خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

چگونه بند ساعت مچی را عوض کنیم؟

ادمین اشرافی
اشرافی
1403-04-01 ۱۲:۲۰
چگونه بند ساعت مچی را عوض کنیم؟

اگر نحوۀ تعویض بند ساعت را یاد بگیرید، در هزینۀ تعویض اکسسوری‌هایتان صرفه‌جویی می‌شود. بند ساعت در بسیاری از موارد می‌تواند نسبتاً به‌راحتی تعویض شود، اما کاری است که لم خاص خودش را می‌خواهد. وقتی در تعویض بند ساعت اوستا شدید، می‌توانید با لباس‌هایتان ست کنید یا یک بند قدیمی را که روزگار خوشش پایان‌یافته، تعویض کنید.

روش اول: بند چرمی – قابل درآوردن

1. ساعت را به سمت رو، زمین بگذارید. اولین کار این است که ساعتتان را بردارید و به سمت رو، روی پارچه یا حولۀ تاشده بگذارید. حواستان باشد روی چیزی که می‌گذاریدش آسیبی به شیشه وارد نشود و خراش نیفتد. بعد پارچه را روی سطح صاف مثل میز یا پیشخوان بگذارید.

2. پین فنری را بیاورید. وقتی ساعت را روی زمین گذاشتید، به قسمتی که بند ساعت به خود ساعت وصل است بادقت نگاه کنید. اکثر قریب به اتفاق بندهای ساعت به یک پین متصل هستند که از یک سوراخ یا حلقه توی بند رد شده و توی فرورفتگی روی گوشه‌های ساعت قرار می‌گیرد.

 • پین فنری یک میلۀ کوچک فلزی است که می‌توان به انتهای آن مثل فنر فشار آورد.
 • وقتی فشار آزاد شود، پین در دو سو بسط پیدا می‌کند.
 • وقتی به‌صورت کامل باز شود، میله در گوشه‌ها یا نوک‌های ساعت جا می‌افتد و بند را سر جایش نگه می‌دارد.

3. پین فنری را جدا کنید. برای جداکردن بند باید پین را بردارید. می‌توانید این کار را با ابزار خاصی که اسمش پین فنری است، انجام دهید. اگر این ابزار را ندارید، می‌توانید با استفاده از پیچ‌گوشتی دو سو کوچک یا چیزی شبیه به این، خارجش کنید. همچنین می‌توانید با دست خالی و بدون هیچ ابزاری این کار را انجام دهید، ولی قلق دارد.

 • اگر پین فنری دارید، سمت چنگک‌دار آن را بین بند و قسمتی که کناره‌های ساعت وصل است، فروکنید. می‌توانید پین را از هر سمتی فشار دهید.
 • بعد به‌آرامی به ابزارتان فشار بیاورید و یواش از ساعت دورش کنید. این کار باعث می‌شود پین به‌طرف پایین فشار بیاورد و بند را آزاد کند.
 • شما می‌توانید با ابزار کوچک دیگری که اندازۀ آن قسمت است نیز این کار را انجام دهید، اما حواستان باشد که خراشی روی ساعت نیفتد یا آسیبی به بند آن نزنید.
 • اگر ابزاری ندارید، می‌توانید از گیرۀ کاغذ برای فشارآوردن روی یکی از دو سمت پین فنری استفاده کنید و سپس بااحتیاط بند ساعت را بلند کنید.

4. پین‌های فنری را از بند ساعت جدا کنید. وقتی بند را از ساعت جدا کردید، پین را از توی سوراخ بند بکشید بیرون و کنار بگذاریدش. این کار را برای هر دو نیمۀ بند ساعت انجام دهید. ممکن است این پین‌ها را برای اتصال بند جدید نیاز داشته باشید، پس مراقب باشید گمشان نکنید.

روش دوم: بند چرمی – وصل کردن

1. پین را از بند جدید رد کنید. وقتی برای وصل کردن بند جدید ساعتتان آماده بودید، اساساً باید همین راه را بروید ولی برعکس. کار را بادقت با ردکردن پین از سوراخ بالای دو طرف بند شروع کنید.

 • بند جدیدتان شاید پین خودش را داشته باشد، اما باید حواستان باشد که مناسب ساعتتان باشد.

2. انتهای پایینی پین را درون تورفتگی فروکنید. نیمۀ بند ساعت را بردارید و بعد بااحتیاط قسمت پایینی پین را درون تورفتگی گوشه‌های قاب ساعت قرار دهید. با این کار فقط پین را برمی‌گردانید سر جای اولش قبل اینکه بند قدیمی‌تان را باز کنید.

 • وقتی انتهای پایینی پین داخل سوراخ قرار گرفت، بااحتیاط به‌طرف پایین فشارش بدهید تا بتوانید قسمت بالایی آن را توی سوراخ یا تورفتگی قرار دهید.
 • وقتی دارید پین را جابه‌جا می‌‎کنید شاید برایتان راحت‌تر باشد که برای فشاردادن پین از ابزار استفاده کنید.

3. همین کار را برای طرف دیگر هم انجام دهید. حالا فقط کافیست همین کار را با نصف دیگر بند هم انجام دهید. با عبوردادن انتهای پایینی پین به درون سوراخ کوچک قاب ساعت شروع کنید و سپس به‌طرف پایین فشار دهید و بخش بالایی را به درون سوراخ مقابل فروکنید.

 • صدای تقی که آمد یعنی پین توی جایش توی سوراخ قرار گرفته است.
 • وقتی هر دو طرف بند سر جایشان قرار گرفتند، چک کنید که سفت و مطمئن است و احتمال افتادن ندارد.

4. به مغازۀ جواهراتی یا ساعت‌فروشی بروید. اگر برای تعویض بندتان دشواری دارید و کلافه‌تان کرده، کافیست به مغازۀ جواهراتی یا ساعت‌فروشی محل بروید. تعویض بند با ابزار درست و مقداری تجربه بسیار آسان است، بنابراین فرد مغازه‌دار خیلی سریع می‌تواند این کار را برایتان انجام بدهد. اگر بند جدید بخرید، مغازه‌دار غالباً پیشنهاد تعویض رایگان بند را به شما می‌دهد.

روش سوم: بند فلزی – جداشدنی

1. نوع اتصالاتش را مشخص کنید. اگر بند ساعتتان فلزی است، احتمالاً با پین وصل است و می‌شود به همان شیوۀ بند فابریک یا چرمی تعویض شود. اولین کار این است که نقطۀ اتصال بند به ساعت را بررسی کنید تا ببینید نوع اتصالش چیست. بادقت به گوشه‌های ساعت که بند به ساعت می‌رسد نگاه کنید.

 • اگر سوراخ کوچکی در قسمت بیرون گوشه‌ها وجود دارد، یعنی بند شما با پیچ‌ها کوچک وصل شده که از گوشه‌های ساعت رد شده است.
 • اگر سوراخی وجود ندارد، فقط با یک پین فنری وصل خواهد شد.
 • حالا ببینید درپوش روی بند متصل به ساعت هست یا نه.
 • درپوش‌ها بخش‌های انتهایی بعضی از بندها هستند که مثل بال بیرون زده هستند. اگر این‌طور به نظر می‌آید که بند ساعتتان انتهای صافی ندارد، پس درپوش انتهایی دارد.

2. بند را با پیچ جدا کنید. اگر تشخیص دادید که بند ساعتتان با پیچ‌های کوچک از توی گوشه‌های قاب وصل است، به پیچ‌گوشتی ریز نیاز خواهید داشت، یا یک ابزار دیگر تا بند را عوض کنید. برای باز کردن پیچ‌ها می‌توانید از پیچ‌گوشتی دو سوِ ساعت‌سازی استفاده کنید. این کار قلق و دست‌های باثباتی می‌خواهد. پیچ‌گوشتی را وارد سوراخ گوشۀ قاب می‌کنیم تا اینکه به پیچ برسیم و بعد بادقت برخلاف عقربۀ ساعت می‌چرخانیم تا باز شود.

 • وقتی پیچ‌ها را باز کردید، بااحتیاط کامل پین فنری را از سر جایش بردارید.
 • برای انجام این کار شاید مجبور شوید از این‌طرف بند ضربه بزنید و شاید نیاز باشد اول پیچ را از آن طرف بند بردارید.
 • موچین‌های غیر آهنربایی ابراز مفیدی برای انجام این کار است.
 • حواستان باشد وقتی کارتان تمام شد، همۀ قطعات را بادقت یکجا بگذارید.

3. جداکردن بند با درپوش انتهایی. بند با درپوش انتهایی عموماً با پین فنری و بدون پیچ متصل است. برای دیدن اینکه آیا ساعتتان درپوش انتهایی دارد یا نه به فضای بین دو گوشۀ قاب نگاه کنید. اگر دیدید که بند ساعت به سمت قاب رفته و شکافی وجود ندارد، احتمالاً ساعتتان درپوش انتهایی دارد. اگر مطمئن نیستید، ساعت را برگردانید و از پشت نگاه کنید. ساعت با درپوش انتهایی یک قطعۀ فلزی اضافی در انتهای بند دارد. این‌طوری دو قسمت بیرون‌زده خواهد داشت که کمی شبیه بال است و از اطراف بند بیرون زده‌اند.

 • برای جداکردن بند باید کاری کنید که پین فنری از گوشه‌های قاب ساعت آزاد شود، مثل کاری که برای دیگر بندهای فنری انجام می‌شود.
 • بااین‌حال، با وجود درپوش انتهایی وقتی پین فنری را آزاد می‌کنید، درپوش وِل می‌شود. پین فنری درپوش‌ها را به بند و همچنین ساعت متصل می‌کند.
 • این کار را برای طرف دیگر ساعت هم انجام دهید و حواستان باشد همۀ قطعات را امن‌وامان نگه دارید.

4. بند پین فنری را بردارید. تعویض بندهای فلزی که انتهای صافی دارند و درپوشی ندارند بسیار ساده هستند. اگر پیچی در کار نباشد بند فقط با یک پین فنری متصل باشد، می‌توانید به همان طریقی که بند فابریک و چرمی را عوض می‌کنید، عوضش کنید.

 • هر ابزاری که برای پین فنری در دست دارید وارد نقطه‌ای کنید که بند به گوشه‌های قاب متصل است و بااحتیاط سعی کنید پین فنری را آزاد کنید.
 • روی بند فشار بیاورید تا پین فنری مشخص شود و بعد سعی کنید از تورفتگی‌های گوشۀ قاب خارجش کنید.
 • این کار را در دو طرف بند انجام دهید و حواستان باشد که همۀ قطعات در امن‌وامان باشند.

روش چهارم: بند فلزی – وصل کردن

1. نصب بند با پیچ. مطمئن باشید که بند جدید مناسب و طوری طراحی شده که همان صورتی که بند را برداشتید، وصل شود. برای نصب بند جدید، آن را بین سوراخ‌های گوشۀ قاب قرار دهید و بااحتیاط پیچ بلند را وارد یکی از سوراخ‌های گوشۀ قاب و وارد سوراخ بند کنید. سپس یکجا نگهش دارید و سعی کنید پیچ بلند و بند را هم‌تراز با سوراخ‌های دو گوشۀ قاب نگه دارید. بعد یک پیچ را بردارید و بادقت توی یکی از سوراخ‌های گوشۀ قاب قرار بدهید و چند باری به‌طرف عقربۀ ساعت بچرخانیدش.

 • سپس پیچ دوم را توی سوراخ دیگر گوشۀ قاب کنید.
 • پیچ اول را با پیچ‌گوشتی دیگری یا ته پیچ‌گوشتی سر جایش نگه دارید.
 • سپس پیچ دوم را محکمِ محکم سفت کنید. وقتی خوب سفت شد، حالا پیچ اول را سفت کنید.
 • شاید بهتر باشد به فکر تعویض پیچ‌ها هم باشید چون در طول زمان خراب می‌شوند.

2. بند جدید با درپوش انتهایی وصل کنید. اگر بند جدیدی به ساعتی وصل می‌کنید که درپوش انتهایی دارد، باید حواستان باشد که بند جدید به درپوش انتهایی قدیمی بخورد. ابتدا با فروکردن پین فنری درون درپوش انتهایی، بند جدید را با درپوش انتهایی فیکس کنید. بعد آن را بین دو گوشۀ قاب ببرید و انتهای پین فنری را به‌طرف گوشۀ پایینی فشار دهید. پین فنری را فشار دهید و بعد از کمی این‌وروآن‌ور کردن باید بتوانید آن را توی سوراخ گوشۀ بالا جا بیندازید.

 • این کار لم خاصی دارد و اگر برای جا کردنش دشواری دارید، سری به ساعت‌فروشی محل بزنید.
 • اندازۀ بندهای با درپوش انتهایی کمتر از بندهای با درپوش صاف، عادی هستند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که پیش ساعت‌ساز یا جواهرساز بروید تا مطمئن شوید بندتان مناسب ساعتتان است.

3. بند پین فنری جدید را فیکس کنید. بند جدید پین دار به طرز معقولی نصب آسانی دارد. مطمئن شوید که همۀ قطعات را دارید و اینکه بندتان با ساعت همخوانی دارد. پین فنری را داخل سوراخ انتهای بند فرو و به سمت ساعت حرکتش بدهید. یک سرِ پین فنری را فشار دهید و بین دو گوشۀ قاب ساعت قرارش دهید.

 • وقتی یک سر داخل تورفتگی قرار گرفت، به‌طرف پایین فشار و سمت دیگر را سر جایش هل دهید.
 • وقتی میله به درون سوراخ‌های دو گوشۀ قاب وارد شود، صدای تقی می‌دهد.

پرسش‌ های پرتکرار

می‌توان بند ساعت را بدون برداشتن قلاب‌ها محکم بست؟

برای راحت جا زدن بند ساعت بدون اینکه قلاب‌هایش را بر ندارید، سگک ثابتش را بررسی کنید. روی بعضی از ساعت‌ها، سوراخ یا نقطه‌های ریزی در کنار سگک، نزدیک حاشیۀ آن خواهید دید. این نقطه‌های نشانگر نقاط اتصال برای پین فنری داخلی هستند. برای محکم کردن بند، پین را فشار و سگک را به داخل به سمت وسط حرکت دهید. این کار به طور مؤثر طول بند را با فاصلۀ بین نقطه‌ها کاهش می‌دهد. بسته به مدل ساعت، ممکن است فضایی برای تنظیم این فاصله وجود داشته باشد. بااین‌حال، درجۀ تنظیم پذیری آن بسته به طراحی خاص ساعت فرق دارد و بعضی از ساعت‌ها شاید حتی کلاً این ویژگی را نداشته باشند. در این مورد پیشنهاد می‌کنم ساعتتان را برای تنظیمات مناسب و شاید یک بند ساعت نو که مناسبتان باشد پیش ساعت‌ساز یا جواهرفروشی بروید.

بند ساعتم پاره شده است. می‌توانم بقیۀ بند را هم پاره کنم تا ساعتم تبدیل به یک ساعت جیبی شود؟

اگر می‌خواهید می‌توانید این کار را انجام دهید. کلاً به ترجیح فردی بستگی دارد.

اگر میلۀ قابل‌تنظیم روی ساعتم نمانَد باید چه کنم؟

سعی کنید میلۀ فنری بلندتری بگیرید که مناسبش باشد. اگر سوراخ میلۀ فنری آسیب دیده، می‌توانید بعد از چسباندن میلۀ فنری با کمی چسب داغ، میلۀ فنری را سر جایش نگه دارید.

ترفندها

 • از اندازۀ مناسب میلۀ فنری برای اتصال بند ساعت انتخابی‌تان استفاده کنید. استفاده از اندازۀ نامناسب میلۀ فنری می‌تواند به بد ایستادن بند ساعتتان یا به شل ایستادنش منجر شود.
 • با استفاده از ابزار و تجهیزات مناسب می‌توانید از خراشیده‌شدن سطح ساعتتان موقع گذاشتن بند جدید جلوگیری کنید.
دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×