تاریخچه و بررسی برندهای ساعت

تاریخچه ساعت سیکو

تاریخچه ی کمپانی ساعت سیکو ژاپن

تاریخچه و تحولات مداوم

شرکت ساخت ساعت سیکو در سال 1881، هنگامی که کینتارو ساعت و طلا فروشی را به نام “کی. هاتوری” در منطقه کنزای توکیو در ژاپن افتتاح کرد، تاسیس شد. یازده سال بعد، در سال 1892، او اقدام به تولید ساعتی تحت نام سیکوشا، به معنای “جایگاه مهارت دلپسند” کرد.

با توجه به پیشینه رسمی این شرکت، با عنوان “سفری در زمان”ْ، داستان قابل توجهی از سیکو (2003)، سیکو یک واژه ژاپنی به معنای “بدیع” و یا “موفقیت” است.
اولین ساعت مچی های تولید شده تحت نام تجاری Seiko در سال 1924 ظاهر شدند. در سال 1969سیکو استرون، اولین ساعت کوارتز تولید شده در جهان، را معرفی کرد؛ قیمت آن در هنگام معرفی برابر با قیمت یک ماشین با سایز متوسط بود.

سیکو در ادامه به معرفی اولین گاه سنج کوارتز پرداخت. در اواخر دهه ی ۸۰، سیکو اولین ساعت کینتیک را ساخت که ویژگی های مولد نیرو در خود از ساعت اتوماتیک را با دقت و صحت کوارتز ترکیب کرده است. این ساعت به طور کامل توسط موتور خود در پوشش روزمره طراحی شده است.
در سال 1985، شرکت اورینت و سیکو کارخانه ی مشترکی را تاسیس کردند.

تاریخچه ساعت سیکو

این شرکت (کی. هاتوری و شرکت خصوصی سهام) در سال 1917 ثبت شد و در سال 1983 به شرکت خصوصی سهام هاتوری سیکو و در سال 1990 به شرکت سیکو تغییر نام یافت. پس از بازسازی و ایجاد شرکت های تابعه عامل خود (مانند شرکت ساعت مچی سیکو و شرکت ساعت دیواری سیکو)، آن به شرکت دارایی در سال 2001 تبدیل شد و در 1 ژوئیه، 2007 به شرکت دارایی سیکو تغییر نام داد.

شاید سیکو به خاطر بهترین ساعت های مچی اش شناخته شده باشد، که همه ی آنها در یک زمان به طور کامل در داخل کشور تولید شده اند. این نه تنها شامل اقلام عمده مانند ابزار کوچک، موتور، عقربه ها، اسیلاتورهای کریستالی، باتری، سنسور، صفحه نمایش دیجیتالی بلکه موارد جزئی مانند روغن های مورد استفاده در روان کننده ساعت اسپرت و ترکیبات نورانی کاربرد بر روی عقربه و صفحه مدرج ساعت می باشد.

در حال حاضر موتور ساعت مچی در شیزوکوییشی، ایواته (ابزار موریوکا سیکو)، نینوهه، ایواته، ایواته (نینوهه، ایواته توکی کوگیو)، شیوجیری، ناگانو (سیکو اپسون) و شرکتهای تابعه خود را در چین، مالزی و سنگاپور ایجاد شده است. سیستم تولید داخلی کاملا یکپارچه هنوز هم برای ساعتهای لوکس در ژاپن اعمال می شود.

مدل های عرضه شده
سیکو ساعتهای کوارتز، موتور ساعت، انرژی خورشیدی، و ساعتهای مکانیکی را با قیمت های مختلف، اعم از حدود 45 دلار امریکا (که تحت نام تجاری آلبا به فروش می رسد) تا 554.000 دلار برای (Credor FUGAKU GBCC999) را تولید می کند.
ساعت سیکو دارای چندین محصول مانند سیکو سری “5” (5 نشان دهنده پنج ویژگی کلیدی ساعت، یعنی پیچ اتومات، نمایش روز و تاریخ تنها در یک صفحه- که در آن زمان بسیار نادر بود-، مقاوم در برابر آب، راس ارتجاعی در موقعیت ساعت ۴ و روکش و دستبند با دوام مانند ساعت بند استیل)، و سری های لوکس “کردور”، “کینگ سیکو” و “گرند سیکو” می باشد.

ساعت مچی سیکو

موتورهای استفاده شده

موتور کوارتز
در 25 دسامبر سال 1969، سیکو اولین ساعت کوارتز در جهان، سیکو کوارتز استرون را وارد بازار کرد. این ساعت از یکاسیلاتور کریستالی در هسته خود برای دقت استفاده کرده، که در آن کریستال ارتعاش ثابت در هنگام اعمال ولتاژ به آن را تولید می کند.

در طول دوره ی ده سال توسعه ی سووا سیکوشا، سیکو ایجاد بسیاری از قطعات را مدیریت کرده که برنامه قابل دوام کوارتز در ساعت مچی را فعال می کند.

به عنوان مثال، سیکو اسیلاتور کریستالی را به شکل دو شاخه برش داده و مدار مجتمع و موتور مخصوص را برای عملکرد درست سیگنال اسیلاتور کریستالی توسعه داده است.
علاوه بر ایجاد بخش های فعال سازی ساعت کوارتز، سیکو حقوق ثبت اختراع برای قطعات منحصر به فرد را در انحصار خود قرار نداد، اما تصمیم گرفت تا آن را با چشم انداز تغییر آینده ی ساعتهای مچی، در اختیار دنیا قرار دهد.
در سال 1973، سیکو از اولین ساعت سه موتوره کوارتز در جهان با صفحه نمایش دیجیتال شش رقمی خبر داد.
در سال 1975، سیکو نخستین ساعت دیجیتال چند منظوره در جهان، 0634 را عرضه کرد.
در سال 1978، سیکو ساعت تویین کوارتز را برای رسیدگی به اثر دما بر فرکانس اسیلاتور کریستالی کوارتز، که محدودیتی در دقت ساعت کوارتز قرار داده را به بازار عرضه کرد. سیکو در ساعت کریستال دومی را مرتبط با پردازنده ای قرار داده است که تغییر در درجه حرارت و سیگنال نوسان ساز اصلی برای خنثی کردن را تشخیص می دهد. نتیجه بهبودی عظیم در دقت ساعت از 5 ثانیه در هر ماه تا 5 ثانیه در سال بود.
در سال 1988، سیکو اتوماتیک را با ساعت سازی الکتریکی با سیکو کینتیک، موتوری که توسط کاربر طراحی شده و انرژی را به برق برای موتور کوارتز تبدیل می کند را با هم درآمیخت.

سیستم اسپیرینگ درایو سیکو

اسپرینگ درایو
در سال 2005، ساعت سیکو اسپرینگ درایو به بازار عرضه شد که با یوشیکازو آکاهان و تیم او توسعه داده شد و از چشم انداز یوشیکازو الهام گرفت: “ساعت مچی که با شاه فنر کوک می شود و با دقت یک ثانیه در روز، و ظرافتی که تنها بهترین ساعت الکترونیکی می تواند ارائه کند.»

این موتور دقت بالا با 1 ثانیه در هر روز، ذخیره انرژی طولانی (72 ساعت) با آلیاژ توسعه یافته ویژه، کوک سریع با طراحی “مجیک لور” و حرکت خودکار با عقربه های ساعت را به دست آورد.
حرکت از محرک اصلی به عنوان منبع انرژی و انتقال آن از طریق اجزا درست مثل یک ساعت مکانیکی سنتی استفاده می کند، اما به جای چرخ دنگ و تعادل، سیکو به تازگی از توسعه یافته “تنظیم کننده سه همگام ساز” استفاده می کند که مانند حرکت کوارتز عمل می کند.

تنظیم کننده سه همگام ساز دارای سه عملکرد اصلی می باشد: کنترل انرژی مکانیکی شاه فنر، تولید برق برای مصرف کم (حدود ۲۵ نانو وات) اسیلاتور کریستالی کوارتز و تولید نیروی مغناطیسی برای تنظیم دور (چرخش) بدون نیروی موتور. با جایگزینی چرخ دنگ سنتی با ضامن مغناطیسی، اسپرینگ درایو با نویز کمتری عمل می کند و باعث حرکت خودکار عقربه ها می شود که جریان پیوسته ی زمان را نشان می دهد.

موتور اسپرینگ درایو نیز به عنوان مبنایی برای اولین طراحی ساعت مچی توسط یک فضانورد در طول پیاده روی فضایی، که به درستی سیکو اسپرینگ درایو پیاده روی فضایی نامیده شد، مورد استفاده قرار گرفت.

تاریخچه ساعت سیکو

سیکو در ایالات متحده آمریکا
شرکت سیکوی امریکا مسئول توزیع ساعت مچی و ساعت دیواری سیکو، و همچنین ساعتهای پالسار در ایالات متحده است. مدل های موجود در ایالات متحده به طور معمول یک زیر مجموعه کوچک تر از تولید کامل محصول در ژاپن است.

شرکت سیکوی امریکا دارای دفتر مرکزی(و مرکز تعمیر کوزرو) در مهوه، نیوجرسی است. در ایالات متحده، ساعت سیکو در درجه اول توسط جواهر فروشان خوب و فروشگاه های زنجیره ای و همچنین 19 فروشگاه شرکت واقع در شهرستانهای مختلف به فروش می رسد.
کمپین بازاریابی ۲۰۰۴ سیکو تاکید کرد که ساعت مچی، در مقابل دیگر خصیصه ها (به عنوان مثال، چه ماشینی سوار می شوند) بیانگر بیشترین مطالب درباره ی یک فرد است.

لوگو مارک برند ساعت سیکو

گروه سیکو

سیکو هلدینگ یکی از سه شرکت اصلی گروه سیکو است. گروه سیکو متشکل از شرکت سهام ساعت سیکو، شرکت ابزارآلات سیکو SII، و شرکت سیکو اپسون (اپسون) می باشد. اگر چه آنها دارای برخی از سهامداران مشترک، از جمله اعضای اصلی خانواده هاتوری (اولاد کینتارو هاتوری)می باشند، اما سه شرکت در گروه سیکو وابسته به یکدیگر نیستند.

آنها مدیریت و عملکرد کاملا مستقلی دارند. ساعت مچی سیکو، شرکت تابعه عامل سیکو هلدینگ، بازار ساعت سیکو، در حالی که SII و اپسون سیر آنها را تولید می کنند.
در 26 ژانویه سال 2009، شرکت سهام سیکو و شرکت ابزار آلات سیکو اعلام کردند که این دو شرکت در ۱ اکتبر 2009 ،از طریق مبادله سهم ادغام شدند. از ۱ اکتبر سال ۲۰۰۹ شرکت ابزار آلات سیکو کاملا به سیکو هلدینگ تعلق گرفت.

شرکت سازنده ساعت سیکو همچنین اقدام به تولید سایر دستگاه های الکترونیکی مانند چاپگر، ابزارآلات مکاترونیک، ابزار آلات ماشین، ابزار آلات نوری، جواهرات، عدسی عینک و غیره کرده است. قابل ذکر است، در طول دهه ی ۸۰، شرکت طیف وسیعی از سینت سایزر دیجیتال، مانند DS-250، را برای استفاده در موسیقی الکترونیک تولید کرده است.

سود خاص این شرکت بیش از ۷۳/۲۱۳۳ بیلیون ین (سال ۲۰۰۵) می باشد. دفتر مرکزی آن واقع در مینیاتو، توکیو می باشد. کارکنان این شرکت ۶۶۹۹ ( در ۳۰ مارس ۲۰۰۶) می باشند.

انتشار با ذکر منبع: www.ashraafi.com

نوشته های مرتبط

18 نظر در “تاریخچه ساعت سیکو

 1. صالح شفاپی گفت:

  سیکو ۵ به چه معنیه ؟عدد ۵ نشانگر چیه؟ ممنون از مطالبتون

  1. درود بر شما
   عدد 5 یک مدل در برند سیکو است.

 2. عباس گفت:

  سلام.من ۱سیکو خریدم قدیمیه.میخوام از روی شماره سریال بفهم سال تولیش کی هست !چون شنیدم شماره سریال رو بزنی عکس ساعت رو توسایت میاره.ولی تو۱سایت که متلق به سیکو بود سرچ نداشت

 3. محمد دوستان گفت:

  سلام من یه ساعت سیکو از پدرم دارم که سال ۱۳۵۳ به قیمت ۱۵ تومان خریده بودش الان چهل و پنج سال گذشته و هنوز داره کار میکنه

 4. مسعود گفت:

  با سلام. من علاقه زیادی به یادگیری تعمیرکاری ساعت دارم ولی وقت منظمی برای رفتن به کلاس ندارم. میخواستم منو راهنمایی کنید کجا میتونم این حرفه رابه صورت تجربی برای خودم یاد بگیرم. باسپاس

  1. درود بر شما
   بهتر است این موضوع را از اتحادیه صنف ساعت پیگیری بفرماید تا شما را راهنمایی کنند.

   1. کاظم گفت:

    سلام ساعت های قدیمی سکو داخلشون طلا داره؟

    1. درود بر شما
     اگر منظورتان بند یا قاب است، خیر.

 5. سلام من ی ساعت خریدم مارک سیکو از کجا بفهمم اصله یا ن گفت:

  توضیحات برای اصلی بودن مارک سیکو

 6. پیمان گفت:

  سلام و عرض ادب
  میخواستم یه ساعت سیکو که حدود ۴ سال کارکرده بخرم
  اسم و مدل ساعت
  Seiko Premier Perpetual Calendar SNQ149P1
  در ضمن جعبه هم نداره فقط ساعت خالی ، خطو خش فقط پشت ساعت یکم هست
  ممنون میشم راهنماییم کنید آیا ارزش خرید داره یا نه ؟
  سپاسگزارم

  1. درود بر شما
   این ساعت محصول بسیار خوبی است اما قبل از خرید باید کارشناس از نزدیک سلامت ساعت را بررسی کند، در ضمن این که دفترچه یا جعبه ندارد مسئله مهمی نیست.

 7. علیرضا گفت:

  با سلام
  راس ارتجاعی در ساعت ۴ یعنی چی؟
  میشه توضیح بدید.

 8. رحمت گفت:

  با سلام
  حدود 13 ساله که یه ساعت سیکو 5 دارم و تاکنون نیز بدون هیچ گونه مشکلی کار کرده ولی چند روزی هست که با اختلال کار میکنه وگیر میکنه تا آنجایی هم که یادم میاد تاکنون ضربه نخورده.با تشکر

  1. اشرافی گفت:

   درود بر شما
   ساعت را 48 ساعت با سرعت آهسته جلو ببرید و تنظیم نمایید اگر مشکل حل نشود نیاز به تعمیر دارد.

 9. علی گفت:

  سلام من ساعت نبضی سیکو پنج مستطیلی دارم می‌خواستم بدونم اینکه راس ساعت ۱۲شب روز هفته و عدد باید تغییر کنه ولی مال من اینطور نیست چرا
  ؟؟؟

  1. اشرافی گفت:

   درود بر شما
   شاید این مشکل با عقب بردن (آزمون و خطا) حل شود.

 10. محمدامین گفت:

  با سلام من ی ساعت مچی سه زمانه یا کرنوگراف دارم که موتورش کلا نابوده ،پورسوجو که کردم گفتن موتور تنهاشو میشه پیدا کرد، شما میتونین راهنمابم کنید ممنونم

  1. اشرافی گفت:

   درود بر شما
   بله موتور ساعت مچی را از مراکز تعمیر ساعت می توانید تهیه بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *