خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

چگونه بند ساعت مچی درست کنیم؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-04-12 ۱۴:۴۶
چگونه بند ساعت مچی درست کنیم؟

این متن توسط یک فرد علاقه مند به ساخت وسائل تزیینی نوشته شده و بر روی هر نوع ساعت مچی جواب میدهد.

من قبلاً هرگز علاقه‌ای به بستن ساعت مچی نداشتم، تا اینکه سال گذشته یک اپل واچ خریدم. اولش آن را برای پیگیری تناسب اندام و تمریناتم خریدم، اما حالا دیگر اگر هر روز نیندازم‌اش، بی برو‌ برگرد دلتنگش می‌شوم!

با این حال، تنها چیزی که اذیتم می‌کند، بند پلاستیکی مشکیِ بی‌اندازه خسته‌کننده‌اش است. برای ورزش عالی است، اما برای چیز‌های دیگر چندان مناسب نیست! وسوسه شده بودم بند جدیدی بخرم تا اینکه فهمیدم چسب روی چرم هم جواب می دهد. همین انگیزه کافی بود تا ساختن بند ساعت چرمی دست ساز خودم را امتحان کنم.

می‌دانید چه شد؟ خیلی راحت‌تر از چیزی بود که فکر می‌کردم! چسب واقعاً محکم و در عین حال انعطاف پذیراست و سرهم کردنش کنار هم بی نهایت آسان بود. سخت‌ترین قسمت، بریدن چرم در امتداد یک خط صاف بود!

(اگر اپل واچ هم ندارید، مشکلی نیست! این روش به راحتی برای یراق هر نوع بند ساعتی قابل استفاده است.)

چطور یک بند چرمی بسازیم؟

ابزار و ملزومات:

  • چرم نازک و انعطاف پذیر (یا چرم مصنوعی)
  • چسب تماسی گوریلا شفاف
  • قلاب و سگک اپل واچ
  • کاتر قلمی
  • کاتر غلتکی (با کاتر غلتکی برخلاف کاتر گردبر برش‌های صاف می توان ایجاد کرد)
  • تخته برش
  • خط‌کش فلزی
  • درفش چرم‌دوزی (اختیاری اما کاربردی)
  • گیرۀ کاغذ
  • واکسِ چرم (اختیاری)

آموزش

اندازه‌هایی که در این آموزش ارائه کرده‌ام، برای دور مچ من است که تقریباً ۲۰ سانتی‌متری (اندازۀ مرد بالغ، سایز متوسط) می شود. اگر مچ دست شما سایز متفاوتی دارد، حتماً اندازه‌گیری‌ها را بر اساس سایز مچ دست خود تنظیم کنید. پیشنهاد می‌کنم از بند ساعتی که می‌دانید برایتان اندازه است به عنوان الگو استفاده کنید.

1. کارتان را با برش دو نوار بلند چرمی شروع کنید. طول یکی ۲۵ سانتی‌متر و طول دیگری باید ۱۶ سانتی‌متر باشد و پهنای هر دو باید چند میلی‌متر کمتر از پهنای محل اتصال به ساعت باشد. در مورد من، محل اتصال 2/5 سانتی‌متر پهنا داشت، بنابراین چرمم را به عرض 2/2 سانتی‌متر برش زدم. برای داشتن برش تمیز، از خط‌کش فلزی و کاتر غلتکی تیز و باکیفیت استفاده کنید!

2. نوار چرمیِ ۱۶ سانتی‌متری را بردارید و یکی از لبه‌های کوتاه آن را به سمت داخل تا بزنید (طرف جیر به سمت داخل باشد). با استفاده از کاترقلمی، یک سوراخ کوچک در مرکز تاخوردگی ایجاد کنید. این سوراخ جایست که قسمت نوک‌تیز قلاب ساعت از آن رد می‌شود (موقع انجام کار همه چیز برایتان روشن خواهد شد، قول می‌دهم!)

3. نوار چرمی را دوباره باز کنید و قسمتی که در مرحله ۲ تا کرده بودید را از داخل بخش سگک ساعت عبور دهید. سپس، قسمت نوک‌تیز قلاب را از سوراخی که بریدید، رد کنید.

4. حالا باید چرم را دوباره به پشت تا بزنید، درست مثل کاری که در مرحله ۲ انجام دادید و آن را در جای خود بچسبانید. مقدار کمی از چسب تماسیِ گوریلا شفاف را روی هر دو قسمت چرم (طرف جیر) بزنید. چند دقیقه صبر کنید تا کمی چسبناک شود، سپس محکم آن را در جای خود فشار دهید. هرگونه چسب اضافی را پاک کنید.

5. همین چسب‌کاری را با سر دیگر همان نوار چرمی تکرار کنید. اما این بار، آن را از بستِ ساعت که به خود ساعت وصل می‌شود، رد کنید. بعد از اینکه این لبه را هم تا زدید (تا در وسط به سر دیگری که چسبیده برسد)، چند شیء سنگین روی چرم قرار دهید و بگذارید به مدت ۲۴ ساعت خشک شود.

6. همان‌طور که منتظر خشک شدن هستید، می‌توانید روی نیمۀ دیگر بند اپل واچ دست‌ساز‌تان کار کنید. درست کردن این قسمت حتی آسان‌تر هم هست! با تا زدن نوار چرمی ۲۵ سانتی‌متری از وسط شروع کنید. با استفاده از کاتر قلمی یا ترجیحاً درفش چرم‌دوزی ، چند سوراخ در امتداد یک خط در وسط نوار ایجاد کنید. سوراخ‌ها باید به قدری بزرگ باشند که قسمت نوک‌تیزِ بند ساعت از آن‌ها رد شود. شاید بهتر باشد محل این سوراخ‌ها را با یک بند ساعتِ قدیمی که اندازه مچ‌تان است، مقایسه کنید تا بدانید بهترین جا برای سوراخ‌ها کجاست.

7. حالا که سوراخ‌ها را ایجاد کردید، دوباره نوار چرمی را باز کنید. یک سر آن را از قسمت دوم بستِ ساعت که به بدنۀ ساعت‌تان وصل می‌شود، رد کنید. چرم را باز از وسط تا کنید، طوری که طرف‌های جیر روی هم قرار بگیرند. با همان روشی که قبلاً انجام دادید، آن را با چسب تماسیِ گوریلا شفاف در جای خود محکم کنید (روی هر طرف یک لایه چسب بزنید، بگذارید کمی چسبناک شود، محکم در جای خود فشار دهید و هرگونه چسب اضافی را پاک کنید). آن را زیر یک شیء سنگین قرار دهید و بگذارید به مدت ۲۴ ساعت خشک شود. (بعد از خشک شدن، می‌توانید در صورت تمایل انتهای آن را به شکل منحنی برش بزنید، اما این کار اختیاری است).

8. آخرین تکه‌ای که باید درست کنید، حلقۀ کوچکیست که انتهای آزاد بند ساعت را در جای خود نگه می‌دارد. یک تکه چرم به عرض ۲ سانتی‌متر و تقریباً ۴ برابر عرض بند ساعت‌تان برش بزنید. برای مثال، بند ساعت من 2/۲ سانتی‌متر پهنا دارد، بنابراین این تکه را کمی بلندتر از 5/8 سانتی‌متر برش زدم.

9. یک لایه نازک از چسبِ تماسی گوریلا شفاف را روی طرف جیر این تکه چرم بزنید. دو لبۀ بلند را به سمت وسط تا کنید تا یک نوار بلند و باریک درست شود. هرگونه چسب اضافی را پاک کنید و بگذارید به مدت ۲۴ ساعت زیر یک شیء سنگین خشک شود.

10. بعد از خشک شدن، این نوار نازک چرم را دور هر دو قسمت دیگر بند ساعت بپیچید (در مراحل ۵ و ۷ گذاشته بودید تا خشک شوند). لبه‌ها را به اندازۀ ۱ سانتی‌متر روی هم قرار دهید و مطمئن شوید که آن‌ها را زیادی سفت نپیچیده باشید. این قسمت را هم به همان روشی که قبلاً توضیح داده شد، بچسبانید. قبل از چسباندن، بهتر است بین تکه‌های مختلف چرم مقداری کاغذ روغنی قرار دهید تا همۀ آنها به هم نچسبند! هدف این است که این حلقه شل باشد و بتواند روی بند بالا و پایین برود. بند را با یک گیرۀ فلزی محکم نگه دارید و بگذارید به مدت ۲۴ ساعت خشک شود.

11. در آخر، برای تمیزکاری و جلوگیری از ساییدگی، لبه‌های بند چرمی دست‌ساز اپل واچ خود را با کمی واکس پرداخت کنید.

در مجموع، هزینۀ این پروژه کمتر از یک میلیون تومان شد، که خیلی ارزان‌تر از خرید بند چرمی اپل واچ است. من که از همین حالا برای ساختن بندهای بیشتر در رنگ‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده‌ام! فکر می‌کنم یک بند چرمی قهوه‌ای کلاسیک عالی باشد. اگر از علاقه مندان به داشتن بندهای متنوع هستید، سری به بخش بند ساعت مچی اشرافی بزنید.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×