خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

ساعت مچی چگونه ساخته می شود؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-04-07 ۱۱:۳۵
ساعت مچی چگونه ساخته می شود؟

از طرح تا خلق؛ هنر و دقت پشت مراحل ساخت ساعت‌ها را در این مقاله کشف کنید!

ساعت همیشه بخش واجب تاریخ بشر بوده است و نه‌تنها به‌عنوان دستگاهی برای دانستن زمان استفاده می‌شده بلکه نمادی از صنعتگری و دقت هم بوده است. بنابراین آیا تابه‌حال برایتان سؤال بوده که ساعت چطور ساخته می‌شود؟ دیدن این که ساعت‌ها چطور سروشکل می‌گیرند ممکن است مسحورکننده باشد.

در پشت هر ساعت اعلایی، یک فرایند دقیق و موشکافانه هست که مواد اولیه را به یک اثر هنری تبدیل می‌کند که می‌توان آن را به دست انداخت. در این مورد، ساعت‌سازها در قامت سیستم مرکز عصبی برای قسمت طراحی و برنامه‌ریزی برای تولید ایفای نقش می‌کنند. به‌غیر از این، برای ساخت یک ساعت شیک یک‌سری مراحل کلیدی دیگر هم وجود دارد.

ما در این مقاله روی دنیای ساعت‌سازی ریز می‌شویم و از طراحی گرفته تا سرهم‌بندی‌کردن، فرایند مرحله به مرحلۀ ساخت ساعت را بازگو می‌کنیم.

نحوۀ ساخت ساعت مچی

ما معتقدیم که همه می‌دانند که ساختن ساعت چقدر پیچیده است، خصوصاً با در نظر گرفتن اینکه جزئیات بخش‌های فعال داخل ساعت چقدر زیاد هستند. بااین‌حال، همان‌طور که قبلاً متذکر شدیم، یک‌سری مراحل کلیدی وجود دارد که نحوۀ ساخته شده ساعت را شرح می‌دهد.

در مراحل ساده، فرایند چگونگی ساخت ساعت را می‌توان به پنج مرحله دسته‌بندی کرد که شامل طراحی، پیش‌تولید، نمونه‌سازی، تولید و مراحل نهایی است. در ادامه با جزئیات توضیح خواهیم داد که در هر مرحله چه رخ می‌دهد.

فرایند طراحی

در این مرحله، ساعت‌سازها یا یک برند همه چیز را برنامه‌ریزی می‌کند که شامل برنامه‌ریزی ایدۀ طراحی و اعمال چند تحقیق می‌شود.

امکان‌سنجی و مطالعۀ تفصیلی

بخش فنی مسئول انجام امکان‌سنجی است. این کار معمولاً بین بخش «موتور» و «قاب‌گذاری» تقسیم می‌شود، گرچه باید با یکدیگر فعالیت کنند. امکان‌سنجی بسته به پیچیدگی پروژه می‌تواند یک هفته تا شش ماه طول بکشد.

طراحی و توسعه

ساخت ساعت با یک نگرش شروع می‌شود؛ با طرحی که اساس زیبایی‌شناسی و کارآمدی را داشته باشد. طراحان کارکشته طراحی‌های اولیه را بادقت و ظرافت می‌زنند و خلاقیتشان را با اصول مهندسی ساعت‌شناسی ترکیب می‌کنند.

این طراحی‌ها سپس با استفاده از نرم‌افزار (CAD) به طرح‌های دقیق فنی تبدیل می‌شوند و امکان اندازه‌گیری و نسبت‌های دقیق را فراهم می‌کنند.

مواد اولیه

برای تولید ساعت، به مجموعه‌ای از مواد که بادقت انتخاب شده‌اند نیاز است. استیل ضدزنگ باکیفیت، تیتانیوم، فلزات قیمتی، بلورهای یاقوت کبود، و چرم مطلوب فقط چند نمونه از مواد مصرفی هستند.

مواد اولیه باید از منابع مطمئن تأمین شوند و تحت کیفیت‌سنجی دقیق قرار بگیرند تا اطمینان حاصل شود که با استانداردهای سفت‌وسخت ساعت‌سازی همخوانی دارند.

پیش‌تولید

پیش‌تولید به فرایند تحلیل پروژۀ معتبر از نظر هزینه‌ها، اجزای ساعت و کل فرایند اشاره دارد.

صنعتی‌کردن

مرحلۀ بعدی نحوۀ ساخت ساعت به تحلیل هزینه‌ها و فرایند ساخت و سرهم‌بندی‌کردن آن است. «بخش روش‌ها» مسئول این مرحله است تا نتایج مطالعه را به طرح صنعتی ادغام شده با موعد مقرر تبدیل کند.

طراحان ساعت طرحی می‌ریزند که برای ساختن اجزای داخلی و خارجی ساعت به سازندگان فرستاده خواهد شد. مدیریت‌کردن مناقصه و سفارشات بر عهدۀ «بخش لجستیک» است.

در این میان، سرپرست هنری فردی خواهد بود که هرگونه طرح نهایی ساعت را تأیید می‌کند.

ساخت اجزا

بخش‌های ظریف ساعت بادقت بسیار بالایی همراه با ترکیب صنعتگری سنتی با فناوری مدرن ساخته می‌شوند.

اجزای فلزی مانند چرخ‌دنده‌ها، فنرها و قاب‌ها معمولاً طی فرایندی به اسم ماشین‌کاری CNC ساخته می‌شوند، درحالی‌که عقربه‌ها، صفحه‌ها و علائم ساعت به دست هنرمندانی متبحر ساخته می‎شوند.

تک‌تک اجزا تحت بررسی و کیفیت‌سنجی موشکافانه قرار می‌گیرند تا از تناسب و کارایی بی‌نقصشان اطمینان حاصل شود.

بازرسی

تمام اجزای تولیدشده زیر نظر بخش مسئول برای تأیید انطباق تحت بازرسی قرار خواهند گرفت. همۀ شاخص‌ها در جهت حصول اطمینان از همخوانی با استانداردها و مقررات به طول کامل بررسی خواهند شد.

نمونه‌سازی

ساعت در فرایند نمونه‌سازی قرار خواهد گرفت، به این معنا که تک‌تک عناصر تولیدشده برای شکل‌گرفتن یک ساعت سرهم و تنظیم خواهند شد.

سرهم‌بندی‌کردن موتور

قلب و روح یک ساعت درون موتور آن آرامیده است که همچنین به نام نیروی محرکه شناخته می‌شود. موتور ساعت را موشکافانه، قطعه به قطعه در یک محیط کاملاً تمیز و بدون گردوغبار مونتاژ می‌کنند.

ساعت‌سازهای کارکشته بادقت و ظرافت چرخ‌دنده‌ها و فنرها و دیگر اجزا را در جاهای مختص خودشان قرار می‌دهند و مطمئن می‌شوند که همه چیز دقیق تنظیم شده باشد و به‌خوبی کار کند. سپس موتور ساعت برای دقت و عملکرد مناسب تنظیم می‌شود.

سرهم‌بندی‌کردن

به جز موتور، باقی اجزای ساعت نیز در یک کیت سرهم می‌شوند. در این مرحله است که ساعت‌سازها می‌آیند و نمونۀ مدل جدید ساعت را سرهم می‌کنند. معمولاً به مدل نمونه، «شمارۀ صفر» گفته می‌شود.

در این فرایند، ساعت‌سازها در صورت لزوم تغییرات ناچیزی هم اعمال می‌کنند. گفته می‌شود که در این فرایند، تئوری را برای اولین بار به مرحلۀ مکانیکی و عملی می‌رسانند.

بررسی

وقتی نمونۀ اولیه سرهم شد، تک‌تک ویژگی‌ها برای حصول اطمینان از مطابقت با مشخصات اولیه بررسی می‌شوند. پس از آن، عملکرد ساعت مانند «ذخیرۀ انرژی» و گاه‌شمار نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند.

تولید

پس از چند مرحله، نمونۀ اولیۀ ساعت وارد مرحلۀ تولید می‌شود که در اینجا نمونۀ واقعی ساعت ساخته و خروجی کار فروخته می‌شود.

اجرای تولید آزمایشی

پس از تأییدشدن نمونۀ اولیه، اولین نمونه از مدل جدید ساعت ساخته می‌شود. به این فرایند «تولید آزمایشی صفر» گفته می‌شود. به‌این‌ترتیب، مدلی که تحت عنوان «تولید آزمایشی صفر» ساخته شده، به فروش می‌رسد.

تکمیل و تزئین

کارهای پایانی و تکمیلی موشکافانه، ساعت را از یک ابزار سنجش زمان صرف به یک اثر هنری واقعی ارتقا می‌دهد. تک‌به‌تک اجزای ساعت را بادقت بالا صیقل می‌زنند، تمیز می‌کنند یا طبق مشخصات ساعت‌ساز تزئین می‌شود.

لبه‌های مورب، الگوهای مرواریدی و بندهای ژنوی تنها چند نمونه از تکنیک‌های متنوع استفاده شده برای افزایش زیبایی و جذابیت ساعت هستند.

مراحل پایانی

آخرین مرحله در فرایند ساخت ساعت، آزمایش به‌منظور اطمینان از کیفیت ساعت و تبلیغ آن در بازار خواهد بود.

آزمایش و تضمین کیفیت

ساعت قبل از اینکه از کارگاه خارج شود، تحت چند سری آزمایش سفت‌وسخت قرار می‌گیرد تا سازنده‌ها از دقت، مقاومت و دوام آن مطمئن شوند.

دقت زمان‌سنجی را با استفاده از دستگاه‌های مخصوص امتحان می‌کنند و ساعت را برای تأیید دوام و مطمئن بودنش تحت شرایط واقعی قرار می‌دهند.

هر ساعت قبل از اینکه بتواند وارد بازار بشود باید استانداردهای کیفی دقیق برند خودش را داشته باشد.

فروش و بازاریابی

وقتی ساعت آمادۀ تبلیغ می‌شود، بخش فروش و بازاریابی برای تبلیغ ساعت وارد عمل می‌شوند و با نماینده‌ها تماس می‌گیرند تا آنها ساعت را به خرده‌فروش‌هایشان معرفی کنند.

نتیجه‌گیری

ساعت در یک فرایند پر کار ساخته می‌شود که ترکیبی از صنعتگری کهن و تکنیک‌های مهندسی مدرن است. هر مرحله، از طرح اولیه گرفته تا بررسی‌های کیفیِ نهایی، باظرافت و دقت بالا به جزئیات انجام می‌شود.

ساعت، روح سازندگانش را در خود دارد و میراث هنری و گاه‌شماری اعلا را همراهش می‌آورد. پس دفعۀ بعد که به مچ دستتان نگاهی انداختید، خاطرتان باشد که در پشت آن ساعت محشر مسیری مملو از وفاداری، تبحر و اشتیاق وجود دارد.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×