کفش‌‌های کتانی و هیبریدی در میان مردم محبوبیت بیش‌‌تری دارند؛ زیرا آن‌‌ها علاقه‌‌مند به پوشیدن لباس‌‌های معمولی هستند. بیایید نگاهی به این کفش‌‌ها انداخته و ببینیم آیا باید جفتی از آن‌‌ها را خریداری کنیم یا نه.

کتانی چیست؟

نام‌‌های مختلفی برای کفش‌‌های کتانی یا همان کتونی خودمان وجود دارد. برای مثال ترینر، رانر، کفش باشگاه و حتی کفش تنیس. اصطلاح کفش ورزشی معمولا اشاره به کفش‌‌هایی دارد که دارای انعطاف‌‌پذیری بالایی بوده و زیره‌‌ی پلاستیکی دارند. در تولید آن‌‌ها نوعی ماده‌‌ی مصنوعی یا چرم به کار می‌‌رود.

بسته به موقعیت مکانی‌‌تان در دنیا، ممکن است نام‌‌های متفاوتی را برای کفش‌‌های ورزشی شنیده باشید. در ایالات متحده گاهی عموم مردم آن‌‌ها را کیکز (به معنای لگد) نیز می‌‌نامند. در سراسر سیاره و بریتانیای کبیر، ممکن است به آن‌‌ها ترینر (به معنای مربی) گفته شود. در کانادا نیز ممکن است رانر یا گاتر نامیده شوند. مردم سرزمین گرم آفریقای جنوبی به آن‌‌ها می‌‌گویند: تاکیز. نیجریه و یونان نیز به ترتیب این کفش‌‌ها را کانواس و اسپورتکس می‌‌نامند.

تاریخچه‌‌ی مختصر کتانی

کتانی به عنوان کفش ورزشی

در قرن هجدهم مردم از پلیمسولز استفاده می‌‌کردند. این‌‌ها کفش‌‌هایی با زیره‌‌ی لاستیکی بودند که خیلی طراحی قوی‌‌ای نداشتند. حتی تفاوتی بین پای راست و چپ آن‌‌ها نیز وجود نداشت. پلیمسولزها معمولا توسط دانش‌‌آموزانی پوشیده می‌‌شد که در دوره‌‌های تربیت بدنی شرکت کرده بودند. این اصلاح از شباهت کفش مذکور به خط پلیمسول روی بدنه‌‌‌‌ی کشتی به دست آمده است.

در حدود سال 1892، شرکت لاستیک سازی ایالت متحده انتخاب آسان‌‌تری را در اختیار مردم گذاشت. کدزها کفش‌‌هایی با کف لاستیکی بودند که قسمت بالایی‌‌شان از برزنت ساخته شده بود. اولین کفش‌‌های بسکتبال نیز در حال 1907 توسط اسپالدینگ طراحی شد. در سال 1917، هنری نلسون مک کیلی که نماینده‌‌ی تبلیغات بود برای اولین بار از کلمه‌‌ی کتانی استفاده کرد. این کفش‌‌ها با توجه به این‌‌که کتانی‌‌های باکیفیتی بودند، سریعا میان مردم محبوب شدند؛ زیرا وقتی آن‌‌ها را می‌‌پوشیدند، حتی صدای راه رفتن‌‌شان را نیز دیگر نمی‌‌شنیدند.

در سال 1917، کانورس در حال کار بر روی کفش بسکتبالی بود که بعدا در سال 1922 مجددا آن را طراحی کرد. سپس چاک تیلور از کمپانی خواست تا کفشی تولید کند که هم انعطاف‌‌پذیری بیش‌‌تری داشته باشد هم از پا بیش‌‌تر محافظت کند؛ این کفش با نام چاک تیلور آل استار به شهرت رسید. کتانی‌‌ها به رشدشان ادامه دادند تا جایی که در سال 1924 به محصولی جهانی تبدیل شدند.

آدولف آدی داستر آلمانی کسی بود که برند آدیداس را خلق کرد. آدولف در منزل مادرش در بایرن بر روی ایده‌‌هایش کار می‌‌کرد. بگذارید واقعیتی کوچک را که بسیار جالب است برای‌‌تان تعریف کنیم: برادر آدی نیز بر روی کفش دیگری کار می‌‌کرد؛ این کفش امروزه با نام پوما معروف شده است.

کتانی‌‌ها در دنیای خارج از فعالیت‌‌های ورزشی

کتانی‌‌ها تا سال 1950 عمدتا به منظور فعالیت‌‌های ورزشی مورد استفاده قرار می‌‌گرفتند. پس از این دوره، ما شواهدی را مشاهده کرده و متوجه میشویم که مردم در حال پوشیدن کتانی‌‌ها در مناسبت‌‌های عادی بوده و آن را تبدیل به مد روز کرده‌‌اند. پس از آن، جیمز دین را در فیلم ربل مشاهده کردیم که بدون هیچ دلیلی کتانی پوشیده است. مایکل جردن، اسطوره‌‌ی ان‌‌بی‌‌ای، نیز نقش بسیار پررنگی در ارتقاء نقش کتانی‌‌ها داشته است. او قراردادی را امضا کرد تا طبق آن نایک ایر جردن را که محبوب‌‌ترین کتانی این برند بود، بپوشد. در طول سال‌‌های گذشته، برندها از ترکیب رنگ و طرح گوناگون استفاده کرده و کتانی‌‌هایی را طراحی کرده‌‌اند که عملکردهای متفاوتی را در دنیای مد بازی می‌‌کنند.

این روزها می‌‌بینیم که از کتانی‌‌ها در هر مناسبتی استفاده می‌‌شود؛ برای مثال پیاده‌‌روی، اسکیت بورد، دویدن و غیره. ما همچنین شاهد تولید تعداد بیش‌‌تری از کفش‌‌های هیبریدی هستیم. به عنوان مثال، کفش مجلسی کول هان که اتفاقا دارای کفی لاستیکی نایک است.

آیا آقایان باید کتانی بپوشند؟

تا زمانی که کفش‌‌ها در زمان و مکان مناسب پوشیده شوند، استفاده‌‌ی گاه‌‌به‌‌گاه آن‌‌ها قابل قبول است. از جمله زمان‌‌های نامناسب برای پوشیدن کتانی می‌‌توان به مصاحبه‌‌های شغلی اشاره کرد؛ علاوه بر آن، پوشیدن کفش‌‌های بسکتبال به همراه کت‌‌وشلوار نیز گزینه‌‌ای نامناسب محسوب می‌‌شود. زمان بسیار مناسب برای پوشیدن این کفش‌‌ها، هنگام انجام فعالیت‌‌های ورزشی‌‌ست. اگر می‌‌خواهید در محیطی معمولی‌‌تر آن‌‌ها را بپوشید، بهتر است در تابستان با شلوارک و در زمستان نیز با کت‌‌ آن‌‌ها را همراه کنید.

آیا آقایان باید کفش هایبرید بپوشند؟

کفش‌‌های هایبرید جزو دسته‌‌های شیک به حساب می‌‌آیند. البته باید در پوشیدن آن‌‌ها حس راحتی کرده و گه‌‌گاهی با لباس‌‌های مناسب امتحان‌‌شان کنید؛ اما به یاد داشته باشید، کفش‌‌های هایبریدی هیچ‌‌گاه جای کفش‌‌های کلاسیک را نمی‌‌گیرند. اگر می‌‌خواهید چند جفت کتانی برای موقعیت‌‌های معمولی خریداری کنید، کفش‌‌های هایبرید را نیز جزو آن‌‌ها قرار دهید.

کتانی و لباس معمولی

تنها نکته‌‌ی مهمی که باید به آن توجه کنید این است که کفش‌‌های کتانی‌‌تان با سبک لباس‌‌تان جور بوده و در مکان مناسبی نیز پوشیده شوند. به عنوان مثال، نباید با کفش چرم و گران‌‌قیمت‌‌تان به پیاده‌‌روی چند ساعته در کوه بروید. در عوض، چیزی را انتخاب کنید که به راحتی تمیز شده و حس خوبی را نیز برای شما به همراه داشته باشد.

کتانی در موقعیت‌‌های حرفه‌‌ای

همه‌‌ی ما می‌‌دانیم که کفش‌‌های کتانی موردی بسیار مناسب برای موقعیت‌‌های معمولی هستند. اما اگر قصد پوشیدن آن‌‌ها را در موقعیتی حرفه‌‌ای دارید، ممکن است کمی مشکل برای شما به وجود بیاید. آیا محیط کارتان به شما اجازه می‌‌دهد کتانی بپوشید؟ اگر جواب این سوال بله است، آیا محدودیتی‌‌ست برای رنگ‌‌هایی که قادر به انتخاب آن‌‌ها هستید وجود دارد؟ وقتی اجازه‌‌ی پوشیدن کتانی در محل کار به شما داده می‌‌شود، تنها مسئله‌‌ای که باید از آن اطمینان کسب کنید این است که آن‌‌ها با لباس شما هماهنگ بوده و توجه زیادی را به خود جلب نکنند. طرحی شیک با جزئیات کم یا رنگ‌‌های خنثی را انتخاب کرده و از کفش‌‌های لژ‌‌دار و بلند دوری کنید. در نهایت، هرچه طراحی کفش‌‌تان ساده‌‌تر باشد بهتر است.

نکاتی در مورد خرید کفش ورزشی و کفش هیبریدی

هنگام خرید کتانی‌، با انواع متنوعی مواجه خواهید شد که قیمت‌‌های متفاوتی نیز دارند. سوالی که در این‌‌جا مطرح می‌‌شود این است که آیا در صورت گران بودن کتانی، می‌‌توان آن را در همه‌‌جا پوشید؟ جواب قطعا خیر است. سبک و طراحی آن چیزی‌‌ست که شایستگی پوشیدن کفش را در محیط‌‌های مختلف تعیین می‌‌کند. مهم است که به خاطر داشته باشید گران بودن کفشی که قصد خرید آن را دارید به این معنا نیست که می‌‌توانید همه‌‌جا از آن استفاده کنید.

ییزی (Yeezys)، نایک ایر جوردن، وای تری و آدیداس اولترا بوست کتانی‌‌هایی با قیمت متوسط هستند که ممکن است در شرایطی خاص گران نیز شمرده شوند. ریبوک، کی سوئیس، آدیداس، نیو بالانس نیز جزو مدل‌‌های به شدت معروف بوده که به نظر می‌‌رسد مردم در سرتاسر جهان برای خرید آن صف می‌‌بندند.

چگونه کتانی شکیلی بپوشیم؟

مطمئن شوید که برای موقعیت مربوطه، مناسب است

آیا به دنبال کفشی هستید تا بتوانید آن را در موقیعت‌‌های گوناگون بپوشید؟ یا به دنبال کتانی‌‌ای هستید تا پیاده‌‌روی آسانی را در ورزشگاه برای شما به همراه داشته باشد؟ شناختن موقعیتی که قصد پوشیدن کتانی در آن دارید، به شما کمک می‌‌کند تا شرایط را سنجیده و انتخاب درستی انجام دهید. اگر دوست دارید قدتان بلندتر به نظر برسد از کانورس چاک تیلور استفاده کنید؛ این مدل کف صافی داشته و حس خوبی را به شما منتقل می‌‌کند. اگر از دویدن‌‌های طولانی لذت می‌‌برید، آسیکس (Asics) مناسب‌‌ترین کفش برای شماست.

سبک را با سن خود مطابقت دهید

نوجوانان تا اوایل دهه‌‌ی 20 سالگی

مردان در این گروه سنی، اغلب انعطاف‌‌پذیری زیادی در انتخاب نوع کفش‌‌های خود دارند. آن‌‌ها هنوز در مدرسه و در حال تحصیل بوده و شغل مورد نظرشان را نیز انتخاب نکرده‌‌اند. این مردان می‌‌توانند از طیف گسترده‌‌ای از کتانی‌‌ها مانند نایک اس‌‌بی استفاده کرده و یا موارد شیک‌‌تر مانند یک جفت کفش کتانی چرم از الیور کابل یا گریتز د رویال را انتخاب کنند.

اواسط دهه‌‌ی 20 تا 30 سالگی

بسته به ترجیحات سبک فردی، مردان در اواسط 20 سالگی تا حدود 25 سالگی ممکن است بخواهند کفش‌‌هایی را بپوشند که کلاسیک و شیک باشد؛ مانند کی سوییس. یا یک جفت کفش ساده‌‌تر مانند ونس مخصوص وقت‌‌های بیرون و اطراف شهر هستند. هر دوی این برندها بدون هیچ‌‌گونه ‌‌هزینه‌‌ی اضافی، امکانات زیادی ارائه می‌‌دهند.

اواسط دهه‌‌ی 30 تا 40سالگی

برای مردانی که در اواسط 30 تا 40 سالگی‌‌شان هستند، کتانی ساکنی کفشی عالی بوده که راحتی بسیار زیادی را برای آن‌‌ها به ارمغان می‌‌آورد. اگر می‌‌خواهید استایل‌‌تان را کمی‌‌ شیک‌‌تر کنید، سعی کنید کتانی چرمی هوگو باس را بپوشید.

اواسط دهه‌‌ی 40 به بالا

برای مردانی که در گروه 45 سال به بالا بوده و در حال بیرون رفتن برای یک تمرین خوب هستند، یک جفت کتانی نایک انتخابی عالی‌‌ست. این کفش‌‌ها را امتحان کرده و راحتی را که در باشگاه از شما به عمل می‌‌آورند را تجربه کنید.

با این وجود، موارد ذکر شده چیزی جز پیشنهاد نبوده و هر گروه سنی‌‌ای در نهایت باید بر اساس سلیقه‌‌ و راحتی خود پیش رفته و کفش مورد نظرش را انتخاب کند.

نتیجه‌‌گیری

مدتی‌‌ست که کتانی‌‌ها در زندگی ما حضور دارند. از زمان ورود آن‌‌ها، ما شامل طیف وسیعی از سبک و عملکردهای گوناگون از آن‌‌ها بوده‌‌ایم که امروزه نیز در حال رشد است. در نهایت، پوشیدن کتانی توسط آقایون قابل قبول است؛ تنها چیزی که باید به آن توجه داشته باشید، مکانی‌‌ست که این کفش‌‌ها را در آن می‌‌پوشید. سن، نیازهای بدنی و سبک موردعلاقه جزو مواردی‌‌ست که به شما در انتخاب کتانی محبوب‌‌تان کمک می‌‌کند. بهتر است هنگام انتخاب کتانی‌‌های‌‌تان، از سبک‌‌های کلاسیکی استفاده کنید که برای همیشه جاودان هستند. هنگامی که پایه و اساسی را در کمدتان برای کفش‌‌ها تنظیم کردید، می‌‌توانید چند مورد محدود از رنگ‌‌ها و مدل‌‌های عجیب برای مراسم‌‌های خاص خریداری کرده و در جاکفشی قرار دهید. به یاد داشته باشید که وقتی در موقعیتی کاری قرار گرفته‌‌اید، کفش کلاسیک همیشه‌‌ مناسب‌‌تر از کتانی‌‌ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *