اشرافی، اولین فروشگاه آنلاین ساعت مچی در ایران

📞 تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

☎️ تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

ساعت ضد مغناطیس چیست؟ معرفی بهترین ها

ساعت ضد مغناطیس

ممکن است از شرکت‌های ساعت سازی، لاف هایی درباره ساعت‌های ضد مغناطیسی شنیده باشید. اما ساعت ضد مغناطیسی یعنی چه؟ و این ساعت چگونه کار می کند.

میدان مغناطیسی از عواملی است که روی دقت عملکرد ساعت‌های مکانیکی تاثیر می‌گذارد. ساعت مچی از قطعات فلزی ساخته شده است و در صورتی که در معرض میدان مغناطیسی قرار بگیرد، امکان دارد در دماهای مختلف، با سرعت‌های متفاوتی کار کند و این موضوع روی دقت آن تاثیر بگذارد. ساعت سازان برای مقابله با این مشکل از دو روش استفاده می‌کنند. یکی از این روش‌ها استفاده از آهن نرم برای جذب خطوط میدان مغناطیسی است. آهن نرم به راحتی خاصیت آهن ربایی پیدا می‌کند اما برخلاف برخی دیگر از فلزها (مانند فولاد)، در صورت حذف میدان مغناطیسی، خاصیت آهن‌ربایی خود را از دست می‌دهد. روش دیگر استفاده از مواد اولیه غیر آهنی است که به راحتی تحت تاثیر میدان مغناطیسی قرار نمی‌گیرند. در چند دهه گذشته از نیوروکس (آلیاژی از نیکل و آهن) و آلیاژهای مشابه که در برابر میدان مغناطیسی مقاوم هستند استفاده می شود.

تاریخچه ساعت‌های ضد مغناطیسی

واشرون کنستانین، اولین ساعت‌سازی بود که در سال  1846 اقدام به تولید ساعت‌های ضد مغناطیسی کرد. البته این شرکت تا چند دهه موفق به  ساخت همچین ساعتی نشد تا اینکه در سال 1915 اولین ساعت جیبی ضد مغناطیسی را تولید کرد. به نظر می‌رسد، ساعت مچی ساخت تیسوت در سال 1930، اولین ساعت مچی ضد مغناطیسی جهان باشد. اما همچنان تا دهه‌ها ساعت‌های مغناطیسی به صورت عمده وارد بازار نشده بودند. در سال 1948، ساخت ساعت‌های جگر لوکولتر و IWC Mark XI، که به دستور وزارت دفاع انگلستان برای خلبان‌ها ساخته شده بود، شروع حرکتی بزرگ در تولید ساعت‌های مغناطیسی بود. چندی نگذشت که برند رولکس ساعت Milgauss را تولید و برندهای امگا و IWC نیز ساعت‌های مچی مغناطیسی را برای افراد متخصصی که مجبور به کار در محیط ‌های تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی قوی بودند تولید کردند.

اهمیت ضد مغناطیس بودن در چیست؟

در دهه های 40 و 50، ساعت‌های ضد مغناطیسی فقط برای مهندسان، دانشمندان و سایر افراد متخصص ضرروری بود اما با پیشرفت تکنولوژی و در عصر حاضر با حضور گسترده لوازم الکترونیکی چون تلفن ‌های همراه، رایانه‌ها، تبلت‌ها، مانیتورها، بلندگوها، لوازم الکترونیکی آشپزخانه و غیره- که همگی با تولید میدان‌های مغناطیسی می‌توانند روی دقت ساعت‌ تاثیرگذار باشند- استفاده از ساعت‌های ضد مغناطیسی برای همه افراد می‌تواند مفید باشد.

اینکه یک ساعت مچی تا چه حد باید بتواند در برابر میدان‌ مغناطیسی مقاومت کند، سوال مهمی است. به طور مثال میدان مغناطیسی تولید شده توسط اجاق مایکروویو از فاصله یک اینچی، چیزی در حدود دو گاوس است. اما میدان تولید شده توسط لوازم برقی از همین فاصله می‌تواند هشت تا ده گاوس باشد. بنابراین استفاده از ساعت مچی امگا با مقاومتی در حدود 15000 گاوس یا ساعت Milgauss رولکس با مقاومتی برابر با 1000 گاوس، برای استفاده روزمره بیش از حد نیاز است. اگر نمی‌خواهید به خدمات پس از فروش نیاز پیدا کنید، یک ساعت استاندارد با مقاومتی چون 4800 آمپر/متر یا حدود 60 گاوس باید برای شما مناسب است.

بهترین ساعت‌های ضد مغناطیسی

هریک از ساعت‌های ضد مغناطیسی برای مقاومت در برابر میزان به خصوصی از میدان مغناطیسی ساخته شده اند. چگونه میدان مغناطیسی اندازه گیری می‌شود؟ روش اندازه گیری میدان مغناطیسی تسلا نام دارد، سیستمی که چگالی شار مغناطیسی را اندازه گیری می‌کند. اما تسلا برای اندازه گیری میدان‌های مغناطیسی بزرگ است. برای اندازه گیری میدان‌های مغناطیسی کوچکتر از واحد گاوس استفاده می‌شود. هر تسلا برابر با 10000 گوس است. ابزارهای اندازه گیری میدان مغناطیسی، مغناطیس سنج و گاوس متر نام دارد. قدرت میدان مغناطیسی با واحد اکتسد یا واحد بین المللی آمپر/متر اندازه گیری میشود. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) برای ساعت‌های مقاوم در برابر میدان مغناطیسی تعریف استانداردی تعین کرده است. طبق تعریف این موسسه، ساعتی ضد مغناطیسی است که بتواند در برابر میدان مغناطیسی 4800 آمپر/ متر مقاومت کند.

ساعت امگا Seamaster Aqua Terra با مقاومت بیش از 15000 گاوس

ساعت امگا Seamaster Aqua Terra این ساعت مچی، ساعتی  مکانیکی و ضد مغناطیسی است. طبق گفته سازندگان، این ساعت می تواند در برابر میدان مغناطیسی با قدرت بیش از 15000 گاوس مقاومت کند. شرکت امگا به جای استفاده از لایه محافظ (روشی که اغلب برندهای دیگر برای مقابله با میدان مغناطیسی از آن استفاده می‌کنند)، از مواد اولیه غیر آهنی در این ساعت استفاده کرده است. سازندگان این ساعت اینطور گفته اند که استفاده از لایه محافظ داخلی، امکان نمایش تاریخ را بر روی صفحه نمایش از ما سلب می‌کرد. در نتیجه شرکت امگا با استفاده از مواد غیر آهنی به جای لایه محافظ داخلی، توانست در قسمت مکان ساعت 3 روی صفحه نمایش این ساعت، از نمایشگر تاریخ استفاده کند.

دو نسخه از این ساعت موجود است: هردو ساخته شده از قابی از جنس فولاد ضد زنگ و با قطری  41.5 میلی متری با بندی از جنس استیل یا چرم. از سایر ویژگی‌های این ساعت می‌توان به زمان سنج، صفحه نمایش کریستالی ضد خش و مقاومت در برابر آب تا 150 متر، اشاره کرد.

رولکس Milgauss

رولکس Milgauss Milgauss تنها ساعتی رولکسی است که از کریستال رنگی ساخته شده است.  علاوه بر مقاومت در برابر میدان‌های مغناطیسی، از نادرترین ویژگی‌های این ساعت استفاده از نور نارنجی رنگ آن است. در قسمت داخلی ساعت از محافظی از جنس آلیاژهای فرومغناطیسی استفاده شده است. مانند سایر ساعت‌های مچی استیل رولکس، این مدل نیز از استیل مقاوم ساخته شده و می تواند در برابر سخترین ضربه ها مقاومت کند. قطر این ساعت 41 میلی‌متر، صفحه نمایش آن مشکلی و دارای نشانگرهای لومینسانس (شبرنگ) است. این ساعت تا 100 متر در برابر آب مقاوم است و تا 48 ساعت ذخیره انرژی دارد.

ساعت تیسوت Antimagnetique

ساعت تیسوت Antimagnetiqueدر این ساعت از پالادیوم استفاده شده است، فلزی که به دلیل گران بودن، بازاریابی این ساعت را دشوار کرده است. همانطور که گفتیم، در سال 1915 واشرون کنستانتین اولین ساعت ضد مغناطیسی را تولید کرد. 15 سال بعد، در سال 1930 برند تیسوت اولین ساعت مچی ضد مغناطیسی را تولید کرد. اولین ساعت ضد مغناطیسی تیسوت مستطیلی بوده و روی صفحه نمایش آن نام برند و در زیر آن عنوان “ضد مغناطیس” درج شده بود. در سالهای بعد همچنان ساعت Vintage تیسوت به فروش می‌رسید. در مجله فراتلو، مقاله ای درباره ویژگی های دقیق‌تر این ساعت نوشته شده است. چیزی که درباره این ساعت شگفت انگیز است این است که بعد از هفت دهه، حتی اثری از مغناطیسی شدن از خود نشان نداده است. اگر نمی‌توانید مدل قدیمی تیسوت را در بازار پیدا کنید، خوب است بدانید مدلهای ضد مغناطیسی جدیدتر ساخته شده از آلیاژهایی چون نیکل و روی و با کیفیت عالی نیز از این برند موجود است.

ساعت Sinn 857 UTC

ساعت Sinn 857 UTC ساعت خلبانی Sinn 857 UTC، دارای قدرت نمایش دو منطقه زمانی مختلف بوده و تا 80000 آمپر/متر در برابر میدان مغناطیسی مقاوم است. صفحه نمایش مشکلی استیل ضد زنگ این ساعت با فناوری Tegiment ساخته شده و در برابر خراش مقاوم است. علاوه بر خاصیت ضد مغناطیسی، این ساعت 43 میلی متری دارای فناوری Ar-Dehumidifying بوده که از مه آلود شدن صفحه نمایش جلوگیری می کند. صفحه نمایش این ساعت دارای خاصیت لومینسانت است و در قسمت مکان ساعت 4، تاریخ را نشان می‌دهد. این ساعت دارای پیج قابل تنظیم است و تا فشار 20 بار مقاوم است.

ساعت Sinn U1

ساعت Sinn U1اگر به دنبال ساعت غواصی با کیفیت و مقاوم در برابر امواج مغناطیسی هستید، ساعت Sinn U1 که از جنس فولاد زیر دریایی آلمانی ساخته شده را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این ساعت تا 1000 متر در برابر فشار آب مقاوم است. سازندگان ساعت Sinn از فولاد شرکتThyssenKrupp Marine Systems، که قطعات فولادی کوچک زیردریایی های آلمان را تهیه می‌کند، استفاده می‌کنند. این ساعت 44 میلی متر قطر دارد و دارای صفحه نمایش مشکلی مات همراه با نشانگرهای لومینسانس و عقربه است. شیشه صفحه نمایش این ساعت ضد انعکاس است.

ساعت ضد مغناطیسی پانرای Luminor Submersible (Pam389)

ساعت ضد مغناطیسی پانرای Luminor Submersible (Pam389)این ساعت 47 میلی متری، دارای مقاومت مغناطیسی بین 4800 تا 40000 آمپر/متر است که طبق ادعای شرکت سازنده، چیزی بیش از هشت برابر میزان استاندارد بین المللی است. حرکت این ساعت مکانیکی بوده و می ‌تواند برای سه روز انرژی ذخیره کند. صفحه نمایش مشکلی این ساعت دارای نشانگرها، عقربه و نقاط روشن بوده و توسط قابی ذوزنقه ای و زیبا احاطه می‌شود.

ساعت IWC Ingenieur

ساعت IWC Ingenieurاین ساعت با فناوری مهندسی دهه 1950 ساخته شده است و نه تنها از نظر کیفیت بسیار قدرتمند و دقیق است بلکه در برابر میدان مغناطیسی نیز مقاوم است. ساعت اتوماتیک IWC Ingenieur در سال 1989 معرفی شد و دارای انواع گوناگونی است که یکی از محبوبترین آنها تا 500000 آمپر بر متر در برابر میدان مغناطیسی مقاومت دارد و از آلیاژ نیوبیوم- زیرکونیوم ساخته شده است. طبق ادعای سازندگان آن، این ساعت در آزمایشی توانست در برابر 3.7 میلیون آمپر بر متر مقاومت کند که رکوردی جهانی محسوب می‌شود. مدل جیبی Ingenieur SL نیز در بازار موجود است که می‌تواند تا 40000 آمپر بر متر در برابر میدان مغناطیسی مقاومت کند.

ساعت Bremont Martin-Baker MBII

ساعت Bremont Martin-Baker MBIIاین ساعت، ساعتی مقاوم در برابر میدان مغناطیسی بوده و با کرونومتری اتوماتیک و خودکار، قدرت ذخیره انرژی را برای 38 ساعت دارد. در این ساعت از محفظه فارادی استفاده شده که از حرکت ساعت در اثر میدان مغناطیسی جلوگیری می‌کند. از دیگر ویژگی های این ساعت می‌توان به جنس استیل ضد زنگ سخت (هفت برابر سخت تر از فولاد زنگ زنگ معمولی) آن اشاره کرد. در این ساعت از فناوری Roto-Click استفاده شده که برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آن می‌توانید به صفحه رسمی برند برمونت مراجعه کنید. همچنین این ساعت مجهز به به سیستم Super-Luminova بوده و تا 100 متر در برابر آب مقاوم است.

ساعت سری DK برند Damasko

ساعت سری DK برند Damaskoساعت Damasko به خاطر مهندسی کم نظیر آن معروف است. این شرکت آلمانی که در تولید ساعت ‌های مکانیکی و کرونوگراف تخصص دارد، ساعت‌های ضد مغناطیسی را نیز، مثل سری DK، تولید می‌کند. این ساعت‌های 42 میلی متری، از فولاد ضد زنگ ساخته شده و دارای صفحه نمایش شماره بندی شده ای هستند که درخشان است.

ساعت Ball Engineer II Magneto S

ساعت Ball Engineer II Magneto Sاین ساعت ضد ضربه، تا 80000 آمپر/متر در برابر میدان مغناطیسی مقاوم است. برای ساخت این ساعت از فلزی به اسم «mumetal» استفاده شده است. بعلاوه این ساعت دارای ویژگی SpringLock است که از ساعت محافظت می‌کند. از خصوصیات دیگر این ساعت می‌توان به قاب استیل، بند مشکی Cordura، عقربه‌های روشن، نشانگرهای ساعت و کرونومتر دارای گواهینامه COSC اشاره کرد. این ساعت به مدت 38 ساعت ذخیره انرژی دارد.

ساعت Tissot Ballade Powermatic 80 COSC

ساعت Tissot Ballade Powermatic 80 COSCاین ساعت یکی از مقرون به صرفه‌ترین ساعت‌های مچی مکانیکی و کرونومتر به حساب میاید. ساعت Ballade Powermatic توسط برند لوکس تیسوت سخته شده و قیمت آن حدود 1000 دلار است، این درحالیست که بیشتر مدل‌هایی که ما معرفی کردیم حداقل دو برابر قیمت دارند. در این ساعت از سیلیکون برای مقاومت در برابر میدان مغناطیسی استفاده شده است. علاوه بر آن، این ساعت سوئیسی دارای کرونومتر با گواهینامه COSC، قاب استیل 32 میلی متری و صفحه نمایشی مشکی با نشانگرهای عربی است.

ساعت امگا Railmaster

ساعت امگا Railmaster ساعت مچی امگا Seamaster Railmaster یکی از محبوبترین ساعت‌های این برند است که برای اولین بار در سال 1970 تولید شد. این ساعت 35 میلی‌متری، تا 15000 گاوس در برابر میدان‌های مغناطیسی مقاومت دارد. این مدل استیل لوکس دارای صفحه نمایش مشکی و عقربه های Superluminova است. کرونومتر این ساعت نیز دارای گواهی نامه COSC است.

سوال‌های متداول درباره ساعت‌های ضد مغناطیسی

چرا به ساعت ضد مغناطیسی نیاز دارم؟

اگرچه شما لزوما به ساعت ضد مغناطیسی نیاز ندارید، اما اگر در محیط‌هایی کار می‌کنید که تحت تاثیر میدان‌های مغناطیسی قوی است، احتمالا به این ساعت‌ها نیاز پیدا می‌کنید. اغلب، میدان های مغناطیسی معمولی که در اطراف شما وجود دارند نمی‌توانند ساعتتان را خراب کنند. ما اخیر با شخصی مواجه شدیم که ساعتش از کار افتاده بود. بعد از بررسی متوجه شدیم که او در بیمارستانی مملو از میدان‌های مغناطیسی کار می‌کند و به همین علت ساعت او که مقاوم به میدان مغناطیسی نبود از کار افتاد.

چه اتفاقی می‌افتد اگر ساعت من مغنایسی شود و در اینصورت باید چه کار کنم؟

ممکن است ساعت شما تحت تاثیر میدان مغناطیسی، نامنظم کار کند یا کنتر یا تندتر شود. در مواردی امکان دارد به طور کامل از فعالیت بایستد. در اینصورت باید آن را برای تعمیر به مرکزی معتبر ببرید تا آن را برای شما تعمیر کنند.

آیا راهی وجود دارد که بدون مراجعه به تعمیرکار، خودمان بتوانیم تشخیص دهیم که ساعت ما مغناطیسی شده است یا خیر؟

اگر مشاهده کردید که ساعت شما ناگهان یک ساعت جلو رفته است احتمال دارد که ساعت شما مغناطیسی شده باشد. همچنین می‌توانید از یک قطب نما برای تشخیص، استفاده کنید. اگر سوزن قطب نما شروع به لرزش کرد یا دور عقربه چرخید، احتمالا ساعت شما مغناطیسی شده است. در غیر اینصورت حرکتی در سوزن قطب نما مشاهده نخواهید کرد. در هر صورت اگر فکر می‌کنید مشکلی برای ساعت شما ایجاد شده، توصیه می‌کنیم حتما برای دریافت خدمات به تعمیرکار مراجعه کنید.

آیا استفاده از تلفن همراه می‌تواند روی مغناطیسی شدن ساعت من تاثیر بگذارد؟ اگر هنگام خواب، ساعت مچی خود را در کنار آی‌پد، ساعت هشدار یا تلفن قرار دهم، امکان دارد به ساعت مچی من آسیبی دائمی وارد شود؟

هرچند استفاده زیاد از تلفن همراه باعث مغناطیسی شدن ساعت شما نمی‌شود اما خود دستگاه گوشی همراه می ‌تواند ساعت شما را مغناطیسی کند. اگر برای مدتی طولانی، شب‌ها ساعت مچی خود را در کنار دستگاه تلفن‌همراه، آیپد یا ساعت هشدار قرار دهید امکان دارد نظم ساعت شما مختل شود. حتی بعضی از بلندگو ها نیز می‌توانند سبب مغناطیسی شدن ساعت مچی شما شوند. اگر بلندگویی را به تلویزیون نزدیک کردید و مشاهده کردید که تداخل ایجاد شده است، باید بدانید که این بلندگو می‌تواند روی ساعت مچی شما نیز تاثیر بگذارد.

با فرض اینکه از ساعت مچی خود محافظت کنیم، اما بعد از تعمیر مجددا مغناطیسی شود، امکان دارد آسیبی دائمی به آن وارد شده باشد؟

معمولا مغناطیسی شدن آسیب دائمی به ساعت شما وارد نمی‌کند. پیشنهاد می‌کنیم دقت کنید چه چیز در دفعه قبل باعث مغناطیسی شدن ساعت شما شده، از آن با دقت دوری کنید. در موارد شدید امکان دارد با تشخیص تعمیرکار، قطعاتی از ساعت شما تعویض شوند.

آیا بررسی‌های امنیتی در حین سفر می‌تواند روی ساعت مچی من تاثیر بگذارد؟

معمولا نقاط ایست و بازرسی در فرودگاه یا فلزیاب‌ها باعث تخریب ساعت مچی شما نمی‌شوند. توصیه ما این است که ساعت مچی خود را در معرض لبتاپ یا آیپد خود قرار ندهید. هرچه ساعت خود را از آهن‌رباها دورتر نگه دارید، بهتر است. نگه‌داشتن ساعت در کیفی مخصوص، نه تنها احتمال سرقت آن را کم‌ می‌کند بلکه از مغناطیسی شدن آن نیز جلوگیری می‌کند.

چه میزان از میدان مغناطیسی می‌تواند روی ساعت من اثر بگذارد؟

اندازه‌های متفاوتی از میدان مغناطیسی می‌تواند روی یک ساعت مچی تاثیر بگذارد. معمولا اگر ساعت در معرض میدان مغناطیسی کم قرار گیرد، اول مدتی سریعتر کار می ‌کند اما پس از حذف میدان، به فعالیت عادی خود ادامه می‌دهد. اگر میدان مغناطیسی متوسط باشد ساعت سریعتر حرکت می‌کند و برای برگشت به وضعیت عادی احتمالا نیاز به  تعمیر دارد. درصورتی که میدان مغناطیسی شدید باشد حتی امکان دارد ساعت مچی از کار بیفتد. در هر صورت قرار دادن ساعت در نزدیکی لوازمی چون تلفن همراه می‌تواند به آن آسیب وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادهایی برای شما
مطالب مرتبط
چرا ساعت مچی‌های طلایی اینقدر گران هستند؟
چرا ساعت مچی‌های طلایی اینقدر گران هستند؟
مشهورترین ساعت های کارتیر
مشهورترین ساعت های کارتیر
ساعت Holy Grail به چه معنا است؟
ساعت Holy Grail به چه معنا است؟
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان وجود ندارد.