با عرض پوزش به دلیل مسائل فنی تا اطلاع ثانوی گالری اشرافی تعطیل می‌باشد…

خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

با عرض پوزش به دلیل مسائل فنی تا اطلاع ثانوی گالری اشرافی تعطیل می‌باشد…

بررسی امگا اسپیدمستر مون واچ (Omega Speedmaster Moonwatch)

ادمین اشرافی
اشرافی
1402-02-25 ۱۵:۰۸
بررسی امگا اسپیدمستر مون واچ (Omega Speedmaster Moonwatch)

شاید به جرأت بتوان گفت که در طول تاریخ، هیچ ساعتی نمادین‌تر از امگا اسپیدمستر نبوده است. مدل مون واچ این برند، پس از شهرتش به دنبال مون واچ آپولو 11، به اولین ساعتی معروف شد که به ماه پا گذاشته است. این موفقیت موجب شد تا این مدل به جایگاهی ویژه در تاریخچۀ ساعت‌سازی دست یابد.

امگا، در طول چند سال، تغییراتی را در این مدل ایجاد کرده است که از جملۀ آن‌ها می توان به به‌روزرسانی موتور، بند و قاب آن اشاره کرد، حال آن که ظاهرش، و احساسی که از به دست بستن آن به دست می‌دهد، همچنان ثابت بوده است.

در حوزۀ ساعت‌سازی، طراحی جاودانۀ این ساعت ستودنی است. این مدل از امگا اسپیدمستر به قابل اعتماد بودن، خوانایی و راحتی استفاده از آن معروف است.

در این بررسی تخصصی از مدل مون واچ امگا اسپیدمستر، علت انتخاب این ساعت توسط ناسا، محبوبیت این مدل، مشخصات، قیمت و مدل‌های منحصربه‌فردش را بررسی خواهیم کرد.

علت انتخاب مدل مون واچ برند امگا اسپیدمستر پروفشنال توسط ناسا

در دنیای فناوری امروز، اینکه ساعت مچی قابل‌اعتمادی را به دست ببندید چندان ضروری نیست. باوجوداین، در دهه 1960، ساعتی با ساخت عالی تقاوتی در حد مرگ و زندگی را با ساعتی با ساخت خوب ایجاد می‌کرد؛ موضوعی که در ماموریت فضایی آپولو 13 به نمایش گذاشته شد.

ناسا، برای آمادگی برای مأموریت‌های سفر به ماه ایالات متحده، بهترین تجهیزات را برای همراهی فضانوردان تهیه کرد و از ایمنی و قابل‌اعتماد بودنشان اطمینان حاصل نمود. اگر اسم ناسا به گوشتان خورده باشد، حتما می‌دانید که در آن هر سیستمی با سیستم پشتیبان همراه است. اینجاست که اهمیت مدل مون واچ برند امگا اسپیدمستر پروفشنال مطرح می‌شود. ناسا بر آن بود تا برای ارائۀ زمان دقیق، عملکرد زمان‌بندی 12ساعته، ماشین حساب، مسافت سنج و سرعت سنج به یک ساعت مچی تکیه کند.

ناسا با گزینه‌های زیادی، از جمله رولکس دیتونا، مواجه بود اما تنها یکی از این گزینه‌ها می‌توانست پیروز میدان شود. سرانجام، ناسا به مدل مون واچ امگا اسپیدمستر اعتماد کرد و تنها ساعتی بود که توانست تمام آزمایش‌های مورد نیاز را با موفقیت پشت سر بگذارد. این آزمایش‌ها شامل مواجهه با دمای شدید، تغییرات شبیه‌سازی‌شده در گرانش، مقاومت در برابر ضربه، شتاب، فشارزادیی و تست‌های تحت فشار بالا بود.

مدل اصلی این مدل منتخب از برند امگا اسپیدمستر، به‌جای کریستال یاقوت کبود، دارای پوشش کریستال هزالایت بود. منطق پشت این انتخاب این بود که اگر به یاقوت کبود آسیب برسد، صفحۀ ساعت از هم پاشیده می‌شود، این در حالی است که کریستال هزالایت خراشیده، سوراخ و یا تورفته می‌شود.

عرضۀ نسخۀ جدید مدل مون واچ برند امگا اسپیدمستر

سال‌های زیادی، امگا در این مدل هیچگونه تغییراتی را اعمال نکرد و هر بار که به‌روزرسانی‌ می‌شد، تغییرات زیادی در آن وجود نداشت. در سال 2021 امگا این مدل را با تغییرات بزرگی به‌روزرسانی کرد. با استفاده از کرونومتر ماهرانۀ هم‌محوری، این ساعت را به دنیای ساعت‌های مدرن وارد کرد اما همۀ جذابیت‌های قدیمی‌اش همچنان حفظ ماند. این تغییرات از سوی طرفداران امگا و دوستداران اسپیدمستر با استقبال خوبی مواجه شد.

در اینجا، بدون سوءگیری، به بررسی این مدل خواهیم پرداخت.

موتور کالیبر 3861 کرونومتر Co-Axial Master

در سال 2021، موتور کالیبر 3861 کرونومتر Co-Axial Master در مدل جدیدی از ساعت مون واچ عرضه شد. امگا کالیبر 3861 با قابلیت کوک دستی و با 50ساعت ذخیرۀ انرژی همراه است؛ یعنی همچنان به مشخصات اولیه و تاییدیۀ پرواز از سوی ناسا وفادار است.

موتور کالیبر 3861 کرونومتر Co-Axial Master

مدت زیادی است که این مدل را ارتقاء داده‌اند. بسیاری از علاقمندان به ساعت های برند امگا با مشاهدۀ باقی کلکسیون امگا این سوال برایشان پیش می‌آید که چرا این مدل عقب مانده است و دیگر به‌روزرسانی نمی‌شود. امگا این حقیقت جهانی را پذیرفت و آن را چالشی بزرگ می‌دانست.

به‌ظاهر، ارتقاء از کالیبر 3861 امگا مهم‌ترین گام است. در حقیقت، در حال حاضر، این مدل دارای گواهی METAS است؛ یعنی کاملا دقیق است و متأثر از دماهای خشن و محیط‌های مغناطیسی نخواهد بود و سرویس دوره‌ای آن طولانی است. قابلیت‌های ساعت‌سازی امگا و وضعیت نمادین مدل ماموریت به ما، این ارتقاء را منطقی می‌کند.

صفحه

صفحۀ مدل مون واچ امگا اسپیدمستر تقریبا عالی و همه چیز تمام است. جلوه‌ای نمایشی و خارق‌العاده ندارد اما به دلایل زیادی خیلی از افراد علاقۀ شدیدی به آن دارند. نمونه‌ای تمام عیار از یک ساعت کرنوگراف خوانا است. با نگاهی سریع به‌راحتی می‌توانید اعداد و نوشته‌هایش را بخوانید. تا حدودی به این دلیل، مدل مذکور برای هدایت فضانوردان قابل‌اعتماد است.

در طول سال‌ها، شاهد تغییراتی در صفحۀ مدل مون واچ پروفشنال بوده‌ایم اما بسیار ناچیز و جزئی بوده‌اند. بسیاری از این تغییرات به صفحه‌های فرعی داخل صفحۀ اصلی و لوگوی امگا بوده است. مدل جدید سال 2021، «صفحات پلکانی» مزین به لوگوی دستی امگا بود.

صفحۀ پلکانی به‌سادگی صفحات فرعی است که در دل آن قرار دارند. این ویژگی عمق قابل‌توجهی به صفحه می‌افزاید و کیفیت خوانایی آن را بالاتر می‌برد. مدل‌های قدیمی‌تر ساعت مون واچ امگا اسپیدمستر دارای صفحات پلکانی بودند و امگا بر آن شد تا در مدل جدید سال 2021 این طراحی محبوب را پیاده کند.

قاب پشت ساعت و متریال ساخت

بررسی مدل مون واچ برند امگا اسپیدمستر بدون نقد سهولت استفاده از آن و ابعادش چنگی به دل نمی‌زند. قاب ساعت بخش مهمی از آن است. ابعاد قاب در مدل مون واچ با اندازۀ قاب 42میلی‌متری و بندی با عرض 20میلی‌متر همراه است که با همدیگر تناسب دارند. پهنای بند به‌تدریج کم‌عرض‌تر می‌شود که به راحتی و زیبایی‌شناختی آن کمک شایانی می‌کند.

مدل‌های مختلفِ مدل اصلی مون واچ از پلاتین و سرامیک ساخته شده‌اند، اما نمونه اصلی از جنس فولاد ضد زنگ 316L است. همچنین، دارای قابی از جنس بزل سرعت‌سنج آلومینیومی است که می‌توانید کریستال هزالایت و یا یاقوت کبود را انتخاب کنید.

بزل سرعت‌سنج

بزل سرعت‌سنج فاصله و زمان را اندازه‌گیری می‌کند. به سختی می‌توان مکانی بهتر از خارج از مدار زمین را برای اندازه گیری فضا و زمان در نظر گرفت. این قاب آلومینیومی مجهز به بزل سرعت‌سنج و مشکی در این مدل یکی از ویژگی‌های نمادینش به حساب می‌آید. حتی با سال‌های استفادۀ مداوم، مدل‌های مون واچ برند امگا اسپیدمستر دارای بزل سرعت‌سنج هستند که کارشان را به‌خوبی انجام می‌دهند.

مدل جدید مون واچ 2021 با ویژگی طراحی جزئی همراه است که توانست بسیاری از مدل‌های قدیمی را به نمونه‌های کلکسیونی تبدیل کند. این ویژگی طراحی، در حقیقت، موتور نقطه روی نشانگر 90 در مقیاس سرعت‌سنج است. این چیزی به عملکرد ساعت اضافه نمی‌کرد، بلکه چیزی را به علاقمندان آن می‌داد که در گذشته عاشقش بودند.

بند جدید

نمی‌توانم کیفیت بند امگا را زیر سوال ببرم اما طراحی‌اش را نقد می‌کنم. در گذشته، بندهای امگا یا به‌تدریج کم‌عرض می‌شدند و یا کل پهنای بند هم‌اندازه بود. کم‌عرض شدن بند ساعت نه‌تنها یک مشخصۀ طراحی است، بلکه به راحتی ساعت نیز می‌افزاید.

امگا، با مدل مون واچ، گل کاشت. بند آن راحت‌تر است و طراحی بسیار منحصربه‌فردتری دارد. در طراحی جدید، بند باریک‌تر و همراه با 5 حلقۀ اتصال است که به‌تدریج باریکتر و با گیره‌ای کوچکتر چفت می‌شود. این به‌روزرسانی با استقبال بسیار خوبی مواجه شد.

بند مدل مون واچ 20میلی‌متر که به تدریج تا 16میلی‌متر تغییر می‌یابد، دارای 5 حلقۀ اتصال است، ساختار فولادی ضدزنگ و یک گیرۀ کوچک و جدید دارد.

مدل‌های مون واچ امگا اسپیدمستر

پروفشنال

یکی از مدل‌های مون واچ پروفشنال است. این مدل شامل نسخه هزالایت است که گواهینامه پرواز ناسا را دارد و دارای کریستال یاقوت کبود است.

اسنوپی

این مدل نسخه‌ای ویژه از مدل مون واچ است که به‌صورت دوره‌ای عرضه می‌شود. امگا اسنوپی شباهت زیادی به مدل مون واچ دارد اما گاهی در رنگ‌های متفاوتی عرضه می‌شود، البته شامل شخصیت معروف Peanuts Snoopy نیز است.

ساعت‌های اسنوپی از اقلام کلکسیونی محسوب می‌شوند و کمیاب هستند. بیشتر مواقع، فروشندگان امگا اسنوپی را به بهترین مشتریانشان اختصاص می‌دهند و در بازار اقلام دست‌دوم اما نو مبلغ قابل‌توجهی دارند.

نیمۀ تاریک ماه

ساعت‌های Omega Dark Side Of The Moon (نیمۀ تاریک ماه برند امگا) اولین قدم واقعی در راستای ارتقاءبخشی کلکسیون مدل‌های مون واچ به سوی فناوری مدرن امگا بود. این مدل، در ابتدا، با فناوری co-axial escapement (چرخ رنگ ضامن‌دار) همراه بود. مهم‌ترین مشخصۀ این ساعت‌ها این است که بدنه‌شان تمام از سرامیک ساخته شده است.

آپولو

هرزگاهی، امگا نسخۀ محدودی از مون واچ آپولو را عرضه می‌کند. آنها مدل‌های بسیار محبوبی هستند که تصاویر و یا لحظاتی خاص از آن ماموریت را نمایش می‌دهند.

مشخصات مدل مون واچ امگا اسپیدمستر

موادفولاد ضدزنگ
موتور عقربه‌هاکوک دستی و مکانیکی
کالیبره3861
دقت0/+5 ثانیه در ساعت
ذخیره باتری50 ساعت
اندازه قاب ساعت42میلی‌متر
مقاومت در برابر آب50متر
کریستالیاقوت کبود و یا هزالایت

قیمت و در دسترس بودن مدل مون واچ امگا اسپیدمستر

مون واچ مدرن که در سال 2021 معرفی شد، قیمتی بین 5950 تا 7150 دلار دارد. این قیمت‌ها با توجه به کریستال (هزالایت یا یاقوت کبود) و بندهای فولادی، چرمی و یا نایلونی تعیین می‌شود. انتظار تخفیف زیاد در مون واچ را نداشته باشید. طی صحبت‌هامان با یکی از فروشندگان مجاز امگا، متوجه شدیم که تقاضا برای مدل مون واچ امگا اسپیدمستر زیاد است. این مدل، درست مانند اکثر ساعت‌های رولکس، دلیلی برای تخفیف ندارد.

پرسش های پر تکرار درباره ساعت امگا اسپیدمستر مون واچ

آیا مون واچ امگا بهتر از رولکس دیتونا است؟

غالباً مون واچ امگا را با رولکس دیتونا مقایسه می‌کنند. این مقایسه آسان است؛ زیرا هر دو کرنوگراف نمادین از برندهای بسیار مشابه هستند. در مقام نظر، بی‌تردید، مون واچ امگا اسپیدمستر بهتر از هر دو است. هرچند بسیاری از مردم مون واچ امگا را بهترین ساعت می‌دانند، افرادی زیاد دیگری هستند که رولکس دیتونا را به خاطر ارزش مادی‌اش می‌خرند.

برای مقایسه عمیق‌تر این دو ساعت و برندهایشان، به راهنمای مقایسه امگا و رولکس مراجعه کنید.

آیا امگا اسپیدمستر سرمایه‌گذاری خوبی است؟

مون واچ امگا اسپیدمستر سرمایه‌گذاری خوبی نیست؛ زیرا خریداران به بازده خالصی نخواهند رسید. مون واچ حفظ ارزش خود تا آخر عمرش است.

کدام امگا اسپیدمستر مون واچ است؟

مدل‌های زیادی وجود دارد. مون واچ از نوع امگا اسپیدمستر پروفشنال است. همچنین، در جنس کریستال هزالایت و یاقوت کبود در دسترس هستند. شایان ذکر است، گواهینامه پرواز از سوی ناسا صرفا هزالایت است.

آیا امگا اسپیدمسترها ارزششان را حفظ می‌کنند؟

امگا اسپیدمسترها، به ویژه مون واچ، در حفظ ارزششان تا به امروز عالی عمل کرده‌اند. هرچند این ساعت سودی به شما نخواهد داد (به غیر از ساعت اسنوپی)، مطمئن باشید که مون واچ اسپیدمستر سال‌های می‌تواند ارزشش را حفظ کند و در سفرهای زندگی همراهی‌تان کند.

دیدگاه شما

2 Replies to “بررسی امگا اسپیدمستر مون واچ (Omega Speedmaster Moonwatch)”

 1. مسعود تفضلي گفت:

  درود ، من خلبان بازنشسته شكاري هواپيماي اف ٤ نيروي هوايي شاهنشاهي بودم كه در مسابقات تيراندازي هوا به زمين اول شدم از شاه ايران يك ساعت moon watch omega speed master جايزه گرفتم كه مايه افتخار منست و اكنون پس از ٥٠ سال به پسرم در شب ازدواجش كادو دادم ، بسيار عالي و بينظير است اين ساعت

  1. گالری اشرافی گفت:

   درود بر شما
   از همراهی شما خرسندیم ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×