خانه فروشگاه بالا

ساعت مچی فیلد چیست؟

در این دوره که همزمان با پیچیده‌تر شدن تکنولوژی و افزایش محبوبیت ساعت‌های هوشمند است، هنوز ساعت‌های کلاسیک فیلد (Field) زیبایی و تازگی خود را دارند.

ساعت فیلد چیست؟

یک ساعت فیلد ساعتی ساده است که برای اهداف نظامی‌ طراحی شده تا زمان دقیق را بدون پرداختن به ویژگی‌های اضافه‌ی سایر مدل‌های ساعت نشان دهد. ساعت‌های فیلد در اصل ساعت‌های Trench نامیده می‌شدند و برای سربازان در جنگ جهانی دوم طراحی شده بودند. صفحه‌ی این ساعت‌ها عموماً از استیل ضد زنگ ساخته شده و بند آن ناتو و یا زولو از جنس برزنت و یا چرم است که مانع از گم شدن ساعت در میدان جنگ می‌شود. زمانی که ساعت‌های اولیه توسط ساعت‌های هوشمند منسوخ شدند بعید به نظر می‌رسید که ساعت‌های ساده بتوانند محبوبیت خود را حفظ کنند. اما در واقعیت چیزی که ساعت‌های فیلد را اینقدر جذاب می‌کند اینست که کاملاً متضاد ساعت‌های هوشمند است، این ساعت‌ها ساده هستند.

برای درک جذابیت مدرن ساعت‌های فیلد می‌خواهیم نگاهی به تاریخچه‌ی این ساعت‌ها و تطبیق‌پذیری یا عدم تطبیق‌پذیری آن‌ها بیندازیم.

تاریخچه‌ی ساعت‌های فیلد

قبل از جنگ جهانی اول، ساعت‌های مچی اکسسوری فشن مخصوص خانم‌ها بود. ساعت‌های تانک برند کارتیه که با الهام از جنگ جهانی اول ساخته شده‌اند مثالی از این ساعت‌ها هستند. ساعت‌های مچی برای مردهایی که معمولاً از ساعت جیبی استفاده می‌کردند زیادی ظریف و ناخوشایند بودند. همانطور که اغلب در تاریخ اتفاق می‌افتد الزامات زمان جنگ موجب تغییرات جهانی چه در حوزه‌ی نظامی ‌و چه در حوزه‌ی غیرنظامی می‌شود.

ساعت ابزار بسیار ارزشمندی برای اطمینان از دقت نظامی ‌بود اما دست بردن به سمت جیب و پیدا کردن ساعت خیلی غیر کاربردی و خطرناک بود. اولین ساعت‌ها برای افراد نظامی ‌ساعت‌های ترنچ (Trench) نامیده می‌شد چرا که به معنی واقعی کلمه برای مردانی در سنگر (ترنچ) ساخته شده بودند.

در حالیکه استفاده از ساعت‌های مچی توسط افسران در طول جنگ جهانی اول رایج بود اما باز هم تا زمان جنگ دوم طول کشید تا استفاده از آن‌ها در دو طرف تبدیل به یک موضوع استاندارد شود. انواع زیادی ساعت‌های مچی توسط ارتش به کار گرفته شد که همگی مشابه بودند و رایج‌ترین آنان (حداقل در طرف متفقین) A-11 بود که یک نمونه‌ی کلاسیک از اولین ساعت‌های فیلد بود.

ویژگی‌های ساعت‌های فیلد

مثل تمام وسایل نظامی، ساعت‌های فیلد اشاره شده باید مطابق با استانداردهای مخصوص ساخته شوند یعنی از نظر زمان قابل اعتماد و از نظر فیزیکی بادوام باشند. دهه‌ها قبل از اینکه ساعت‌های کوارتز باطری‌خور انتظار مردم از دقت ساعت‌ها را بالا ببرند، ساعت‌های A-11 که فقط 30 ثانیه در روز عقب می‌افتادند یا جلو می‌رفتند ساعت‌های بسیار دقیقی به حساب می‌آمدند. ساعت‌های A-11 می‌بایست ضد آب و ضدغبار باشند و بتوانند شرایط دمایی خیلی حاد را دوام بیاورند.

یک ساعت برای استفاده در عرصه به ویژگی‌های دیگری نیز احتیاج دارد. قاب ساعت‌ها عموماً استیل ضد زنگ است در حالیکه بند استاندارد آن‌ها چرمی ‌و یا برزنتی قابل تنظیم است. همچنین صفحه‌ی نمایش باید در همه‌ی شرایط قابل خواندن باشد بنابراین صفحه باید بزرگ باشد (البته نه به بزرگی ساعت خلبانی) و وضوح خوبی داشته باشد، معمولاً با اعداد سفید روی پس‌زمینه‌ی مشکی.

الان بیشتر از یک قرن از آغاز جنگ جهانی اول و آغاز محبوبیت ساعت‌های مچی ساده برای مردان می‌گذرد. در این صد سال ساعت‌ها ویژگی‌های پیچیده‌تر و اغواکننده‌تری پیدا کرده‌اند و استایل‌های مد روز ده‌ها بار تغییر کرده‌اند. با این حال ساعت‌های کلاسیک و کم زرق و برق فیلد همچنان یک گزینه‌ی محبوب بین کلکسیون‌دارها و غیررسمی‌پوش‌هاست.

بیایید نگاهی به چهار ساعت که تجلی ساعت‌های فیلد در عصر مدرن هستند بیندازیم. اگر شما استایل کلاسیک ساعت‌های فیلد را دوست دارید احتمالا الان صاحب یک ساعت فیلد هستید که هنوز کار می‌کند. موضوع خوب درباره‌ی ساعت‌های فیلد طول عمر زیاد و مقاومت آن‌ها در برابر تغییرات مد است. برای کسانی که می‌خواهند یک ساعت فیلد جدید بخرند و یا اولین ساعتشان را بخرند اینجا چند مورد از بهترین ساعت‌های فیلد که امروزه در بازار است معرفی شده اند.

ساعت Waltham Type A11 Hack Navigational, 1942.

برخی از مدل های معروف ساعت های فیلد

ساعت‌های مکانیکی فیلد خاکی همیلتون

کمپانی همیلتون ساعت زیبایی که انگار می‌توانست در میدان جنگ جهانی دوم پوشیده شود ساخته است. ساعت‌های فیلد خاکی زنگ‌ها و صداهای غیرضروری ندارند. آن‌ها یک صفحه‌ی استیل ضدزنگ، بند ناتو نایلونی و یک صفحه نمایش با وضوح بالا با اعداد سفید بزرگ روی صفحه‌ی مشکی و عقربه‌های شب تاب دارند.

اگر قیمت آن‌ها برای یک ساعت ساده کمی‌زیاد به نظر می‌رسد در نظر داشته باشید که در زیر این طراحی ساده کیفیت شناخته شده‌ی ساعت سازی همیلتون سوئیس است. همانطور که گفته شد همیلتون سابقه‌ی طولانی‌ای در ساخت ساعت‌های با کیفیت داشته است. خیلی از ساعت‌های این برند در فیلم‌های‌ هالیوودی معروف شده‌اند.

این یک ساعت مچی مکانیکی کلاسیک است، یک بازگشت واقعی در عصر مدرن. ساعت‌های فیلد خاکی ساعتی برای همه‌ی آن‌هاییست که از کلاسیک بودن لذت می‌برند.

یک کمپانی امریکایی دیگر به نام تایمکس یک ساعت فیلد کلاسیک بسیار مشابه با قیمت مناسب به نام Expeditiom Scout معرفی کرده است. تایمکس به ساخت ساعت‌های خوب با قیمت خوب معروف است و این مورد ساعت کوارتز آنالوگ سبز خوش قیمت با بند نایلونی و شماره‌های شب تاب بزرگ روی صفحه‌ی سبزارتشی است. این ساعت همچنین یک بخش نمایش تاریخ هم دارد. اگر دنبال گزینه‌ی ساده‌ای هستید که قیمت بالایی نداشته باشد این ساعت به خوبی توقع شما را برآورده می‌کند.

ساعت فیلد Luminox Aticama

ساعت Atacama Field Automatic

این روزها وقتی مردم از ساعت‌های ارتشی صحبت می‌کنند عموماً منظورشان لومینوکس است. این کمپانی امریکایی مامور به ساخت ساعت‌های مقاوم برای شاخه‌های مختلف ارتش مثلاً برای یگان ویژه‌ی نیروی دریایی امریکا شد.

این ساعت‌ها بسیار پیشرفته‌تر از ساعت‌های فیلد استاندارد قدیمی ‌هستند و به ویژگی‌های مختلفی مجهزند که به مردان و زنان در خطرناک‌ترین شرایط کمک می‌کنند.

خط تولید ساعت‌های فیلد Aticama از لومینوکس ساعت‌های مختلفی را با الهام از ساعت‌های فیلد تولید می‌کنند که مدرن شده‌اند. حداقل یکی از این ساعت‌های فیلد را همیشه می‌توان در لیست بهترین ساعت‌های لومینوکس پیدا کرد.

Atacama 1929

آتاکاما 1929 احتمالاً نزدیک‌ترین مدل به ساعت‌های فیلد است. این یک ساعت کوارتز آنالوگ با بند چرم قهوه‌ای و نمایشگر روز و تاریخ است. با اینکه صفحه‌ی این ساعت به اندازه‌ی ساعت‌های فیلد کلاسیک کنتراست ندارد اما لومینکس صفحه‌ی شب تابی معرفی کرد که بدون نیاز به باطری و یا منبع نور بیرونی روشن می‌شود.

به نظر می‌رسد ساعت‌های کلاسیک فیلد که ریشه در سادگی دارند (حداقل از نظر تکنولوژی) ساعت‌های محبوبی برای نسل‌ها خواهند بود. عاقلانه است که دفعه‌ی بعدی که بخواهید یک ساعت مچی جدید بخرید این موضوع را مدنظر داشته باشید.

Bertucci A-2T Original Classic

بسیاری از نکاتی که درباره‌ی همیلتون گفته شد درباره‌ی ساعت‌های برچوچی A-2T نیز صادق است.  برچوچی یک کمپانی ساعت‌سازی امریکایی است که فعالیت خود را در سال 2003 آغاز کرد و تمرکزش کلاً بر روی ساخت ساعت‌های فیلد با عملکرد بالا است. کمپانی برچوچی که ساعت‌هایش تماماً در امریکا ساخته شده اند و موتور کوارتز ژاپنی دارند دوام ساعت‌هایش را تضمین می‌کند که تحسین هر افسر فیلد را بر می‌انگیزد.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here