اشرافی، اولین فروشگاه آنلاین ساعت مچی در ایران

📞 تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

☎️ تماس با ما: 77472650-021 |  77473069-021

10 دلیل برای استفاده از ساعت مچی

دلایل استفاده از ساعت مچی

در زمان‌های گذشته، ساعت‌ ابزار مهمی بود که تقریباً همه‌ی افراد از آن‌ استفاده می‌کردند، علت این همه‌گیری این بود که ساعت تنها وسیله برای مشاهده‌ی گذر زمان بود. در گذشته مردم مثل شما نبودند که با استفاده از تلفن همراهشان زمان را چک کنند، بنابراین داشتن یک ساعت، برای راحت گذراندن زندگی (از به موقع رسیدن به سرکار گرفته تا زمان‌بندی و هماهنگی یک عملیات نظامی) بسیار ضروری بود.

ساعت‌های دارای موتور و عقربه‌‌ای که امروزه می‌شناسیم ابتدا به صورت ساعت‌های جیبی وجود داشتند. در طول جنگ جهانی اول متوجه شدند که بستن ساعت بر روی مچ دست بسیار کاربردی‌تر از گذاشتن آن در داخل جیب است، به این ترتیب دیگر نیاز نبود که هر دفعه برای خواندن زمان، ساعت را از جیب خود در بیاورند. سربازان برای برنامه‌ریزی حملات، ساعت‌های خود را با یکدیگر هماهنگ می‌کردند و به راحتی می‌توانستند زمان را چک کنند. اما تا زمان جنگ جهانی دوم، فقط زنان بودند که ساعت را بر روی مچ دستشان می‌بستند.

امروزه نسبت به زمان‌های قدیم که ساعت‌ها به تازگی وارد جامعه شده بودند، علت استفاده از ساعت به طور چشمگیری تغییر کرده است. امروزه تعداد افرادی که از ساعت مچی استفاده می‌کنند به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. البته این چیز عجیبی نیست، زیرا اکنون تقریباً همه‌ی افراد یک تلفن همراه دارند که می‌تواند زمان دقیق را با دقت یک هزارم ثانیه به آن‌ها نشان دهد. افرادی که به داشتن ساعت مچی تمایلی ندارند، از همین استدلال استفاده می‌کنند. بسیاری از این افراد بر این عقیده هستند که  “وقتی با نگاه کردن به تلفن همراه می‌توانم ساعت را مشاهده کنم دیگر چه نیازی به ساعت مچی دارم؟”، اما حقیقت این است که به غیر از مشاهده‌ی زمان، دلایل بسیار زیادی برای استفاده از ساعت مچی وجود دارد و در این مطلب به بررسی این دلایل خواهیم پرداخت.

 1. ساعت‌ها لوازم تزئینی بسیار خوبی هستند

امروزه بیشتر افرادی که ساعت مچی می‌پوشند، از آن به عنوان یک وسیله‌ی تزئینی استفاده می‌کنند (مثل زیورآلاتی که جذابیت ظاهری‌ افراد را افزایش می‌دهند).

ساعت‌ها‌ تنها زیورآلاتی هستند که مردان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند و ظاهرشان را زنانه نمی‌کند.

زنان وسایل تزئینی و زیورآلات متنوعی دارند و از میان حلقه و دستبند گرفته تا کیف‌های دستی و غیره می‌توانند هرچیزی که می‌خواهند را انتخاب کنند. اما به طور کلی انتخاب زیورآلات برای مردان کار دشوارتری است، اما ساعت‌های مردانه لوازم تزئینی‌ای هستند که در همه حال برای مردان جواب می‌دهند.

یک ساعت خوب، جذابیتتان را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد و همچنین می‌توانید آن را با لباس‌های خود ست کنید. همانطور که گفته شد، این رایج‌ترین دلیل برای پوشیدن ساعت است.

در گذشته مردم زیاد به ظاهر ساعتشان اهمیتی نمی‌دادند. البته در همان زمان نیز افراد خاصی از ساعت‌های طلایی و غیره استفاده می‌کردند. اما تا مدت زیادی، ساعت‌ها فقط به چشم یک ابزار دیده می‌شدند و کسی آن ها را به عنوان زیوآلات نگاه نمی‌کرد.

 1. ساعت‌ها راحت هستند

احتمالاً زیاد شنیده‌اید که مردم می‌گویند به ساعت نیازی ندارند، چون گوشی‌‌‌شان ساعت را نشان می‌دهد!

اما مسئله این است که نگاه کردن به مچ دست برای مشاهده‌ی ساعت، خیلی بی‌دردسرتر از این است که هر بار برای دیدن ساعت در جیبتان به دنبال گوشی بگردید. علاوه بر این، نگاه کردن به ساعت مچی کار بسیار راحت‌تری است و در کسری از ثانیه می‌توانید زمان را مشاهده کنید، اما تصور کنید که در وسط یک جلسه‌ی کاری فقط برای چک کردن ساعت مجبور باشید که در جیب خود به دنبال گوشی بگردید تا بتوانید آن را بیرون بیاورید. این کار بسیار دور از ادب است.

البته که چنین چیزی فقط به جلسات کاری محدود نمی‌شود بلکه مطمئناً خودتان می‌توانید چندین مکان و موقعیت دیگر را نام ببرید که در آن‌ها بیرون آوردن گوشی حتی برای چک کردن ساعت نیز کار بی‌ادبانه و نامناسبی تلقی می‌شود. اما داشتن یک ساعت مچی باعث می‌شود که این مشکلات برطرف شوند. یکی دیگر از راحتی‌های ساعت مچی مربوط به مواقعی است که لباستان جیب ندارد یا به دلایلی نمی‌توانید گوشی خود را به همراه داشته باشید. از طرف دیگر، ساعتتان همیشه و در همه حال محکم به دستتان بسته شده و از دستتان نمی‌افتد.

 1. ساعت‌ها قطعات دست‌ساز شگفت‌انگیزی هستند

بیشتر مردم، ظرافت و مهارت بی‌نظیری که در ساخت ساعت‌های با کیفیت و حتی در برخی از ساعت‌های سطح پایین به کار رفته است را دست کم می‌گیرند.

ساعت فقط یک وسیله‌ی معمولی نیست، بلکه اثری هنری است که یک ساعت‌ساز بسته به نوعش، ساعت‌ها روی آن کار کرده است. علاوه بر این، از آنجایی که ساعت‌ها یک کار دستی بی‌نظیر هستند بنابراین با پوشیدن یک ساعت می‌توانید هنر، تاریخ و نمادی از سنت را با خود به همراه داشته باشید و وقتی متوجه باشید که چقدر بر روی ساعتتان کار شده است، بیشتر قدر آن را می‌دانید. ساعت را با تلفن همراه مقایسه کنید که در ساختش هیچ ظرافت و هنری به کار نرفته است. ساخت بعضی از ساعت‌ها تا صدها ساعت یا حتی بیشتر طول می‌کشد، و تعداد سال‌هایی که بر روی توسعه و طراحی یک ساعت صرف شده تا آن ساعت از دقت و قابلیت اعتماد بالایی برخوردار باشد، حیرت آور است.

یک ساعت به عنوان یک اثر هنری و یک قطعه‌ی دست ساز، از جنبه‌های مختلفی می‌تواند مورد ستایش قرار گیرد. اما چیزی که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، موتور مکانیکی پیشرفته‌ای است که از قطعات بسیار ریزی تشکیل شده و با همین قطعات ظریفش ساعت را به حرکت در می‌آورد، و سپس صفحات جذابی که جزئیات زیادی دارند و همچنین دستبندها و بدنه‌هایی که به زیبایی طراحی شده‌اند، مورد ستایش همگان قرار می‌گیرند.

 1. ساعت‌ها کاربردی هستند

ساعت مچی وسیله ای کاربردیامروزه ساعت‌ها ابزار ضروری و مهمی نیستند، اما بسیار کاربردی‌اند و چند کاربرد مفید دارند که می‌تواند کیفیت زندگی روزمره‌ی شما را افزایش دهد.

در قرن نوزدهم برای هماهنگ کردن مانورهای نظامی در طول جنگ از ساعت استفاده می‌شد، اما کاربرد ساعت‌ها از آن زمان تا کنون به شدت تغییر کرده و امروزه ساعت مچی‌ها ویژگی‌های مفید فراوانی را به شما ارائه می‌دهند.

از آنجایی که ساعت‌ها در ابتدا برای هماهنگی عملیات‌های نظامی استفاده می‌شدند، بنابراین به گونه‌ای توسعه یافته‌اند که غواصان در داخل اقیانوس و خلبانان در داخل آسمان و سایر افرادی که بر روی زمین هستند می‌توانند از ویژگی‌های مفیدش بهره‌مند شوند.

ساعت‌های مخصوصی برای فعالیت‌هایی مثل غواصی، مسابقه، کاوشگری، پرواز و غیره، طراحی شده‌اند.

می‌توانید ساعتی داشته باشید که حالت‌های مختلف ماه را به شما نشان دهد یا کرنوگراف داشته باشد یا به یک عقربه‌ی GMT مجهز باشد و خیلی چیزهای دیگر.

البته که اصلی‌ترین ویژگی تمام ساعت‌ها این است که زمان را نشان می‌دهند و همین به خودی خود ویژگی بسیار خوبی است. اما اگر دوست دارید که ساعتتان ویژگی‌های بیشتری داشته باشد (به این ویژگی‌های اضافه، امکانات ساعت می‌گویند)، در این صورت گزینه‌های بسیار زیادی برای انتخاب وجود دارند.

رایج‌ترین ویژگی تمام ساعت‌ها این است که زمان را نشان می‌دهند. سایر ویژگی‌ها عبارتند از: ویژگی تاریخ که تاریخ را نمایش می‌دهد، ویژگی کرنوگراف که به عنوان یک کرنومتر عمل می‌کند، ویژگی نمایش حالت ماه که فازهای مختلف ماه را نمایش می‌دهد و چندین ویژگی دیگر. یکی از ویژگی‌های محبوب ساعت مچی‌ها، زه چرخشی (بِزِل) مخصوص غواصی است که به صورت یک شمارنده‌ی معکوس 60 دقیقه‌ای عمل می‌کند و در هنگام غواصی با نگاه کردن به آن می‌توانید بفهمید که چقدر اکسیژن برایتان باقی مانده است. اما در چند جای دیگر نیز می‌توانید از این ویژگی استفاده کنید.

خلاصه این که ساعت‌ها چیزی بیش از یک وسیله‌ی تزئینی ساده هستند. ساعت‌ها ابزاری کاربردی هستند که بسته به نوعشان، ویژگی‌های مفیدی را به شما ارائه می‌دهند و می‌توانید در زندگی روزمره‌ی خود از آن‌ها بهره‌مند شوید.

 1. ساعت‌ها سادگی را به شما ارائه می‌دهند

آیا تا به حال برایتان پیش آمده که فقط برای چک کردن ساعت به گوشی خود نگاه کنید اما ناگهان متوجه شوید که گوشی شما حواستان را پرت کرده و ساعت‌ها است که با آن مشغول هستید؟

یکی از دلایل استفاده از ساعت مچی این است که سادگی را به کاربر خود ارائه می‌دهد. ساعت‌ها برخلاف تلفن‌های همراه نمی‌توانند حواس شما را پرت کنند و حتی اگر ساعتتان بسیار زیبا باشد باز هم فقط چند لحظه محو زیبایی‌اش می‌شوید و زیاد وقتتان را نمی‌گیرد.

هر بار که برای چک کردن ساعت به سراغ گوشی خود می‌روید، ممکن است که حواستان پرت شود و نتوانید از آن جدا شوید، اما استفاده از ساعت مچی باعث می‌شود که چنین مشکلی برایتان پیش نیاید.

 1. ساعت‌ها سبک و شخصیت شما را منعکس می‌کنند

ساعت مچی معرف شخصیت و سبک زندگیبر هیچکس پوشیده نیست که ساعت‌ها نشان‌دهنده‌‌ی سبک و شخصیت افراد هستند.

شاید دیده باشید که برخی افراد فقط از ساعت‌های قدیمی استفاده می‌کنند، برخی فقط ساعت غواصی می‌پوشند و … این به این خاطر است که ساعت، شخصیت این افراد را نشان می‌دهد.

همانطور که قبلاً گفتیم، لوازم تزئینی‌ِ مردانه بسیار محدود هستند و پوشیدن ساعت به مردان کمک می‌کند تا بتوانند خودشان و شخصیت و سبکشان را بیان کنند. پوشیدن ساعت، نوعی ابراز وجود است و اگر به ساعت‌های مورد علاقه‌ی افراد مختلف دقت کنید متوجه می‌شوید که این ساعت‌ها چقدر خوب سبک و شخصیت صاحبان خود را منعکس می‌کنند.

به عبارت دیگر، با پوشیدن ساعت، بدون گفتن هیچ حرفی می‌توانید شخصیت خودتان را بیان کنید و این بسیار تأثیرگذار است.

برخی از افراد از ساعت به عنوان ابزاری برای بیان خودشان استفاده می‌کنند و به این طریق شخصیت و سبک خود را به دیگران نشان می‌دهند. در برخی از فرهنگ‌ها، پوشیدن چیزهایی مثل ساعت‌های طلایی یا الماسی که شخصیت صاحبش را نشان می‌دهد، چیز مرسومی است.

 1. ساعت‌های میراث فوق‌العاده‌ای هستند

این یکی از جالب‌ترین دلایل برای پوشیدن ساعت است، زیرا ساعت‌ها یکی از نمادین‌ترین و با ارزش‌ترین میراث‌هایی هستند که می‌توانید از خود به جای بگذارید.

ساعت‌های قدیمی، تاریخچه و پیشنیه‌ی زیادی را به همراه دارند و به همین دلیل است که در چند سال اخیر جمع‌آوری ساعت‌های قدیمی از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار شده است.

ساعتی که از نسل‌های قبل به شما به ارث رسیده است، یادآور بستگان شما خواهد بود و تاریخچه‌ی اتفاقاتی که پشت سر گذاشته و مکان‌هایی که در آن حضور داشته و داستانی که در پشت آن وجود دارد و چگونگی استفاده از آن را بیان می‌کند. شعار شرکت پتک فیلیپ این است که “خودتان سنت‌هایتان را بسازید” . علت چنین شعاری این است که ساعت‌های با کیفیت و درجه یک، قطعات دست‌ساز فوق‌العاده‌ای هستند که در گذر زمان دوام می‌آورند و از نسلی به نسل بعد منتقل می‌شوند. اگر ساعت‌ها مرتباً سرویس‌دهی شوند، عمری طولانی خواهند داشت و می‌توانند از نسلی به نسل بعد منتقل شوند. این شعار پتک فیلیپ را به خاطر داشته باشید که می‌گوید: “در حقیقت شما صاحب ساعت پتک فیلیپ خود نیستید، بلکه فقط تا زمانی که به دست نسل بعدی برسد از آن مراقبت می‌کنید “.

جمع کردن ساعت‌ها و دادن آن‌ها به نسل آینده، نه تنها شما را به بخشی از تاریخ تبدیل می‌کند بلکه ساعتتان نیز به بخشی از تاریخ تبدیل می‌شود و سپس این تاریخ را به نسل‌های بعد منتقل می‌کنید.

 1. احترام و قدردانی

برخی از مردم به این چیزها اهمیتی نمی‌دهند، اما ساعت‌ها ابزار بسیار خوبی برای شروع مکالمات هستند و حتی می‌توانند آغاز کننده‌ی یک رابطه‌ی مادام‌العمر باشند. ساعت‌های درجه یک، صنعت عظیمی دارند و گروه‌ها و اجتماعات بسیار زیادی به بحث درمورد ساعت علاقه‌مندند، در نتیجه ساعت‌ها از این طریق به ایجاد روابط در بین افراد کمک می‌کنند و افرادی که علایق مشترکی دارند را در کنار هم جمع می‌کنند.

از لحاظ افزایش احترام، می‌توان گفت که اگر کسی از شما بپرسد که ساعت چند است آن‌گاه نگاه کردن به مچ دست برای اعلام ساعت، خیلی شیک‌تر و باوقارتر از این است که گوشی خود را از جیبتان در بیاورید. هنوز هم چک کردن ساعت از روی ساعت مچی، وقار و جذابیت خاص خود را دارد.

 1. قابلیت اطمینان

ساعت مچی وسیله ای قابل اطمیناننباید فراموش کنیم که یکی از مهم‌ترین دلایل پوشیدن ساعت این است که ساعت‌‌ها بسیار مطمئن و قابل اعتماد هستند.

ساعت مچی‌ها خیلی قبل‌تر از کشف الکتریسیته وجود داشتند و به این بدان معنا است که ساعت‌های مکانیکی برای کار کردن به هیچ الکتریسیته‌ای نیاز ندارند.

علاوه بر این، ساعت‌های کوارتز که با باتری کار می‌کنند نیز بسیار قابل اعتماد هستند، درست است که این ساعت‌ها برای کار کردن به برق باتری نیاز دارند اما باتری ساعت‌های کوارتز عمر زیادی دارد و به طور معمول تا حدود 1 سال دوام می‌آورد.

اگر برای چک کردن زمان فقط به گوشی خود تکیه کنید آن‌گاه زمانی که شارژ گوشی‌تان تمام شود، هیچ کاری از دستتان بر نمی‌آید. اینجا است که ساعت مکانیکی به کمکتان می‌آید، این ساعت‌ها همیشه زمان را به شما نشان می‌دهند و با حرکات دستتان (در ساعت‌های اتوماتیک) یا به وسیله‌ی کوک شدن، انرژی خود را تأمین می‌کنند.

علیرغم این که جامعه به سمت استفاده‌ی بیشتر از تکنولوژی پیش می‌رود، بهترین و پیشرفته‌ترین ساعت‌ها از فناوری دیگری استفاده می‌کنند (و این فناوری همان موتور اتوماتیک یا خود کوک شونده است). وقتی تلفن همراهتان خاموش می‌شود می‌توانید به این ساعت‌ها اعتماد کنید. این ساعت‌های اتوماتیک تا سالیان سال به کار خود ادامه می‌دهند.

شارژ بیشتر گوشی‌های هوشمند حتی یک روز کامل نیز دوام نمی‌آورد، اما وقتی ساعت مچی داشته باشید دیگر نیازی نیست که نگران تمام شدن شارژ گوشی‌تان باشید.

 1. ساعت‌ها یادآورِ رابطه‌ی شما با زمان هستند

بشر همیشه مجذوب زمان بوده است. همه‌ی این‌ها از جایی شروع شد که انسان برای تخمین زمان و یافتن راهی برای اندازه‌گیری آن، ساعت آفتابی را اختراع کرد. زمان ما در این دنیا محدود است و ساعت وسیله‌ای است که این موضوع را به ما یادآوری می‌کند و باعث می‌شود که ما قدر تمام لحظات زندگی‌مان را بدانیم.

پوشیدن ساعت به بسیاری از افراد کمک می‌کند که در صرف وقت خود دقت بیشتری داشته باشند، زیرا به آن‌ها یادآوری می‌کند که در هر روز فقط 24 ساعت فرصت دارند.

البته فقط همین نیست. ساعت‌ها علاوه بر اینکه زمان را به شما یادآوری می‌کنند و به شما می‌گویند که باید برای آن ارزش قائل شوید، به شما این فرصت را می‌دهند که اشتیاق خود در رابطه با زمان را با افراد دیگری که علاقه‌ی مشابهی دارند، در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیشنهادهایی برای شما
مطالب مرتبط
چرا ساعت مچی‌های طلایی اینقدر گران هستند؟
چرا ساعت مچی‌های طلایی اینقدر گران هستند؟
مشهورترین ساعت های کارتیر
مشهورترین ساعت های کارتیر
ساعت Holy Grail به چه معنا است؟
ساعت Holy Grail به چه معنا است؟
 • هیچ محصولی در سبد خریدتان وجود ندارد.