خانه دسته بندی
0
سبد خرید
حساب کاربری

فضانوردان از چه ساعت‌هایی استفاده می‌کنند؟

1401-10-24 ۱۹:۱۱
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 7 دقیقه
فضانوردان از چه ساعت‌هایی استفاده می‌کنند؟

گرچه بیش از نیم قرن است که سفر به فضا به واقعیت تبدیل شده است، تعداد زنان و مردانی که به فضا رفته‌اند بسیار کم و محدود به افراد خاصی است. از این رو ظرافت و جذابیت قابل توجهی دربارۀ فضانوردان و هرکاری که انجام می‌دهند و هر چیزی که می‌پوشند وجود دارد. با اینکه دغدغه‌های بزرگتری دارند اما به نمادهای مد و استایل تبدیل شده‌اند.

این موضوع مخصوصاً در حوزۀ ساعت‌ها درست است. از وقتی Buzz Aldrin یک ساعت Omega Speedmaster پوشید، ساعت و سفر به فضا به طور ظریفی به هم پیوند خورده‌اند. در حقیقت، ارتباط بین این دو به قبل از فرود بر ماه برمی‌گردد و تا به امروز تا آخرین نسل فضانوردان ادامه دارد. بیایید نگاهی به تاریخچۀ زمان در فضا بیندازیم.

اولین ساعت در فضا

ساعت Omega Speedmaster Moonwatch

Omega Speedmaster ساعتی است که بیشتر با سفر به فضا مرتبط است اما در حالی که اولین ساعتی است که روی ماه فرود آمد، اولین ساعتی که به فضا رفت نیست. اولین ساعتی که به فضا رفت یک برند روسی (شوروی سابق) به نام Sturmanskie است. یا شاید Rodina یا Pobeda بود. همانطور که شاید انتظار برود، تاریخ اتحاد شوروی کمی مبهم است. آنچه مشخص است این است که اولین انسانی که در فضا ساعت به دست داشت خلبانی روس به نام Yuri Gagarin در تاریخ 12 آوریل 1961 بود. آقای Gagarin در آن روز هم برای انسان‌ها و هم برای ساعت‌های مچی تاریخ‌ساز بود.

برنامه‌های فضایی شوروی و آمریکا آشکارا در رقابت با یکدیگر بودند. زمانی که یک فضانورد ماهر، John Glenn، به عنوان اولین آمریکایی به دور زمین چرخید، ساعتی را که توسط ساعت‌ساز مشهور سوئیسی، TAG Heuer ساخته شده بود پوشیده بود. با این حال، ساعت Glenn در واقع یک کرونومتر بود نه ساعت مچی.

یکی دیگر از برندهای سوئیسی، Breitling، نیز چند ماه بعد یک ساعت مچی را به مدار فرستاد.

Alexey Leonov  فضانورد شوروی اولین کسی بود که در سال 1965 در یک پیاده‌روی فضایی (یا EVA به معنای فعالیت‌های بیرون از جو) ساعت را به دست داشت. او یکی دیگر از برندهای شوروی به نام Strela را پوشیده بود که آن را رسماً به اولین ساعت‌سازی تبدیل می‌کند که فضای باز را کشف کرده است.

چهار سال بعد، در یکی از مهم‌ترین روزهای تاریخ بشر، 21 ژوئیۀ 1969، Buzz Aldrin  به دنبال Neil Armstrong  از آپولو 11 خارج شده و به سطح ماه رسید. مطمئناً آن «گام کوچک» به دلایل تاریخی اهمیت زیادی داشت اما همچنین Omega  را به عنوان یکی از برجسته‌ترین برندهای ساعت در جهان تثبیت کرد.

در طول ماموریت آپولو 15 در سال 1971، زمانی که ساعت Omega  ناسا در دست سرهنگ  Dave Scott کار نکرد، او گاه‌شمار Bulova Lunar EVA (مچ) خودش را بست. این ساعت، که غبار ماه هنوز روی آن بود، در سال 2015 در مزایده به قیمت 1.6 میلیون دلار فروخته شد.

Bulova از آن زمان به بعد گاه‌شمار Lunar Pilot (خلبان قمری) را دوباره منتشر کرده است.

چرا Buzz Aldrin ساعت Omega Speedmaster پوشیده بود؟

چیزی که Omega را روی ماه قرار داد شانس نبود. در سال 1962 ناسا به دنبال ساعت‌هایی با قدرت کافی برای سفر با فضانوردان به فضا بود. آنها چند مارک مختلف خریدند تا نحوۀ عملکرد آنها را در جاذبۀ صفر و اتاق‌های تحت فشار بررسی کنند. Omega Speedmaster در صدر قرار گرفت.

قبل از اینکه آلدرین Omega  خود را روی ماه بپوشد، یک فضانورد آمریکایی به نام اد وایت در اولین پیاده‌روی فضایی آمریکا از Speedmaster استفاده کرد.

ساعت‌های Speedmaster در دهۀ 1960 به تمام فضانوردان ناسا داده شد. بنابراین به نظر می‌رسد سرنوشت Omega این بود که اولین ساعت روی ماه باشد. تا به امروز نیز بیشتر فضانوردان آمریکایی همچنان به Omega Speedmaster متکی هستند (مثل Chris Hadfield). این امر حداقل تا حدی به این دلیل است که این ساعت تنها ساعتی است که به طور رسمی توسط ناسا برای پیاده‌روی‌های فضایی تایید شده است.

همچنین پوشیدن این ساعت یادآور میراثی است که فضانوردان جدید بخشی از آن هستند.

فضانوردان چه ساعت‌های دیگری می‌پوشند؟

همانطور که در بالا ذکر شد در حالی که Speedmaster ساعت مورد علاقۀ ناسا است، فضانوردان هم مانند بقیه هستند و گاهی اوقات ترجیحات شخصی دیگری دارند.

ساعت‌های Omega

ساعت Omega Speedmaster Skywalker X-33

فضانوردان امروزی به ندرت مانند Armstrong  و Aldrin  شناخته‌شده هستند، اما اگر یکی از آنها را بتوان یک سلبریتی در نظر گرفت، احتمالاً Scott Kelly است.

Kelly رکورد آمریکایی طولانی‌ترین دورۀ ناگسستۀ گذرانده‌شده در فضا، یعنی 342 روز، را به ثبت رسانده است. شاهکاری که باعث می‌شود او را در برنامه‌های گفتگوی تلویزیونی و دیگر برنامه‌های رسانه‌ای ببینیم. او چندین مصاحبه از فضا نیز انجام داده است.

ساعت Omega Men’s Speedmaster

Kelly مانند هر عاشق واقعی ساعت مچی، دوست دارد گاهی ساعت‌هایی را که می‌پوشد عوض کند، بنابراین برای سفر تقریباً یک ساله‌اش به فضا، حداقل چهار ساعت مختلف با خود برد.

دو تا از این ساعت‌ها  Speedmastersبودند که خیلی جای تعجب ندارد: classic Professional و Skywalker X-33.

هر دو ساعت مکانیکی بسیار بادوام بوده و دارای صفحه‌های کریستالی یاقوت کبود و مقاوم در برابر خش هستند.

ساعت‌های Breitling

ساعت Breitling Navitimer 1461

دیگر ساعت‌هایی که در دست Kelly دیده شده است، چه در زمین و چه در فضا، دو ساعت مختلف Breitling هستند.

اول ساعت Breitling Navitmer 1461 است، یک ساعت مچی با 38 جواهر که شامل یک تقویم، خط کش محاسبه، و یک گزینۀ حالت ماه است. این ساعت که حدود 10 هزار دلار قیمت دارد برای کسی که بودجۀ نجومی دارد مناسب است.

ساعت Breitling Superocean Heritage II

همچنین گاه‌شمار Breitling Heritage Superocean در دست Kelly  دیده شده است که یک ساعت مکانیکی آبی و باشکوه است. این ساعت دارای صفحۀ یاقوت کبود ضد انعکاس و ویژگی گاه‌شماری است اما به هر حال یک ساعت نسبتاً ساده است.

قیمت آن تقریباً 5000 دلار است و شما این مبلغ را تا حد زیادی بخاطر میراث خوب و ماندگار برند Breitling پرداخت می‌کنید.

به هر حال شاید Breitling ساعت رسمی ناسا نباشد اما گاهی به فضا رفته است.

روس‌ها در فضا (و ساعت‌های آنها)

آمریکایی‌ها تنها کسانی نیستند که به فضا می‌روند. در واقع فضانوردان روسی هنوز مرتباً از مرکز آموزش فضانوردان Yuri Gagarin فارغ‌التحصیل می‌شوند. همانطور که Omega Speedmaster یکی از قسمت‌های معمول پروازهای فضایی آمریکایی است، گاه‌شمار B-42 Fortis نیز معمولاً در مچ دست فضانوردان روس دیده می‌شود.

ساعت Fortis Men’s 638.10.11M B-42

Fortis یک برند ساعت سوئیسی است که تقریباً از سال 1912 وجود داشته است. ساعت B-42 شامل 25 جواهر و دارای قابلیت اعتماد و ظرافتی است که از برند ساعت سوئیسی مکانیکی اتوماتیک انتظار می‌رود. این ساعت همچنین یک گاه‌شمار و مسافت‌یاب به همراه صفحه و بدنۀ ضدخش دارد.

اگر قرار شد سری به ایستگاه فضایی بین‌المللی بزنید، B-42 همراه شما خواهد بود. از زمان جنگ سرد، سفر فضایی اکثراً یک تلاش مشارکتی بوده است. اقدام یک انسان که در آن چندین کشور به اتفاق همکاری می‌کنند. بنابراین مناسب و حتی امیدبخش است که یک ساعت سوئیسی یکی از نمادهای ماندگار سفر فضایی است.

اگر به فضانوردان علاقه دارید ممکن است مقالۀ مربوط به ساعت‌هایی که نیروهای ویژه می‌پوشند، و تاریخ ساعت‌های نیروی دریایی، برایتان جالب باشد.

همچنین اگر استایل و ابزارهای کاربردی ساعت‌های خلبانان را دوست دارید اما بودجۀ لازم برای آنها را ندارید، فهرست بهترین ساعت‌های خلبانی زیر 500 دلار ما را بررسی کنید. با وجود اینکه آنها در فضا پوشیده نشده‌اند، این لیست شامل مدل‌هایی است که هر فضانورد بلندپروازی از پوشیدن آنها لذت می‌برد.

برچسب ها :
دیدگاه شما

2 پاسخ به “فضانوردان از چه ساعت‌هایی استفاده می‌کنند؟”

 1. رحیم محمدی گفت:

  میخواستم بدونم ساعت مچی درفضای غیرازجوزمین کارمیکند؟

  • گالری اشرافی گفت:

   درود بر شما
   به چند مورد آن در همین مقاله اشاره شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×