بنر تخفیف اشرافی
خانه دسته بندی
سبد خرید
تماس با اشرافی
بنر تخفیف اشرافی

تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟

ادمین اشرافی
گالری اشرافی
1400-10-22 ۱۳:۱۳
تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟

ساعت‌ها در سبک و طرح‌های مختلف، با رنگ‌ها، ویژگی‌ها و کاربردهای ثانویه متفاوتی موجود هستند. شاید پیش از این، واژه‌ی تاچیمتر (tachymeter) را به‌عنوان یکی از ویژگی‌های ساعت شنیده باشید، اما دقیقاً ندانید که چه کاری انجام می‌دهد.

نحوه استفاده ما از ساعت‌ها از یک دهه به دهه‌ی بعد، دستخوش تغییراتی می‌شود و اغلب اوقات، مردم دوست دارند ساعت‌هایی با قابلیت‌های اضافی و پیچیده‌ی زیادی داشته باشند، صرفا به‌خاطر زیبایی آن و نه به‌خاطر ویژگی‌هایش. این‌که ساعتی مجهز به یک ویژگی خاص باشد، به این معنی نیست که صاحب آن لزوما از آن استفاده خواهد کرد. شاید آن‌ها تنها به ظاهری که این ویژگی، به ساعت بخشیده علاقه دارند.

در این راهنمای کوتاه به اصول اولیه ساعت‌های تاچیمتر، پیش‌زمینه‌ای در مورد چگونگی شروع و همه‌گیری این قابلیت، برخی از ساعت‌های معروف تاچیمتر و سایر اطلاعات مفید در این زمینه خواهیم پرداخت. جهت خرید ساعت مچی تاچیمتر دار از فروشگاه اشرافی بازدید کنید.

ساعت تاچیمتر چیست؟

تاچیمتر قابلیتی است که در بسیاری از ساعت‌های اسپرت و ورزشی یافت می‌شود. دلیل آن هم این است که هدف اصلی معیار تاچیمتر، اندازه‌گیری سرعت وسایل نقلیه در فواصل از قبل تعیین شده است. برای بیان بهتر این مسئله به‌عنوان مثال از یک ساعت تاچیمتر زمانی استفاده می‌شود که بخواهیم اندازه‌گیری کنیم چند ثانیه طول می‌کشد تا یک ماشین مسابقه‌ای مسافت یک کیلومتر را طی کند.

ساعت‌های تاچیمتر در مدل‌های غیرسنتی بسیار رایج و محبوب شده‌اند. بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز آن‌ها را صرفاً به دلیل سبک و طرحشان دوست دارند و از عملکرد آن‌ها استفاده نمی‌کنند. برخی افراد یک صفحه ساعت ساده و معمولی را ترجیح می‌دهند، در حالی که بقیه صفحه‌ ساعتی با ویژگی‌ها و تجملات اضافه می‌پسندند. این موضوع در بازار ساعت‌های امروزی، بیشتر به‌خاطر مد است و خیلی به کارکرد خود ساعت مربوط نمی‌شود.

این ویدیو آموزشی نشان می دهد خودرو مسافت یک کیلومتری را با چه سرعتی حرکت کرده است.

اگرچه ما از مثال اندازه‌گیری سرعت ماشین‌های مسابقه‌ای برای بیان کاربرد ساعت‌های تاچیمتر استفاده کردیم، اما می‌توان از آن‌ها برای تبدیل نرخ میزان زمان سپری شده در مسافت‌های معین، یا به عبارتی دیگر تبدیل واحد ثانیه به واحد هر مسافتی در ساعت، استفاده کرد.

ساعت‌های تاچیمتر چگونه کار می‌کنند؟

یکی از بهترین ویژگی‌های یک ساعت تاچیمتر، تنوع عملکردی آن است. به دلیل جدا بودن کارایی اصلی از واحد اندازه‌گیری، این ساعت می‌تواند برای محاسبه واحدهای متعددی از جمله مایل، کیلومتر، یارد، متر و مایل دریایی استفاده شود

از ساعت‌های تاچیمتر می‌توانید در تمام محاسباتتان استفاده نمایید، مشروط بر این‌ که تمام برآوردهای ثبت‌شده، استاندارد باشند (یک نوع واحد در آن‌ها استفاده شود).

یک ساعت تاچیمتر با محاسبه میانگین سرعت یک وسیله نقلیه کار می‌کند، زیرا شما فقط در حال محاسبه‌ی یک رویداد زمان‌بندی‌‌شده هستید و بنابراین، فقط می‌توانید با دقت بالا بگویید که در این مدت زمان خاص، آن وسیله با چه سرعتی پیش می‌رفته. وسیله‌ی نقلیه مورد نظر بعد از این که شما محاسبات خود را انجام دادید، می‌تواند سرعتش را افزایش یا کاهش دهد. این روش تنها سرعت وسیله را حین گرفتن زمان، به‌طور متوسط محاسبه می‌کند.

ساعت تاچیمتر را می‌توان با در نظر گرفتن این موضوع، برای رویدادهایی تنظیم کرد که کندتر یا سریع‌تر رخ می‌دهند. برخی از ساعت‌ها دارای یک معیار تاچیمتر دوم هستند که امکان محاسبه و اعمال تغییرات بسیار دقیق‌تر را زمان‌های مختلف می‌دهد. شما می‌توانید با تنظیم واحد‌های اندازه‌گیری کوچک‌تر، سرعت خودروهای آهسته‌تر را محاسبه کنید و بالعکس.

به‌خاطر طراحی ساعت‌های تاچیمتر، شما تنها قادر خواهید بود محاسباتتان را برای رویدادهایی ثبت کنید که در طول ۶۰ ثانیه یا کمتر از آن رخ می‌دهند. اگر نیاز به محاسبه‌ی رویدادهای طولانی‌تر را دارید، راه‌هایی برای دور زدن این موضوع وجود دارد.

برای مثال، فرض کنید ۱۲۰ ثانیه طول می‌کشد تا وسیله‌ی مورد نظرمان، یک مایل را طی کند. می‌توانید محاسبه کنید که مدت زمان مورد نیاز وسیله برای طی‌کردن کسری از مسافت مورد نظر، مثلاً نیم مایل، چقدر بوده و با استفاده از داده‌های به‌دست‌آمده، سرعت متوسط آن در ۶۰ ثانیه را بسنجید.

چطور از ساعت تاچیمتر استفاده کنیم؟

چطور از ساعت تاچیمتر استفاده کنیم؟

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره شد، عملکرد اصلی تاچیمتر این است که سرعت وسایل نقلیه را در مسافت‌های از قبل تعیین‌شده، زمان‌بندی کند. تاچیمتر معیاری نسبتاً ابتدایی است و به‌عنوان یک ماشین حساب تقریبی خوب برای اندازه‌گیری سرعت عمل می‌کند.

تاچیمتر اغلب روی صفحه یا قاب بیرونی ساعت قرار می‌گیرد. این موضوع از سازنده‌ای به سازنده‌ی دیگر فرق می‌کند، ولی در اکثر مواقع به صورت ذکرشده قرار داده می‌شوند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که وقتی وسیله نقلیه‌ی موردنظرتان شروع به کار کرد، دکمه شروع کرنوگراف را بزنید و پس از عبور مسافت تعیین شده، کرنوگراف را متوقف کنید. حال محل قرارگیری عقربه‌ی کرنوگراف را یادداشت کنید. این به شما این توانایی را می‌دهد که سرعت وسیله‌ی نقلیه و مدت زمان مورد نیاز آن برای رسیدن به نقطه‌ی پایانی را محاسبه کنید (در مثالی که ما بالاتر زدیم، این مسافت یک مایل بود).

اگر می‌خواهید وارد جنبه فنی محاسبات شوید، مقیاس یکدست‌شده در یک ساعت تاچیمتر را برایتان توضیح خواهیم داد. تاچیمترتعداد ثانیه‌های سپری‌شده و تعداد دفعاتی که رویداد، در یک بازه ۶۰ دقیقه‌ای اتفاق می‌افتد را محاسبه می‌کند.

این یعنی مقدار مقیاس تاچیمتر = ۳۶۰۰ (تعداد ثانیه‌های یک ساعت) تقسیم بر مدت زمان مورد نظر. این فرمول به شما این امکان را می‌دهد سرعت وسیله را محاسبه کنید. برای مثال، اگر برای طی‌کردن یک مایل، ۴۸ ثانیه طول بکشد، سرعت آن ۷۵ مایل بر ساعت (۳۶۰۰ تقسیم بر ۴۸ = ۷۵ مایل بر ساعت) به دست می‌آید.

اندازه گیری سرعت با تاچیمتر

برای استفاده از یک ساعت مجهز به اندازه گیری سرعت (Tachymeter), کرونوگراف را در یک نشانگر شروع یک فاصله شناخته استارت کنید. در نشانگر بعدی، نقطه مقیاس در مجاور با عقربه دوم نشان سرعت مسیر طی شده بین آن دو را نشان می دهد (در فاصله بین نشانگر در هر ساعت).

مقیاس تاچی متر معمولی در یک ساعت مچی بین تعدادی از ثانیه ها آن را برای یک رویدادی که طول می کشد تا رخ دهد و تعداد دفعاتی که رویداد در یک ساعت رخ می دهد را تبدیل می کند. فرمول مورد استفاده برای ایجاد این نوع مقیاس تاچی متر به صورت زیر است:

که در آن T مقدار مقیاس تاچیمتر است. T زمان در واحد ثانیه که برای یک رویداد که رخ می دهد می باشد و 3600 تعداد ثانیه ها در یک ساعت است.

توجه داشته باشید که مقیاس تاچیمتر تنها سرعت متوسط را محاسبه می کند.

تاچیمتر ساعت مچی

اندازه گیری فاصله با تاچیمتر

یک ساعت مچی مجهز به تاکیمتر می تواند برای اندازه گیری که سرعت ثابت نگه داشته شود استفاده شود. مقیاس تاچیمتر در ابتدا برای طولی که می خواهیم اندازه بگیریم با عقربه دوم تراز می شود.

هنگامی که عقربه دوم به نقطه ای در مقیاس که در آن سرعت نشان داده برابر با سرعت خودرو می شود می رسد، یک واحد از طول دور (مایل اگر سرعت مایل در ساعت است، کیلومتر اگر کیلومتر در ساعت، و غیره) تحت پوشش قرار گرفته است.

به عنوان مثال، اگر شما با سرعت ثابت 80 مایل در ساعت (یا 80 کیلومتر / ساعت) حرکت می کنید، مسافت طی شده شما در حالی که عقربه دوم به “80” (45 ثانیه) برسد دقیقا 1 مایل خواهد بود (یا 1 کیلومتر در 80 کیلومتر / ساعت).

تاریخچه ساعت‌های تاچیمتر

اولین مورد استفاده از ساعت‌های تاچیمتر به ردنگاری رویدادها و اجرام نجومی مانند ستارگان بازمی‌گردد که لویی موینت در سال ۱۸۱۶ آن را ابداع کرد. این کار در دوران خودش، یک شگفتی بی‌نظیر مهندسی به شمار می‌رفت و بسیار جلوتر از سایر تلاش‌های مربوط به زمان‌سنجی و گاه‌شماری بود.

با در نظر گرفتن این موضوع، تقریباً یک قرن طول کشید تا اولین ساعت مجهز به ویژگی تاچیمتر، به‌طوری که امروزه آن را می‌شناسیم، راه خود را به بازار پیدا کند. تلاش‌هایی که در اوایل قرن بیستم بدین منظور صورت گرفتند نیز فاصله زیادی با آنچه ما در عصر کنونی به‌عنوان تاچیمتر از آن یاد می‌کنیم، دارد.

تا حدود دهه ۶۰ میلادی طول کشید که تولیدکنندگان بزرگ ساعت، بالاخره از تاچیمتر به‌عنوان معیاری در ساعت‌های مسابقه‌ای و ورزشی خود استفاده کردند.

با رونق رقابت‌های ورزشی و آغاز عصر «فورد در برابر فراری»، نیاز و ذوق و اشتیاق مردم به داشتن یک ساعت تاچیمتر، افزایش پیدا کرد. اینجا بود که ساعت های کرنوگراف اتوماتیک شکل گرفتند و فروششان با سرعت قابل‌توجهی افزایش پیدا کرد.

ساعت‌های معاصر به‌طور پیش‌فرض تاچیمتر را در خود دارند، حتی اگر کاربر تمایلی به استفاده از عملکرد اصلی آن نداشته باشد. امروزه این ساعت‌ها بیشتر تبدیل به نمایش سبک و طراحی خاصی شده‌اند که مردم به آن عادت کرده‌اند. این موضوع به معنی خرده گرفتن از ساعت‌پوشان مدرن نیست. تنها به این معنی است که امروزه، گزینه‌های بهتری برای محاسبه سرعت با نتایج دقیق‌تر در دسترسمان وجود دارد.

ساعت‌های تاچیمتر محبوب

همان‌طور که اشاره کردیم، ساعت‌های تاچیمتر در طول زمان کارایی خود را در ازای طرح و زیبایی، از دست داده‌اند. امروزه طراحی این ساعت‌ها بیشتر در راستای نمایش تاریخ و سبک آنها است. در اینجا چند نمونه از ساعت‌های تاچیمتر محبوب، که حتی ممکن است پیش از این در بازار آن‌ها را دیده باشید، آورده شده است.

Tag Heuer Formula One

Tag Heuer Formula One

ساعت‌های Tag Heuer Formula One با سبک خاص و زمان‌سنجی دقیقی که دارند، در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف عرضه می‌گردند. هر کدام از این ساعت‌ها، به‌نوعی یک ادای احترام به مسابقات فرمول یک و فرهنگ اتومبیل‌رانی محسوب می‌شوند.

اوج عملکرد در اتومبیل‌رانی لیاقت رده ساعت‌هایی را دارد که به همان اندازه پیچیده و با کیفیت بالا طراحی شده باشند. اینجاست که کارشناسان Tag Heuer وارد عمل می‌شوند.

سری Formula One توانسته به‌خوبی سبک و دقت مسابقات اتومبیل‌رانی را، به‌لطف مهارت هنری بالایی که در سراسر این ورزش ممتاز دیده می شود، با شدت و حدت بالا شکار کند.

Rolex Cosmograph Daytona

Rolex Cosmograph Daytona

اگر با ساعت‌های مسابقه‌ای آشنایی کافی دارید یا از طرفداران ساعت‌های با صلابت هستید، احتمالاً نام مجموعه Rolex Daytona، که برگرفته از پیست اتومبیل‌رانی معروفی در فلوریدا می‌باشد، به گوشتان خورده است. سری Daytona با وجود این که از دهه ۶۰ میلادی در دسترس بوده، اما مرتباً با طرح‌های جدید، بازسازی و وارد بازار می‌شود.

مدل Cosmograph Daytona یکی از ساعت‌های تاچیمتری است که ظاهر امروزی‌تری دارد و با الهام از مهارت‌های هنری استفاده‌شده در مدل‌های اولیه‌ی این سری، با کمی تغییرات نوآورانه و مدرن، طراحی شده است. این ساعت ابزاری نهایی برای رانندگان مسابقات اتومبیل‌رانی و علاقه‌مندان به سرعت، به شمار می‌رود.

Omega Speedmaster – Dark Side of the Moon

Omega Speedmaster – Dark Side of the Moon

مدل‌های Omega Speedmaster و Seamaster دو تا از محبوب‌ترین ساعت‌های تمام دوران به شمار می‌آیند. چه افرادی که با دنیای ساعت آشنایی دارند و چه کسانی که دانش ساعتشان آنقدرها هم خوب نیست، با این دو مدل آشنا هستند.

در مدل Speedmaster Dark Side of the Moon نیز تغییرات نوآورانه ای در ساعت‌های تاچیمتر کلاسیکی که برند Omega آن‌ها را تولید می‌کند، اعمال شده است.

اگر بتمن قرار بود در مسابقات فرمول یک شرکت کند، مطمئنا از چنین ساعتی با طراحی مشکی و دوخت زرد روی بند ساعت استفاده می‌کرد که ظاهری منحصر به فرد و دل‌پذیر به آن می‌بخشد.

برچسب ها :
دیدگاه شما

5 Replies to “تاچیمتر در ساعت مچی چیست؟”

 1. حامی گفت:

  خیلی ممنون من کامل فهمیدم که تاچیمتر چطور کار میکنه فقط یک سوال ؟ فقط ساعت هایی که دور آنها نوشته تاچیمتر دارد می تونند این کارو بکنند یا تمامی ساعت های کرنوگراف این کارو انجام میدهند؟

  1. اشرافی گفت:

   درود بر شما
   بله دوست عزیز تنها ساعت هایی که نوشته تاچیمتر روی آنها هست امکان این محاسبه را دارند.

 2. محسن گفت:

  سلام.ممنون از توضیحات شما.ولی بنظرم با زبون ساده توضیح بدین قابل هم تر میشه

 3. jafarmorovati گفت:

  نمیدونم چرا فقط از ساعتهای برایتلینگ خوشم میاد فکر میکنم هم با ابهته هم همه چیز تمامه هم تاجیمتر دارن هم زه چرخشی هم ریز ثانیه هم باشخصیته هم جنتلمن

  1. ali moradi گفت:

   و شما به تیسوت هم می تونی دیگه یواش یواش اشنا بشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×