خانه دسته بندی
سبد خرید
تماس با اشرافی

آیا در ساعت‌های کوارتز از سنگ قیمتی استفاده می شود؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1401-05-22 ۱۲:۴۲
آیا در ساعت‌های کوارتز از سنگ قیمتی استفاده می شود؟

جنبش کوارتز دنیای ساعت‌ها را در دهه ۷۰ تکان داد. علی‌رغم هرگونه پیش‌فرضی در مورد کیفیت ساعت‌های کوارتز، برندهای مختلف ثابت کرده‌اند که یک ساعت دارای فناوری کوارتز با طراحی خوب و مفهومی ارزش هر ریالی که برای آن پرداخته می‌شود را دارد. ساعت‌های کوارتز دارای عملکرد قابل‌اعتماد، عمر بادوام و طراحی‌های زیبا و چشمگیرند و برای کسانی که توانایی خرید ساعت مکانیکی را ندارند، مناسب و قابل خرید هستند. در این مقاله، ما یکی از اجزای یک ساعت کوارتز را بررسی می‌کنیم. آیا ساعت‌های کوارتز دارای جواهر یا سنگ‌های قیمتی در ساختارشان هستند؟

ممکن است در بسیاری از ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک دیده باشید که برندها اغلب بر تعداد جواهرات به‌کار رفته در ساعت به‌عنوان وسیله‌ای برای جذب مشتری تمرکز می‌کنند. جواهرات در ساعت، که به‌عنوان بخشی از موتور چرخ‌دهنده‌ها و عملکرد استفاده می‌شود، عملکرد روان و دقیق ساعت را برای سال‌ها بدون نیاز به تعمیر فراهم می‌کند. هنگامی که اجزای فلزی به‌طور مداوم در برابر یکدیگر قرار می‌گیرند، احتمال بروز اصطکاک میان آن‌ها وجود دارد.

با قرار دادن جواهرات بین این اجزای فلزی، مبتکران ساعت راه حل این چالش را کشف کردند. این امر دوام ساعت را افزایش می‌دهد و دقت آن را تضمین می‌کند. از طرف دیگر، بدون وجود این جواهرات، اصطکاک فلز روی فلز می‌تواند باعث انباشته شدن ذرات شود که باعث تاخیر چند ثانیه‌ای تا چند دقیقه‌ای در زمان ساعت می‌شود.

در حالی که می‌دانیم ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک در ساختارشان از جواهرات استفاده می‌کنند، این مقاله نگاهی دقیق‌تر به یاتاقان‌هایی از جنس جواهر در ساعت‌های کوارتز دارد. قبل از اینکه به جزئیات بپردازیم باید گفت، برخی از ساعت‌های کوارتز از جواهرات برای همین هدف، یعنی برای کاهش اصطکاک و افزایش طول عمر استفاده می‌کنند.  در مطلب مقایسه ساعت کوارتز با اتوماتیک  اطلاعات بیشتری در این زمینه ارائه شده است. جهت خرید ساعت کوارتز میتوانید از مدل های موجود در اشرافی بازدید کنید.

آیا تمام ساعت‌های کوارتز در ساختارشان جواهر یا سنگ قیمتی دارند؟

همه ساعت‌های کوارتز مجهز به جواهرات نیستند. برخی از ساعت‌های کوارتز باکیفیت از جواهرات استفاده می‌کنند تا دوام و دقت ساعت را به حداکثر برسانند. برخلاف ساعت‌های مکانیکی یا اتوماتیک، ساعت‌های کوارتز به قطعات متحرک بسیار کم‌تری مجهز است. در نتیجه، احتمال ساییدگی و پارگی در موتور ساعت کم‌تر است.

اکثر ساعت‌های کوارتز از سیستم حرکتی استفاده می‌کنند، به این معنی که اصطکاک فلز روی فلز به اندازه ساعت‌های سنتی اتفاق نمی‌افتد. بسیاری از ساعت‌های کوارتز را دیده‌ایم که علی‌رغم عملکرد با یاتاقان‌های فولادی یا حتی پلاستیکی، به‌دلیل ماندگاری شگفت‌انگیزشان در تاریخ ثبت شده‌اند.

با این حال، برندهای مشتاق خلاقیت و نوآوری در ساخت ساعت، از جواهرات به‌عنوان یاتاقان برای برخی اجزا استفاده می‌کنند. استفاده از جواهر در ساختار ساعت به معنای ساعت‌های کوارتز باکیفیت‌تر است، اما به همان اندازه هزینه بیش‌تری نسبت به ساعت‌های کوارتز بدون جواهر و سنگ قیمتی دارند. ممکن است از خود بپرسید که آیا هزینه اضافی برای یک ساعت کوارتز دارای جواهر ارزش قیمتش را دارد؟ پاسخ به این سوال، به نوع استفاده‌ای که از ساعت خواهید داشت بستگی دارد.

چنین ساعت‌های کوارتز دارای جواهری که اغلب توسط سازندگان گران‌قیمت با مزیت‌های امیدوارکننده و عملکردهای متعدد فروخته می‌شوند، توجه دوستداران ساعت و کلکسیونرهای ساعت را به خود جلب می‌کنند. برندهایی که ساعت‌هایی با استفاده‌ای فراتر از سنجش و دنبال کردن زمان در شبانه‌روز می‌سازند، قابلیت‌های متعددی به محصولاتشان اضافه می‌کنند. ساعت‌های دارای نمایش‌گر تاریخ روز، کرنوگراف و غیره، از جواهرات برای اطمینان بیش‌تر در عملکرد ساعت استفاده می‌کنند. اما، اگر به دنبال یک ساعت ارزان قیمت روزانه هستید که صرفاً زمان را نشان دهد، پرداخت هزینه اضافی ممکن است سرمایه‌گذاری خوبی نباشد.

آیا جواهرات موجود در ساعت کوارتز ارزش دارند؟

برندهای ساعت در حال حاضر از جواهرات مصنوعی به‌عنوان یاتاقان در ساعت‌ها استفاده می‌کنند. پیش از این، زمانی که استفاده از جواهرات در ساعت‌ها آغاز شد، برندها از جواهرات طبیعی مانند الماس، یاقوت سرخ و یاقوت کبود استفاده می‌کردند. به‌طور طبیعی، استفاده از چنین جواهراتی نه تنها هزینه ساعت را افزایش داد، بسیاری از افراد را از خرید ساعت‌های باکیفیت محروم کرد. پیدا کردن منابع جواهر و پردازش این جواهرات به اجزای ساعت، پیچیدگی‌هایی را در فرایند ساخت ساعت ایجاد کرد.

در دهه 1900، نوآوری منجر به ساخت جواهرات مصنوعی به‌عنوان جایگزینی برای جواهرات طبیعی شد. این جواهرات مصنوعی که در یک محیط کنترل‌شده ساخته شده اند، ترکیب شیمیایی و خواص مشابه جواهرات طبیعی دارند. با این حال، هزینه تولید و پردازش در موتورهای ساعت با استفاده از جواهرات مصنوعی بسیار ارزان‌تر و موثرتر شد.

ناگفته نماند که جواهرات طبیعی به‌ندرت به دست می‌آیند، و این باعث می‌شود که فرآیند استفاده از جواهرات مصنوعی برای برندهای ساعت در سراسر جهان مطلوب‌تر و مقرون به صرفه‌تر باشد. در حال حاضر، تمام ساعت‌های مدرن، اعم از مکانیکی، اتوماتیک یا کوارتز، از سنگ‌های مصنوعی استفاده می‌کنند. به‌طور معمول، یاقوت مصنوعی با توجه به خواص منحصر به فرد خود، به هر جواهر مصنوعی دیگری ترجیح داده می‌شود.

این سنگ‌های قیمتی به خودی خود ارزشی مانند نگین‌های موجود در جواهرات ندارند. جواهرات به‌کار رفته در ساختار ساعت‌ها با قیمت جزئی تهیه می‌شوند. جواهرات مصنوعی مانند جواهرات طبیعی قیمت ساعت را افزایش نمی‌دهند. با این حال، آن‌ها طول عمر ساعت‌ها را بیش‌تر می‌کنند و ‌ساعت‌های دارای جواهر را به گزینه‌ای مطلوب در میان تمام محصولات موجود در بازار ساعت تبدیل می‌کنند.

آیا تعداد جواهرات بیش‌تر در یک ساعت به معنی بهتر بودن ساعت است؟

جواهرات بیش‌تر به این معنی نیست که ساعت کوارتز بهتر از ساعت‌های بدون جواهر عمل می‌کند. به‌عنوان مثال، ساعت‌های Citizen Eco-Drive هیچ جواهری ندارند، اما این برند به‌دلیل کیفیت و دوام بالا در خط مقدم صنعت کوارتز قرار دارد. ساعت‌های کوارتز راه را برای نبوغ هموار کردند. در نتیجه، ساعت‌های کوارتز بدون جواهر، که به‌خوبی توسط برندی با دانش دیرینه درباره موتورهای ساعت کوارتز ساخته شده‌اند، می‌توانند به اندازه یک ساعت دارای جواهر عمل کنند.

با توجه به اینکه اجزای کم‌تری در ساعت کوارتز وجود دارد، برندها از یاتاقان‌های جواهر در دنده استفاده می‌کنند تا هرگونه اصطکاک و سایش احتمالی را کاهش دهند. به‌طور معمول، ساعت‌های کوارتز از 5 تا 10 جواهر استفاده می‌کنند. در حالی که این یاتاقان‌های ساخته‌شده از جنس جواهر سایش را در موتور ساعت کاهش می‌دهند، جواهرات بیش‌تر کارایی ساعت را افزایش نمی‌دهد. کیفیت ساعت نه فقط تعداد جواهرات به کار رفته در آن،‌ بلکه تا حد زیادی به برند، ساخت و کیفیت محصولات استفاده شده نیز بستگی دارد.

در این راستا، افزودن جواهرات بیش‌تر به یک عامل تزئینی تبدیل می‌شود و هزینه بیش‌تری به ساعت اضافه می‌کند. ممکن است با برندهایی مواجه شوید که ساعت خود را با جواهرات زیادی به بازار عرضه می‌کنند. حتماً نوع موتور و ویژگی‌های ساعت را بررسی کنید تا متوجه شوید که با ادعاهای شرکت سازنده مطابقت داشته باشد و تنها گول پرفروش بودن برند را نخورید.

چند جواهر در یک ساعت کوارتز دارای جواهر وجود دارد؟

یک ساعت مکانیکی با فناوری ساده دارای حدود 17 جواهر است که با تمام اجزایی که نیاز به یاتاقان دارند سر و کار دارد. یک ساعت اتوماتیک با قطعات متحرک بیش‌تر و ساعت‌هایی با تعداد اجزای بالا نیاز به جواهرات بیش‌تری بین این اجزای اضافی دارد. از همین رو، برخی ساعت‌ها از 30 جواهر استفاده می‌کنند.

از سوی دیگر، ساعت‌های کوارتز با چرخ‌دنده کار می‌کنند، به این معنی که به اندازه یک ساعت مکانیکی یا اتوماتیک، اجزای فلزی در تماس نیستند. به همین دلیل، ساعت‌های کوارتز از 5 تا 10 یاتاقان از جنس جواهر استفاده می‌کنند. چرخ‌دنده‌ها با کمک یاتاقان می‌چرخند و با استفاده از سنگ‌های مصنوعی به جای پلاستیک یا فولاد، ساعت‌های کوارتز طول عمر بیش‌تری خواهند داشت و تنها باید هر چند سال یک بار باتری را تعویض کنند. ساعت‌های دارای اجزای بیش‌تر به حمل جواهرات بیش‌تری نیز نیاز دارند. شما با برخی از ساعت‌های کوارتز با بیش از 10 جواهر مواجه خواهید شد، به‌خصوص وقتی که با پیچیدگی‌های بیش‌تری طراحی شده باشند.

آیا ساعت‌های کوارتز با کیفیت وجود دارد؟

در حال حاضر بسیاری از تولیدکنندگان ساعت‌های کوارتز رده بالا را با عملکردها و پیچیدگی‌های مختلف تولید می‌کنند. برخی از موارد قابل توجه که می‌توان نام برد عبارتند: از مجموعه Grand Seiko Heritage، MSAR از برند Marathon Diver و ساعت غواصی برند Sinn مدل UX S (EZM 2B).

ساعت Grand Seiko Heritage از موتور کوارتز با کارایی بالا در این طراحی کلاسیک و زیبا استفاده می‌کند. مجموعه Caliber 9F62 از 9 جواهر برای افزایش دقت و دوام استفاده می‌کند. این برند ژاپنی دارای ساعت‌های گران‌قیمت زیادی در وب‌سایت خود است و اغلب به‌عنوان جایگزینی لوکس برای برندهای رولکس و امگا در نظر گرفته می‌شود.

ساعت Marathon Diver دارای فناوری کوارتز گشتاور بالا با 3 جواهر است. این محصول از برند ماراتن که برای عملیات غواصی و نجات در زیر آب طراحی شده است، به‌عنوان رقیبی شایسته برای یک ساعت کوارتز با کارایی بالا معرفی می‌شود. ساعت‌های ماراتن که در کانادا طراحی و در سوئیس تولید شده‌اند، بهترین فناوری‌ها و محصولات هر دو کشور را به‌نمایش می‌گذارند.

ساعت UX S (EZM 2B) از برند Sinn یکی دیگر از این ساعت‌ها است که دارای فناوری کوارتز پیشرفته با ۷ جواهر است. مهندسی آلمانی با موتوری قدرتمند، همراه با نوآوری منحصربه‌فرد ساعت‌های Sinn، این ساعت را مورد توجه علاقه‌مندان به ساعت قرار می‌دهد.

با بررسی ساعت‌هایی که مثال زده شد، ممکن است متوجه شوید که ساعت‌های با کارایی بالا نیازی به جواهرات بیش‌تری ندارند. برندها، از جواهرات برای افزایش دوام و گرد هم‌آوردن نبوغ خود برای تقویت عملکرد ساعت استفاده می‌کنند.

فناوری ساعت سوپر کوارتز چیست؟

اگرچه جنبش کوارتز صنعت ساعت‌سازی را زیرورو کرد، اما شهرت ساعت‌های کوارتز بسیار از ساعت‌های مکانیکی و اتوماتیک عقب‌تر بود. با وجود این ادعاها، فناوری کوارتز به دنیا گفت که با فناوری و نوآوری، هر چیزی ممکن است. در این راستا، برند Breitling به دنبال دریافت گواهینامه  COSC صد درصدی برای صحت، دقت و قابل اطمینان بودن محصولاتش بود. طی دو سال پس از دریافت گواهی، برند Breitling فناوری سوپر کوارتز را راه‌اندازی کرد.

فناوری سوپر کوارتز بسیار پیشرفته‌تر از یک ساعت کوارتز معمولی است. هر ساعت سوپر کوارتز از برند Breitling مجهز به یک دماسنج کوچک در موتور است تا تغییرات زمانی ناشی از تغییر دما را اصلاح کند. در این فرآیند، ساعت دقت بالایی را حفظ می‌کند. حداکثر تغییر این ساعت تنها 15 ثانیه در سال است.

ساعت سوپر کوارتز از برند Breitling از 27 جواهر استفاده می‌کند و بیش از 10 برابر دقت بیش‌تری نسبت به ساعت‌های کوارتز معمولی دارد. برخی از بهترین ساعت‌های Breitling – مانند Super Ocean، Seawolf Chronograph، و Seawolf Night Mission دارای فناوری سوپر کوارتز هستند.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×