اشرافی، اولین فروشگاه آنلاین ساعت مچی در ایران

📞 تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

☎️ تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

روش کوک کردن ساعت اتوماتیک یا مکانیکی و اصول نگهداری ساعت مچی های نبضی

ساعت مچی اتوماتیک

مشاهده تمام ساعت های اتوماتیک

 

روش نگهداری اصولی از ساعت اتوماتیک به صورت کوتاه: جلوگیری از وارد شدن ضربه – دور نگهداشتن ساعت از نیروی قوی مغناطیسی – تنظیم ساعت فقط به سمت جلو – آهسته کار کردن با سرکوک، چه برای تنظیم چه برای کوک کردن – پیدا کردن رزرو شارژ موتور ساعت که در تمام موتورهای اتوماتیک متغیر است.

 

یکی از بهترین موتورهای اتوماتیک تگ هویر CALIBRE-1969

 

ساعت اتوماتیک یا کوکی به ساعت مچی هایی گفته می شود که در آنها برای کارکرد از باطری یا تامین کننده نیروی الکترونیکی استفاده نشده بلکه نیروی مورد نیاز خود را به صورت مکانیکی به دست می آوردند, ساعت های اتوماتیک مادامی که در دست باشند از حرکت دست شما تامین انرژی می کنند, البته مدل دیگر ساعتهای مکانیکی کوکی ها هستند که نیز نیروی مورد نیاز را با چرخش سرکوک به دست می آورند.

شایان ذکر است; ساعت های مکانیکی جدید اکثر دارای موتورهای اتوماتیک و کوکی هستند که به هر دو روش اشاره شده در بالا قابل شارژ شدن هستند.

 

 

شاید دانستن این که ساعت نبضی یا در واقع همان اتوماتیک با چه روشی شارژ می شود و چگونه نیرو را ذخیره می کند به درک بهتر ادامه مطلب و نگهداری هرچه بهتر از ساعت های مکانیکی به شما کمک شایانی کند.

در ساعت های نبضی خبری از باطری, خازن، بووین و… نیست بلکه چرخ دنده ها با نیروی مکانیکی به حرکت در می آیند, در این ساعتها از یک فنر پیچشی بسیار نازک (شاه فنر) با طول زیاد استفاده شده است و این فنر با جمع شدن در یک محفظه نیرو را ذخیره کرده و تا زمان باز شدن کامل فنر نیروی مورد نیاز کارکرد ساعت را (با پیچیدگی های بسیار زیاد) به چرخ دنده ها و باقی تقسیم کنندگان نیرو خواهد داد.

 

ساعت مکانیکی

کوک شدن ساعت روی دست

ساعت های اتوماتیک در قسمت زیرین خود از یک لنگر (عمدتا طرحشان یک نیم دایره است) بهره می برند و زمانی که ساعت روی دست شما حرکت می کند, لنگر انتهایی ساعت به چرخش در می آید این لنگر از طریق چرخ دنده ها وظیفه جمع کردن فنر کوک ساعت را به عهده دارد (درست مانند این که شما سرکوک ساعت را به بچرخانید) و عملیات کوک کردن دستی را انجام می دهد, البته این لنگر به دو جهت چرخش دارد که در برخی موتورها دو طرف کوک و برخی مدلها تنها یک جهت برای کوک شدن ساعت است و جهت دیگر خلاص گرد است.

کوک دستی ساعت مکانیکی

برای شارژ کردن ساعت هایی که موتور اتوماتیک و کوکی یا کوکی دارند می بایست از سرکوک کمک بگیرید, شما به صورت دستی با چرخش سرکوک ساعت در جهت عقربه ساعت (در مواردی خاص برعکس عقربه ساعت) می توانید باعث جمع شدن شاه فنر ساعت شوید و ساعت خود را شارژ کنید.

حتما توجه داشته باشید چرخش سرکوک چه برای کوک کردن چه برای تنظیم ساعت آهسته انجام دهید و خیلی حرفه ای تر هست که برای تنظیم عقربه های ساعت تنها عقربه ها را به سمت جلو بچرخوانید.

 

ساعت های مکانیکی مجلسی

بعضی از این ساعت مچی ها مانند ساعت های لوکس که تنها برای مکانهای خاص مورد استفاده قرار می گیرند (مجلسی) و شاید نیاز نباشد همیشه آن تایم کار کنند بهتر این این است که نیروی مورد نیاز آنها را قبل از استفاده یا به صورت دستی یا به وسیله حرکات دست تامین کنید (به فرض این که با مکانیزم ساعت خود و رزرو شارژ آن آشنایی دارید).

نکته: این که ساعت مکانیکی شما با 5 بار چرخش سرکوک چه میزان بازدهی داشت را به مرور زمان به دست خواهید آورد و با دانستن این موضوع که قدرت رزرو شارژ ساعت شما چه میزان است دغدغه کوک کردن بیش از حد یا کمتر از حدی که نیاز دارید از بین خواهد برد و دانستن این نکته کمک زیادی به شما در نگهداری هرچه بهتر از موتور ساعت مچی اتوماتیک خواهد کرد.

 

 

این که ساعتی با X دور چرخش سرکوک چه میزان شارژدهی داشته باشد در تمام ساعت ها متغیر است پس بهتر است در این زمینه به دنبال مقدار واحد نگردید و تنها به دنبال این باشید که ساعت خود شما با X دور چرخش چه زمانی بازدهی خواهد داشت.

ساعت مچی اتوماتیک روزمره

اما برای ساعت های اتوماتیک, کوکی که نیاز است همیشه دقیق باشند و مورد استفاده روزمره هستند; توصیه می شود روزی یک مرتبه این ساعت مچی ها را به وسیله سرکوک کوک نمایید, این کار زمانی نیاز است که شما قصد دارید ساعت را برای مدت زمانی بدون حرکت بگذارید و خبری از نیروی جنبشی نخواهد بود.

نکته: زمانی که قصد دارید به صورت دستی ساعت را کوک کنید و سرکوک را می چرخانید اگر عمل کوک کردن را زیاد از حد انجام داده باشید به نقطه ی غیر مجازی می رسید که سرکوک ساعت مچی شما کمی سفت می شود و آن زمان دست از چرخاندن سرکوک بکشید زیرا فنر کوک ساعت شما به حداکثر کوک خود رسیده است و اگر ادامه دهید هرزگرد ساعت وارد عمل می شود و فایده ای در کوک شدن ندارد و اصرار به ادامه این کار به مرور مشکلاتی را برای ساعت شما پیش خواهد آورد.

اثر نیروی مغناطیسی روی ساعت های اتوماتیک

ساعت مچی اتوماتیک به نیروی مغناطیس حساس هستند و ممکن است وقتی ساعت را در مجاور جسمی که نیروی مغناطیسی قدرتمندی دارد قرار بگیرد کارکرد آن را دچار اخلال کند. این نیرو می تواند در وسایلی مانند بلندگوها که آهنربا در آن است یا وسایلی که امواج مغناطیس دارند مانند گوشی تلفن همراه باشد. پس توصیه می شود پس لازم است برای کارکرد مناسب ساعت اتوماتیک خود آن را از این گونه اجسام که دارای نیروی مغناطیسی هستند دور نگه دارید.

 

 

جلو و عقب رفتن ساعت اتوماتیک و کوکی

عقب یا جلو رفتن ساعت اتوماتیک و کوکی

معمولا افرادی که با ساعت کوکی ها یا اتوماتیک ها سر و کار دارند می دانند ممکن است ساعت شان در اثر اتفاقاتی نظیر وارد شدن ضربه یا غیره در 24 ساعت چند دقیقه یا بیشتر به جلو یا عقب برود.

این مشکل در ساعت اتوماتیک از هر نوع رایج است و دلیل آن کند یا تند شدن سرعت موتور است (البته تاکید می کنیم در صورت نگهداری صحیح این مشکل پیش نخواهد آمد) و تنظیم سرعت این مورد نیز بسیار ساده است.

در پشت ساعت مچی های اتوماتیک و کوکی علامت های – و + به همین دلیل تعبیه شده تا تعمیر کاران به وسیله این نمادها سرعت ساعت را کم و زیاد کنند.

در اینجا لازم به ذکر است دانستن این که ساعت اتوماتیکی که تنظیم آن بهم ریخته در 24 ساعت دقیقا چه مقدار به جلو یا عقب می رود لازمه هر چه بهتر تعمیر شدن ساعت است.

 

جهت دریافت مشاوره و خرید ساعت مچی اتوماتیک و اطلاع از قیمت ساعت مچی کوکی با ما تماس بگیرید.

منبع: www.ashraafi.com

567 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  من یه ساعت مدل kontas خریدم که کارکردش هم با حرکت دسته هم کوکی اما وقتی رو دست میبندم با حرکت دستم کار نمیکنه و حتما باید کوکش کنم البته با کوکش دو روزونیم کار میکنه خواستم ببینم مشکلش چیه که بدون کوک کردن وقتی رو دستمه کار نمیکنه بخوام درست کنم کجا ببرمش با تشکر فراوان از شما

  1. درود بر شما
   اگر اطمینان دارید ساعت شما اتوماتیک و کوکی است می باشد. سرکوک ساعت رو بیرون بکشید و زمان آن را 72 ساعت یا بیشتر جلو ببرید و تنظیم نمایید به احتمال 90 در صد مشکل شما حل خواهد شد. در صورت نیاز می توانید با ما تماس بگیرید و ضمن دریافت مشاوره در صورت نیاز برای تعمیر آن نیز اقدام بفرمایید.

   1. سلام من یه ساعت سیکو ۵ ۲۱ سنگ دارم برای ۲۰ سال پیشه هنوز دست نشده از دیروز دارم دستم میکنم وقتی میخواد شب تقویم رو عوض کنه کلا از کار میوفته دوباره که دست میکنی کار میکنه میخواستم ببینم مشکلی داره ؟؟؟

    1. درود بر شما
     اگر مقاله را بطور کامل مطالعه نمودین و موارد ذکر شده را رعایت نمودین و باز هم ساعت مشکل دارد، ممکن هست نیاز به سرویس داشته باشد

 2. با سلام من یک ساعت پتک فیلیپ هدیه گرفتم فکر کنم از شما خریده باشند.
  وقتی ساعت رو برنیگردونم(صفحه رو به پایین ) یا مایل نگه میدارم بدرستی کار میکنه اما وقتی تو حالت عادی قرار میگیره( صفحه رو به بال) رقاصک و عقربه ها از کار میفته. میشه راهنمایی کنید لطفا.

  1. درود بر شما
   دوست عزیز اگر ساعت مچی از این فروشگاه خریداری شده تا یک سال شامل گارانتی می باشد و می توانید برای گارانتی اقدام بفرمایید.
   اما در مورد راهنمایی باید به عرض شما برسانیم به احتمال زیاد عقربه های ساعت شما از جای خود در آمده و به حتم باید ساعت باز شود تا ایراد آن مشخص شود.

 3. سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم من 1 ساعت واشرون کنستانتین دارم که کوکش کار نمیکنه اما به دستم که باشه ساعت کار میکنه ایا کوک این مدل رو شما میتونید درست کنید بعد اینکه دقیق نیست بعضی وقت ها جلو میفته بعضی وقت ها هم 5دقیقه ای عقب واگه هر روز تنظیمش نکنم بهد از 2 روز ربع ساعت عقب میقته

  1. درود بر شما
   با تشکر از شما – بله می توانید ساعت خود را برای ما ارسال بفرمایید و برای تعمیر آن اقدام بفرمایید.

 4. سلام یه ساعت مردونهIwc اتومات خریدم. ساعت ده شب که از دست باز میشه ساعت سه صبح میخوابه. فروشنده گفت یه موتور داره که با اولین حرکت تا یه هفته نمیخوابه. میخواستم بدونم آیا مقدار زمانی که ساعت تو دست هست به میزان نگهداشتن کوک ساعت بستگی داره? یعنی اگه پنج ساعت تو دست باشه یه مقدار کوک رو نگه میداره. اکه ده ساعت تو دست باشه مقدار بیشتری کوک رو نگه میداره? در ضمن آیا موتور پشتیبان تو ساعت هست که تا یه هفته کوکش رو نگهداره و اصطلاحا کار کنه? و اصلا با کدوم پیچ باید کوک کرد.?

  1. درود بر شما
   دوست عزیز ساعت اتوماتیک که تا یک هفته کار کند اقراق هست. رزور شارژ ساعت در حالت معمول 24 تا 72 ساعت می باشد.
   اما نکته بعدی این که شما برای کوک کردن به حرکت ساعت اکتفا نکنید و از سرکوک برای این منظور کمک بگیرید (اگر توجه کنید تمام افرادی که رولکس اصلی در دست دارند سرکوک ساعت را باز می گذارند).
   با 6 الی 7 دور چرخش سرکوک به سمت عقربه های ساعت در صورتی که موتور خوبی روی آن نصب شده باشد ساعت حداقل تا 12 ساعت بدون مشکل کار خواهد کرد. (از کوک کردن بیش از 10 دور با سرکوک اجتناب کنید).
   در صورتی که سوالی باقی مانده می توانید از طریق تماس تلفنی از مشاوره ما بهره مند شوید.
   با تشکر از شما

  2. سلام. من یه ساعت اتوماتیک کوکی آرمانی دارم که کار نمیکنه، وقتی ساعتو برعکس میکنم به کار میوفته. مشکلش چیه؟ تعمیر میشه؟
   ممنون

   1. درود بر شما
    بله قابل تعمیر هست. می توانید به ساعت سازی ها مراجعه نمایید.

 5. سلام. من ساعت پتک فیلیپ مدل 58152 خریدم. وقتی ساعت دستم نیست میخابه. میخواستم ببینم باتوجه به اتومات بودن این مدل آیا طبیعیه و در این مدل چطور میشه از این اتفاق جلو گیری کرد یا به اصطلاح کوک کرد. با تشکر

  1. با سلام
   متاسفانه ساعتی که میفرمایید در محصولات ما موجود نمی باشد و از این فروشگاه خریداری نشده است. ساعت های اتوماتیک برای کار کردن نیاز به کوک شدن دارند اما خب هر ساعتی مدت زمان معینی با هر کوک کار خواهد کرد.

   1. سلام ساعت بنده سیکو ۵ کوکی هستش الان فهمیدم فنتور ساعت خراب شده میخاستم بدونم فنتورو شما دارین
    یا داخل مشهد جایی هست ک ببرم تعمیرش کنم

    1. درود بر شما
     متاسفانه خدمات نداریم و البته نمایندگی در شهرها نیز نداریم.

 6. ساعت مچی من که کوکی هم هست در هر یک دقیقه که باید 60 ثانیه باشد در یک دور 55 ثانیه دور خود را تمام میکند ایا میشود این مشکل را حل کرد

  1. درود بر شما
   متاسفانه دقیقاً متوجه منظور شما نشدیم, اما اگر منظور شما تنظیم عقب ماندن ساعت است بله قابل تعمیر می باشد.