خرید حضوری

خانه فروشگاه بالا

ساعت ریسینگ (Racing) چیست؟

در صنعت ساعت، اغلب اوقات دلیل اینکه چگونه یک سبک خاص محبوب شده یا دلیل ساخت یک مدل خاص به فراموشی سپرده می‌شود. بسیاری از ساعت‌های نمادین، به‌ویژه مدل‌های ساخته شده توسط برند‌های لوکس، مترادف با ظاهری خاص هستند و دلیل اصلی طراحی‌شان پنهان می‌ماند.با این حال، در مورد ساعت‌هایی مانند Tag Heuer Monaco یا Rolex Daytona، نامشان دلیل ساختشان را مشخص می‌کند؛ حتی اگر این ساعت‌ها به نماد‌های طراحی در خارج از دنیای موتوراسپرت تبدیل شده باشند. در این مقاله کوتاه، به ساعت‌های ریسینگ، دلیل محبوبیتشان، ویژگی‌های آن‌ها، نحوه پیداکردن یک ساعت ریسینگ خوب و برخی از محبوب‌ترین طراحی‌های ساعت‌های ریسینگ بازار خواهیم پرداخت.

مقدمه‌ای بر ساعت‌های ریسینگ

یک ساعت ریسینگ دقیقاً همان کاری را که از آن انتظار می‌رود انجام می‌دهد. ساعتی که طراحی شده تا است به ثبت زمان در طیف وسیعی از مسابقات مختلف، از اسب‌سواری گرفته تا دوومیدانی، دوچرخه‌سواری، اتومبیل‌رانی، قایقرانی و غیره کمک کند. یکی از محبوب‌ترین امکانات ساعت‌ها تا به امروز، داشتن کرونوگراف است. ساعت کرونوگراف دار دارای یک سری صفحه است که امکان زمان‌بندی دقیق مسابقه را فراهم می‌کند. علاوه بر این، آن‌ها اغلب توسط غواصان و خلبانان استفاده می‌شوند و دارای تاریخچه‌ای غنی و قابل‌احترام در فرهنگ استفاده از ساعت هستند.

اینکه سنجش زمان چه مقدار برای یک مسابقه اهمیت دارد، اغلب اوقات نادیده گرفته می‌شود. اما بدون دانستن زمان‌های ثبت شده در یک مسابقه، اصل وجود یک مسابقه، صرف‌نظر از نوع آن بی‌ارزش می‌شود.

بله از نظر فنی دانستن اینکه چه کسی برنده شد، مهم‌ترین بخش است. اما دانستن زمان هر دور، تعداد برد در آن‌ها و سایر جزئیات فنی می‌تواند به ما در بهبود مسابقات، عملکرد‌ها و اضافه کردن برخی ریسک‌های اضافی به مسابقه کمک کند. دلایل زیادی وجود دارد که ساعت‌های لوکس و ماشین‌های مسابقه‌ای مترادف یکدیگر شده‌اند؛ این دلایل می‌تواند به طراحی دقیق، مهارت فنی یا سابقه طولانی همکاری میان آن‌ها برگردد.

تاریخچه ساعت‌های ریسینگ

درباره اینکه که دقیقاً چه زمانی اولین مسابقه با استفاده از ساعت برگزار شده اختلاف‌نظر وجود دارد. اما با استناد به برخی گزارش‌ها، تاریخچه آن به اواخر قرن نوزدهم و اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی برمی‌گردد. با افزایش محبوبیت ساعت‌های جیبی در این دوره زمانی، تقریباً می‌توان تصور کرد که دهه ۱۸۹۰ مفهوم دقیق اهمیت سنجش زمان در مسابقات باشد. اولین مسابقه وسایل نقلیه موتوری جهان در سال ۱۸۹۴ در فرانسه، به دلیل عدم زمان‌سنجی درست، بسیار منفور است. زیرا در طول آن، چندین گزارش مختلف از زمان‌بندی واقعی مسابقه گزارش شده است؛ بنابراین، اگر بخواهیم در مورد محبوبیت و استفاده گسترده از ساعت‌ها در مسابقات صحبت کنیم، باید به حدود دهه ۳۰ میلادی نگاهی بیندازیم.

برنامه ساعت‌سازان به دلیل تغییر تکنولوژی و وقوع دو جنگ جهانی، از توجه به نیاز‌های مسابقه‌ای و اهمیت به‌کارگیری ویژگی کرنوگراف در ساعت‌هایشان تغییر کرد. در واقع، نیاز به نوآوری در بخش نظامی، بسیاری از صنایع را به سمت تلاش در عرصه فناوری‌های جنگی و دوری از فعالیت‌های تفریحی و ورزشی سوق داد.

در اواخر دهه ۱۹۶۰، یکی از بزرگ‌ترین به‌روزرسانی‌ها در مورد ساعت‌های ریسینگ و امکانات آن‌ها اتفاق افتاد؛ موتور کرنوگراف خودکار اختراع شد. بسته به اینکه با چه کسی صحبت می‌کنید، شرکتی که برای اولین‌بار آن را عرضه کرده است، مشخص نیست. اعتقاد بر این است که Seiko، Heuer، یا Breitling یا چند شرکت مختلف به طور مشترک آن را ساخته باشند.

ساعت‌های ریسینگ در فرهنگ عامه

اینکه بگوییم مسابقات و ساعت‌ها روی یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند، دست کم گرفتن این دو است. زیرا هر دو صنعت رشد و تغییر کرده‌اند. شراکت منحصربه‌فرد آن‌ها نیز همین‌طور است و قرار است برای سال‌های بی‌شماری ادامه داشته باشد.

برای بیان این موضوع، بسیاری از ساعت‌های ریسینگ محبوب از ماشین‌های مسابقه‌ای و وسایل نقلیه فرمول یک الهام گرفته‌اند. مثلاً Heuer Monaco و Rolex Daytona که کمی جلوتر به آن‌ها خواهیم پرداخت.

ساعت‌های ریسینگ نیز به‌ویژه در فرهنگ عامه که پیرامون مسابقات شکل گرفته، به شدت در کانون توجه قرار داشته‌اند. به دلیل رواج آن‌ها در صنعت و فرهنگ مسابقات، در فیلم‌ها، مستند‌ها و نمایش‌های پیرامون مسابقات، اغلب ساعت‌های نمادین به چشم می‌خورند. مثال واضح آن را می‌توان در فیلم ساخت سال ۲۰۱۹ فورد در مقابل فراری («لمانز 66» در اروپا) یافت که حول محور دو راننده منفور با بازی مت دیمون و کریستین بیل است. مجموعه ساعت‌های ریسینگ نمایش‌داده‌شده در این فیلم، شامل مدل‌های Breitling، Rolex و Heuer (TAG Heuer کنونی) هستند.

ویژگی‌های ساعت ریسینگ

با اینکه هر ساعتی ویژگی‌ها و سبک منحصربه‌فرد خودش را دارد، اما قطعاً در اکثر ساعت‌های ریسینگ مقداری همپوشانی نیز وجود دارد. زیرا آن‌ها برای یک هدف اصلی ساخته شده‌اند.

کرونوگراف

پیدا کردن ساعت ریسینگی که به‌گونه‌ای فاقد کرنوگراف باشد، دشوار است. به این دلیل که در وهله اول، از این قابلیت به‌عنوان کرونومتر یا ابزار پایه برای سنجش زمان استفاده می‌شود. داشتن کرنوگراف برای یک ساعت مسابقه‌ای ضروری است.

بند‌های تنفسی

اگرچه برخی از ساعت‌های ریسینگ ممکن است دارای بند فلزی باشند. اما به دلیل اینکه در اینجا هدف راحت بودن است، اغلب از بند‌های لاستیکی یا انواع دیگر بند‌های قابل تنفس استفاده می‌شود. اخیراً طراحی‌ها به سمت استفاده از فلزات سبک یا استیل رفته‌اند. اما مدل‌های کلاسیک دارای بند‌های «راحتی» هستند. بند‌های رالی ساخته شده از چرم که سوراخ‌های فراوانی برای تهویه دارند، از انتخاب‌های پرطرفدار برای ساعت‌های ریسینگ هستند.

صفحه دورنگ یا کنتراست بالا

توانایی خواندن سریع در ساعت ریسینگ بسیار مهم است؛ بنابراین اکثر مدل‌ها دارای صفحه دورنگ یا کنتراست بالا هستند تا بتوانید زمان را به راحتی تشخیص دهید. این ویژگی از زمان پیدایش ساعت‌های مسابقه‌ای مهم بوده است.

تاچیمتر

یکی از امکانات محبوب در ساعت‌های ریسینگ، تاچیمتر است که از آن برای اندازه‌گیری سرعت استفاده می‌شود. این ویژگی معمولاً بخشی از یک کرونوگراف است. برخی از مدل‌های ساعت‌های ریسینگ، کرونومتر‌های متعددی در کنار صفحه اصلی دارند.

بدنه زاویه‌دار

در بسیاری از ساعت‌های ریسینگ سنتی، بدنه زاویه‌دار یکی از ویژگی‌های اصلی ساعت بود اما با تکامل ساعت‌ها، نیاز به آن کاهش یافته است. این گونه از بدنه در اصل به‌گونه‌ای طراحی شده بود که راننده بتواند ساعت را بدون حرکت دادن دستان خود، با نگاه‌کردن به چرخ‌دنده بخواند. اما طرح‌های جدیدتر، عملاً این‌گونه ساعت‌ها را از رده خارج کرده‌اند.

موارد قابل توجه در ساعت‌های ریسینگ

هنگام انتخاب یک ساعت ریسینگ می‌توانید به موارد بسیاری توجه کنید. اگرچه منشأ آن‌ها از مسابقات است، بسیاری از رانندگان و مردم عادی آن‌ها را به دلیل طراحی منحصربه‌فرد، تاریخچه غنی و طراحی پرزرق و برقشان می‌پوشند. هنگام خرید یک ساعت ریسینگ باید در نظر داشته باشید که چه زمانی می‌خواهید ساعت جدید خود را بپوشید. زیرا طراحی آن‌ها اغلب بسیار ساده است؛ بنابراین اغلب با لباس‌های غیررسمی ست می‌شوند. به‌ندرت می‌توان یک ساعت ریسینگ را با کت‌وشلوار ست کرد. یکی از بهترین نکته‌ها در مورد ساعت‌های ریسینگ این است که می‌توانند طیف گسترده‌ای از علاقه‌مندان به ساعت را جذب کنند و از هدف اصلی که برای آن ساخته شده‌اند، فاصله گرفته‌اند. بااین‌حال، هنوز هم از حمایت عظیمی از طرف صنعت مسابقه برخوردارند. اما دیدن افرادی که با وجود عدم علاقه به موتور اسپرت یا سایر مسابقات رقابتی، ساعت ریسینگ به دستشان می‌اندازند، امری عادی است.

مهم‌ترین چیزی که هنگام خرید یک ساعت ریسینگ باید به خاطر داشته باشید این است که سبکی را پیدا کنید که برای شما مناسب باشد. هیچ پاسخ قاطعانه‌ای در مورد اینکه یک ساعت ریسینگ خوب چه ویژگی‌هایی دارد، وجود ندارد. در واقع این امر از دلایل جذابیت ساعت‌های ریسینگ است؛ انتخاب آن‌ها کاملاً به شما بستگی دارد و هرکسی می‌تواند در هر زمانی آن‌ها را بپوشد.

ساعت‌های ریسینگ نمادین

 توجه به محبوبیت ساعت‌های ریسینگ در یک قرن اخیر، مدل‌ها و نسخه‌های بی‌شماری از ساعت‌های ریسینگ وجود دارد. بیایید به چند مورد از نمادین‌ترین آن‌ها که تا به حال ساخته شده‌اند یا بر صنعت مسابقه و ساعت تأثیر گذاشته‌اند نگاهی بیندازیم.

Rolex Daytona

 همان‌طور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، این ساعت ریسینگ نام خود را از پیست معروف دیتونا واقع در ایالت فلوریدا گرفته است. این ساعت که در اوایل دهه ۶۰ میلادی و در زمان اوج محبوبیت مسابقات Daytona عرضه شد و با وجود گذشت حدود ۷۰ سال، در طول زمان تکامل یافته است. رولکس دیتونا یکی از شناخته‌شده‌ترین خطوط در تاریخ ساعت‌های مسابقه‌ای است، و با تنوع بسیار زیادی از سبک‌ها و رنگ‌ها، حتی پس از گذشت این همه مدت هنوز هم تقاضای زیادی دارد و هیچ نشانه‌ای از کاهش سرعت و جناس در نظر گرفته نشده است. حتی تا به امروز، ساعت ریسینگ Daytona به فروش می‌رسد و حتی در تأمین آن با کمبود مواجه می‌شوند. برخی حتی گمان می‌کنند که بازار دست‌دوم این ساعت، از بازار خرید ساعت نو نیز سودآورتر است.

TAG Heuer Monaco

برند Heuer که امروزه به طور گسترده با نام TAG Heuer شناخته می‌شود، نامش از اواخر دهه ۱۹۶۰ مترادف با ساعت‌های ریسینگ و لوکس بوده است. با وجود طیف وسیعی از مدل‌های سطح بالا در رقابت ساعت‌های ریسینگ، انتخاب تنها یکی از آن‌ها دشوار است. اما مدل Tag Heuer Monaco به خاطر نامش نمادین است.

همان‌طور که احتمالاً می‌توانید حدس بزنید، نام آن برگرفته از گرندپری موناکو است که خود تاریخچه‌ای طولانی و جایگاه ویژه‌ای در قلب همه علاقه‌مندان به مسابقات رانندگی دارد.

Omega Speedmaster

ساعت Speedmaster اغلب با مدل Seamaster اشتباه گرفته می‌شود. به احتمال زیاد به دلیل تشابه اسمی، برخورداری از سبک مشابه و یا به دلیل اینکه هر دو دارای کرنوگراف هستند؛ ساعت Speedmaster در واقع همتای ریسینگ مدل این مدل غواصی خاص است. مدل Speedmaster که گاهی اوقات به‌عنوان Moonwatch شناخته می‌شود، در واقع در میانه یا اواخر دهه ۵۰ میلادی معرفی شد. اعتقاد بر این است که این مدل اولین نمونه دارای کرونوگراف است که بر روی بزل خود تاچیمتر داشته است؛ با اینکه اندازه آن بزرگ بود، خواندن آن آسان‌تر بود.

Breitling Bentley

جدیدترین شراکت در حوزه ساعت‌های ریسینگ به همکاری شرکت‌های Breitling و Bently در اوایل دهه ۲۰۰۰ باز می‌گردد که این دو دست به ساخت ساعتی منحصربه‌فرد برای اتومبیل‌ها زدند که بعد‌ها به ساعتی نسخه خاص تبدیل شد. در حال حاضر، طیف گسترده‌ای از ساعت‌ها وجود دارند که سبک منحصربه‌فرد و نبوغ هر دو برند را به خوبی به نمایش می‌گذارد. خط تولید ساعت‌های ریسینگ که خطی منحصربه‌فرد از ساعت‌های کرنوگراف دار است، این دو شرکت را به یکدیگر نزدیک‌تر کرده است.

ثبت نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حداکثر سایز قابل آپلود برای فایل شما 100 مگابایت است. نوع فایل های قابل آپلود: تصویر, صدا, ویدئو لینک های آپارات، یوتیوب، فیس‌بوک، توییتر و سایر سرویس‌های درج شده در متن نظر به‌طور خودکار جاسازی و نمایش داده می‌شوند. کافیست کد اشتراک گذاری (Embed) را کپی و پیست کنید Drop files here