اشرافی، اولین فروشگاه آنلاین ساعت مچی در ایران

📞 تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

☎️ تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

چرا ساعت مچی کار نمی کند؟

دلایل از کار افتادن ساعت مچی

اگر صاحب یک ساعت لوکس و با کیفیت هستید، ممکن است زمانی فرا برسد که ساعتتان کند شود یا از کار بیافتد. اگرچه که وقوع چنین چیزی برای اولین بار مخصوصاً اگر هزینه‌ی زیادی بابت ساعتتان پرداخت کرده باشید، کمی ناراحت کننده است. اما بعضی اوقات این مشکلات به راحتی برطرف می‌شوند.

قبل از اینکه درمورد علت از کار افتادن ساعتتان نتیجه‌گیری کنید، بهتر است ببینید که چه عواملی بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارند.

بعضی اوقات این مشکلات بخاطر قدیمی بودن ساعت رخ می‌دهند، یعنی ممکن است روغن آن خشک شده باشد یا برخی از قطعاتش با گذر زمان فرسوده شده باشند. با این حال دلایل بسیار زیادی برای از کار افتادن ساعت مچی وجود دارد، در این مطلب به بررسی این دلایل می‌پردازیم و همچنین نحوه‌ی تعمیر ساعت توسط ساعت‌ساز را نیز شرح می‌دهیم.

متداول‌ترین دلیل برای از کار افتادن ساعت: باتری

تمام شدنِ باتری ساعت‌های کوارتز، شایع‌ترین دلیل برای از کار افتادن آن‌ها است. همه‌ی ساعت‌ها از باتری استفاده نمی‌کنند، اما اگر ساعتی دارای باتری باشد آن‌گاه حداقل تا 2 سال باید کار کند. با این حال درست مانند اتومبیل‌ها و سایر دستگاه‌های باتری‌دار، در ساعت‌ها‌ نیز عواملی وجود دارد که بر طول عمر باتری آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

در اینجا چند عاملی که بر طول عمر باتری تأثیر می‌گذارند آورده شده‌اند:

  • دیجیتال بودن یا آنالوگ بودن ساعت
  • اندازه‌ی باتری
  • تعداد عملکردهای مختلف ساعت و تعداد دفعاتی که از این عملکردها استفاده می‌کنید
  • تعداد دفعاتی که از کرنوگراف استفاده میکنید (اگر کرنوگراف را در حالت فعال باقی بگذارید باعث می‌شود که عمر باتری ساعت کاهش پیدا کند)
  • قرار گرفتن ساعت در معرض دمای بسیار بالا برای مدتی طولانی

اگر ساعتتان از کار بیافتد، ساعت‌ساز برای تعمیرش ابتدا باتری و اتصالات مربوط به آن را بررسی می‌کند و اگر باتری ساعت تمام شده باشد می‌تواند آن را برای شما عوض کند. اگرچه که تمام شدن باتری، شایع‌ترین دلیل برای از کار افتادن ساعت است اما به شما توصیه می‌کنیم که هرگز خودتان باتری آن را عوض نکنید زیرا ممکن است که از کار افتادن ساعتتان دلیل دیگری داشته باشد و اگر خودتان باتری‌اش را عوض کنید آنگاه به قطعات دیگرش آسیب می‌رسانید.

سایر دلایل متداول برای از کار افتادن ساعت:

آسیب ناشی از نفوذ آب

آیا می‌دانستید که حتی اگر یک قطره آب به درون ساعت نفوذ کند، به شدت بر عملکرد آن تأثیر می‌گذارد؟ اگر چرخ‌دنده‌های کوچک ساعت در معرض آب قرار بگیرند زنگ می‌زنند و در مدت کوتاهی از کار می‌افتند، تا حدی که دیگر نمی‌توان آن‌ها را تعمیر کرد و مجبور می‌شوید که آن‌ها را عوض کنید. گاهی اوقات خراب شدنِ درزگیر و واشر ساعت و حتی قرار گرفتن ساعت در معرض نم و رطوبت نیز باعث می‌شود که آب به درون آن نفوذ کند.

آسیب فیزیکی (آسیب ناشی از ضربه)

شما در طول روز برای انجام تمام کارهایتان از دست‌های خود استفاده می‌کنید و همین می‌تواند به ساعتتان ضربه وارد کند. ممکن است که قطعات ساعتتان به خاطر انجام یک فعالیت مکرر در حین انجام کارهای روزمره، شل شوند یا بشکنند. حتی در هنگام درآوردن یا بستن ساعت بر روی دستتان، ممکن است که به طور اتفاقی ساعت از دستتان به زمین بیافتد و چرخ‌دنده‌هایش بشکنند. اگر ساعتی که آسیب فیزیکی دیده را برای تعمیر نزد یک ساعت‌ساز ببرید، با توجه به میزان آسیبی که به ساعت وارد شده ممکن است  مجبور شود که آن را برای شرکت سازنده‌اش بفرستد. برای این که ببینید هزینه‌ی تعمیر ساعت مچی چقدر است، این مطلب را مطالعه کنید.

ساخت ضعیف

اگر به داخل یک ساعت مچی لوکس و باکیفیت نگاه کنید، متوجه می‌شوید که ساعت برای کار کردن به چرخ‌دنده‌ها و قطعات بسیار ریزی نیاز دارد. از آنجایی که ساعت‌ها قطعات ریز بسیار زیادی دارند و توسط انسان ساخته می‌شوند، ممکن است که برخی از این قطعات به خوبی در جای خود قرار نگرفته باشند. اگر چنین چیزی رخ دهد باعث می‌شود که این قطعات کوچک از جای خود جدا شوند و در داخل ساعت حرکت کنند و منجر به از کار افتادن ساعت شوند. برای حل این مشکل فقط کافی است که ساعت را به شرکت سازنده‌اش بدهید تا آن را درست کند.

جریان الکتریکی بالا

اگر در اینترنت عبارت “دلایل از کار افتادن ساعت” را جستجو کنید، با داستان‌های مبهمی روبرو خواهید شد که می‌گوید برخی از افراد قانع شده‌اند که نمی‌توانند ساعت داشته باشند، زیرا هر ساعتی که بر روی دست خود می‌بندند بلافاصله از کار می‌افتد. در برخی از موارد بسیار نادر، برخی از افراد به محض این که ساعتی را بر روی دستشان می‌بندند آن ساعت از کار می‌افتد. علت این پدیده‌ی بسیار عجیب این است که جریان الکتریکی بالایی در داخل بدن این افراد برقرار است. میزان جریان الکتریکی‌ که در بدن شما وجود دارد یا قرار گرفتن شما در معرض الکتریسیته، بر طول عمر باتری و کار کردن یا نکردن آن تأثیر می‌گذارد.

پیچ شل شده‌ای که مانع از عملکرد مکانیسم داخلی ساعت می‌شود

ممکن است تعجب‌آور باشد اما این یکی از دلایل رایجی است که باعث توقف حرکت ساعت می‌شود، حتی حرکت منظم عقربه‌های ساعت نیز می‌تواند منجر به شل شدن پیچ‌ها شود. ما مشتریانی داریم که هر 3 ماه یک بار باید تمام پیچ‌های ساعتشان را سفت کنند چون در حین دوچرخه سواری کوهستانی و بازی گلف نیز ساعتشان را از دستشان در نمی‌آورند. فقط با چند مرحله‌ی کوتاه می‌توان این مشکل را برطرف کرد: ابتدا پیچی که شل شده را از ساعت خارج می‌کنیم و سپس آن را در سر جایش محکم می‌کنیم. هزینه‌ی این تعمیر به همراه تست ضد آب بودن ساعت، حدود 15 تا 30 یورو یا پوند خواهد بود.

آلودگی یا گرد و غباری که مانع از عملکرد ساعت می‌شود

انسداد ناشی از گرد و غبار، زمانی رخ می‌دهد که ساعت برای مدتی طولانی سرویس نشده باشد. بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی باید ساعت خود را سرویس کنید. برای انجام این سرویس، تمام قطعات ساعت از هم جدا شده و هر قطعه به صورت جداگانه تمیز و روغن‌کاری می‌شود. هزینه‌ی انجام این کار به نوع و برند ساعتتان بستگی دارد. به طور کلی هرچه ساعتتان مکانیسم پیچیده‌تری داشته باشد، هزینه‌ی سرویسش گران‌تر خواهد بود. هزینه‌ی سرویس یک ساعت ساده،  چیزی در حدود 100 یورو یا پوند خواهد بود. برای ساعت‌های اتوماتیک انتظار 150 یورو را داشته باشید، ساعت‌های کرنوگراف نیز ممکن است در حدود 200 تا 300 یورو هزینه داشته باشند. البته همانطور که گفته شد، این قیمت‌ها به برند ساعت نیز بستگی دارند، هزینه‌ی تعمیر ساعت‌های رولکس از حدود 275 یورو اغاز می‌شود.

شکستن شاه فنر ساعت

90% از فنرها به خاطر فرسودگی طبیعی یا به خاطر قرار گرفتن در معرض فشار بیش از حد، می‌شکنند. در ساعت‌های اتوماتیک، مکانیسم خاصی وجود دارد که مانع از چرخش بیش از حد روتور می‌شود و نمی‌گذارد که شاه‌فنر بیش از حد فشرده شود. اما در ساعت‌های قدیمی، حتی این حداکثر فشاری که برای ساعت طراحی شده نیز می‌تواند شاه فنر را بشکند. برای حل این مشکل باید فنر را عوض کنید. در هنگام تعویض فنر باید دقت کرد که تمام چرخ‌دنده‌های مربوطه، به آن متصل باشند. هزینه‌ی تعویض شاه فنر از 60 یورو آغاز می‌شود اما این هزینه به شدت به خود ساعت بستگی دارد. از آنجایی که خراب شدن شاه‌فنر می‌تواند به چرخ‌دنده‌های ساعت نیز آسیب برساند بنابراین هزینه‌ی تعویض شاه فنر فقط به ارزش خود ساعت بستگی ندارد.

مکانیسم کوک اتوماتیک دچار نقص شده است

تعدادی از عوامل باعث می‌شوند که مکانیسم کوک ساعت دچار مشکل شود، به عنوان مثال، یک ضربه‌ی شدید می‌تواند منجر به شکستن محور روتور ساعت شود. بنابراین تخمین هزینه‌ی تعمیرش، دشوار است. همچنین تعمیر ساعت‌های قدیمی‌تر (مثل ساعت‌هایی که دارای موتور اتوماتیک بامپِر هستند) می‌تواند دشوارتر باشد، زیرا یا قطعاتشان گران هستند یا به سختی پیدا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادهایی برای شما
مطالب مرتبط
چرا ساعت مچی‌های طلایی اینقدر گران هستند؟
چرا ساعت مچی‌های طلایی اینقدر گران هستند؟
مشهورترین ساعت های کارتیر
مشهورترین ساعت های کارتیر
ساعت Holy Grail به چه معنا است؟
ساعت Holy Grail به چه معنا است؟
  • هیچ محصولی در سبد خریدتان وجود ندارد.