نشانی اشرافی:
تهران، خیابان پیروزی،
چهارم نیرو هوایی، پلاک 180، واحد 2
Home Shop Cart

خواندنی از 8 ساعت ساخته شده از مواد غیر عادی

آیا طلا و استیل ضد زنگ برای شما گرانبها بشمار می روند؟ تعدادی از تولید کنندگان ساعت دست به آزمایشهایی برای ماده بکار رفته قاب ساعت می زنند که و یک هیجان بیشتر در ساعتهای غیر معمول ایجاد می کنند. از آرشیو های مقالات منتشره در این زمینه هشت ساعت را مرور می کنیم که از مواد خارق العاده ساخته شده اند.

 

 

christopher-clark
christopher-clark

فولاد داماسین (DAMASCENE STEEL): کریستوف کلارت X-Trem 1

داماسین استیل بندرت در صنعت ساعت سازی بکار می رود، زیرا ساخت این ماده بسیار پیچیده و مشقت بار می باشد. برای ایجاد فولاد داماسین، چند مدل فولاد بر روی هم گذاشته شده و جوش کوره ای داده می شوند. پس از جوش، قطعه استیل نصف شده و دو نیمه آن دوباره بر روی هم قرار داده می شود.

این لایه لایه کردن تبدیل به فولاد داماسین می شود، که خصوصیت های فولادهای مختلف را ترکیب می کند، ویژگی خاص دیگر آن طرح کج و معوج جذاب آن است که پس از حکاکی سطحی ظاهر می شود.

کریستوف کلارت از فولاد داماسین بهمراه طلای رز در ساخت X-Trem 1 استفاده می کند. این ساعت با نمایش زمان نامتعارف خود از ساعتهای دیگر متمایز می شود، که توپ های فولادی خالی کوچکی را بکار می گیرد که توسط دو آهنربا حرکت داده می شوند تا ساعت و دقیقه را نمایش بدهند.

 

 

ساعت breitling
ساعت breitling

برایتلایت (Breitlight): ساعت برایتلینگ آونگر گردباد نظامی

هر کسی که Avenger Hurricane Military را می پوشد، متوجه می شود که برایتلایت گرمتر از فلزات حس می شود، دانه مرمری بوده و بطرز قابل توجه سبک تر از فولاد ضد زنگ است.

برایتلیتگ می گوید که این ماده 3.3 برابر سبک تر از تیتانیوم است در حالیکه از این فلز سخت تر می باشد. همچنین این ماده خلاقانه 5.8 برابر سبک تر از فولاد است، که نشان می دهد چرا آونگر هوریکین میلیتاری تنها 69 گرم وزن دارد، جدا از وزن بندش. پارچه پلیمری بند آن همچنین مقاوم در برابر خش است.

کمپانی ساخت ساعت برایتلینگ این ماده قاب جدید را در 2016 معرفی کرد بهمراه آونگر هوریکین، که همچنین 50 میلیمتر قطر ساعت است، ساعت Avenger Hurricane 45 نیز اخیراً به قاب برایتلایت مجهز شده است.

 

یاقوت کبود رنگی (Colored Sapphire): هابلوت بیگ بنگ یونیکو سافایر

هابلوت برای ساعت هایی معروف است که از مواد نامتعارف استفاده می کنند، مانند لینن، آزمیوم یا کربن. در سال 2016، این تولیدکننده سوئیسی از یک مدل رونمایی کرد که کاملا از سافایر (یاقوت کبود) مصنوعی ساخته شده بود.

یک سال بعد سافایر کاملا رنگی شده بود، خصوصاً آبی یا قرمز. با وجود رنگدار بودن، ساعت هوبلو مدل بیگ بنگ یونیکو سافایر ظاهر شفاف خود را از دست نداده است، با اینکه کریستال سافایر رنگی از ابتدای قرن بیستم موجود بود، سنتز کردن آن به یک رنگ مشخص بسیار سخت می باشد.

برای بدست آوردن این امر، هابلوت اکسید آلمینیوم – مواد خام سافایر – را با کروم ترکیب می کند تا سافایر قرمز را در حین فرآیند تولید بدست بیاورد، خصوصیات سافایر – مقاومت بالا در برابر خش، سختی بیش از حد و شفافیت – سر جای خود هستند. این خصوصیات همچنین پروسه تولید را بسیار هزینه بر می سازند.

بخش میانی قاب، پشت و بزل (حلقه) هر کدام را از یک قلوه یکپارچه از یاقوت کبود برش می دهند، سپس به شکل های مورد نظر تراش می دهند. این نیاز به ابزار های خاصی دارد که زود به زود فرسوده شده و نیازمند جایگزینی هستند.

 

 

ساعت S110-Evo
ساعت S110-Evo

وانتابلک (Vantablack): ام سی تی زنجیره ای یک S110 Evo وانتابلک

ونتابلک ترکیبی از اختصار Vertically Aligned NanoTubeArray به معنی آرایه نانو تیوب عمود شده می باشد، یک قطعه وانتابلک با قطر تنها یک میلیمتر، 99 درصد نور محیط را جذب کرده و مطابقاً مانند جوهر مشکی بنظر می رسد.

کتاب رکوردهای جهانی گینس از این ماده بعنوان سیاه ترین ماده ساخت دست بشتر تا سال 2015 یاد می کند، که پس از آن مادۀ دارک چامیلیون دایمرز این عنوان را از آن خود کرد، ماده ای که همین مقدار نور را تنها با قطر یک میلیمتر جذب می کند. هیچیک از این مواد قبلا در صنعت ساعت سازی بکار نرفته بودند.

یکی از نخستین ساعت سازانی که این مواد را بکار گرفت MCT هست (Manufacture Contemporaine du Temps)، که از وانتابلک برای شماره های ساعت مچی مدل The Sequential One – S110 Evo Vantablack استفاده می کند.

برای استفاده از این ماده، این برند یک توافقنامه امضا کرد با Anish Kapoor که دارای حق امضای انحصاری است در استفادۀ وانتابلک در آثار هنری.

 

 

ساعت panerai
ساعت panerai

متالیک گلاس: پانرای لومینور سابمرسیو 1950 BMG-Tech 3 Days Automatic

جنس این ساعت تقریبا شبیه تیتانیوم هست، و شباهت آن عمدی می باشد، و لی BMG-Tech اصلا فلزی نیست. در عوض، از شیشه متالیک ساخته شده است. BMG مخفف Bulk Metallic Glass می باشد، ترکیبی از مس، آلومینیوم، تیتانیوم، نیکل و زیرکنیوم.

این آلیاژ با استفاده از فشار بالا و تزریق در دمای بالا ساخته می شود، که سپس با سرعت بسیار بالا سرد می شود، که اجازه نمی دهد اتم ها بطور عادی توزیع شوند. ساختار بی شکلی که بدست می آید، به بی ام جی تک سختی، ضد شوک و ضد فرسودگی می بخشد، در حالیکه آنرا ضد میدانهای مغناطیسی نیز می سازد.

کمپانی ساعت پانرای همچنین می گوید که این ماده در مقابل فرسایش بسیار مقاوم است، بعلاوه، بی ام جی تک یک ساعت 47 میلیمتری غواصی است که بسیار سبک وزن بوده و بنابراین موقع پوشیدن احساس راحتی می کنید.

 

 

گرافین (Graphene): ریچارد میله RM 50-03 توربیلن اسپلیت Seconds Chronograph الترا لایت مکلارن F1

ریچارد میله ایده RM50-03 را بعنوان سبک ترین کرونوگراف مکانیکی تاریخ ارائه داد. این مدل سبک وزن با بندش تنها 40 گرم وزن دارد. برای کسب این رکورد، ریچارد مایل از کربن و تیتانیوم استفاده می کند تا محرک ساعت را بسازد، که تنها 7 گرم وزن دارد. قاب ساعت از کربن و یک ماده نسبتاً کم شناخته شده بنام گرافین تشکیل شده. گرافین که نوعی از کربن است، شش برابر سبک تر از 200 برابر پایدار تر از فولاد است.

این ماده در صمغ مصنوعی قرار داده شده که داخل کربن نفوذ می کند. کربن در عوض از 600 لایه فیبر تشکیل شده که به موازات هم قرار داده شده اند. هیچیک از این فیبر ها قطورتر از 30 میکرومتر نیستند، وقتی بافت ها با زاویه 45 درجه روی هم قرار داده می شوند، این ویژگی خاص مرمرین را ایجاد می کنند.

این ترکیب مواد قاب ساعت را بسیار مقاوم و سبک وزن می سازد.

ریچارد میله همچنین گرافین را در بند پلاستیکی ترکیب کرده و آنرا مقاوم در برابر فرسایش ساخته است.

 

آلومینیوم سرامیکی زنیت کرونو مستر ال پریمرو رنج روور Velar Special Edition

قاب های سیاه یک چهره اسپورتی و تکنیکی به ساعت می دهند. بخاطر همین است که اینقدر طرفدار دارند، در بیشتر نمونه ها، این ساعتها دارای قاب های فولاد ضد زنگ بوده که با PVD روکش شده اند، هرچند برخی ساعت مچی های سیاه از سرامیک سیاه نیز ساخته می شوند.

زنیت رویکرد متفاوتی اتخاذ می کند. قاب 42 میلیمتری این کرونومَستر که در تعامل با RangeRover ساخته شده، از آلومینیوم ساخته شده است، اکسید الکترولیت پلاسما سطح فلز را به اکسید سرامیک تبدیل می کند، که در مقابل خش و ساییدگی بسیار مقاوم است.

این تدبیر به قاب ساعت یک رنگ بژ مانند می دهد؛ و به سیاه نزدیک تر می شود هنگامی که شن شویی می شود، زنیت محصول نهایی را بعنوان آلومینیوم سرامیک شده معرفی می کند.

 

 

کوبالت کروم (Cobalt Chrome): راجر دوبیس کواتور اکسکالیبور کوبالت میکرومِلت

آلیاژ های کبالت کرومیوم معمولا برای ساخت دندان مصنوعی بکار می روند زیرا این آلیاژ ها بسیار سخت، قابل کشش و کامل مقاوم در برابر فرسایش هستند.

یک رنگ خاکستری فلزی نیز ویژگی آنهاست، راجر دوبیس (Roger Dubuis) این ماده را برای قاب 48 میلیمتری ساعت اکسکالیبور (Excalibur) بکار می برد که تنها 8 قطعه از آن ساخته شده.

بعلاوۀ MicroMelt، نام این مدل نشان دهندۀ پروسه ساختی است که قاب ساعت را شکل می دهد. پروسه میکروملت (میکرو ذوب) عموماً در صنعت هوا و فضا استفاده می شود. آلیاژ مورد نظر ابتدا ذوب شده و سپس پودر می شود.

پودر بدست آمده سپس میکس شده، تا درشتی خاصی الک شده، و در یک قالب ریخته شده و پرس می شود و سپس با حرارت به رشته هایی تبدیل می شود تا به اندازه نهایی برسد، برخلاف دیگر پروسه های تولید، این روش میتواند فلزات را با غیر فلزات ترکیب کند، به این معنی که آلیاژ ها منفذهای بیشتر و پایداری بیشتری خواهند داشت.

انتشار با ذکر منبع: www.ashraafi.com

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 50 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. Drop files here