نشانی اشرافی:
تهران، خیابان پیروزی،
چهارم نیرو هوایی، پلاک 180، واحد 2
Home Shop Phone

ساعت Perpetual Calendar چیست؟

ساعت‌های Perpetual Calender، به‌معنای لغوی «تقویم دائمی»، ساعت‌هایی با یک نوع درآمیختگی پیشرفته و سطح بالا هستند که در بسیاری از مدل‌های متنوع و مختلف شرکت‌های ساعت‌سازی وجود دارند.یک ساعت Perpetual Calender این قابلیت را دارد که با دقت بالا به ردیابی و نمایش چندین واحد اندازه‌گیری زمان بپردازد.

چنین ساعت‌هایی ثانیه‌ها، دقیقه‌ها، ساعت‌ها، ماه‌های قمری، روزها، ماه‌ها و حتی در برخی موارد سال‌های کبیسه را تشخیص و محاسبه می‌کنند.

برای مثال، تفاوت اصلی میان یک ساعت Perpetual Calender و یک ساعت سنتی، که تنها روزهای ماه را می‌شمارد، توانایی درک این است که اکنون در کدامیک از ماه‌های سال قرار داریم و یک از این ماه‌ها، چند روز قرار دارد.

مهندسی به‌کاررفته در این نوع ساعت‌ها بسیار پرطرفدار است و علم مکانیکِ استفاده‌شده در این دسته از ساعت‌ها، بسیار تحول‌آور و انقلابی محسوب می‌شوند. هر ساعت Perpetual Calender ویژگی‌ها و تفاوت‌های برجسته‌ی مخصوص خودش را دارد و هر سازنده می‌تواند در نحوه‌ی طراحی ساعت‌های خود و در نتیجه پیچیدگی‌های آن، تغییرات جزئی به وجود بیاورد.

شاید با خود بگویید که داشتن یک تقویم بر روی ساعتتان آنقدرها هم چیز منحصر به فرد و چشمگیری به حساب نمی‌آید، اما در این میان تفاوت اساسی وجود دارد. یک ساعت تقویمی معمولی همیشه تا ۳۱ روز پیش می‌رود، بنابراین پس از گذشت پایان ماه‌هایی که از این تعداد روز کوتاه‌تر هستند (مثل ماه‌های مهر، آبان، آذر، دی، بهمن و اسفند)، ساعت روز اشتباهی را به شما نشان می‌دهد. مگر این‌که خودتان به‌صورت دستی آن را اصلاح نمایید.

داشتن ساعتی که تقویم آن هر چند ماه یک‌بار تعویض شود ممکن است کمی خسته‌کننده باشد و همین مسئله، بخشی از دلیل پیدایش ساعت‌های Perpetual Calender است.

ساعت‌های Perpetual Calender چگونه کار می‌کنند؟

یک ساعت Perpetual Calender نوعی شگفتی هنری محسوب می‌شود و کارکرد داخلی آن حقیقتا رغبت‌برانگیز و الهام‌بخش است. گرچه همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، تفاوت‌هایی ظریف بین مدل‌های مختلف از برندهای ساعت‌سازی متفاوت وجود دارد، اما چنبره و هسته‌ی اصلی همه‌ی مدل‌های Perpetual Calender یکسان است.

با توجه به ماهیت این نوع ساعت‌ها، نیازی به تنظیم دوباره‌شان تا یک قرن دیگر نیست. این یعنی از زمان نوشتن این مقاله تا قرن بعد، یعنی سال ۱۵۰۰ شمسی، دیگر نیازی به میزان‌کردن دوباره‌ی ساعت Perpetual Calender تان نیست. همین مسئله باعث شده تا افرادی که تمایل به داشتن ساعت‌های همواره دقیق دارند، به این دسته از ساعت‌ها روی بیاورند.

یک ساعت Perpetual Calender تعداد زیادی قطعه متحرک دارد که برای تشخیص دقیق زمان و جمع‌آوری اطلاعات مختلف استفاده می‌شوند.

این ساعت‌ها مجهز به نوع خاصی مموری (یا حافظه‌ی داخلی) هستند، در نتیجه می‌توانند با درک این‌که هم‌اکنون چه روزی است و چه ماه‌هایی را در پیش داریم، اطلاعات مربوطه را تعیین کنند.

ساعت‌های Perpetual Calender معمولاً دارای مجموعه مکانیزم‌های کاملاً مجزایی‌اند که مستقیماً به عقربه‌های زمان ارتباط ندارند. بدیهی است که آن‌ها نیز بخشی از یک مکانیزم گسترده‌تر، اما اضافه بر تنظیمات معیار مورد استفاده در ساعت‌سازی هستند.

تاریخچه ساعت‌های Perpetual Calender

ساعت‌های Perpetual Calender مجهز به  نوعی «درآمیختگی»  هستند که از قرن هجدهم میلادی تاکنون توسط ساعت‌سازان مورد استفاده قرار گرفته است. در ساعت‌سازی، به هر ویژگی اضافی فراتر از نمایش ساعت، دقیقه و ثانیه، Complication یا درآمیختگی گفته می‌شود و این ویژگی خاص ساعت‌های Perpetual Calender نیز در این دسته قرار می‌گیرد. بحث‌هایی در مورد تاریخ دقیق قرارگیری این ساعت‌ها در مسیر اصلی بازار فروش ساعت وجود دارد، اما با اطمینان می‌توان گفت که مدت زمان زیادی طول کشید که آن‌ها عموما دیده شوند و مورد توجه مردم قرار بگیرند.

به‌جز چندین تفاوت جزئی که در طول این مسیر اعمال شدند، مفهوم اصلی این ساعت‌ها عمدتاً ثابت ماند و به طور کلی، ذات و ماهیت آن‌ها در مقایسه با طراحی اصلی‌شان حفظ گردید. این مسئله پیدایش اولیه‌ی آن‌ها از چیزی که هست، تحسین‌برانگیزتر می‌کند.

بسیاری از مردم به اشتباه ساعت‌های Perpetual Calender را با ساعت‌های استانداردی که تنها تاریخ را تشخیص می‌دهد یا حتی با ساعت‌های کرنوگراف (مجهز به کرونومتر)، به‌خاطر وجود صفحه‌های نمایشگر اضافی اشتباه می‌گیرند، اما تفاوت‌های بسیار عمده‌ای میان آن‌ها وجود دارد. می‌توان از چند دهه‌ی گذشته به‌عنوان دوران اوج شکوفایی ساعت‌های Perpetual Calender و محبوبیت دوباره‌ی آن‌ها یاد کرد.

در فضای مدرن دنیای ساعت‌ها، سری ساعت‌های Perpetual Calender هم‌چنان از تنوع و پیچیدگی بخصوصی برخوردار هستند. اگرچه به‌منظور شیک‌تر شدن ساعت‌ها، تغییراتی در طراحی‌های خارجی آن‌ها صورت گرفته، اما قسمت‌های داخلی‌شان تقریباً ساختاری مشابه ساختار ابتدایی‌شان حفظ کرده‌اند.

ساعت‌های Perpetual Calender محبوب

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم، گزینه‌های متنوع و با کیفیتی از ساعت‌های Perpetual Calender در دسترس علاقه‌مندان وجود دارد و پس از گذشت چنین دهه، این ساعت‌ها توانسته‌اند طرح و سبک جاودانه‌شان را به‌خوبی حفظ کنند.

Patek Philippe – Grand Complication

Patek Philippe – Grand Complication 

شاید بتوان گفت باشکوه‌ترین، یا حداقل یکی از باشکوه‌ترین ساعت‌های Perpetual Calender، محصول شرکت Patek Phillipe است که از بهترین برندهای ساعت‌سازی در جهان به شمار می‌آید.

مجموعه Grand Complication این برند دارای تنوع گسترده‌ای از ساعت‌های Perpetual Calender در رنگ‌ها و سبک‌های مختلف است. در اشرافی مدل های مختلفی از ساعت های Patek PhiliPpe عرضه شده است.

این مدل کلاسیک مشکی و نقره‌ای یکی از سنتی‌ترین ساعت‌های Perpetual Calender محسوب می‌شود که برند Patek ارائه می‌کند. بند چرم تمساح به‌همراه بندهای نقره‌ای و مشکی این ساعت را هم برای رویدادهای رسمی و هم غیررسمی مناسب می‌سازد.

شرکت Patek مدت زمان زیادی است که در صنعت تولید و فروش ساعت‌های تجملی و لوکس، پیشرو بوده و با توجه به طیف وسیع ساعت‌های گران‌بهایی که ارائه می‌دهند، فهمیدن دلیل موفقیت و پیشگامی طولانی‌مدت آن‌ها، کار آسانی است.

Audemars Piguet – Royal Oak

Audemars Piguet – Royal Oak 

برند ساعت Audemars Piguet شهرت زیادی در زمینه‌ی ساخت ساعت‌های فوق‌العاده ریزآراسته و زیبا دارد. ساعت Royal Oak Perpetual Calender نیز از این قاعده مستثنی نیست.

گرچه چندین نسخه‌ی مختلف از Royal Oak وجود دارد، ولی ما معتقدیم دو نسخه‌ی طلایی و سرمه‌ای آن هستند که این سبک را به بهترین نحو ممکن دربرمی‌گیرند.

تضاد دستبند طلا در مقابل رنگ سرمه‌ای ساعت، حس تجمل‌آمیزی ایجاد می‌کند که باعث برجسته‌شدن این ساعت در مقایسه با مدل‌های مشابه می‌گردد. اضافه شدن طراحی “Grande Tapisserie” روی صفحه این ساعت نیز لایه دیگری از پیچیدگی و زیبایی‌شناسی را به آن اضافه می‌کند.

این ساعت حتی گزینه‌هایی برای هماهنگ‌سازی با رنگ دکمه‌های سرآستین دارد که در کنار هم خیلی شیک و دل‌پذیر به نظر می‌رسند. ترکیب این ساعت و دکمه‌های سرآستین کناری، به‌همراه یک کت و شلوار تیره، هر کسی را شبیه کنت مونت-کریستو می‌کند!

LUC – Perpetual Chrono

LUC – Perpetual Chrono

برند ساعت Chopard به‌لطف ساعت‌های تجملی که با توجه دقیق و حرفه‌ای توام با جزئیات بسیار کوچک خلق می‌کند، در راس برندهای ساعت‌سازی سوئیس قرار می‌گیرد.

بند خاکستری از جنس چرم گوساله به همراه قاب تیتانیومی در کنار هم قرار گرفته‌اند تا یک ساعت Perpetual Calender بی‌نظیر را با ظاهری حرفه‌ای و منحصر به فرد ایجاد کنند.

قابلیت انتخاب بند حس نسبتا متفاوتی را در مقایسه با بند مشکی سنتی و اصلی این ساعت می‌دهد، اما در عین حال طیف نوآوری LUC را نمایان می‌کند و سبک کلی برند Chopard را حفظ می‌کند.

صفحه نقره‌ای مات ساعت، که با رنگ سرمه‌ای تقویم قمری آن در تضاد است، ذوق بی‌نظیری به آن بخشیده و نمایانگر این مسئله است که شما دارید از یک ساعت Perpetual Calender استفاده می‌کنید و نیز آماده‌ی شروع مکالمه‌ای جدید با دیگر علاقه‌مندان به ساعت هستید.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 50 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. Drop files here