با عرض پوزش به دلیل مسائل فنی تا اطلاع ثانوی گالری اشرافی تعطیل می‌باشد…

خانه سایدبار
سبد خرید
تماس با اشرافی

با عرض پوزش به دلیل مسائل فنی تا اطلاع ثانوی گالری اشرافی تعطیل می‌باشد…

راهنمای جامع انتخاب ساعت در هنگام سفر

ادمین اشرافی
اشرافی
1401-02-15 ۲۰:۳۴
راهنمای جامع انتخاب ساعت در هنگام سفر

با وجود تنوع بسیار بالای ساعت‌ها در بازار، گزینه‌های زیادی وجود دارد که همگی از نظر ظاهری و امکانات منحصر به فرد هستند. معمولاً در هنگام مسافرت می‌خواهید مطمئن شوید که اقدامات درستی برای بسته‌بندی، محافظت و مراقبت از ساعت‌های خود انجام داده‌اید. اگر به دنبال خرید ساعت در خارج از کشور هستید، اگر می‌خواهید در هنگام سفر ساعت مناسب را با خود به همراه ببرید یا اگر به فکر خریدن ساعت از فرودگاه هستید، این مقاله راهنمای خوبی برای شما خواهد بود.

اگرچه در سال گذشته به دلیل وضع پیش آمده در جهان زیاد به سفر نرفتم، اما امسال یک تور دور اروپا برای تابستان رزرو کرده‌ام. برای این سفر تعدادی از ساعت‌هایم را با خودم می‌برم و به احتمال زیاد تا زمانی که آنجا هستم، چند ساعت جدید نیز برای اضافه کردن به مجموعه‌ام می‌خرم. بنابراین فکر کردم چند نکته‌ی کاربردی را با افرادی که زیاد به سفر ‌می‌روند و به ساعت‌ها نیز علاقه دارند به اشتراک بگذارم. در اینجا سؤالات متداول و سایر اطلاعاتی را که باید هنگام سفر با ساعت بدانید، بررسی خواهیم کرد. در واقع، این مقاله مروری سریع و جامع از موضوعات مربوط به سفر و ساعت‌ها است تا قبل از پرواز در این باره پیش زمینه‌ی خوبی به دست آورید.

نکاتی برای حمل ساعت در هنگام سفر

در این بخش قصد داریم تا به نکاتی اشاره کنیم که اگر حین سفر ساعت‌هایتان را به همراه می‌برید به کارتان می‌آیند. ممکن است برخی از این موارد کاملاً بدیهی به نظر بیایند. اما فهمیدن اینکه چه تعداد از مردم از اهمیت به همراه داشتن ساعت در سفر غافل هستند، شما را شگفت‌زده می‌کند.

یک ساعت بادوام بالا را انتخاب کنید

اکثر افرادی که به ساعت‌ها علاقه دارند، معمولاً چند ساعت مختلف دارند تا بتوانند آن‌ها را با لباس‌های مختلف ست کنند. بهتر است برای هنگامی که به تعطیلات می‌روید، در مجموعه‌ی خود یک ساعت بادوام نیز داشته باشید. این مسأله به جایی که می‌روید و یا دلیل سفر شما نیز بستگی دارد. ولی به عنوان یک قانون کلی، توصیه می‌کنیم یک ساعت جان سخت مانند G-Shock یا Garmin که برند‌هایی کاملاً شناخته شده در زمینه‌ی تولید ساعت‌های ورزشی و مناسب فعالیت‌های خارج از خانه هستند تهیه کنید. توصیه می‌کنیم که ساعت‌های بزرگتر و سنگین‌تر را در هواپیما و فرودگاه به دست‌تان بیندازید. زیرا احتمالاً در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که ساعت‌های سبک‌تر خراشیده شوند و یا آسیب ببینند؛ مثلاً در هنگام جابجایی چمدان‌ها و یا حضور در جا‌های شلوغ.

انتخاب‌هایتان در حد نیاز باشد

صرف نظر از اینکه چقدر در زمینه‌ی ساعت‌ها سر رشته دارید، در اکثر موارد نیازی به همراه داشتن بیش از 2 یا 3 ساعت در سفر نیست. به خاطر اینکه دلتان می‌خواهد در هر موقعیتی از یک ساعت خاص استفاده کنید، چمدان‌تان را بی‌خود و بی‌جهت با ساعت‌های کلکسیون‌تان سنگین نکنید. در عوض، سعی کنید که یک ساعت برای موقعیت‌های غیررسمی و یک ساعت برای موقعیت‌های رسمی‌تر بردارید. ممکن است برداشتن وسایل مورد نیاز برای سفر ساده باشد، اما شاید اگر بدانید که برخی افراد، میراث خانوادگی یا ساعت با ارزش خود را در یک سفر کوله پشتی به دور اروپا می‌برند، کاملاً تعجب کنید.

از ساعت‌های خود محافظت کنید

اگر برای‌تان مهم باشد، اجازه نمی‌دهید ساعت‌های زیبای‌تان در چمدان‌های‌تان پخش و پلا شوند. همیشه باید به این فکر کنید که چگونه از ساعت‌های خود در هنگام سفر محافظت کنید. لازم نیست به سراغ راه حل‌های پرهزینه و پیچیده بروید. معمولاً استفاده از جعبه‌ای که همراه با ساعت‌تان خریده‌اید، ساده‌ترین راه است. علاوه بر این، شاید به این فکر کنید که چه ساعتی را در فرودگاه و هنگام جابجایی‌ها در دست بیندازید تا ساعت‌های گران‌قیمت‌تر خود را برای استفاده در موقعیتی مناسب‌تر نگه دارید.

ساعتی را انتخاب کنید که بتوان در اکثر موقعیت‌ها استفاده کرد

باید بگویم که در این مقاله قصد نداریم تا در مورد رواج یک باور اشتباه در زمینه‌ی مد صحبت کنیم. قطعاً برای هر موقعیت و مناسبتی یک ساعت مناسب وجود دارد. اما گاهی وقتی برای مسافرت آماده می‌شوید، می‌خواهید چمدانی سبک داشته باشید و برداشتن چندین ساعت اصلاً انتخاب درستی نیست. در این صورت می‌توانید ساعتی را انتخاب کنید که بتوان از آن در چند موقعیت مختلف استفاده کرد. اگر از یک ساعت با بند‌های قابل تعویض استفاده کنید، می‌توانید ظاهر خود را در لحظه تغییر دهید و با محیط مورد نظرتان سازگار شوید.

در فرودگاه حواس‌تان را جمع کنید

وقتی که ساعت‌تان را در گیت امنیتی در می‌آورید، حواس‌تان به کیف دستی و افراد دور و برتان باشد. مواردی وجود دارد که برخی افراد در فرودگاه به دلیل حمل ساعت‌های خاص توسط سارقان مورد هدف و شناسایی قرار گرفته‌اند. این موارد اغلب شامل همراه داشتن ساعت‌های گران قیمتی مثل Rolex، Omega و Patek Philippe و یا هر ساعتی می‌شود که در فروش دوباره نیز از ارزش بالایی برخوردارند.

گمرک و ساعت‌ها

آشنایی با نحوه ورود به گمرک در هنگام ورود یا خروج از یک کشور به شما کمک می‌کند تا تجربه سفر بسیار بهتری داشته باشید. بنابراین اجازه دهید چند نکته که می‌توانید هنگام سفر با ساعت‌هایتان در نظر بگیرید را گوشزد کنم.

اصل را بر صداقت بگذارید

صرف نظر از کاری که انجام می‌دهید، این قانون به ویژه در هنگام مسافرت و صحبت با ماموران گمرک بسیار کابردی است. همیشه بهتر است صادق باشید و اگر ساعت یا جواهراتی را در خارج از کشور خریداری کرده‌اید، اعلام کنید. اگر این کار را نکنید ممکن است با احکامی مثل جریمه نقدی، زندان یا اتهام قاچاق غیرمستقیم مواجه شوید.

همیشه پیش قدم باشید

اگر درباره‌ی چیزی مطمئن نیستید، همیشه می‌توانید از مامور‌ها کمک بگیرید. آن‌ها آنجا هستند تا به تأمین امنیت و حفظ کارآمدی مرز‌ها کمک کنند. تصور غلط و رایجی که وجود دارد این است که آن‌ها آنجا هستند تا شما را دهند اذیت کنند. اما آن‌ها فقط وظایف خود را انجام می‌دهند. بنابراین پیش قدم باشید و همه چیز را شفاف بیان کنید.

در صورت لزوم تحقیق کنید

هر کشوری قوانین و مقررات خاص خود را برای مناطق مرزی و نحوه عملکرد گمرک‌ها در صورت مواجهه با اقلام وارداتی دارد. اگر به دنبال خرید ساعت در خارج از کشور هستید، مطمئن شوید که هم درباره‌ی قوانین کشور خودتان و هم قوانین کشوری که از آن بازدید می‌کنید تحقیق کافی کرده باشید. این امر شما را در موقعیت بهتری قرار می‌دهد و قوانین دو کشور شما را غافلگیر نخواهد کرد.

 از حق و حقوق خود مطلع باشید

به عنوان دنباله‌ای از نکته بالا باید بگویم که شما قطعاً نمی‌خواهید فردی مورد ظن به نظر برسید. بنابراین باید بدانید که چه چیز‌هایی باعث می‌شوند چمدانهایتان مشکوک به نظر بیایند. گمرک‌ها معمولاً به دنبال شناسایی اقلام دزدی یا تقلبی، عملیات‌های قاچاق کالا‌های با ارزش بالا و پیدا کردن مدارک مرتبط با پولشویی هستند. بنابراین سعی کنید وسایل گران قیمت زیادی حمل نکنید. در غیر این صورت به احتمال زیاد از شما بازجویی می‌کنند.

چند سؤال رایج در مورد مسافرت کردن

هنگام سفر با ساعت، سؤالات زیادی در ذهن مردم شکل می‌گیرد. با در نظر گرفتن این موضوع، ما برخی از رایج‌ترین سؤالاتی را که مردم هنگام سفر با ساعت می‌پرسند، انتخاب کرده‌ایم.

آیا خرید ساعت در فرودگاه مقرون به صرفه‌تر است؟

هیچ پاسخ مشخصی وجود ندارد. اما معمولاً به خاطر وجود هزینه‌های جانبی از عوارض گمرک گرفته تا سایر هزینه‌های سفر و نرخ تبدیل ارز معمولاً خرید ساعت از فرودگاه‌ها گران‌تر از حد تصور مردم است.

آیا خرید ساعت در برخی کشور‌ها مقرون به صرفه‌تر است؟

مشابه سؤال فرودگاه، عوامل زیادی در قیمت نهایی که برای یک ساعت می‌پردازید دخیل هستند و حتی قیمت‌ها می‌توانند گران‌تر باشند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم معتقدند که خرید ساعت سوئیسی در کشور سوئیس مقرون به صرفه‌تر است.  در حالی که دیگران فکر می‌کنند می‌توانید ساعت‌های با قیمت مناسب‌تری را در دبی پیدا کنید.  اما نکات زیادی هستند که باید حواس‌تان به آن‌ها باشد. شما باید به مواردی مانند نرخ تبدیل ارز تا هزینه‌های سفر خود به یکی از گران‌ترین کشور‌های اروپا توجه کنید.

آیا باید ساعت را در چمدان چک شده قرار دهم؟

پاسخ منفی است. شما می‌توانید هر جور که دوست دارید عمل کنید. اما به چند دلیل توصیه می‌شود آن‌ها را در نزدیکی خود نگه دارید. برخی از کشور‌ها امنیت کمتری دارند و ممکن است چمدان‌های‌تان به طور تصادفی یا عمدی ناپدید شوند. نگه داشتن ساعت‌ها در جلوی چشم‌های‌تان و یا کیف دستی همیشه بهترین تصمیم است و احتمال سرقت یا جا گذاشتن آن‌ها را هم کم می‌کند.

هنگامی که در تعطیلات به سر می‌برم ساعتم را کجا نگه دارم؟

یکی از معایب همه گیر شدن استفاده از پلتفرم Airbnb و سایر پلتفرم‌های مشابه، نبود گاوصندوق برای نگهداری اشیاء قیمتی است. به همین دلیل بهتر است زمانی که با وسایل گران قیمت خود سفر می‌کنید در هتل اقامت کنید. یافتن مکانی که امنیت مورد نیاز برای اشیای قیمتی شما را داشته باشد بسیار مهم است. به خصوص اگر به دنبال خرید ساعت‌های گران قیمت هستید.

آیا می‌توانم با قرار دادن چند ساعت در چمدانم پرواز کنم؟

از نظر فنی بله. اما هرچه تعداد ساعت‌های‌تان بیشتر باشد، توجه بیشتری را به خود جلب می‌کنید. اگر کیف یا کیف دستی شما مملو از ساعت باشد، احتمالاً وقتی که در گمرک هستید نظرات بسیاری را به خود جلب می‌کنید. تقریباً هیچ قانون مشخصی در این زمینه وجود ندارد و تشخیص اینکه چه چیزی برای استفاده شخصی است یا نه، کاملاً به اختیار مأموران گمرک است. همانطور که قبلاً گفتیم، در مورد اعلام چیز‌هایی که با خودتان حمل می‌کنید صادق و پیش قدم باشید. اگر هم خیلی به ساعت‌ها علاقه دارید، سعی کنید دلایلی بیاورید تا ثابت شود که آن‌ها متعلق به شما هستند.

خلاصه نکات سفر با ساعت

امیدواریم اکنون درک بهتری از به همراه داشتن ساعت در هنگام سفر داشته باشید. حال اینکه تنها برای تعطیلات خود چمدان می‌ببندید و یا قصد خرید ساعت در خارج از کشور را دارید، درباره‌ی باید‌ها و نباید‌ها اطلاعات کافی دارید. همیشه مطمئن شوید که قبل از خرید ساعت یا اقدام برای سفر با کلکسیون شخصی خود، تحقیق کافی کرده‌اید. دانایی توانایی است و تا زمانی که به قوانین و محدودیت‌ها آگاه هستید، می‌توانید به راحتی به هر کجا که بخواهید سفر کنید.

دیدگاه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×