، رولکس نیز در حد توان در حال تلاش برای بیشترین میزان تولید است. آنها حتی در حال ساخت کارخانه‌های جدید برای پاسخگویی به تقاضای بسیار زیادی که مخصوصاً در چند سال اخیر به وجود آمده هستند. اما خرده‌فروشی ساعت در نمایشگاه و بازی ویدئویی در فروشگاه با یکدیگر متفاوت است. گزارش‌های بسیاری از فروشندگان رسمی در انجام فعالیت‌های ضد مشتری‌مداریی منتشر شده که محبوب‌ترین مدل‌ها را برای کسانی نگه می‌دارند که دیگر مدل‌ها را اول بخرند. شاید رولکس مقصر نباشد؛ اما در حقیقت آنها کمیاب هستند. این خصلت منجر به رشد بازار خاکستری شده که در آن ساعت‌ها دوبرابر قیمت پیشنهادی خرده‌فروشی فروخته شده و ناخواسته حتی باعث تبلیغ بیشتر نیز می‌شود.

کیفیت

این دو شرکت که در رأس قرار دارند، طرف‌داران و مخالفان خود را نیز دارند. یا به‌خاطر مشکل کمیابی یا فقط به‌خاطر ضدیت با علایق عامه مردم، افرادی هستند که تلاش می‌کنند دلایلی برای سرکوب این شرکت‌ها پیدا کرده و احساس بد در طرف‌داران ایجاد کنند. اما این حقیقت که رولکس و نینتندو محصولاتی استثنایی دارند غیرقابل‌انکار است. ممکن است بعضی موارد مثل کنسول Wii U که مورد تنفر همگان قرار گرفت و یا اشتباه بسیار نادری که توسط واحد کنترل کیفی رولکس انجام گرفت وجود داشته باشد؛ اما در هنگام خرید محصولات این شرکت‌ها می‌دانید که از برند معتبری در حال خرید هستید. نینتندو حتی بعد از 40 سال، هنوز در حال ساخت مجموعه اعتیادآور و جذاب آور سوپر ماریو است که طرف‌داران جدید را جذب می‌کند و طرف‌داران قدیمی را نیز راضی نگه می‌دارد. رولکس نیز در حال تولید ساعت Submariner از سال 1953 میلادی است و هنوز جزو محبوب‌ترین ساعت‌های دنیا است.

فراگیری

اگر از هرکس در خیابان بپرسید که شرکت ساعتی را معرفی کند به طور حتم نام رولکس را به زبان می‌آورد که نشانگر قدرت بازار بسیار زیاد این شرکت است. سونی و مایکروسافت ممکن است ممکن است برای محبوبیت در صنعت بازی با یکدیگر رقابت داشته باشند؛ اما به طور حتم نینتندو معروف‌ترین نام در این صنعت است. در هر خانواده‌ای کنسول نینتندو برای دهه‌ها مهم‌ترین ابزار سرگرمی بوده است و اگر در خیابان راه بروید به‌احتمال بسیار زیاد فردی با ساعت رولکس در مچش را مشاهده خواهید کرد. فراگیری این شرکت‌ها تصادفی نبوده، بلکه عوامل مختلفی دخیل در محبوبیت آنها است. در تلویزیون و فیلم‌ها گرفته تا ویترین مغازه‌ها این محصولات حتی اگر آنها را خریداری نکنیم در زندگی ما جای دارند. هر دو این شرکت‌ها در این امر به طور منحصربه‌فردی قدرتمند هستند و این امر به مقداری زیاد است که کسی توان رقابت با آنها را ندارد.

برچسب ها :
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×