بنر تخفیف اشرافی
خانه دسته بندی
سبد خرید
تماس با اشرافی
بنر تخفیف اشرافی

آیا می‌توان از تمیز کننده اولتراسونیک بر روی ساعت مچی استفاده کرد؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-02-20 ۱۷:۴۴
آیا می‌توان از تمیز کننده اولتراسونیک بر روی ساعت مچی استفاده کرد؟

چه اهل تماشای ویدئوهای قدیمی بوده و چه مجموعه‌ای از جواهرات قدیمی داشته باشید، احتمالا چیزهایی درباره پاک‌کننده‌های اولتراسونیک شنیده‌اید. از دهه 1970 مدل‌های داخلی آنها ساخته می‌شود، اما طی رونق فناوری در سال‌های اخیر، در بسیاری از خانه‌ها به عنصری اصلی تبدیل شده است. می‌توانید آنها را با قیمتی کمتر از 30 دلار خریداری کنید که هر کدام ادعا می‌کنند کثیفی را مانند جادو از کثیف‌ترین اشیاء پاک می‌کنند. حال آیا می‌توان ساعت را در یک تمیز کننده اولتراسونیک قرار داد؟ هم بله و هم نه!

قرار دادن چیزی در یک حمام کوچک، زدن یک دکمه و درخشش آن در عرض چند دقیقه معجزه به نظر می‌رسد، اما یک حقیقت علمی بسیار ساده پشت آن وجود دارد. آن را مانند یک بلندگو روی یک آکواریوم تصور کنید که ارتعاشات صوت در سرتاسر آب پخش می‌شود. در تمیز کننده اولتراسونیک از محدوده فرکانسی بالاتر از توانایی شنوایی انسان استفاده می‌شود، اما هارمونیک‌ها و ارتعاشات کمتری (که سبب بروز صدای وزوز آزاردهنده‌ای می‌شود) ایجاد می‌شود. در واقع حباب‌های میکروسکوپی ایجاد شده توسط این ارتعاشات اشیا را تمیز می‌کنند و اساساً بدون نیاز به مواد ساینده که ممکن است باعث ایجاد خراش شود آنها را تمیز می‌کنند. به نظر می‌رسد حمام کردن در چنین حمامی شگفت‌انگیز باشد. می‌توانید مواد شوینده مانند مایع ظرفشویی یا مایع تمیزکننده مخصوص جواهرات را اضافه کنید که به شستن چربی‌ها، کثیفی‌ها و سایر مواد کمک می‌کند.

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تمیز کننده اولتراسونیک توانایی آن در دسترسی به گوشه‌ها و کنج‌ها است. هر جایی که آن حباب‌های ریز جا شوند پاک می‌شود که به شما امکان می‌دهد جواهرات با اشکال عجیب و غریب را تمیز کنید. در مورد ساعت یا هر چیز دیگری که باید داخل آن خشک بماند، این کار می‌تواند فاجعه باشد. حتی ساعت‌های غواصی با مقاومت بالا در برابر آب نیز در معرض خطر هستند، زیرا لغزش آب‌بندها و واشرهای مقاوم در برابر آب باعث می‌شود مقداری رطوبت از آنها عبور کند. ممکن است در ابتدا متوجه آن نشوید، اما این رطوبت باعث خوردگی از درون می‌شود. این بدان معنا نیست که تمیز کردن ساعت در یک تمیز کننده اولتراسونیک غیرممکن است.

برای اینکه بتوانید ساعت خود را با روش اولتراسونیک تمیز کنید، باید قطعات آن را از هم باز کنید. این کار برای ساعت‌های قدیمی با قاب فشاری بسیار آسان‌تر است، به خصوص اگر برای برداشتن تاج و موتور نیازی به باز کردن هیچ پیچی نباشد. ممکن است به چند ابزار تخصصی یا همکار نیاز داشته باشید، اما نتیجه کار ارزشش را دارد. پس از تمیز کردن قاب و بند، تعجب خواهید کرد که چه مقدار پوسته و جرم در شکاف قطعات، سوراخ پیچ‌ها و درزهای قاب پنهان شده است. علاوه بر این، سطح فلز تقریباً جلا داده می‌شود. از آنجایی که پوست انسان به طور طبیعی چرب است، پاک کردن اثر انگشت با یک دستمال میکروفایبر سطح قاب را تمیز نمی‌کند. لایه‌های جرم به مرور زمان رسوب می‌کنند و درخشندگی قاب را کاهش می‌دهند که با امواج اولتراسونیک قابل بازیابی است.

قبل از سر هم کردن اجزای ساعت، بعد از اینکه اجزا کاملاً تمیز شدند باید از خشک بودن قطعات اطمینان حاصل کنید. خشک کردن آنها با حوله کافی نیست و ممکن است رطوبت کافی برای خوردگی باقی بماند. من تا حد امکان قاب تمیز شده ساعت را جلوی آفتاب می‌گذارم، اما می‌توانید آن را داخل فر با حرارت بسیار کم بگذارید یا راه‌حل دیگری برای رطوبت‌گیری پیدا کنید. پس از خشک شدن کامل، ساعت را دوباره سر هم کنید و از درخشش آن لذت ببرید. به این نکته مهم توجه کنید که گاهی اوقات با باز کردن واشرهای ساعت‌های مقاوم در برابر آب، مقاومت آنها به خطر می‌افتد، بنابراین شاید بهتر باشد آن را به یک حرفه‌ای بسپارید که پس از اتمام تمیز کردن، دوباره آن را آزمایش کند. اما اگر ساعتی قدیمی است که به هیچ وجه نمی‌توان به مقاومت آن در برابر آب اطمینان کرد، استفاده از تمیز کننده اولتراسونیک ایرادی نخواهد داشت.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×