خانه فروشگاه بالا

تفاوت ساعت‌های دو زمانه با ساعت‌های جی‌ام‌تی چیست؟

ممکن است به علت سفر، بیزنس، و یا زندگی در خارج از کشور بخواهید به طور هم‌زمان از ساعت در دو منطقه‌ی زمانی با خبر باشید. در این صورت دو نوع ساعت وجود دارد که به شما کمک خواهد کرد. ساعت‌های دوزمانه و جی‌ام‌تی، هر دو ساعت را در دو منطقه‌ی زمانی متفاوت به شما نشان می‌دهند، اما عملکرد متفاوتی دارند.

ساعت دو زبانه و ساعت جی‌ام‌تی برای عده‌ی زیادی از مردم اصطلاحاتی سردرگم‌کننده به نظر می‌رسند. ساعت دو زمانه دقیقا کاری را انجام می‌دهد که اسمش توصیف می‌کند؛ در یک زمان دو ساعت مختلف را نشان می‌دهد. ساعت‌های جی‌ام‌تی زمان را در دو منطقه‌ی زمانی متفاوت نشان می‌دهند. این ساعت‌ها بزلی بیست‌وچهار ساعته دارند که برای هماهنگ کردن و تطبیق زمان در منطقه‌ی زمانی دوم از آن استفاده می‌شود.

قابل درک است که افرادی که آشنایی زیادی با ساعت‌ها ندارند معمولا این دو نوع ساعت را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند اما در واقع این دو نوع از یکدیگر متفاوت هستند. برای اینکه بفهمید کدام ساعت برای شما مناسب است، در ادامه نگاهی به هر یک از این ساعت‌ها می‌ندازیم و سپس به تفاوت‌های آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ساعت دو زمانه چیست؟

ساعت دو زمانه دقیقا همان کاری را می‌کند که اسمش توصیف می‌کند؛ یعنی در یک زمان ساعت را در دو منطقه‌ی زمانی متفاوت به شما نشان می‌دهد. ممکن است قبلا چنین ساعتی را دیده باشید و متوجه نشده باشید که کارش چیست. در بیشتر ساعت‌های دو زمانه، ساعتِ منطقه‌ی زمانی دوم با استفاده از صفحه ساعت کوچک‌تری نشان داده می‌شود که چارچوب زمانی دوازده ساعته دارد. اغلب ساعت‌های دو زمانه تنها عقربه‌ی ساعت‌شمار دارند چرا که فاصله‌ی زمانی در بیشتر منطقه‌های زمانی یک ساعت و بیشتر از آن است. اگرچه، برخی از این ساعت‌ها عقربه‌های دقیقه‌شمار هم دارند.

بیشترین استفاده از ساعت‌های دو زمانه هنگام سفر است. در این هنگام افراد صفحه ساعت اصلی را بر زمان محلی جایی که هستند منطبق می‌کنند، و صفحه ساعت فرعی را بر ساعت منطقه‌ی زمانی شهر خودشان.

این کار راه ساده‌ای برای در دست داشتن اختلاف زمانی است، بدون اینکه نیاز باشد زمان را با کمک گرفتن از دست‌ها و انگشت‌های‌مان حساب کنیم، کاری که همه‌ی ما حداقل یک بار انجام داده‌ایم.

Charles-Hubert Dual-Time Watch

برخی ساعت‌های دو زمانه به جای صفحه ساعتی کوچک‌تر، عملا دو صفحه ساعت هم‌اندازه دارند.

ساعت جی‌ام‌تی چیست؟

شاید بدانید که جی‌ام‌تی مخفف «زمان متوسط گرینویچ» است، چیزی که بر اساس آن منطقه‌های زمانی در جهان را تعریف می‌کنیم. جی‌ام‌تی منطبق بر گرینویچ در لندن است و صفر در نظر می‎‌گرفته می‌شود. هر منطقه‌ی زمانی به سمت غرب 1- و به سمت شرق 1+ در نظر گرفته می‌شود.

برای مثال، ساعت در نیویورک جی‌ام‌تی 5- است، که یعنی پنج ساعت عقب‌تر از ساعت انگلستان. در زمان ساعت‌های تابستانی این زمان به 4- تغییر پیدا می‌کند.

بنابراین، با توجه به مطالب گفته شده ساعت‌های جی‌ام‌تی بزلی بیست‌وچهار ساعته دارند که برای هماهنگی زمان در منطقه‌ی زمانی دوم از آن استفاده می‌شود. این ساعت هنگام مسافرت، بیزنس‌های بین‌المللی و توسط خلبان‌ها استفاده می‌شود.

بسیاری از ساعت‌های رولکس چنین بزلی دارند، از جمله مدل‌های دورنگ آن مثل رولکس پپسی با طرح رنگی معروف آبی و قرمزش. گفته می‌شود این ساعت در ابتدا برای پن ام ساخته شده بوده اما طی زمان کوتاهی به نوشیدنی گازدار محبوب پپسی ارتباط داده شد.

تفاوت‌های بین ساعت‌های دو زمانه و ساعت‌های جی‌ام‌تی

NOMOS Glashutte Zurich World Time

در ادامه نگاهی به برخی تفاوت‌ها بین ساعت‌های دو زمانه و جی‌ام‌تی می‌اندازیم. این لیست تمام تفاوت‌ها را در بر نمی‌گیرد و تنها شامل مثال‌هایی است تا تفاوت‌های بین این دو نوع ساعت مشخص شود و در تصمیم‌گیری به شما کمک کند.

زمان‌بندی 12 ساعته و 24 ساعته

یکی از تفاوت‌های اصلی بین این دو ساعت نحوه‌ی نمایش ساعت در منطقه‌ی زمانی دوم است. ساعت‌های دو زمانه معمولا صفحه‌ی فرعی کوچک‌تر 12 ساعته‌ای دارند، که گاها به علت عدم تمایز بین زمان صبح یا عصر سختی‌هایی در استفاده از آن‌ها ایجاد می‌شود.

به این مشکل رسیدگی شده و بیشتر ساعت‌ها شاخصی برای تشخیص زمان صبح یا عصر دارند، اما قطعا به وضوح و سادگی ساعت جی‌ام‌تی نیست.

ساعت‌های جی‌ام‌تی بزل‌های 24 ساعته دارند و این باعث می‌شود سریع‌تر به زمان در منطقه‌ی زمانی دوم دست پیدا کنید.

طراحی

یکی از راحت‌ترین راه‌ها برای تشخیص این دو نوع ساعت ظاهر آن‌هاست. چرا که معمولا ظاهرشان از یکدیگر بسیار متفاوت است.

ساعت‌های دو زمانه حداقل یک صفحه‌ی فرعی دارند. این صفحه‌های اضافه‌شده معمولا غیرضروری و زائد هستند چرا که بیشتر منطقه‌های زمانی اختلاف زمانی یک ساعته دارند.

در برخی منطقه‌های زمانی این اختلاف 45-30 دقیقه است اما منطقه‌های زمانی این‌چنینی تعداد زیادی ندارند.

ساعت‌های جی‌ام‌تی ظاهر معروف و ماندگاری دارند. چنین ساعت‌هایی، مانند ساعت رولکس، معمولا به‌عنوان ساعت‌های گران‌قیمت و شیک شناخته می‌شوند.

برندها

Breitling Bentley GMT

برخی از سازندگان ساعت غالبا بر ساخت یکی از انواع ساعت‌های دو زمانه یا جی‌ام‌تی تمرکز می‌کنند. برای مثال، برندهای تگ هویر، بریتلینگ، و رولکس غالبا با ساخت ساعت‌های جی‌ام‌تی شناخته می‌شوند. ممکن است این نکته‌ای باشد که به تصمیم‌گیری برای خرید ساعت به شما کمک کند. هر یک از این دو نوع ساعت برندهای محبوب و مطلوب مخصوص به خود را دارند، اما توجه به این نکته مهم است که بیشتر شرکت‌ها دامنه‌ی گسترده‌ای از انواع مدل‌های ساعت را دارند، بنابراین گزینه‌های زیادی پیش روی شماست.

ممکن است به برند یا مدل خاصی از ساعت علاقه داشته باشید. این نکته هم به تصمیم‌گیری در بهترین مدل ساعت برای شما به‌تان کمک می‌کند.

ظرافت و زیبایی

TAG Heuer Grand Carrera Grand Date GMT

ظاهر ساعت‌های جی‌ام‌تی به‌وسیله‌ی صفحه‌ ساعت‌های اضافی شلوغ نشده است. همین نکته باعث می‌شود این ساعت‌ها ظاهر شیک، ساده و زیباتری داشته باشند.

این نکته از میزان جذابیت و طراحی زیبای ساعت نمی‌کاهد. همچنین بزل این ساعت‌ها در معرض دید نیست، که باعث می‌شود ظاهر مرتبی داشته باشند.

اگرچه، برخی ساعت‌های دوزمانه از عقربه‌ی ساعت‌شمار «نامرئی» در کنار عقربه‌ی اصلی ساعت استفاده می‌کنند. این عقربه‌ معمولا کوچک‌تر از عقربه‌ی اصلی است و می‌تواند به طور جداگانه برای منطقه‌ی زمانی دوم تنظیم شود. اصطلاح «نامرئی» کمی غلط‌انداز است، اما استفاده از اصطلاح «عقربه‌ی نامحسوس» کمی از جذابیت ماجرا می‌کاهد.

ساعت دو زمانه بهتر است یا جی‌ام‌تی؟

Rolex GMT-Master II Pepsi

اگر بخواهیم به طور خلاصه به این سوال پاسخ بدهیم، باید گفت که کاملا به شما بستگی دارد. اگرچه برخی از مردم ساعت جی‌ام‌تی را ترجیح می‌دهند، اما هر دوی این ساعت‌ها به شما این اجازه را می‌دهند که در یک لحظه از زمان در منطقه‌های زمانی مختلف باخبر شوید.

همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، اصلی‌ترین تفاوت این ساعت‌ها ظاهر آن‌هاست. ظاهر آن‌ها به کلی از یکدیگر متفاوت است، بنابراین احتمالا این عامل موثر در تصمیم‌گیری‌تان خواهد بود.

با توجه به مطالب گفته‌شده، ساعت‌های جی‌ام‌تی محبوب‌تر و متداول‌ترند؛ بنابراین احتمال اینکه با این ساعت‌ها مواجه شوید بیشتر است.

عوامل دیگری که ممکن است بخواهید در تصمیم‌گیری لحاظ کنید قیمت، برند، رنگ، زیبایی و سایز ساعت است. پیدا کردن ساعت مناسب برای شما تنها به یک نفر بستگی دارد، و آن هم خود شما هستید.

بنابراین، ساعتی را پیدا کنید که دوستش دارید و ویژگی‌های مورد نظرتان را دارد، فارغ از اینکه ساعت دو زمانه است یا جی‌ام‌تی. تنوع ساعت‌ها به‌قدری زیاد است که پیدا کردن ساعتی که دوستش نداشته باشید مشکل خواهد بود.

یک نظر

  1. مطالبتان عالی و آموزنده بود.
    بیشتر از تاریخچه ساعت های برند بگویید ممنون میشوم.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here