خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

موتور اکودرایو چیست

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-03-05 ۱۷:۴۰
موتور اکودرایو چیست

آیا درمورد نحوۀ کارکردن ساعت سیتیزن اکودرایو کنجکاو هستید؟ پس برایتان تعریف می‌کنم!

بگذارید یک حقیقت جالب دربارۀ سیتیزن به شما بگویم: این برند ساعت در 2007 به لطف موتور اکودرایو، توانسته از دفع 10 میلیون باتری در شمال آمریکا جلوگیری کند. این موضوع بی‌شک محبت بزرگی در حق محیط‌زیست است، خصوصاً با نظر به اینکه این آیتم های سمی چقدر نادرست هم دور ریخته می شود.

این موتور محرک که قدرتش را از نور می‌گیرد در سال 1995 پا به صحنۀ جهانی گذاشت. سیتیزنی‌های همیشه مبتکر قطر 7878 ویژه را خلق کردند. این اولین ساعت با ویژگی کار با نور خورشید بود که سلول‌های خورشیدی آن به جای اینکه روی صفحه باشد، زیر آن بود. این ساعت کارآمدتر و با صفحۀ کاملاً شفافش ظاهری ساده‌تر به خود گرفته بود.

همین بس که بگویم این نوآوری در دنیای ساعت اصل نوآوری بود. اما دقیقاً چطور کار می‌کند؟

اکودرایو در ساعت‌های سیتیزن چطور کار می‌کند؟

فناوری اکودرایو نور را می‌گیرد، تبدیل به انرژی کرده و در سلول نیرو ذخیره‌اش می‌کند. روزهای آفتابی و هوای صاف مشخصاً این ساعت را بهتر شارژ می‌کند. بااین‌حال، هوای ابری، نور کم یا قرارداشتن در معرض نور مصنوعی هم باعث شارژ شدنش می‌شود.

سپس این انرژی باعث به حرکت درآمدن چرخ‌دنده‌ها، دسته‌ها و موتورش می‌شود.

راستی، سلول ساعت کاملاً قابلیت شارژ مجدد دارد و با هر نوری کارساز است.

یکی از نکات شگفت‌انگیز ساعت سیتیزن اکودرایو این است که اگر شارژ کامل داشته باشد می‌تواند بیش از شش ماه کار کند. بله، اگر توی کشو پشت وسایل دیگر گذاشته باشیدش، بازهم برای مدت زیادی تیک‌تیک خواهد کرد.

شما هرگز مجبور به تعویض باتری آن نخواهید شد، کاری که سیتیزن به همین روش توانسته از دورریز تعداد زیادی باتری جلوگیری کند. این برند ذاتاً به دوستداری محیط‌زیست شهرت دارد.

حلقۀ اکودرایو

فناوری حلقۀ اکودرایو نیازی به صفحۀ نیمه شفاف ندارد. هرچند که همۀ ساعت‌های اکودرایو مجهز به این فناوری نیستند.

اجازه بدید قسمت به قسمت یک ساعت اکودرایو را برایتان تشریح کنم. بعد ترکیب‌بندی ساعت را خدمتتان عرض می‌کنم که به طور خاص از حلقه استفاده می‌کند.

مدل‌های اکودرایو با سلول خورشیدی صفحۀ کریستالی دارند که روی سلول صاف خورشیدی قرار دارد که روی سلول یون لیتیوم است.

منبع نور از کریستال و صفحۀ ساعت می‌گذرد (که نیاز به مقداری شفافیت دارد) و وارد سلول خورشیدی می‌شود. نور از آنجا به‌عنوان انرژی در سلول یون لیتیوم ذخیره و برای نیرو دادن به ساعت استفاده می‌شود.

در ساعت سیتیزنی که مجهز به حلقه باشد، یک حلقۀ سلول خورشیدی اکودرایو منعطف بین کریستال و صفحه وجود دارد که دورِ حاشیۀ صفحه می‌گردد، پس سر راه و وسط صفحه نیست.

این حلقه نور را دریافت کرده و به انرژی الکتریکی تبدیلش می‌کند، مجدداً در سلول یون لیتیوم زیر صفحه ذخیره می‌شود. بنابراین، نیازی به لایۀ اضافی سلول صاف خورشیدی بین صفحه و سلول یون لیتیوم نیست.

به همین خاطر است که صفحۀ مدل‌های حلقه‌دارِ اکودرایو نیازی به شفاف‌بودن ندارد.

نحوۀ شارژکردن ساعت اکودرایو

خاطرتان باشد که از هر نوری می‌توان به‌عنوان منبع نیرو استفاده کرد. همچنین وقتی ساعت اکودرایو سیتیزن را از جعبه‌اش بیرون آوردید، بهتر است که آن را به طور کامل شارژ کنید. احتمالش بالاست که آنجا نور لازم برای درست کارکردن را بگیرد (مگر اینکه بیش از شش ماه به‌دور از نور نگهش دارید).

بهترین راه برای شارژکردن ساعتتان این است که آن را زیر نور مستقیم خورشید بگذارید. بهترین زمان حول‌وحوش اواسط روز است، اما راستش را بخواهید حتی نور کم‌رمق خورشید مقداری انرژی به آن خواهد داد. یک لامپ 225 وات هم بسیار خوب است.

من که چند ساعتی ساعتم را زیر نور آباژور گذاشته بودم. من توصیه می‌کنم ساعتتان را مثلاً اول صبح بگذارید زیر نور مستقیم و بعد تا عصر بی‌خیالش باشید.

می‌دانید که گوشی آیفونتان در حالت پرواز چقدر سریع‌تر شارژ می‌شود؟ وقتی پیچ کوک ساعتتان را خارج کنید و بعد ساعتتان را زیر منبع نور قرار بدید هم همین اتفاق می‌افتد.

فقط حواستان باشد نور زیاد باعث زیادی داغ‌شدن ساعتتان نشود. ساعت‌های سیتیزن شدیداً قوی هستند و می‌دانم که اکثر لامپ‌ها بلایی سرشان نمی‌آورند، اما هیچ دلتان نمی‌خواهد که ساعتتان برای مدت زیادی در معرض گرمای 100 درجه قرار بگیرد.

سؤالات متداول

در اینجا چند سؤال متداول را که درمورد ساعت‌های اکودرایو سیتیزن پرسیده می‌شود، پاسخ داده‌ایم!

چطور می‌توان ساعت اکودرایو سیتیزن را به کار انداخت؟

اگر ساعت اکودرایو جدید یا ارثیِ شما کار نمی‌کند، احتمالاً فقط لازم باشد شارژش کنید. چند ساعتی زیر منبع نور بگذاریدش و برای سریع‌تر شارژشدنش، پیچ کوک آن را دربیاورید.

نحوۀ شارژکردن ساعت اکودرایو خوابیده؟

شارژکردن ساعت خوابیدۀ اکودرایو هیچ فرقی با به کار انداختن یک ساعت جدید برای بار اول ندارد. فقط کافیست چند ساعتی زیر نور مستقیم قرارش بدهید. اگر مدتی می‌شود که خوابیده، بهترین گزینه این است که از نور بدون فیلتر و مستقیم خورشید استفاده کنید.

آیا ساعت سیتیزن اکودرایو نیاز به کوک‌شدن دارد؟

خیر. ساعت‌های اکودرایو سیتیزن برای حفظ عملکرد یا حتی تعویض باتری نیازی به کوک‌کردن ندارد.

جمع بندی

دوباره عرض می‌کنم که می‌توانید ساعت اکودرایو را با استفاده از نور طبیعی یا مصنوعی شارژ کنید. این امر مسلم که این مدل نیازی به تعویض باتری ندارد (و این امر که باتری کامل شارژ شده شش ماه کار می‌کند) بی‌دردسر و برای محیط‌زیست عالی است.

به‌علاوه، جدا از این موضوع که نسخۀ سلول عادیِ صاف را انتخاب کنید یا مدل‌هایی که حلقه دارند، با یک سلول خورشیدی به‌احتمال زیاد بی‌ریخت روی صفحۀ ساعتتان روبه‌رو نخواهید شد. می‌گویم به‌احتمال زیاد چون برخی افراد به مشخص‌بودن محتویات ساعت علاقه دارند. بااین‌حال، این ساعت‌ها می‌توانند هرطور که سازنده‌هایشان مناسب می‌دانند، طراحی شوند.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×